Singapur

Singapur (oficálne Singapurská republika) je malý ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii. Nachádza sa medzi Malajziou a Indonéziou, od ktorých je oddelený morskými prielivmi.

Singapur bol založený v roku 1819 ako britská kolónia Stamfordom Rafflesom. Za tento čin je mu samozrejme Singapur veľmi vďačný a jeho meno i podobizeň nájdete v krajine všade, vrátane bankoviek.

Singapur je jednou z najvyspelejších ekonomík sveta a považovaný za jedného z ázijských ekonomických tigrov. Je až neuveriteľné, že pred 200 rokmi šlo ešte o pustý neobývaný ostrov v tropickom mori.

Singapur je zrejme jednou z mála krajín, ktorá získala samostatnosť proti svojej vôli. Po tom čo získal samostatnosť od Veľkej Británie, sa pripojil v roku 1963 k Malajzii, ktorá ho však po 2 rokoch z krajiny “vykopla” – malajskí politici sa báli rastúceho vplyvu čínskeho etnika v provincii. Singapur sa tak stal samostatným a postupne sa vypracoval k statusu ázijského tigra a dnes je ekonomika tohto malého ostrova výkonom porovnateľná s celou Malajziou.

Nevýhodou pre turistu je, že Singapur je preto veľmi drahou krajinou. Navyše pokiaľ vás nezaujímajú mrakodrapy a nákupné centrá, nie je tu veľmi čo vidieť (aspoň podľa mňa).

Singapur je výrazne multikultúrna krajina, veľkú časť obyvateľstva tvoria cudzinci. Nemá dokonca ani majoritné náboženstvo, najväčšou skupinou sú budhisti (zhruba jedna tretina).

V Singapure sa preto ľahko dohovoríte anglicky, pretože angličtina tu nie je len lingua franca, ale i oficiálny jazyk.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú pre turistické cesty do 90 dní do Singapuru vízum.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Z Viedne, Prahy i Budapešte existujú letecké spojenia do Singapuru s viacerými spoločnosťami, všetky samozrejme vyžadujúce nejaký prestup.

V prípade, že už sa nachádzate v juhovýchodnej Ázii, existujú veľmi lacné lety v tejto oblasti s rôznymi nízkonákladovými spoločnosťami z miest ako Kuala Lumpur alebo Bangkok, ale i ďalších. Takýmito spoločnosťami sú napríklad Air Asia alebo Tiger Air. Preto býva dobrou alternatívou cestovať niekam, kde bývajú lety lacnejšie (napr. do Bangkoku) a odtiaľ ďalej do Singapuru.

Letisko Changi v Singapure získalo mnoho ocenení ako najlepšie letisko na svete – dá sa tu pomerne dobre stráviť prípadný dlhý prestup, nájdete tu botanickú záhradu, pohodlné kreslá a rýchlu WiFi zdarma.

Autobusom

Z Malajzie je možné sa dostať do Singapuru autobusom, existuje priame spojenie dokonca z Kuala Lumpur. Autobusy sú síce pohodlné, ale vzhľadom k cene leteniek medzi týmito mestami nie je táto alternatíva až tak výhodná.

Loďou

Singapur má trajektové spojenie s Malajziou aj Indonéziou.


Ako tu cestovať?

V Singapure je možné prakticky cestovať len taxíkmi alebo MHD. Prenájom auta je možný, ale je extrémne drahý. Singapur sa navyše snaží svojou politikou minimalizovať objem automobilovej dopravy.

Taxíky sú v Singapure pomerne lacné, avšak existujú rôzne prirážky (napr. v noci alebo počas špičky).

MHD je veľmi dobrou voľbou pre cestovanie po meste a dostanete sa ňou všade. Systém je pomerne jednoduchý a cestovné lacné. Na stránke GoThere.sg je možné vyhľadať podrobné spojenia z bodu A do bodu B a naplánovať si cestu do detailu.

Aj keď je Singapur pomerne priateľský voči chodcom, prieskum mesta pešo veľmi neodporúčam – teplo počas dňa i v noci býva úmorné. Teplota samotná nebýva problém, ale vlhkosť dá telu poriadne zabrať. Aj keď sa vám môže zdať, že predpoveď medzi 25 a 30 stupňami Celzia je vcelku akceptovateľná pre pešiu turistiku, verte tomu, že tropická vlhkosť spôsobí, že sa začnete potiť asi tak po 10 krokoch vonku.


Kedy sem cestovať?

Singapur má pomerne stabilné počasie, ktoré sa počas roka výrazne nemení. Obdobie dažďov trvá od novembra do januára, ale objem zrážok v tomto období je len o niečo vyšší, než počas zvyšku roka. Preto nebýva s návštevou Singapuru problém počas celého roka.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Singapur – Singapur je mestský štát, takže o mestách v množnom čísle sa nedá hovoriť. Singapur je pomerne umelé mesto a nemá veľmi čo turistovi ponúknuť (okrem nakupovania)

Príroda a aktivity

  • Nakupovanie – Singapur je raj pre tých, čo majú v obľube nakupovanie, samozrejme za predpokladu vlastníctva dostatočne zásobenej kreditky
  • Pláže – Singapur má tropické podnebie a leží neďaleko rovníka, takže môže poskytnúť i plážovú dovolenku, typickou destináciou v takom prípade býva ostrov Sentosa

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Singapure je veľmi drahé a nájsť niečo solídne za rozumnú cenu môže byť výzva. Odporúčam si to preto nenechávať na poslednú chvíľu. Taktiež je dobré voliť ubytovanie blízko metra (aj keď autobus tiež môže postačiť).

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Singapure sa platí singapurským dolárom (SGD). Zmenárne sú dostupné takmer všade.

Bankomaty a platby kartami sú bežne dostupné prakticky všade a nie je problém v Singapure prežiť aj úplne bez hotovosti.

Singapur je extrémne drahá krajina, obzvlášť pri porovnaní s okolitými krajinami. Aj keď sa dajú nájsť low-cost riešenia pre ubytovanie či stravovanie, je treba skôr počítať s pomerne vysokým rozpočtom pri návšteve tejto krajiny.

Pokiaľ máte peňazí dosť, tak si Singapur môžete rozhodne užiť. Singapur má kilometre a kilometre nákupných zón a je považovaný za raj nakupovania na svetovej úrovni.

Najnovšie komentáre

Kategórie