Tipy na cestovanie

Top 10 destinácií pre rok 2018 podľa Lonely Planet

0
Lonely Planet's Best in Travel 2018

Po roku prináša cestovateľský server Lonely Planet opäť zoznam Best in Travel 2018. Ide o tradičný prehľad destinácií, ktoré považujú autori z Lonely Planet za najlepšie pre budúci rok. Tento zoznam sa dá brať ako odporúčanie, ale i inšpirácia pre cestovateľov, kam by mali zamieriť práve v roku 2018. Aj keď občas je možné diskutovať o tom, prečo je daná krajina na zoznam zaradená a prečo práve pre rok 2018, napriek tomu je zaradenie na zoznam Best in Travel považované za veľmi prestížnu záležitosť (Slovensko sa naň dostalo v roku 2013).

Ponúkam teda prehľad krajín na budúcoročnú dovolenku, ako i skromne dodávam mnou navrhované alternatívy pre niektoré z nich. Pôvodný zoznam potom nájdete tu.

1. Čile

V pomyselnom čele rebríčka sa ako krajina číslo 1 umiestnilo Čile, u ktorého autori vyzdvihujú najmä prírodnú rozmanitosť – od púšte Atacama na severe až po Patagóniu na juhu. Jeho izolácia od zvyšku kontinentu nepreniknuteľným hrebeňom Ánd mu dáva trochu atypický ráz. Jedným z dôvodov, prečo sa LP rozhodlo túto krajinu zaradiť na svoj zoznam, je 200. výročie jej vzniku, ktoré oslávi práve v roku 2018.

Stránka s informáciami o cestovaní v Čile

Mne osobne sa Čile veľmi páči, aj keď osobne by som ho zaradil asi až na druhé miesto v Južnej Amerike za Brazíliu, ktorá je divokejšia a príťažlivejšia (i keď trošku nebezpečnejšia).

El Morado

Národný park El Morado v čílskych Andách

2. Južná Kórea

Hlavným faktorom zaradenia Južnej Kórey na zoznam Best in Travel bolo konanie Zimných olympijských hier 2018 v miestnom Pchjong-čangu. Okrem toho sa spomína i supermoderné veľkomesto Soul, ktoré reprezentuje ázijský modernizmus celej krajiny. Vďaka olympiáde sa krajina dočkala zlepšenia už beztak špičkovej infraštruktúry a nová linka vysokorýchlostných vlakov dopraví návštevníkov z metropoly do miesta konania Hier rýchlosťou mrknutia.

Stránka o cestovaní v Južnej Kórei

Aj keď vysoké mrakodrapy a moderný vzhľad môžu byť veľkým lákadlom Južnej Kórey, neďaleké Japonsko poskytne oveľa zaujímavejšiu alternatívu s ešte modernejšími stavbami, rýchlejšími vlakmi a unikátnejšou kultúrou. Navyše sú Japonci oveľa príjemnejší, kultivovanejší a slušnejší, než Kórejci.

Štvrť Gamcheon-dong v Busane

Štvrť Gamcheon-dong v Busane

3. Portugalsko

Bronzovú priečku obsadilo Portugalsko, ktoré v posledných rokoch začína vychádzať z tieňa svojho veľkého suseda Španielska ako obľúbená turistická destinácia. Zaslúžilo sa o to najmä vytrvalým zlepšovaním svojej pozície ako centra kultúry a umenia. V posledných rokoch otvorilo niekoľko nových múzeí a takisto sa zameriava na propagáciu svojej kuchyne, na ktorej vrchole kraľuje niekoľko reštaurácií pýšiacich sa čerstvo udelenými michelinskými hviezdami. Keď k tomu pričítame krásne pláže regiónu Algarve, vyjde nám jedine to, že cestou do Portugalska nemôžete urobiť chybu.

Stránka o cestovaní po Portugalsku

Veža Belém v Lisabone

Veža Belém v Lisabone

4. Džibutsko

Džibutsko je prvou skutočne exotickou krajinou rebríčka, ktorú mnoho cestovateľov nenavštívilo a o ktorej veľa ľudí možno vôbec nikdy nepočulo. Táto maličká krajina stiesnená medzi Eritreou, Etiópiou a Somálskom a úzkym prielivom oddelená od Jemenu je prakticky celá pokrytá vyprahnutou púšťou. Navyše tu prebieha veľmi aktívna seizmická činnosť, takže pod povrchom vrie žeravá magma, vďaka čomu tu nájdete napríklad termálne pramene.

Unikátne prírodné úkazy v kombinácii lákavými plážami a bohatým podmorským životom vyzývajúcim k potápaniu a šnorchlovaniu vyslúžili Džibutsku ako prvej africkej krajine účasť v tomto rebríčku pre rok 2018.

Ostrov Hut Moucha v Džibutsku (Zdroj: Nationsonline.org)

Ostrov Hut Moucha v Džibutsku (Zdroj: Nationsonline.org)

5. Nový Zéland

Prvú polovicu rebríčka uzatvára Nový Zéland. Krajina, ktora poslúžila ako filmová kulisa pre filmy zo Stredozeme, láka predovšetkým na prírodné krásy. Ako najväčšiu atrakciu predstavuje najmä svoje tzv. Great Walks, teda turistické cesty, ktoré sú navrhnuté väčšinou na niekoľko dní a vedú najkrajšími miestami krajiny. Momentálne sa prvýkrát od ich uvedenia pripravuje otvorenie novej turistickej trasy v tejto kategórii, ktorá bude viesť západným pobrežím Južného ostrova, ktoré je mnohými považované za najkrajšie.

Stránka o cestovaní po Novom Zélande

Mne osobne sa Nový Zéland veľmi páčil, ale myslím si, že po viac ako 2-3 týždňoch začne byť krajina trochu nudná. Okrem prírody tu nič iné za návštevu nestojí a tak je otázkou, či sa ďaleká a nákladná cesta oplatí, pokiaľ krásnu prírodu môže ponúknuť takmer každá krajina. Tá na Novom Zélande je síce špecifická, ale takých krajín existuje veľa. Preto stojí za zváženie ako alternatíva napríklad Austrália, ktorá je lacnejšia aj z pohľadu cestovania po nej a z pohľadu dopravy tam.

Hobbití domček v Hobbitone (Matamata)

Hobbití domček v Hobbitone (Matamata)

6. Malta

Na šiestom mieste sa umiestnila ďalšia ostrovná krajina, tentokrát však z opačného konca sveta než Nový Zéland, takže pre nás nie až tak nedostupná. Od nás sa na Maltu dá dostať poľahky priamymi letmi za 2 a pol hodinky, navyše ceny bývajú pomerne priaznivé. Malta je dlhodobo obľúbeným turistickým cieľom, aj vďaka množstvu pláží a veľmi teplému podnebiu, ale i tisíce rokov starej histórie a kultúry. Dôvodom zaradenia na tento zoznam bol však fakt, že jej hlavné mesto, La Valletta, sa v budúcom roku stane Európskym hlavným mestom kultúry.

Stránka o cestovaní po Malte

Osobne sa mi nominácia Malty páči, pretože najmä z historického hľadiska ide naozaj o veľmi zaujímavý ostrov a Rád maltézskych rytierov vzbudzuje v každom emócie tajomnosti. Pokiaľ hľadáte alternatívu, určite môžem odporučiť iný stredomorský ostrov – Cyprus, ktorý čo do histórie taktiež nezaostáva a má ešte teplejšie podnebie než Malta.

La Valletta pri pohľade zo Sliemy

La Valletta pri pohľade zo Sliemy

7. Gruzínsko

Gruzínsko patrí medzi mojich 7 naj krajín z prvej stovky, takže jeho zaradenie do akéhokoľvek rebríčka popularity plne chápem. Krásna príroda a tisíce rokov stará kultúra a história sú v tejto krajine vnímateľné na každom kroku. Keď k tomu pričítate excelentnú kuchyňu, výborné víno a priaznivé ceny, vyjde vám neodolateľná kombinácia pre jarnú či jesennú dovolenku. Lonely Planet zaradilo Gruzínsko do zoznamu aj preto, že získalo svoju nezávislosť (podobne ako Československo) v roku 1918 a bude teda v budúcom roku oslavovať storočnicu tejto udalosti.

Stránka o cestovaní po Gruzínsku

Uplisciche - gruzínske mesto vytesané do kameňa

Uplisciche – gruzínske mesto vytesané do kameňa

8. Maurícius

Ďalšia africká krajina rebríčka sa vezie na vlne osláv nezávislostí, keďže Maurícius v budúcom roku oslávi 50 rokov svojej suverénnej existencie. Tretia a posledná ostrovná krajina rebríčka ležiaca zhruba tisícku kilometrov od Madagaskaru zrejme najviac zodpovedá tomu, čo si snívajúci cestovatelia predstavujú pod pojmom tropický raj. Krásne pláže, luxusné rezorty a krásne čisté a teplé more lákajú najmä dovolenkárov, ktorí disponujú lepším rozpočtom. Má čo ponúknuť i fanúšikom potápania, šnorchlovania, ale i vodných športov ako surfing alebo kite-surfing.

Maurícius (Zdroj: Kuoni.co.uk)

Maurícius (Zdroj: Kuoni.co.uk)

9. Čína

Po Južnej Kórei druhý zástupca Ázie (pokiaľ nepočítame Gruzínsko) sa umiestnil na predposlednom mieste rebríčka, a ide hneď o jej veľmoc. O zaradení Číny do rebríčka rozhodla jej v posledných rokoch výrazne zmodernizovaná infraštruktúra, vďaka čomu sa dnes krajina chváli najväčšou sieťou vysokorýchlostných železníc na svete. Šanghajská veža zasa láka na najvyššie položenú vyhliadku sveta a mesto Šen-Čen zasa na Design Society, novootvorené kultúrne centrum. Čína je však tak obrovská krajina, že ťažko sa vyberajú tie naj atrakcie.

Biznis štvrť Pudong v Šanghaji (Zdroj: Wikipedia.org)

Biznis štvrť Pudong v Šanghaji (Zdroj: Wikipedia.org)

10. Južná Afrika

Rebríček top krajín roku 2018 podľa Lonely Planet uzatvára tretia africká krajina, ktorá okupuje južný cíp čierneho kontinentu. Do hry opäť vstupuje 100. výročie, tentokrát od narodenia Nelsona Mandelu, ktorý je v Južnej Afrike uznávaným ako najväčšia osobnosť krajiny. Bude sa tu tak konať množstvo akcií, väčšinou kultúrneho ale i športového charakteru. Ďalšími lákadlami potom môžu byť nádherné hory, výborné víno, kozmopolitné Kapské mesto a samozrejme zverou oplyvajúce safari.

Kapské mesto (Zdroj: Wikipedia.org)

Kapské mesto (Zdroj: Wikipedia.org)

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie