Macao

Macao patrí medzi známe mestské destinácie v Ázii, aj keď nedosahuje takú popularitu ako Tokio, Peking, Singapur alebo Hong Kong, hoc ten leží len pár kilometrov odtiaľto, oddelený len morským prielivom (resp. ústím rieky do mora). Čím sa však od spomínaných miest líši, je hazard. V Macau sa totiž nachádza niekoľko obrovských a množstvo menších kasín, v ktorých sa pretočí viac peňazí ako v Las Vegas.

Ostrov Taipa v Macau - pohľad na najnovšie stavby v krajine, vpravo hotel a kasíno Venetian - najväčšie kasíno sveta

Ostrov Taipa v Macau – pohľad na najnovšie stavby v krajine, vpravo hotel a kasíno Venetian – najväčšie kasíno sveta

No a keďže tento druh zábavy je v Číne či Hong Kongu (ako i ďalších blízkych krajín) nelegálny, prúdia sem davy hazarduchtivých návštevníkov z celej juhovýchodnej Ázie, ale i turisti na cestách v tejto časti sveta. Gambleri utratia v miestnych kasínach neuveriteľných 50 miliárd dolárov, čo by pokrylo rozpočet celého Slovenska asi na rok a pol. S touto štatistikou strčí hravo Macao do vrecka i svetoznáme Las Vegas. A nájdeme tu aj hotel a kasíno Venetian, ktoré sa pýši titulom najväčšieho kasína sveta. Aj vďaka gamblingu je Macao jedným z najbohatších regiónov na svete.

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Ruiny Chrámu sv. Pavla v Macau

Pokiaľ však gamblerstvu neholdujete alebo si ho nemôžete na tejto úrovni dovoliť, neznamená to, že nemá zmysel Macao navštíviť. Ide totiž o prvú kolóniu Európanov v Číne a jednu z prvých v Ázii vôbec. Portugalci ho ovládali až do roku 1999 a preto si i dnes stále nesie viditeľné európske dedičstvo. Dlhá európska nadvláda tu zanechala viditeľné stopy, ktoré sú asi najzreteľnejšie v historickom centre mesta. Okrem množstva katolíckych kostolov tu môžete nájsť i divadlo alebo pevnosť – taká malá Európa v Číne. I preto je centrum Macaa zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Macao síce dnes kontrolujú Číňania, ale má status špeciálneho administratívneho regiónu (SAR), podobne ako Hong Kong. Momentálne je tak dostať sa sem oveľa jednoduchšie, ako do Číny – Európania nepotrebujú vízum a stačí nám pre jeho návštevu len pas. Tento stav by mal pretrvať minimálne do roku 2049, kedy by sa Macao malo stať riadnou súčasťou Číny.

Moderné centrum Macaa - zľava kasíno Lisboa (najstaršie v Macau), kasíno Wynn a kasíno MGM

Moderné centrum Macaa – zľava kasíno Lisboa (najstaršie v Macau), kasíno Wynn a kasíno MGM


História

Aj keď záznamy o Macau siahajú až do 3. storočia pred naším letopočtom, v podstate až do 16. storočia šlo o bezvýznamnú rybársku osadu. Kedysi tu dokonca nežili ani Číňania, ale rôzne domorodé kmene, vrátane Tankov, ktorí sú známi ako morskí nomádi žijúci na vode. Na začiatku 16. storočia, keď sa sem prvýkrát priplavili Portugalci, tu však už jednoznačne dominovali Číňania.

Portugalci tu najprv mali povolené len kotviť a obchodovať, ale len na lodiach a nie na pevnej zemi. Postupne si však získali dôveru Číňanov a tí im dovolili presunúť svoje obchodné aktivity na pevninu. Výmenou za to dostali prísľub, že Portugalci vyčistia miestne vody od lúpeživých pirátov, čo samozrejme prospelo i im samotným.

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Senátne námestie (Largo do Senado) v historickom centre Macaa

Portugalci sa tu vďaka tomu mohli usadiť a vzniklo tak prvé európske osídlenie na Ďalekom východe. Portugalská prítomnosť v regióne bola tŕňom v oku iných európskych mocností, najmä Španielska a Holandska. Holanďania sa dokonca pokúsili Macao získať opakovaným priamym útokom v 17. storočí, ale nakoniec sa im to nepodarilo a snahu vzdali.

V roku 1887 sa potom Macao stalo oficiálne portugalskou kolóniou. 20. storočie následne prinieslo turbulentné zmeny. Ako v Číne, tak i v Portugalsku prebehli občianske prevraty, navyše vo svete prebehli dve svetové vojny. Nič z toho sa však Macaa nejak výraznejšie nedotklo a jeho obyvatelia prestáli tieto udalosti bez výraznejších problémov, i keď ho nakrátko formálne kontrolovali Japonci a sčasti zbombardovali Američania.

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom - jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky - vkus alebo gýč?

V hoteli Venetian v Macau sa nachádza okrem kasína aj superluxusný obchodný dom – jedna časť je dizajnovaná tak, aby naozaj vyzerala ako Benátky – vkus alebo gýč?

Aj keď pôvodne Macao prosperovalo najmä z obchodu, dnes jeho príjmy produkujú do veľkej miery gambling a hazard. Miestne kasína sú obrovské a objem peňazí, ktorý sa tu pretočí, predčí i oveľa známejšie Las Vegas. Odhauje sa, že ročne tu návštevníci nechajú 50 miliárd dolárov a táto suma každým rokom rastie. Táto čiastka tvorí polovicu príjmov miestneho štátneho rozpočtu.

Počet kasín v Macau je regulovaný zákonom a prakticky tu na ich prevádzkovanie má povolenie len 6 spoločností. I toto je zlepšenie oproti stavu spred asi 20 rokov, keď na ich prevádzkovanie mala monopol jediná spoločnosť. Dokopy v tejto maličkej krajine s rozlohou Humenného nájdete 38 kasín a ich počet pomaličky rastie každý rok.

V roku 1999 potom Portugalci odovzdali Macao Číňanom, čím sa skončila viac ako 400 rokov trvajúca portugalská nadvláda a taktiež éra európskej kolonizácie v Ázii. Macao získalo (podobne ako Hong Kong) status Špeciálneho administratívneho regiónu (SAR), ktorý je síce formálne súčasťou Číny, ale disponuje vysokou mierou autonómie a napríklad vlastnou imigračnou politikou. Európania sa sem tak paradoxne dostanú bez víz, zatiaľčo Číňania vízum pre vstup do krajiny potrebujú. Macao má taktiež vlastnú vládu, parlament, ale i menu.

Tento stav je garantovaný na 50 rokov, teda do roku 2049, kedy by sa Macao malo stať už pevnou súčasťou Číny.

Múzeum domov v Taipe - ukážka koloniálnej architektúry Macaa

Múzeum domov v Taipe – ukážka koloniálnej architektúry Macaa


Víza

Občania SR i ČR nepotrebujú pre turistický pobyt do 90 v Macau vízum, stačí cestovný pas.


Ako sa sem dostať?

Letecky

Medzinárodné letisko v Macau (MFM) je oveľa menšie, než to v Hong Kongu a obsluhuje najmä lety do destinácií v blízkom okolí. Najviac spojení je ponúkaných samozrejme do Číny, bohatá je i ponuka letov na Taiwan. Ďalšie linky spájajú Macao s ThajskomJaponskomSingapuromKambodžou alebo Filipínami.

Väčšina aeroliniek, ktoré sem lietajú, patria do kategórie low-costových, vrátane domáceho prepravcu Air Macau, ktorý samozrejme poskytuje najviac spojení z tohto letiska. Ďalšími prevádzkovateľmi spojení sú napríklad China EasternTiger AirwaysAir Asia alebo Cebu Pacific Air. Z toho je očividné, že letisku v Macau slúži trochu ako low-costová alternatíva letiska v Hong Kongu, kam sú letenky väčšinou drahšie.

Z letiska sa dá dostať ľahko viacerými autobusmi, ceny sa pohybujú do 5 MOP, teda prakticky zadarmo. Za batožinu sa môže priplácať, ale nie každý šofér na tom trvá. Pripravte si však drobné, pretože šoféri nevydávajú. Viac informácií nájdete nižšie v informáciách o cestovaní MHD v Macau. Taktiež tam nájdete informácie o využívaní taxíkov, ktoré predstavujú ďalšiu z možností pre cestu z letiska.

Druhou alternatívou je letisko v Hong Kongu, z ktorého sa dá loďou dostať priamo do Macaa i bez nutnosti prechádzať imigračnou kontrolou Hong Kongu.

Loďou

Loď (resp. trajekt) je zrejme najčastejší dopravný prostriedok, ktorý turisti pri návšteve Macaa využívajú. Väčšina z nich si sem totiž odskočí len na jednodenný alebo dvojdňový výlet z Hong Kongu, pre spestrenie svojej cesty. Aj keď momentálne je tesne pred dokončením ambiciózna stavba mostu kombinovaného s podmorským tunelom medzi týmito dvomi mestami, loď zatiaľ zostáva primárnym prostriedkom dopravy medzi Hong Kongom a Macaom.

V Macau sa nachádzajú hneď dva trajektové terminály – jeden je na ostrove Taipa, zatiaľ čo ten hlavný priamo na pevninskom Macau. Oba sú spojené s Hong Kongom medzinárodnými linkami, a to ako s hlavným prístavom Sheung Wan, tak so sekundárnym prístavom Tsim Sha Tsui v Kowloone.

Spojenia prevádzkujú spoločnosti TurboJet a Cotai Water Jet. Lístky sa dajú kúpiť online priamo na ich stránkach, ale pokiaľ chcete byť flexibilní, stačí si lístok kúpiť tesne pred cestou, priamo na termináli, kde sú kancelárie jednotlivých spoločností. Jednosmerná cesta stojí okolo 160 HKD a môže sa líšiť podľa toho, z ktorého terminálu a na na ktorý terminál cestujete. Takisto môže byť trošku vyššia cez víkendy a večer (tzv. night sailings), zrejme kvôli výhľadu a väčšiemu počtu cestujúcich. Drahšia tiež býva cesta z a na letisko v Hong Kongu.

Z terminálov sa dá bez problémov dostať autobusmi MHD alebo taxíkmi (viď nižšie informácie o cestovaní v Macau).

Autobusom

Autobusmi sa dá do Macaa dostať z Číny. Z najbližších veľkých miest (Guangzhou a Shenzhen) trvá cesta asi 3 hodiny a stojí okolo 100 juanov.


Ako sa tu premiestňovať?

Pešo

V samotnom centre Macaa je najlepšie sa pohybovať pešo, keďže je pomerne kompaktné. Navyše uličky v historickom centre sú zväčšia len pešie zóny.

Trošku dlhšia prechádzka vás čaká, pokiaľ sa rozhodnete ísť napríklad k veži Macau Tower alebo do prístavu, či na kopec Penha. Stále sa však jedná o akceptovateľnú dĺžku (cca do 30 minút).

Pokiaľ sa budete musieť presúvať medzi Macaom a Taipou, tak budete musieť využiť autobusy, pretože tu už ide o väčšie vzdialenosti a je treba prekonať veľmi dlhý most.

V rámci Taipy sa dá pohybovať pešo medzi jej centrom, Múzeom domov pri jazere a modernými kasínami. Kamkoľvek ďalej je už treba opäť využiť autobus.

MHD

V čase písania tohto článku (10/2017) je metro v Macau ešte vo výstavbe a tak jediným dopravným prostriedkom, ktorý obsluhuje v Macau MHD, sú autobusy.

Našťastie je Macao malá krajina a autobusov je tu veľa, takže pochopenie miestneho systému, ako aj ich používanie, je veľmi jednoduché. Zároveň je doprava nimi rýchla, lacná a pohodlná.

Cestovné poriadky môžete nájsť na týchto stránkach, kde zároveň môžete vyhľadávať spojenia a nájdete i ceny lístkov. Cestovné sa pohybuje medzi 3,20 MOP a 6,40 MOP (10/2017), v závislosti od toho, kde nastúpite (bez ohľadu na to, koľko zastávok pocestujete). Cena je vždy zobrazená pri nastupovaní a je potreba mať presnú sumu, pretože šoféri (resp. prístroje) nevydávajú. Mince jednoducho vhodíte do lievika a nastúpite – je možné platiť za viac osôb naraz. Akceptované sú i hongkongské doláre, s výnimkou 10-dolárovej mince.

Orientácia je veľmi jednoduchá buď podľa cestovných poriadkov na vyššie uvedených stránkach, priamo na stĺpoch zastávok, alebo jednoducho priamo na displayoch v čele autobusov, kde zobrazujú smer, ktorým idú. Veľkým uzlom pre terminály je námestie Praça Ferreira Amaral, ktoré slúži ako východzí bod väčšiny autobusov a odkiaľ sa poľahky dostanete pešo do historického centra. Autobusom sa potom z tohto námestia dostanete kamkoľvek v Macau. Okrem tohto námestia smerujú autobusy i do prístavu (bývajú označené ako Barra) alebo na ostrov Taipa (označené ako Taipa alebo Cotai).

Taxíkom

Taxíky bývajú v Macau v špičke nedostatkovým tovarom a môže tak byť problém večer po skončení pracovnej doby nejaký nájsť. Navyše veľa taxikárov sa snaží loviť a klamať turistov a nasadzovať nafúknuté ceny, takže aj keď je Macao malé, môže cesta po ňom vyjsť draho. Preto si použitie taxíku dobre premyslite a snažte sa mať destináciu napísanú v čínštine.

Taxy začínajú na 19 MOP a mali by sa v priemere pohybovať okolo 50 MOP pri ceste po Macau, čo je pomerne priaznivá cena. Maximálna cena pri ceste od severnej hranice Macaa až po južné pobrežie Taipy by nemala presiahnuť 200 MOP. Zvláštnosťou je, že za každý kus batožiny v kufri auta sa pripláca extra (jednorazová malá prirážka bez závislosti od dĺžky jazdy).

Dohodnite si preto vopred cenu za jazdu a tiež sa uistite, že taxikár rozumie, kam chcete ísť.


Kedy sem cestovať?

Ideálne je do Macaa cestovať počas obdobia sucha, ktoré trvá zhruba od októbra do marca. Keďže väčšina ľudí trávi v Macau pomerne krátky čas, v prípade cesty počas obdobia dažďov sa vám môže stať, že sa trafíte do obzvlášť daždivých dní. Naviac sa tu v lete pravidelne vyskytujú tajfúny, čo taktiež nepatrí medzi príjemné zážitky.


Ako sa tu dorozumieť?

Oficiálnym jazykom Macaa je čínština (kantónčina) a portugalčina. S portugalčinou však veľmi nepochodíte, na školách sa už povinne neučí, takže vám v bežnom styku s obyvateľstvom nepomôže. Podobne je na tom angličtina, nečakajte, že sa ňou dohovoríte napríklad v autobuse alebo pouličnom bistre.

Angličtinu a portugalčinu ovládajú len ľudia pracujúci v turistickom priemysle, teda v lepších reštauráciach a hoteloch.

Našťastie však nápisy alebo plániky MHD bývajú i v angličtine alebo portugalčine, teda v latinke.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Blog o miestnych atrakciách nájdete v tomto príspevku.

Mestá a miesta

  • Lago do Senado – Senátne námestie, centrum starého mesta.
  • Taipa – ostrov, ktorý sa stal súčasťou Macaa až neskôr a na ktorom rastú obrovské moderné kasína. Nájdete tu i Venetian, najväčšie kasíno na svete.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Macau je dosť drahé a zrejme bude patriť k najvyšším položkám vášho rozpočtu (pokiaľ sa samozrejme nerozhodnete ešte viac peňazí nechať v miestnych kasínach). K dispozícii sú samozrejme luxusné a veľmi drahé hotely priamo v budovách kasín, pre bežného smrteľníka však asi budú zaujímavejšie klasické menšie hotely.

Ceny ubytovania začínajú na 60 EUR za noc za izbu pre dvoch, skôr treba však počítať so sumou 70-80 EUR a vyššou (10/2017). Závisí to samozrejme i od sezóny, v období sucha, ktoré zodpovedá zhruba mesiacom október až marec, môžu byť vyššie, než inokedy.

Čo však cestovateľa môže zachrániť od vysokých cien hotelov, je služba AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 28 EUR na ubytovanie). Ubytovaním u miestnych môžete ušetriť až polovicu nákladov za ubytovanie, pretože v takomto prípade sa ceny za izbu pohybujú okolo 40 EUR za noc pre dvoch (10/2017). Byty sú navyše väčšinou vo veľmi dobrom stave, takže sa nemusíte báť kvality ubytovania u miestnych.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Jedlo v Macau nájdete prakticky vo všetkých cenových kategóriach a rôzneho druhu a pôvodu. Najdrahšie reštaurácie nájdete samozrejme v moderných kasínach v Taipe, naopak pouličné bistrá najmä v uličkách starého mesta. Rôzne pochúťky predávajú i miestne obchodíky, vrátane všadeprítomného sušeného mäsa, z ktorého vám obchodníci s radosťou dajú ochutnať.

Sušené mäso v jednom z obchodov v historickom centre Macaa - na tento artikel tu narazíte často

Sušené mäso v jednom z obchodov v historickom centre Macaa – na tento artikel tu narazíte často

Pokiaľ neradi experimentujete a máte na cestách radšej overené fastfoody, tak tu nájdete i všadeprítomný McDonald’s. Bola by to však škoda, lebo jedlo patrí v Macau medzi najlepšie zážitky.

Náklady na jedlo sa teda budú líšiť podľa vašich nárokov, ale pokiaľ sa uspokojíte i s jedlom z pouličných bistier, môžete sa najesť veľmi lacno (a chutne), kľudne aj za 30-40 MOP (3-4 EUR). Nevýhodou je, že znalosť angličtiny je tu minimálna, takže občas to budete musieť risknúť a dať si neidentifikovateľné jedlo.

Veľká časť miestnej kuchyne je samozrejme ovplyvnená tou portugalskou. Nájdete tu preto typické portugalské špeciality, ako je napríklad bacalhau (nasolená treska) alebo pato de cabidela (kačacie mäso v kačacej krvi). Dostupná je dokonca i feijoada, príloha z dusenej fazuľe, ktorá je typickým brazílskym pokrmom. Z dezertov sú potom takmer všadeprítomné pastéis de nata, tradičné vaječné tortičky.

Pokiaľ chcete niečo viac miestne než portugalské, môžete íst do mandľových sušeniek (cookies), ktoré sú výborné. Hlavným jedlám potom dominuje mäso, z kuracích je to napríklad galinha à portuguesa (kuracie mäso po portugalsky), čo je kuracie mäso na kokose a kari a vôbec nemá nič spoločne s Portugalskom. Ďalšou špecialitou je miestny hamburger, u ktorého je dôležitá čerstvosť smaženého bravčového mäsa i samotnej žemle.


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou Macaa je pataca (MOP). Pataca je zafixovaná k hongkongskému doláru (HKD) kurzom 1 HKD = 1,03 MOP.

Prakticky všade sa dá platiť i v HKD, pričom väčšinou sa počíta s kurzom 1:1 – v takom prípade teda trošku strácate, ale máte výhodu, že nemusíte meniť peniaze. Pri platbách sa používajú meny zameniteľne a pri platbe v HKD vám môžu vydať MOP a opačne.

Výnimkou z tohto pravidla sú štátne inštitúcie (napr. pošty), kde berú len patacy, a naopak kasína, kde berú len hongkongské doláre.

Počítajte s tým, že patacy nikde inde na svete nevymeníte, takže sa ich zbavte ešte pred odchodom.

Platby kartami sú bežne rozšírené a prakticky všade, okrem najmenších pouličných bistier, nimi bez problémov uhradíte svoju útratu. Rovnako dobre sú dostupné bankomaty a s výberom miestnej hotovosti by nemal byť problém.

Čo sa týka nakupovania, poskytuje Macao obrovské množstvo možností. Pokiaľ cielite na drahé šperky či elektroniku, vaša voľba padne na moderné obchodné domy nachádzajúce sa v kasínach v Taipe. Pokiaľ si chcete užiť autentickejšiu ázijskú atmosféru pri nakupovaní, stačí vyraziť do uličiek starého mesta.

Iste, i tu nájdete kopec nových obchodov zameraných na predaj suvenírov a tovaru pre turistov, ale i tieto nové obchody si zachovávajú časť autentickosti, najmä vďaka svojmu sortimentu. Všadeprítomným tovarom je napríklad mäso, v zvláštnej forme suchých placiek. Nájdete tu taktiež množstvo prípravkov čínskej medicíny, ktoré však nevyzerajú veľmi lákavo a zrejme presvedčia len najväčších odvážlivcov (a najbohatších, keďže také vtáčie hniezdo nie je najlacnejšou položkou).

V obchodoch v historickom centre Macaa kúpite i čerstvé ovocie - vrátane durianu

V obchodoch v historickom centre Macaa kúpite i čerstvé ovocie – vrátane durianu

Väčšina malých obchodíkov sa nachádza v historickom centre mesta, v okolí námestia Largo do Senado a ruín Chrámu sv. Pavla. Nájdete tu klasické obchody, ale i stánky so všetkým možným – od oblečenia až po jedlo. Nie je neobvyklé vidieť v čase obeda posedávať v okolí malých bistier obyvateľov na lavičkách alebo schodoch a jesť čerstvo pripravené jedlo. Obľúbenou je i ulica Rua da Tercena, ktorej obchodíky sa orientujú najmä na miestne výrobky a starožitnosti.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Macao je veľmi bezpečná krajina, za čo vďačí zrejme i vysokej životnej úrovni, ktorej sa jeho obyvatelia tešia. Samozrejme, trpí typickými “chorobami” turistických destinácií, vrátane vreckárov využívajúcich preplnené centrum mesta alebo podvodníkov vydávajúcich sa za nešťastníkov, čo práve stratili peňaženku.

Ďalšie riziko, ktoré tu na turistov číha, sú nepoctiví taxikári. Tu platí všeobecné pravidlo – zistiť si cenu vopred a dohodnúť sa na cene ešte pred jazdou (viac viď sekcia o cestovaní taxíkom v Macau vyššie).

Nebezpečné môžu byť tajfúny, ktoré sa tu vyskytujú v lete (viď sekcia “Kedy sem cestovať?”).


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie