Írsko

Moherské útesy (Cliffs of Moher) – najpôsobivejšie útesy Írska bičované Atlantikom

0
Moherské útesy v Írsku

Každý, kto sa chystá alebo chystal precestovať Írsko, určite pri príprave svojho itinerára narazil na Moherské útesy (Cliffs of Moher) a s veľkou pravdepodobnosťou ich zaradil do svojho programu. Moherské útesy sú totiž považované za najväčšiu atrakciu krajiny a ročne ich navštívi viac ako milión návštevníkov. A to je zrejme ich najväčšou nevýhodou – občas sú tu davy ako na Václaváku. Pokiaľ si chcete vychutnať krásy útesov a zároveň sa vyhnúť najväčším davom, skúste na Moher zamieriť ráno alebo podvečer, keď sem ešte nedorazia autobusy a najväčšie masy turistov, resp. keď už sú preč.

Útesy sa týčia nad Atlantickým oceánom na najvyššom mieste do výšky 214 metrov a aj keď ich výška je veľmi pôsobivá, nejedná sa o najvyššie útesy na svete, ani v Európe a dokonca ani v Írsku. Je to skôr ich tvar a impozantná scenéria, ktorá ich robí tak neodolateľnými, že sem smeruje oveľa viac turistov, ako napríklad na Slieve League, ktoré sú najvyššími útesmi v Írsku (a v Európe) a prevyšujú Moherské útesy trojnásobne.

Z geologického hľadiska sú Moherské útesy tvorené bridlicou a pieskovcom a pri pohľade na ne je možné rozpoznať jednotlivé vrstvy hornín. Najstaršou časťou útesov je samozrejme ich spodná časť, ktorá má 300 miliónov rokov. Atlantický oceán tu robí svoju prácu a trpezlivo podmýva skaliská, z ktorých tak z času na čas nejaká časť odpadne a zrúti sa do vodného živlu.

Útesy sú tak dynamickým fenoménom, ktorý nikdy nie je rovnaký, aj keď ho navštívite viackrát. Z toho však vyplýva i potenciálne nebezpečenstvo číhajúce na nepozorných turistov. Neodporúča sa preto chodiť po krajnej časti útesov, čo väčšina z nich veselo ignoruje.

Moherské útesy sú taktiež domovom množstva živočíchov a rastlín, pričom najhojnejšie zastúpenými sú hlavne vtáky. V skalách hniezdia čajky (alebo vtáky im podobné) a je ich možné vidieť po celej dĺžke útesov. Potravu im dodáva oceán, keďže sa živia najmä rybami – muchy im očividne nechutia, aj napriek tomu, že ich sú z nejakého dôvodu na útesoch mraky. Počítajte pri návšteve s tým, že sa budete celou cestou po nich oháňať.

Pri príchode k útesom vás privíta návštevnícke centrum, ktoré bolo vybudované nedávno a jeho dizajn je zameraný na zachovanie prostredia – centrum je vyhĺbené v kopci, takže zvonku je vidieť iba vchod doň a nič viac. V jeho vnútri nájdete reštauráciu, obchod so suvenírmi a niekoľko moderných expozícií týkajúcich sa Moherských útesov a informačné panely o nich. Teoreticky sa v tomto informačnom centre platí vstupné, ktoré však nikto nikde nekontroluje a prakticky ho zaplatia len tí, ktorí zaparkujú na miestnom parkovisku, ktoré tu bolo spolu s centrom vybudované. Okrem nich tu je ešte pár menších obchodíkov, ktoré sú taktiež zapustené do okolitých kopcov.

Dĺžka trasy popri útesoch je zhruba 8 kilometrov, väčšina návštevníkov sa však uspokojí s prejdením len malej časti a pohybuje sa v okolí O’Brienovej veže (O’Brien’s Tower), ktorá tu stojí od roku 1835. Postaviť ju dal miestny lord Sir Cornellius O’Brien ako pozorovateľňu pre turistov (áno, už v 19. storočí sem chodili). Aj keď podľa niektorých povestí a legiend ju vraj dal postaviť, aby sem mohol chodiť baliť dievčatá na krásny výhľad. Každopádne za jasného dňa je možné odtiaľto vidieť Aranské ostrovy, ktoré sú ďalšou populárnou írskou destináciou. O’Brienova veža stojí neďaleko najvyššieho miesta Moherských útesov, ktoré sa vypína do výšky 214 metrov.

Za O’Brienovou vežou smerom na sever pokračuje cestička popri útesoch už za plotom, ktorý návštevníkov varuje o vstupe na vlastné nebezpečie – nie sú tu už totiž žiadne zábradlia, takže turisti sa môžu kľudne priblížiť až k okraju útesov, prípadne až za okraj. Preto sa vstup do týchto miest v prípade dažďa silne neodporúča, pretože chôdza po vlhkých skalách nemusí dopadnúť dobre.

Dlhšia časť turistického chodníka vedie smerom na juh od návštevníckeho centra, väčšina návštevníkov sa však uspokojí len s kratšou trasou a neprejde ju celú, keďže sa potom ešte musia vrátiť späť k návštevníckemu centru a svojim automobilom či autobusom. Absolvovať celú cestu však rozhodne stojí za to a z každého ďalšieho útesu sa vám otvorí iný pohľad na na tie ostatné.

Na južnom konci útesov stojí ďalšia veža, ktorá je však na rozdiel od tej O’Brienovej len ruinou a je staršia. Volá sa Moherská veža (Moher Tower) a ide o pozostatok niekdajšej pevnosti Moher, ktorá tu kedysi stála a po ktorej majú útesy svoje meno. Veža stojí na mieste zvanom Hag’s Head (Hlava ježibaby) a pôvodne bola postavená ako strážna veža (nie tá jehovistická) a pozorovateľňa. Moherská veža je dobrý orientačný bod, keďže je vidieť prakticky počas celej cesty smerom na juh. Až k veži sa však dostane len malá časť turistov, väčšina z nich sa obráti späť k návštevníckemu centru už niekde v polovici, takže Moherská veža je dobrým bodom pre oddych v troške kľudu bez davov turistov, ktorí útesy okupujú v okolí návštevníckeho centra.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Írsku.

K dispozícii sú i domovské stránky Moherských útesov.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Z Galway sa sem dostanete autobusom č. 350 spoločnosti Bus Éireann. Autobusmi sa sem dá dostať i z iných miest a dedín, ale priama linka je len z Galway, prechádzajúca Kinvarou a Doolinom. Informácie o časoch nájdete na stránkach Bus Éireann.

Organizovaným výletom

V mnohých mestách, vrátane Galway, Limericku či dokonca Dublinu, nájdete kopec spoločností, ktoré ponúkajú organizované jednodňové výlety k útesom. Táto alternatíva je určite drahšia, ako cesta na vlastnú päsť, ale pokiaľ sa vám to nechce riešiť, môžete to urobiť aj takto.

Autom

Moherské útesy ležia približne rovnako ďaleko od Galway i Limericku, z oboch miest trvá cesta autom vyše hodiny.

Zaparkovať sa dá priamo pri návštevníckom centre, zaparkovanie je podmienené zaplatením vstupného za všetky osoby v automobile (viď informácie nižšie).


Koľko to stojí?

Čo sa týka vstupného, je situácia okolo útesov trochu nejasná, ako u viacerých turistických miest v Írsku. Oficiálne sa samozrejme všetci tvária, že sa vstupné platí, v skutočnosti však ide o vstupenku do návštevníckeho centra a plus sa platí za parkovanie. Útesy ako také sú v podstate prístupné zadarmo, keďže ide o veľký kus otvorenej prírody. Podľa oficiálnych informácií môžete byť požiadaní o predloženie vstupenky kdekoľvek na útesoch, toto sa však v skutočnosti nedeje.

Pokiaľ dorazíte autobusom, nemusíte tým pádom žiadne vstupné platiť. Ak pricestujete autom, tak vás skasírujú na parkovisku. Platí to v prípade, že zaparkujete na parkovisku pri návštevníckom centre, pokiaľ nájdete parkovacie miesto v niektorej z dedín, tak máte po probléme – dediny sú však od útesov pre pešiu chôdzu relatívne ďaleko, takže rátajte s časovou stratou.

Na parkovisku pri návštevníckom centre sa platí za každú osobu a nie za auto, keďže oficiálne ide o vstupné a nie parkovné. Preto je lepšie vyhodiť pasažierov ešte pred zaparkovaním a poslať zaparkovať len samotného šoféra. Cena parkovného zahŕňa i spomínané “vstupné” a činí 6 EUR (8/2016).

Vstupné do O’Brienovej veže je 2 EUR (8/2016).


Kedy sem cestovať?

Hlavná sezóna v Írsku prebieha v lete, keď sú teploty trochu vyššie, aj keď studený vietor z Atlantiku ich výrazne znižuje. V lete je taktiež najnižšia šanca na dážď (stále je však pravdepodobnosť dažďa vysoká).

Mimo letnej sezóny je samozrejme výhodou nižší počet turistov.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po útesoch sa dá pohybovať len pešo. Cestičky sú úzke a pre dobrý výhľad je často treba zísť mimo nich (na vlastné riziko).


Kde sa ubytovať?

Priamo pri útesoch ubytovanie možné nie je, v okolitých dedinkách sa nachádza pár penziónov, kapacity sú však obmedzené. Väčšina návštevníkov sem totiž prichádza v rámci poldňového výletu z Limericku alebo Galway, prípadne až z Dublinu. Dĺžka cesty z oboch miest (Limerick a Galway) je zhruba rovnaká, návšteva útesov sa dá absolvovať aj ako zastávka pri presune medzi týmito mestami.

Ceny ubytovania sú v oboch mestách zhruba rovnaké. Ubytovanie v základných hoteloch s dobrým hodnotením (počas letnej sezóny) začína na 70 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete výrazne ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Írsku dosť obľúbený a miestni hostitelia sú veľmi spoľahliví. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 35 EUR za noc (8/2016), teda za polovicu oproti hotelom.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie