Macao

Macao – portugalské mesto hriechu a prvá kolónia v Číne, i najväčšie kasíno sveta

0
Pohľad na Macao a jeho najznámejšie kasína cez jazero (resp. zátoku) Nam Van

Macao patrí medzi známe mestské destinácie v Ázii, aj keď nedosahuje takú popularitu ako Tokio, Peking, Singapur alebo Hong Kong, hoc ten leží len pár kilometrov odtiaľto, oddelený len morským prielivom (resp. ústím rieky do mora). Čím sa však od spomínaných miest líši, je hazard. V Macau sa totiž nachádza niekoľko obrovských a množstvo menších kasín, v ktorých sa pretočí viac peňazí ako v Las Vegas.

Ostrov Taipa v Macau - pohľad na najnovšie stavby v krajine, vpravo hotel a kasíno Venetian - najväčšie kasíno sveta

Ostrov Taipa v Macau – pohľad na najnovšie stavby v krajine, vpravo hotel a kasíno Venetian – najväčšie kasíno sveta

No a keďže tento druh zábavy je v Číne či Hong Kongu (ako i ďalších blízkych krajín) nelegálny, prúdia sem davy hazarduchtivých návštevníkov z celej juhovýchodnej Ázie, ale i turisti na cestách v tejto časti sveta. Gambleri utratia v miestnych kasínach neuveriteľných 50 miliárd dolárov, čo by pokrylo rozpočet celého Slovenska asi na rok a pol. S touto štatistikou strčí hravo Macao do vrecka i svetoznáme Las Vegas. A nájdeme tu aj hotel a kasíno Venetian, ktoré sa pýši titulom najväčšieho kasína sveta. Aj vďaka gamblingu je Macao jedným z najbohatších regiónov na svete.

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Pokiaľ však gamblerstvu neholdujete alebo si ho nemôžete na tejto úrovni dovoliť, neznamená to, že nemá zmysel Macao navštíviť. Ide totiž o prvú kolóniu Európanov v Číne a jednu z prvých v Ázii vôbec. Portugalci ho ovládali až do roku 1999 a preto si i dnes stále nesie viditeľné európske dedičstvo. Dlhá európska nadvláda tu zanechala viditeľné stopy, ktoré sú asi najzreteľnejšie v historickom centre mesta. Okrem množstva katolíckych kostolov tu môžete nájsť i divadlo alebo pevnosť – taká malá Európa v Číne. I preto je centrum Macaa zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Macao síce dnes kontrolujú Číňania, ale má status špeciálneho administratívneho regiónu (SAR), podobne ako Hong Kong. Momentálne je tak dostať sa sem oveľa jednoduchšie, ako do Číny – Európania nepotrebujú vízum a stačí nám pre jeho návštevu len pas. Tento stav by mal pretrvať minimálne do roku 2049, kedy by sa Macao malo stať riadnou súčasťou Číny.

Moderné centrum Macaa - zľava kasíno Lisboa (najstaršie v Macau), kasíno Wynn a kasíno MGM

Moderné centrum Macaa – zľava kasíno Lisboa (najstaršie v Macau), kasíno Wynn a kasíno MGM

História – od rybárskej osady k prvej európskej kolónii a kasínam

Aj keď záznamy o Macau siahajú až do 3. storočia pred naším letopočtom, v podstate až do 16. storočia šlo o bezvýznamnú rybársku osadu. Kedysi tu dokonca nežili ani Číňania, ale rôzne domorodé kmene, vrátane Tankov, ktorí sú známi ako morskí nomádi žijúci na vode. Na začiatku 16. storočia, keď sa sem prvýkrát priplavili Portugalci, tu však už jednoznačne dominovali Číňania.

Portugalci tu najprv mali povolené len kotviť a obchodovať, ale len na lodiach a nie na pevnej zemi. Postupne si však získali dôveru Číňanov a tí im dovolili presunúť svoje obchodné aktivity na pevninu. Výmenou za to dostali prísľub, že Portugalci vyčistia miestne vody od lúpeživých pirátov, čo samozrejme prospelo i im samotným.

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Portugalci sa tu vďaka tomu mohli usadiť a vzniklo tak prvé európske osídlenie na Ďalekom východe. Portugalská prítomnosť v regióne bola tŕňom v oku iných európskych mocností, najmä Španielska a Holandska. Holanďania sa dokonca pokúsili Macao získať opakovaným priamym útokom v 17. storočí, ale nakoniec sa im to nepodarilo a snahu vzdali.

V roku 1887 sa potom Macao stalo oficiálne portugalskou kolóniou. 20. storočie následne prinieslo turbulentné zmeny. Ako v Číne, tak i v Portugalsku prebehli občianske prevraty, navyše vo svete prebehli dve svetové vojny. Nič z toho sa však Macaa nejak výraznejšie nedotklo a jeho obyvatelia prestáli tieto udalosti bez výraznejších problémov, i keď ho nakrátko formálne kontrolovali Japonci a sčasti zbombardovali Američania.

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom - jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky - vkus alebo gýč?

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom – jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky – vkus alebo gýč?

V roku 1999 potom Portugalci odovzdali Macao Číňanom, čím sa skončila viac ako 400 rokov trvajúca portugalská nadvláda a taktiež éra európskej kolonizácie v Ázii. Macao získalo (podobne ako Hong Kong) status Špeciálneho administratívneho regiónu (SAR), ktorý je síce formálne súčasťou Číny, ale disponuje vysokou mierou autonómie a napríklad vlastnou imigračnou politikou. Európania sa sem tak paradoxne dostanú bez víz, zatiaľčo Číňania vízum pre vstup do krajiny potrebujú. Macao má taktiež vlastnú vládu, parlament, ale i menu.

Tento stav je garantovaný na 50 rokov, teda do roku 2049, kedy by sa Macao malo stať už pevnou súčasťou Číny.

Múzeum domov v Taipe - ukážka koloniálnej architektúry Macaa

Múzeum domov v Taipe – ukážka koloniálnej architektúry Macaa

Kasína

Aj keď pôvodne Macao prosperovalo najmä z obchodu, dnes jeho príjmy produkujú do veľkej miery gambling a hazard. Miestne kasína sú obrovské a objem peňazí, ktorý sa tu pretočí, predčí i oveľa známejšie Las Vegas. Odhauje sa, že ročne tu návštevníci nechajú 50 miliárd dolárov a táto suma každým rokom rastie. Táto čiastka tvorí polovicu príjmov miestneho štátneho rozpočtu.

Počet kasín v Macau je regulovaný zákonom a prakticky tu na ich prevádzkovanie má povolenie len 6 spoločností. I toto je zlepšenie oproti stavu spred asi 20 rokov, keď na ich prevádzkovanie mala monopol jediná spoločnosť. Dokopy v tejto maličkej krajine s rozlohou Humenného nájdete 38 kasín a ich počet pomaličky rastie každý rok.

Kasíno Lisboa - najstaršie kasíno v Macau

Kasíno Lisboa – najstaršie kasíno v Macau

Pôvodné kasína sú koncentrované v okolí námestia Praça Ferreira Amaral, kde stojí i kasíno Lisboa, ktoré sa pýši titulom prvého kasína v Macau. Okrem neho tu nájdeme i niekoľko ďalších domov gamblerskej neresti, vrátane moderných Wynn alebo MGM, ale aj atypickej veže Grand Lisboa, charakteristickej vďaka svojej spodnej časti guľovitého tvaru, pokrytej obrovskými zlatými zrkadlami.

Kasíno hotel Grand Lisboa v Macau

Kasíno hotel Grand Lisboa v Macau

Aj pokiaľ gamblerstvu neholdujete, určite stoja miestne kasína za návštevu. Sledovať ľudí v zápale hry môže byť rovnako zaujímavé a navyše sú čínski gambleri trošku špecifickí. Často sa tu vytvárajú hlúčiky ľudí sledujúcich hru nejakého šťastlivca, ktorému sa práve darí a oslavujúcich spoločne jeho úspech, ako i hromžiacich v prípade jeho neúspechu. Je to spôsobené i tým, že ostatní sa snažia na jeho úspechu priživiť a podávať rovnaké stávky, ako úspešný hráč. A to všetko sa deje v bizarnom čínskom štýle, ktorý Európan zrejme nikdy nedokáže pochopiť.

Historické centrum

Kúsok severozápadne od kasín sa nachádza staré historické centrum Macaa. Jeho prehliadku môžete začať na Senátnom námestí (Largo do Senado), kde stojí okrem hlavnej pošty aj Úrad pre občianske a mestské záležitosti, Turistické informačné centrum alebo Múzeum Kostola milosrdenstva, ktoré bolo niekoľko storočí domovom miestnych jezuitov. Všetky tieto budovy, ako aj ďalšie okolo nich, sú príkladom koloniálnej architektúry Macaa.

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa v noci

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa v noci

Pri prechádzaní námestím Lago do Senado, zužujúcim sa smerom ku Kostolu sv. Dominika, by ste za normálnych okolností asi ani nenadobudli pocit, že nie ste v Európe. Budovy v európskom štýle v kombinácii so slnečným podnebím evokujú pocit, že ste priamo v Portugalsku a nie na opačnej strane Zeme. Čo vás však vráti späť do čínskej reality bude gýčová výzdoba (hlavne počas sviatkov), čínske nápisy a obrovské množstvo ľudí.

Široké korzo vedúce zo Senátneho námestia (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Široké korzo vedúce zo Senátneho námestia (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Cestou od kasín na Lago do Senado stojí za pozornosť Portugalská škola (Escola Portuguesa), skrytá za vysokou vežou kasína Grand Lisboa. Škola je pokrytá typickými modrými kachličkami “azulejos”, ktoré su typické pre Portugalsko a jeho kolónie. Azulejos sú ďalším hmatateľným dôkazom všadeprítomného portugalského dedičstva v Macau, aj keď väčšina jeho obyvateľov to zrejme vôbec netuší.

Kostol sv. Dominika

Kostol sv. Dominika (Igreja de São Domingos) je jedným z najstarších zachovaných chrámov v Macau. Pochádza ešte z 16. storočia (rok dokončenia 1587) a aj keď jeho dnešná podoba datuje až do 17. storočia, nijak to neznižuje jeho autentickú historickú hodnotu a význam a aj on je jedným z objektov, vďaka ktorým bolo centrum Macaa zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kostol má typickú barokovú fasádu i interiér a patril rádu dominikánov, kým ho nezabavil štát a nepoužíval ako kasárne či sklad. Neskôr bol zrekonštruovaný a jeho funkcia svätostánku obnovená. Na hornom poschodí sa taktiež nachádza malé múzeum, resp. pokladnica vystavujúca vzácne predmety patriace kostolu.

Chrám sv. Pavla

Zrejme najtypickejšou stavbou Macaa nie je žiadne z kasín, dokonca ani žiadna z fungujúcich budov. Čo nájdete na väčšine pohľadníc a magnetov v miestnych obchodoch so suvenírmi, je fasáda Chrámu sv. Pavla. Chrám už dnes ako svätostánok nefunguje, čo bude spôsobené pravdepodobne tým, že viac než tá fasáda z neho už nestojí. Ruina tak pôsobí trošku post-apokalypticky, čo nebráni tomu, aby schodisko a námestíčko pred ňou boli obľúbeným miestom stretávania sa miestnych obyvateľov.

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Chrám sv. Pavla bol pôvodne postavený jezuitmi v 17. storočí a patril medzi najväčšie katolícke chrámy v Ázii. Bol skutočnou pýchou Macaa a bol súčasťou väčšieho komplexu, ktorý zahŕňal i vysokú školu vedenú práve jezuitmi. Bohato zdobená fasáda je výsledkom práce japonských remeselníkov pod vedením talianskeho jezuitu. I dnes stoja za pozornosť jej jednotlivé detaily a precízne vytesané biblické scény s jemne orientálnym nádychom.

Chrám bol zničený v roku 1835 požiarom a tajfúnom a dnešné zakonzervované ruiny a kryptu (za fasádou) je možné navštíviť ako múzeum. I Chrám sv. Pavla je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Monte Fort – Pevnosť

Hneď vedľa Chrámu sv. Pavla sa na kopci rozprestiera pevnosť, ktorú tu (podobne ako spomínaný chrám) postavili jezuiti. Pevnosť mala chrániť ostatné jezuitské stavby a majetky a s týmto účelom ju postavili v roku 1626, teda pred takmer 400 rokmi. Svoju úlohu splnila najmä počas pokusov Holanďanov dobyť Macao a aj preto ju neskôr prevzal pod svoju správu guvernér Macaa, ktorému kedysi slúžila i ako rezidencia.

Pohľad na Macao z pevnosti Fortaleza do Monte (doslova Pevnosť na kopci) - úplne vľavo veža kasína Grand Lisboa

Pohľad na Macao z pevnosti Fortaleza do Monte (doslova Pevnosť na kopci) – úplne vľavo veža kasína Grand Lisboa

Pevnosť na hore (Fortaleza do Monte) už dnes samozrejme neslúži vojenskému účelu a je preto sprístupnená verejnosti (zadarmo). Návštevníci si tak môžu obzrieť hradby pevnosti a delá, ktoré ju kedysi bránili, ale i navštíviť malé Múzeum Macaa uprostred parku v jej útrobách. Najväčšou devízou je však výborný výhľad na celé mesto, či už na rezidenčné štvrte na severe alebo na vysoké veže a mrakodrapy kasín a hotelov na juhu. I táto pevnosť je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Katedrála

Aj keď katedrálou býva prezývaný Chrám sv. Pavla, tento kedysi obrovský chrám tento status nikdy nemal. Tým sa pýšil malý drevený kostolík, ktorý ho získal po Kostole sv. Lazara (dodnes stojaceho) v roku 1623. Katedrála Narodenia Panny Márie (Sé Catedral da Natividade de Nossa Senhora) bola prvýkrát prestavaná na kamenný chrám v roku 1850. Ten však zničil tajfún a dnešný chrám z betónu bol postavený v roku 1937.

V okolí katedrály je  možné vidieť ďalšie azulejos, teda typické portugalské modré kachličky, ktorými sú obložené okolné múry a studňa. Aj napriek tomu, že katedrála je kompletnou rekonštrukciou, i ona bola zahrnutá na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Jazero Nam Van, najvyšší bungee-jumping sveta a hora Penha

Ak od centra a kasín zamierite smerom na západ, vyhnete sa trochu davom a ruchu a môžete si vychutnať trochu pokojnejšie Macao. Veľmi príjemná promenáda vedie popri jazere Nam Van, ktoré je v skutočnosti morskou zátokou. Na jeho pobreží dokonca nájdete požičovňu šlapadiel, takže sa môžete vydať na výlet po ňom. Juhozápadnému brehu jazera dominuje veža Macau Tower, ktorá sa týči do výšky 338 metrov. Návštevníci sa môžu vyviezť k jej vrcholu a užiť si výhľad na Macao, tí odvážnejší zasa využiť najvyšší bungee-jumping na svete.

Pohľad z hory Penha na vežu Macao Tower

Pohľad z hory Penha na vežu Macao Tower

Dobrý výhľad na skyline Macaa je však aj z brehu jazera Nam Van, odkiaľ je možné bez problémov rozpoznať všetky veľké kasína na opačnom brehu a urobiť si pekné fotky s ich odrazom na hladine tohto jazera.

Jazero Nam Van v Macau a luxusné kasína a hotely

Jazero Nam Van v Macau a luxusné kasína a hotely

Pre ďalšie pekné výhľady zdarma sa môžete vybrať okolo portugalského konzulátu na kopec s názvom Penha, z ktorého vrchola sa vám otvorí zasa iná perspektíva na Macao a jeho kasína, ale i na jeho prístav na opačnej strane tohto kopca. Na tomto vrchole stojí i malý kostolík, resp. Kaplnka Matky Božej na kopci Penha (Capela de Nossa Senhora da Penha). Kostolík dal postaviť v roku 1622 miestny senát a následne ho daroval mníškam rádu augistiniánok, jeho dnešná verzia však pochádza z roku 1935.

Barra, chrám A-Ma a Maurské kasárne

Pokiaľ z hory Penha zídete na opačnú stranu, dostanete sa do miestneho prístavu a na námestie Barra (portugalská výslovnosť znie skôr niečo ako “bacha”). Táto štvrť je opäť iná, ako všetko ostatné, čo ste v Macau doteraz videli. Pôsobí trochu bohémskym dojmom, so svojimi pomaľovanými múrmi, reštauráciami, kaviarňami a ľudmi venčiacimi svojich štvornohých miláčikov. Okrem toho tu nájdete napríklad i Múzeum námorníctva.

Pestro zdobené múry domov v okolí námestia Barra v Macau - inštrukcie pre psíčkarov, ktoré miestni obyvatelia naozaj dodržiavajú. Viete si predstaviť, že by u nás psíčkar nosil fľašu vody a umýval každý múr, ktorý jeho miláčik pomočí?

Pestro zdobené múry domov v okolí námestia Barra v Macau – inštrukcie pre psíčkarov, ktoré miestni obyvatelia naozaj dodržiavajú. Viete si predstaviť, že by u nás psíčkar nosil fľašu vody a umýval každý múr, ktorý jeho miláčik pomočí?

Práve tu sa nachádza chrám s názvom A-Ma, čo je údajne miesto, kde kedysi prvýkrát zakotvili portugalskí moreplavci a neskôr tu založili prvú európsku kolóniu na Ďalekom východe. Ide o najstarší chrám v meste, keďže pochádza ešte z 15. storočia, z éry pred objavením Ameriky. Chrám je zasvätený morskej bohyni Mazu a keď tu Portugalci pristáli a spýtali sa na názov tohto miesta, miestni im odpovedali “Maa-gok”. Podľa tejto teórie práve takto vznikol názov Macao, vďaka chrámu A-Ma.

Prastarý chrám morskej bohyne Mazu A-Ma v Macau, ktorý dal tomuto mestskému štátu jeho meno

Prastarý chrám morskej bohyne Mazu A-Ma v Macau, ktorý dal tomuto mestskému štátu jeho meno

Kúsok od chrámu A-Ma potom stojí impozantná budova Maurských kasární (Edifício da Capitania dos Portos). Ide o nádhernú stavbu navrhnutú talianskym architektom pre portugalských vojakov v roku 1874. Neskôr sa stala sídlom Prístavného úradu Macaa, čo reflektuje i dnešný oficiálny názov budovy. Vďaka týmto bývalým kasárňam tak v Macau nájdete okrem všadeprítomnej európskej koloniálnej architektúry i prvky maurského štýlu, typického pre Pyrenejský poloostrov a pochádzajúceho z Blízkeho východu (najmä Maroka).

Mandarínov dom

Cestou späť do centra by ste nemali minúť veľký komplex, nazývaný Mandarínov dom (Casa do Madarim). Dom postavil v roku 1869 Zheng Wenrui a následne ho rozšírili jeho synovia, jedným z ktorých bol Zheng Guanyin, známy čínsky filozof a reformista, ktorý tu napísal svoje majstrovské dielo Shengshi Weiyan (Varovné slová v časoch prosperity).

Nádvorie Mandarínovho domu v Macau

Nádvorie Mandarínovho domu v Macau

So svojimi 4000 m2 ide o jeden z najväčších domov v Macau a aj preto sa ho po poničení požiarom rozhodla miestna vláda prevziať a opraviť a následne otvoriť pre verejnosť. I tento dom je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a v jeho vnútri nájdete múzeum venované rôznym aspektom života v Macau, ako napríklad remeslám, ale aj životu a dielu Zhenga Guanyina. Navyše sa sa vďaka nemu môžete pozrieť, ako vyzeral v 19. storočí dom zámožného Číňana.

Ďalšie portugalské dedičstvo – Divadlo, chrám a seminár

Vracajúc sa do centra mesta od Madarínovho domu narazíte ešte na niekoľko ďalších budov pripomínajúcich portugalské dedičstvo Macaa. Prvou z nich bude Kostol sv. Vavrinca (Freguesia de São Lourenço), ktorý bol postavený ako jeden z prvých kostolov v Macau – už v roku 1560. Za jeho stavbu môžu (ako inak) opäť jezuiti, ale ako napovedá jeho neoklasicisticko-baroková architektúra, súčasná podoba kostola je novšia a pochádza z roku 1846.

Chrám a seminár sv. Jozefa (Igreja e Seminário de São José) v Macau, základňa miestnych misionárov a niekdajšia vysoká škola

Chrám a seminár sv. Jozefa (Igreja e Seminário de São José) v Macau, základňa miestnych misionárov a niekdajšia vysoká škola

Hneď vedľa sa nachádza veľký areál Kostola a seminára sv. Jozefa (Igreja e Seminário de São José). Tento komplex pochádza z 18. storočia, takže je mladší, než všetky chrámy spomínané v tomto článku. Kostol je typickou barokovou stavbou a seminár bol kedysi ekvivalentom vysokej školy. Išlo tak o jednu z najdôležitejších základní katolíckych misionárov v Ázii.

Divadlo Petra V. (Teatro Dom Pedro V) v Macau - prvé európske divadlo na Ďalekom východe

Divadlo Petra V. (Teatro Dom Pedro V) v Macau – prvé európske divadlo na Ďalekom východe

Ďalším príkladom portugalského dedičstva je Divadlo Petra V. (Teatro Dom Pedro V), ktoré bolo postavené v roku 1860, ako jedno z prvých divadiel európskeho štýlu v Ázii. Divadlo je pomenované podľa portugalského kráľa Petra V., ktorý vládol v dobe jeho stavby. Divadlo je postavené v neoklasicistickom štýle, čomu nasvedčuje i jeho fasáda. Návštevníci doň môžu v prípade záujmu nahliadnuť zadarmo.

Všetky budovy spomínané v tejto časti sú súčasťou zápisu Macaa na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Tržnice a nakupovanie

Pokiaľ už budete mať plné zuby pamiatok a kasín, môžete sa zamerať na nakupovanie. Macao je napriek svojej portugalskej DNA stále v Ázii, a to znamená, že každá ulica je potenciálnym miestom pre obchod, trh alebo aspoň nejaký ten stánok. V Macau je samozrejme množstvo moderných a luxusných obchodných domov v hoteloch s kasínami, ale pokiaľ si chcete užiť autentickejšiu ázijskú atmosféru pri nakupovaní, stačí vyraziť do uličiek starého mesta.

Sušené mäso v jednom z obchodov v historickom centre Macaa - na tento artikel tu narazíte často

Sušené mäso v jednom z obchodov v historickom centre Macaa – na tento artikel tu narazíte často

Iste, i tu nájdete kopec nových obchodov zameraných na predaj suvenírov a tovaru pre turistov, ale i tieto nové obchody si zachovávajú časť autentickosti, najmä vďaka svojmu sortimentu. Všadeprítomným tovarom je napríklad mäso, v zvláštnej forme suchých placiek. Nájdete tu taktiež množstvo prípravkov čínskej medicíny, ktoré však nevyzerajú veľmi lákavo a zrejme presvedčia len najväčších odvážlivcov (a najbohatších, keďže také vtáčie hniezdo nie je najlacnejšou položkou).

V obchodoch v historickom centre Macaa kúpite i čerstvé ovocie - vrátane durianu

V obchodoch v historickom centre Macaa kúpite i čerstvé ovocie – vrátane durianu

Väčšina malých obchodíkov sa nachádza v historickom centre mesta, v okolí námestia Largo do Senado a ruín Chrámu sv. Pavla. Nájdete tu klasické obchody, ale i stánky so všetkým možným – od oblečenia až po jedlo. Nie je neobvyklé vidieť v čase obeda posedávať v okolí malých bistier obyvateľov na lavičkách alebo schodoch a jesť čerstvo pripravené jedlo. Obľúbenou je i ulica Rua da Tercena, ktorej obchodíky sa orientujú najmä na miestne výrobky a starožitnosti.

Taipa

Taipa je ostrov, ktorý Portugalci zabrali v 19. storočí a pričlenili ho k Macau, takže dnes je jeho pevnou súčasťou. Ostrov je rozlohou väčší, než pevninská (pôvodná) časť Macaa a nachádza sa na ňom i medzinárodné letisko. Macao je s Taipou spojené tromi mostmi, takže aj keď obe časti krajiny majú svoje prístavy, lodné spojenie medzi nimi nepremáva. Prístavy slúžia predovšetkým spojeniam s Čínou a Hong Kongom.

Námestie v centre ostrova Taipa

Námestie v centre ostrova Taipa

Zhruba uprostred Taipy sa nachádza malé centrum s množstvom obchodíkov a reštaurácií, ale i tržnicou s čerstvým mäsom. Čerstvejšie mäso sa zrejme kúpiť nedá, keďže napríklad sliepky sú tu predávané živé a na požiadanie ich miestni predavači umne zabijú, vypitvú a ošklbú. Na výber je tiež široký sortiment rýb, ale kvôli tomu sem zrejme nepocestujete.

Tržnica v Taipe - miestni mäsiari dodajú to najčerstvejšie mäso

Tržnica v Taipe – miestni mäsiari dodajú to najčerstvejšie mäso

Zaujímavejšie je vydať sa na juh k veľkému jazeru, na brehu ktorého sa nachádza Múzeum domov v Taipe. Tieto domčeky sú akými skanzenom, kde môžete vidieť, ako vyzeralo bývanie v koloniálnom Macau. Okrem pár obchodov a múzea si môžete vychutnať výhľad na jazero, ktorého tŕstie a lodičky zasa poukazujú na niekdajšiu Taipu, ktorá bola pred príchodom Portugalcov len obyčajnou rybárskou dedinkou.

No a za týmto jazerom už môžete vidieť to, čo pomáha Taipe k prudkému rozvoju – nové supermoderné kasína. Zatiaľ čo kasína v pevninskej časti Macaa pôsobia už trošku starším dojmom (najstaršie kasíno Lisboa bolo otvorené v roku 1970), tie v Taipe sú oveľa novšie a väčšie. Veľa budov je tu ešte stále vo výstavbe a tie čo sú už hotové, boli dokončené len nedávno.

Hotel a kasíno Parisian v Macau - vonku samozrejme nemôže chýbať veľká Eiffelovka, aby každý vedel, že je to tu ako vo Francúzsku

Hotel a kasíno Parisian v Macau – vonku samozrejme nemôže chýbať veľká Eiffelovka, aby každý vedel, že je to tu ako vo Francúzsku

Takisto veľkosťou sú miestne hotely a kasína niekde inde. Nachádza sa tu Venetian, najväčšie kasíno na svete a spolu s ostatnými kasínami strčia hravo do vrecka Las Vegas nielen v opulentnosti, ale i gýčovosti. Nemôžu samozrejme chýbať milióny svetielok alebo obrovská kópia Eiffelovej veže, ale korunu všetkému nasadzuje práve kasíno Venetian, v ktorého útrobách sa skrýva luxusný obchodný dom, v ktorom nájdete kópiu Benátok a ich vodných kanálov.

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom - jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky - vkus alebo gýč?

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom – jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky – vkus alebo gýč?

Nechýbajú samozrejme gondoly a všadeprítomné obrovské kópie renesačných fresiek, zatiaľ čo v “parížskom” kasíne (a hoteli) Parisian zasa okrem spomínanej Eiffelovky aj kaviarničky a reštaurácie na “francúzsky” štýl.

Každé miestne kasíno je tak doplnené hotelom a luxusným obchodným domom a aj v prípade, že nechcete nič nakupovať, hrať ruletu, ani sa tu ubytovať, určite by ste si nemali nechať ujsť ich návštevu a prehliadku tejto bizarnosti, z ktorej asi každému človeku so štipkou estetického cítenia príde trochu nevoľno. Po návšteve Macaa a obzvlášť Taipy vám už jednoducho bude Las Vegas pripadať ako kozervatívna dedinka na anglickom vidieku.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Macau.


Ako sa sem dostať?

Letecky

Medzinárodné letisko v Macau (MFM) je oveľa menšie, než to v Hong Kongu a obsluhuje najmä lety do destinácií v blízkom okolí. Najviac spojení je ponúkaných samozrejme do Číny, bohatá je i ponuka letov na Taiwan. Ďalšie linky spájajú Macao s ThajskomJaponskom, Singapurom, Kambodžou alebo Filipínami.

Väčšina aeroliniek, ktoré sem lietajú, patria do kategórie low-costových, vrátane domáceho prepravcu Air Macau, ktorý samozrejme poskytuje najviac spojení z tohto letiska. Ďalšími prevádzkovateľmi spojení sú napríklad China Eastern, Tiger Airways, Air Asia alebo Cebu Pacific Air. Z toho je očividné, že letisku v Macau slúži trochu ako low-costová alternatíva letiska v Hong Kongu, kam sú letenky väčšinou drahšie.

Z letiska sa dá dostať ľahko viacerými autobusmi, ceny sa pohybujú do 5 MOP, teda prakticky zadarmo. Za batožinu sa môže priplácať, ale nie každý šofér na tom trvá. Pripravte si však drobné, pretože šoféri nevydávajú. Viac informácií nájdete nižšie v informáciách o cestovaní MHD v Macau. Taktiež tam nájdete informácie o využívaní taxíkov, ktoré predstavujú ďalšiu z možností pre cestu z letiska.

Druhou alternatívou je letisko v Hong Kongu, z ktorého sa dá loďou dostať priamo do Macaa i bez nutnosti prechádzať imigračnou kontrolou Hong Kongu.

Loďou

Loď (resp. trajekt) je zrejme najčastejší dopravný prostriedok, ktorý turisti pri návšteve Macaa využívajú. Väčšina z nich si sem totiž odskočí len na jednodenný alebo dvojdňový výlet z Hong Kongu, pre spestrenie svojej cesty. Aj keď momentálne je tesne pred dokončením ambiciózna stavba mostu kombinovaného s podmorským tunelom medzi týmito dvomi mestami, loď zatiaľ zostáva primárnym prostriedkom dopravy medzi Hong Kongom a Macaom.

V Macau sa nachádzajú hneď dva trajektové terminály – jeden je na ostrove Taipa, zatiaľ čo ten hlavný priamo na pevninskom Macau. Oba sú spojené s Hong Kongom medzinárodnými linkami, a to ako s hlavným prístavom Sheung Wan, tak so sekundárnym prístavom Tsim Sha Tsui v Kowloone.

Spojenia prevádzkujú spoločnosti TurboJet a Cotai Water Jet. Lístky sa dajú kúpiť online priamo na ich stránkach, ale pokiaľ chcete byť flexibilní, stačí si lístok kúpiť tesne pred cestou, priamo na termináli, kde sú kancelárie jednotlivých spoločností. Jednosmerná cesta stojí okolo 160 HKD a môže sa líšiť podľa toho, z ktorého terminálu a na na ktorý terminál cestujete. Takisto môže byť trošku vyššia cez víkendy a večer (tzv. night sailings), zrejme kvôli výhľadu a väčšiemu počtu cestujúcich. Drahšia tiež býva cesta z a na letisko v Hong Kongu.

Z terminálov sa dá bez problémov dostať autobusmi MHD alebo taxíkmi (viď nižšie informácie o cestovaní v Macau).

Autobusom

Autobusmi sa dá do Macaa dostať z Číny. Z najbližších veľkých miest (Guangzhou a Shenzhen) trvá cesta asi 3 hodiny a stojí okolo 100 juanov.


Koľko to stojí?

Náklady na dopravu a ubytovanie sú popísané v jednotlivých sekciách, takže okrem nich môžu byť položkami do rozpočtu vstupné do rôznych múzeí, ktoré však nepatria medzi hlavné atrakcie Macaa. Tie, ktoré sú popísané v tomto článku, sú k dispozícii zdarma. Výnimkou je veža Macau Tower, kde sa platí vstupné 135 MOP (10/2017).

Náklady na jedlo sa budú líšiť podľa vašich nárokov, ale pokiaľ sa uspokojíte i s jedlom z pouličných bistier, môžete sa najesť veľmi lacno (a chutne), kľudne aj za 30-40 MOP (3-4 EUR). Nevýhodou je, že znalosť angličtiny je tu minimálna, takže občas to budete musieť risknúť a dať si neidentifikovateľné jedlo.


Kedy sem cestovať?

Ideálne je do Macaa cestovať počas obdobia sucha, ktoré trvá zhruba od októbra do marca. Keďže väčšina ľudí trávi v Macau pomerne krátky čas, v prípade cesty počas obdobia dažďov sa vám môže stať, že sa trafíte do obzvlášť daždivých dní. Naviac sa tu v lete pravidelne vyskytujú tajfúny, čo taktiež nepatrí medzi príjemné zážitky.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

V samotnom centre Macaa je najlepšie sa pohybovať pešo, keďže je pomerne kompaktné. Navyše uličky v historickom centre sú zväčšia len pešie zóny.

Trošku dlhšia prechádzka vás čaká, pokiaľ sa rozhodnete ísť napríklad k veži Macau Tower alebo do prístavu, či na kopec Penha. Stále sa však jedná o akceptovateľnú dĺžku (cca do 30 minút).

Pokiaľ sa budete musieť presúvať medzi Macaom a Taipou, tak budete musieť využiť autobusy, pretože tu už ide o väčšie vzdialenosti a je treba prekonať veľmi dlhý most.

V rámci Taipy sa dá pohybovať pešo medzi jej centrom, Múzeom domov pri jazere a modernými kasínami. Kamkoľvek ďalej je už treba opäť využiť autobus.

MHD

V čase písania tohto článku (10/2017) je metro v Macau ešte vo výstavbe a tak jediným dopravným prostriedkom, ktorý obsluhuje v Macau MHD, sú autobusy.

Našťastie je Macao malá krajina a autobusov je tu veľa, takže pochopenie miestneho systému, ako aj ich používanie, je veľmi jednoduché. Zároveň je doprava nimi rýchla, lacná a pohodlná.

Cestovné poriadky môžete nájsť na týchto stránkach, kde zároveň môžete vyhľadávať spojenia a nájdete i ceny lístkov. Cestovné sa pohybuje medzi 3,20 MOP a 6,40 MOP (10/2017), v závislosti od toho, kde nastúpite (bez ohľadu na to, koľko zastávok pocestujete). Cena je vždy zobrazená pri nastupovaní a je potreba mať presnú sumu, pretože šoféri (resp. prístroje) nevydávajú. Mince jednoducho vhodíte do lievika a nastúpite – je možné platiť za viac osôb naraz. Akceptované sú i hongkongské doláre, s výnimkou 10-dolárovej mince.

Orientácia je veľmi jednoduchá buď podľa cestovných poriadkov na vyššie uvedených stránkach, priamo na stĺpoch zastávok, alebo jednoducho priamo na displayoch v čele autobusov, kde zobrazujú smer, ktorým idú. Veľkým uzlom pre terminály je námestie Praça Ferreira Amaral, ktoré slúži ako východzí bod väčšiny autobusov a odkiaľ sa poľahky dostanete pešo do historického centra. Autobusom sa potom z tohto námestia dostanete kamkoľvek v Macau. Okrem tohto námestia smerujú autobusy i do prístavu (bývajú označené ako Barra) alebo na ostrov Taipa (označené ako Taipa alebo Cotai).

Taxíkom

Taxíky bývajú v Macau v špičke nedostatkovým tovarom a môže tak byť problém večer po skončení pracovnej doby nejaký nájsť. Navyše veľa taxikárov sa snaží loviť a klamať turistov a nasadzovať nafúknuté ceny, takže aj keď je Macao malé, môže cesta po ňom vyjsť draho. Preto si použitie taxíku dobre premyslite a snažte sa mať destináciu napísanú v čínštine.

Taxy začínajú na 19 MOP a mali by sa v priemere pohybovať okolo 50 MOP pri ceste po Macau, čo je pomerne priaznivá cena. Maximálna cena pri ceste od severnej hranice Macaa až po južné pobrežie Taipy by nemala presiahnuť 200 MOP. Zvláštnosťou je, že za každý kus batožiny v kufri auta sa pripláca extra (jednorazová malá prirážka bez závislosti od dĺžky jazdy).

Dohodnite si preto vopred cenu za jazdu a tiež sa uistite, že taxikár rozumie, kam chcete ísť.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Macau je dosť drahé a zrejme bude patriť k najvyšším položkám vášho rozpočtu (pokiaľ sa samozrejme nerozhodnete ešte viac peňazí nechať v miestnych kasínach). K dispozícii sú samozrejme luxusné a veľmi drahé hotely priamo v budovách kasín, pre bežného smrteľníka však asi budú zaujímavejšie klasické menšie hotely.

Ceny ubytovania začínajú na 60 EUR za noc za izbu pre dvoch, skôr treba však počítať so sumou 70-80 EUR a vyššou (10/2017). Závisí to samozrejme i od sezóny, v období sucha, ktoré zodpovedá zhruba mesiacom október až marec, môžu byť vyššie, než inokedy.

Čo však cestovateľa môže zachrániť od vysokých cien hotelov, je služba AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 28 EUR na ubytovanie). Ubytovaním u miestnych môžete ušetriť až polovicu nákladov za ubytovanie, pretože v takomto prípade sa ceny za izbu pohybujú okolo 40 EUR za noc pre dvoch (10/2017). Byty sú navyše väčšinou vo veľmi dobrom stave, takže sa nemusíte báť kvality ubytovania u miestnych.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie