Thajsko

Thajsko je krajina v juhovýchodnej Ázii obklopená Laosom, Mjanmarskom (Barmou) a Kambodžou a z juhu tiež Malajziou.

Thajsko je u nás v povedomí ako prímorská destinácia s nádhernými plážami zaliatymi slnkom. Tie tu samozrejme nájdeme tiež, ale Thajsko je kultúrne veľmi bohatá krajina a ponúka oveľa viac, než len plážové aktivity.

Sever krajiny je obľúbený najmä pre bohaté kultúrne dedičstvo a históriu, ako aj krásnu prírodu. Je to obľúbená oblasť pre cestovateľov, ktorí cestujú za poznaním a je tu o poznanie lacnejšie, než na juhu krajiny.

Juh je preferovaný najmä pobytovými turistami, pretože poskytuje dlhé kilometre pláží a exotické ostrovy. Je všeobecne známe, že sem smeruje mnoho ľudí za účelom sexturizmu, aj keď toto platí v podstate o celej krajine, nielen jej južnej časti.

V Thajsku sa rozpráva thajsky, ide však o veľmi turistickú krajinu a preto tu nie je problém nájsť anglicky hovoriacich ľudí.


Víza

Pre cestu do Thajska pre účely turizmu do 30 dní nepotrebujú občania SR a ČR víza.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Thajska väčšina turistov prilieta cez medzinárodné letisko Suvarnabhumi v Bangkoku. Existuje sem mnoho priamych spojení z Európy, vrátane Viedne. Inak sú dostupné lety napríklad cez Paríž, Dubaj alebo nemecké letiská. V Bangkoku sa nachádza tiež letisko Don Muang, ktoré je využívané nízkonákladovými aerolinkami.

Veľa medzinárodných letov lieta i na ostrov Phuket, známy predovšetkým ako plážová destinácia.

Autom

Pozemné prechody z Thajska sú otvorené do všetkých susedných krajín (Myanmar, Laos, Kambodža, Malajzia).


Ako tu cestovať?

Lokálne prelety v Thajsku sú vďaka mnohým ázijským nízkonákladovým spoločnostiam cenovo veľmi prijateľné – často sa cena letenky pohybuje v pár desiatkach dolárov.

Na kratšie vzdialenosti je pomerne dobrou možnosťou cestovanie autobusom. Autobusová doprava v Thajsku relatívne dobrá a autobusmi je možné sa dostať prakticky všade, aj keď kvalita služieb môže kolísať a pohybovať sa kdekoľvek medzi starým narvaným minibusom až po luxusný veľký autobus, od čoho sa samozrejme odvíja cena.

Železnice v Thajsku pokrývajú najdôležitejšie mestá, ale cesta nimi je veľmi pomalá a často zdĺhavejšia než cesta autobusom. Preto je vhodné vlaky používať iba na lokálne presuny. Informácie o trafikone i cenách je možné nájsť na stránkach Thajských železníc. Tieto informácie však treba brať s rezervou, často bývajú neaktuálne.

Funkciu lokálnych autobusov plnia tzv. songthaew, čo sú isté hybridy medzi pick-upom a minivanom. Ďalším prostriedkom lokálnej prepravy sú tuk-tuky, ktoré zasa vyzerajú ako také malé motocykle so strechou a sú vhodné pre rýchlu prepravu 1-2 osôb v mestskej doprave.

Dobrou alternatívou je prenájom auta. Ceny sú viacmenej štandardné ako inde vo svete a cestná sieť dobrá, takže prenájmom auta získate dobrú flexibilitu v prípade návštevy odľahlejších kútov krajiny. Premávka v Bangkoku môže byť pomerne hustá a je lepšie tam využiť iné dopravné prostriedky.


Kedy sem cestovať?

Vnútrozemie Thajska zažíva obdobie dažďov od júla do októbra. V prímorských oblastiach ako Phuket a Krabi (západné pobrežie) je obdobie dažďov od apríla do do októbra, zatiaľčo východné pobrežie (Koh Samui) zasahujú dažde hlavne v období od septembra do decembra.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Ayutthaya (blog) – niekdajšie hlavné mesto, jednou dobou najväčšie mesto na svete
  • Bangkok – hlavné mesto plné chrámov a zaujímavostí
  • Chiang Mai – starobylé mesto na severe krajiny
  • Chiang Rai (blog) – metropola severu a vstupná brána k Zlatému trojuholníku

Príroda

  • Koh Phi Phi – plážové ostrovčeky preslávené vďaka filmu Pláž
  • Zlatý trojuholník (blog) – oblasť na severe krajiny na hraniciach s Laosom a Barmou, známa kedysi najmä pestovaním ópia

Kde sa ubytovať

Thajsko disponuje pomerne rozvinutou turistickou infraštruktúrou a nájsť ubytovanie ktorejkoľvek kategórie nepredstavuje žiadny problém.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Thajskou menou je baht. K dispozícii je dostatok bankomatov i zmenární.

Platby kartami sú v Thajsku bežné vo väčších obchodoch, hoteloch a reštauráciách. Menšie podniky karty nemusia akceptovať, preto je lepšie mať vždy so sebou nejakú hotovosť.

V Thajsku je možné nakúpiť rôzne hodvábne oblečenie, ktoré je možné si dať urobiť na mieru, v prípade dostatku času. Taktiež sú populárne rôzne drevené sošky, najmä slony či budhovia a podobná exotická tematika.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie