Kambodža

Kambodža (oficiálne Kambodžské kráľovstvo) je krajina v juhovýchodnej Ázii, obkolesená z východu Vietnamom, zo západu Thajskom, zo severu Laosom a z juhu Thajským zálivom.

Kambodžská história bola za posledné storočia veľmi krušná a krajina si prešla thajskou okupáciou, francúzskym kolonializmom a krvavými vojnami. Zrejme tým najtemnejším obdobím je však ich vlastná vláda, keď sa moci chopila komunistická strana Červených Kmérov. Necelé štyri roky im stačili na to, aby už beztak zdecimovanú krajinu dostali na kolená ekonomicky, ale i psychicky. Teror a genocída spáchaná na menšinách i vlastnom obyvateľstve je dodnes chimérou tejto krajiny.

Vražedné polia Cheoung Ek - Jeden z masových hrobov

Vražedné polia Cheoung Ek – Jeden z masových hrobov

Posledné polstoročie tak bolo pre krajinu ťažkou skúškou a je v ostrom kontraste s tým, aké bolo silné a vyspelé Kmérske impérium v predchádzajúcich storočiach. Ríša Angkor po sebe zanechala pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty a jeho hlavné mesto je dnes rozľahlou turistickou atrakciou, ktorú navštevujú ročne milióny turistov. Angkor Wat je pamiatka často porovnávaná s Machu Picchu alebo mayskými pyramídami.

Svätyňa Preah Ang Dorngkeu na nábrežnej promenáde pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

Svätyňa Preah Ang Dorngkeu na nábrežnej promenáde pri sútoku Tonlé Sap a Mekongu v Phnom Penhu

Veľká časť turistov dokonca obmedzí svoju návštevu v krajine len na túto jedinú destináciu a hneď pokračuje ďalej (najmä do Thajska), čo je však škoda, pretože Kambodža má rozhodne čo ponúknuť i mimo Angkoru. Za zmienku stojí hlavné mesto Phnom Penh, pláže a ostrovy na južnom pobreží alebo výborná kuchyňa.

Navyše je Kambodža veľmi priateľská destinácia pre šetrivých turistov, pretože výdaje na stravu a ubytovanie (teda fixné výdaje) sú tu veľmi nízke.


História

.


Víza

Občania SR i ČR môžu získať víza priamo pri príchode do krajiny za 30 USD (2/2017). Pokiaľ sa budú snažiť od vás vytiahnuť viac peňazí, trvajte na oficiálnej cene. Platba je možná len v hotovosti a tento typ víz je k dispozícii len pri vstupe do krajiny letecky a na vybraných hraničných prechodoch. Zoznam týchto prechodov nájdete na týchto stránkach.

Druhou možnosťou je elektronické vízum, čo môže urýchliť prechod pasovou kontrolou (nie je nutné žiadať o vízum a platiť na letisku), ale pripravíte sa o peknú nálepku v pase. O elektronické víza je možné žiadať na týchto stránkach a ich cena je 37 USD (2/2017). Na elektronické vízum je možný vstup do krajiny letecky a cez pozemné hraničné prechody uvedené na spomínanej stránke.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letiská sa nachádzajú v Siem Reape (REP) a Phnom Penhu (PNH). Aj keď je Phnom Penh hlavné mesto a Siem Reap len malé mestečko, veľa medzinárodných letov smeruje priamo do Siem Reapu, keďže veľa turistov navštevuje len Angkor a zvyšok krajiny odignoruje.

Do Kambodže sa dá na jeden prestup dostať z nášho blízkeho okolia z Viedne i z Prahy. Z Viedne sem lietajú Austrian Airlines (prestup v Bangkoku), Thai Airways (Bangkok), EVA Air (Bangkok) a China Airlines (Tchaj-pej), z Prahy sa sem dostanete so spoločnosťami China Eastern (Šanghaj) alebo Korean Air (Soul).

Cena spiatočnej letenky sa pohybuje okolo 800 EUR v sezóne, pokiaľ natrafíte na nejakú akciu tak sa dajú zohnať i za 600 EUR (2/2017). Do Siem Reapu bývajú letenky trochu lacnejšie a v rámci akcie sa občas dajú zohnať dokonca aj za 400-500 EUR (2/2017).

K dispozícii je taktiež množstvo letov z rôznych destinácií v juhovýchodnej Ázii s rôznymi spoločnosťami – v rámci Kambodže sú to domáce aerolinky Cambodia Angkor Air. Z nízkonákladoviek sú k dispozícii Air Asia (Bangkok a Kuala Lumpur), Bangkok Airways (Bangkok), Dragon Air (Hong Kong), Jetstar (Singapúr), Silk Air (Singapúr), Tiger Airways (Singapúr).


Ako sa tu premiestňovať?

Lietadlom

Vnútroštátna letecká doprava v Kambodži je prevádzkovaná domácim dopravcom Cambodia Angkor Air. Keďže ide však o relatívne malú krajinu, sa dá lietať prakticky len medzi tromi destináciami – Phnom Penh, Siem Reap a Sihanouk Ville. Cena jednosmernej letenky zo Siem Reapu do Phnom Penhu sa pohybuje okolo 30 USD (1/2017).

Autobusom

Autobusová doprava v Kambodži je populárna a medzi hlavnými destináciami je k dispozícii dostatok spojení. Zo Siem Reapu (Angkor) do Phnom Penhu sa dá dostať za 5 až 6 hodín (minivan je rýchlejší než klasický autobus a väčšinou vás vyzdvihne v hoteli) a cena lístka je od 8 USD (minivan) do 15 USD (luxusný autobus). S trochou plánovania vopred sa dajú zohnať lístky i za 5 USD (1/2017).

Pre vyhľadávanie spojení i nákup lístkov môžete využiť stránky CamboTicket, ktoré sú overené a nemusíte sa báť podvodu. Tieto stránky agregujú autobusové spojenia všetkých dopravcov. Na týchto stránkach si môžete zakúpiť domáce i medzinárodné lístky, napríklad do/z Bangkoku alebo Vietnamu.

Druhou možnosťou je zakúpenie lístka priamo vo vašom hoteli, čo je služba, ktorú poskytujú všetky ubytovacie zariadenia. Väčšinou si k lístku pripočítajú províziu 1 dolár (2 doláre v prípade drahších lístkov), na oplátku sa však nemusíte o nič starať – poviete len, kam a zhruba kedy chcete cestovať a oni všetko obtelefonujú za vás. Navyše v prípade, že tú službu daná spoločnosť poskytuje, zariadia i to, že vás vyzdvihnú v hoteli. Toto väčšinou umožňujú spoločnosti, ktoré prevádzkujú minivany a nie autobusy.

Cesta minivanom je rýchlejšia, počítajte však s menším priestorom na batožinu, než tomu je v prípade autobusu, kde je na batožinu špeciálny priestor. Autobus je však samozrejme pohodlnejší, čo je pri dlhších cestách výhoda. Nenechávajte však v batožine nič hodnotné.

Autobusy i minivany robia často po ceste prestávky, väčšinou aspoň jednu dlhšiu na jedlo.

Loďou

Lodné spojenie je k dispozícii napríklad do Siem Reapu do Phnom Penhu, ale je výrazne drahšou alternatívou k autobusom (35 USD), pričom trvanie cesty je prakticky rovnaké, aj keď zážitok je scénickejší.


Kedy sem cestovať?

Teploty sú v Kambodži celoročne vysoké a pohybujú sa okolo 30 stupňov a viac počas celého roka. Čo sa však počas roka mení je objem zrážok – obdobie sucha trvá od novembra do apríla, takže toto je najlepším obdobím pre cestu sem a zároveň turistickou sezónou. Obdobie dažďov (máj – október) vrcholí v septembri a v tejto dobre tu nájdete najmenší počet turistov.


Ako sa tu dorozumieť?

Oficiálnym jazykom Kambodže je kmérčina. Nejde o tonálny jazyk, ale stále dosť zložitý pre Európana. Kmérska abeceda (a teda i nápisy) nie sú pre tých, ktorí jazyk neštudovali, čitateľné.

V krajine sa však nie je problém dohovoriť anglicky, keďže je do veľkej miery závislá na turistoch. V miestach, kam chodia turisti, je angličtina bežná, mimo nich už trochu menej, ale vždy sa dá nejak dohovoriť.

Úroveň angličtiny je väčšinou základná a môže sa stať, že ľudom nebudete dobre rozumieť. V takom prípade vám nezostane nič iné, než svoju otázku opakovať. Vo všeobecnosti však s dohovorením sa v Kambodži anglicky nebýva problém.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a miesta

 • Angkor – hlavná atrakcia celej krajiny, navštevovaná miliónmi turistov každý rok. Nádherné staré chrámy v hustej zeleni sú jednoducho povinnou destináciou každého cestovateľa a nádhernou historickou pamiatkou.
 • Cheoung Ek (blog) – alebo aj Vražedné polia (Killing Fields), neslávne známy vyhladzovací tábor, kde Červení Kméri vyvraždili tisíce nevinných obetí, vrátane detí.

  Vražedné polia Cheoung Ek - Vo vnútri pamätníka obetiam Červených Kmérov sú sklenené boxy s lebkami obetí režimu

  Vražedné polia Cheoung Ek – Vo vnútri pamätníka obetiam Červených Kmérov sú sklenené boxy s lebkami obetí režimu

 • Phnom Penh (blog) – hlavné mesto vybudované Francúzmi, vďaka čomu má veľmi široké bulváre, námestia a krásne budovy z koloniálnych čias v typicky kmérskej architektúre.

  Pavilón mesačného svitu (Moonlight Pavilion) v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

  Pavilón mesačného svitu (Moonlight Pavilion) v Kráľovskom paláci v Phnom Penhu

 • Siem Reap – mesto, ktoré slúži najmä ako základňa pre návštevu Angkor Watu a ostatných chrámov z obdobia Angkoru v okolí.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie je pri cestách po Kambodži tou príjemnejšou položkou rozpočtu, pretože konkurencia tu funguje a ceny sú veľmi priaznivé i v Phnom Penhu.  V Siem Reape sú ceny dokonca ešte nižšie, než v hlavnom meste, pretože je tu ešte väčšia konkurencia.

Samostatná izba pre dve osoby v základnom hoteli s vlastnou kúpeľňou sa dá zohnať už za 7 EUR, resp. 8 USD (1/2017). Dávajte pozor na to, že väčšina lacnejších hotelov ponúka izby s cenami bez klimatizácie (a v takom prípade väčšinou netečie ani teplá voda). Za klimatizáciu sa doplácajú 1-3 doláre za noc, takže záleží na vás, či to zvládnete v tom teple alebo nie. Väčšinou sa dá rozhodnúť až na mieste, takže si môžete objednať izbu bez klimatizácie a doplatiť si ju dodatočne na mieste, ak sa vám bude zdať príliš teplo.

Pokiaľ sa uskromníte a stačí vám posteľ na ubytovni, môžete zohnať ešte lacnejšie ubytovanie.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, vzhľadom k tomu, že ceny hotelov sú veľmi nízke. AirBnB tak má zmysel voliť len v prípade, že chcete lepšie ubytovanie (a nie za každú cenu najlacnejšie), prípadne chcete bývať u niekoho miestneho.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Jedlo je v Kambodži turistickou atrakciou samo o sebe. Jedlo je výborné, lacné a rozmanité. Kambodžská kuchyňa je samozrejme typicky juhoázijská a má veľa spoločných čŕt s tou vietnamskou alebo thajskou. Základom je samozrejme ryža a cestoviny a vegetariáni sa tu rozhodne nebudú mať problém najesť. Trpieť však nebudú ani mäsožravci a okrem morských plodov a rýb tu nájdete všetky druhy mäsa (aj tie, na ktoré by našinec väčšinou ani nesiahol). Na rozdiel od thajskej kuchyne však v Kambodži nie je jedlo tak pikantné (resp. väčšinu vôbec).

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu - hlavným lákadlom je časť s jedlom

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu – hlavným lákadlom je časť s jedlom

Typické kambodžské jedlo má pre nás dosť zaujímavé meno – volá sa amok. Ide o zmes mäsa a zeleniny, ktorá je pripravená v kokosovom mlieku na kari. Často sa pre efekt podáva toto jedlo v prázdnom kokosovom orechu a ako príloha sa konzumje ryža.

Ďalším typickým pokrmom je somlah maču khmae, čo je sladko-kyslá rybia polievka, pripravená s pridaním rajčín a ananásu. S polievkami sa väčšinou podávajú cestoviny (“špagety”), takže to chce trošku praxe s paličkami, keď ich budete loviť z misky.

Samozrejme obľúbenou klasikou, ktorá nikdy nesklame, sú smažená ryža alebo cestoviny so zeleninou alebo s kúskami mäsa. Tento druh jedla zoženiete prakticky všade, takisto ako i jeho nesmaženú verziu. Výborné sú i rôzne jarné závitky.

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu - o hlade tu rozhodne nezostanete, hlavným lákadlom je časť s jedlom

Nočný trh (Night Market) v Phnom Penhu – o hlade tu rozhodne nezostanete, hlavným lákadlom je časť s jedlom

Čo je pre Európanov neobvyklé, sú kambodžské raňajky – väčšinou sú tvorené jedlom, ktoré by sa u nás jedlo na obed alebo večeru. Jedlo je totiž varené a väčšinou ide o cestoviny alebo ryžu s rôznymi prílohami alebo mäsom.

Výborné jedlo zoženiete nielen v reštauráciach, ale i na tržniciach či dokonca na ulici. Obzvlášť však spomínané tržnice majú väčšinou celé časti určené pre stánky s jedlom a jeho konzumáciu. Navyše na tržniciach a na ulici kúpite rôzne ďalšie pochúťky, o ktorých zrejme ani nebudete vedieť, ako sa volajú. Vzhľadom k nízkym cenám je možné skúsiť prakticky všetko.

Na tržniciach takisto kúpite výborné a čerstvé ovocie. K dispozícii sú všetky možné exotické druhy ovocia a často možno ani nebudete vedieť, čo za plody to sú – opäť skvelá príležitosť otestovať chuťové poháriky.

Čo sa týka cien, v hotelových reštauráciach sa dá najesť za 2-3 doláre (1/2017), na uliciach a tržniciach ešte lacnejšie – to platí pre základné jedlo – ryža s mäsom a zeleninou.

Ruský trh v Phnom Penhu - je obľúbený vďaka nižším cenám oproti iným trhom a nakúpite tu aj zeleninu a ovocie

Ruský trh v Phnom Penhu – je obľúbený vďaka nižším cenám oproti iným trhom a nakúpite tu aj zeleninu a ovocie


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou Kambodže je kambodžský riel (KHR). Kambodža je však krajinou, kde sa môžete úplne zaobísť bez používania miestnej meny – všade sa totiž bežne používa americký dolár, dokonca s nimi zaplatíte i v štátnych inštitúciach, ako sú pošty a múzeá. Vstupné do pamiatok je taktiež možné platiť americkými dolármi a veľa atrakcií, vrátane Angkor Watu, uvádza ceny len v dolároch.

Dolár stojí o niečo viac ako 4000 KHR, takže ceny sa prepočítavajú jednoducho kurzom 1:4000. To znamená, že je o niečo výhodnejšie platiť v miestnej mene, pretože 4000 KHR je v skutočnosti o niečo menej ako 1 dolár. Pri platení sa často meny miešajú – ak napríklad máte zaplatiť 3 doláre a zaplatíte 5-dolárovou bankovou, bežne sa stane, že vám vrátia 1 dolár a k tomu 4000 KHR. Funguje to však i opačne, pokiaľ máte zaplatiť niekde napríklad 1,5 USD, kľudne môžete dať 6000 KHR a predavačka ich bez problémov prijme. Chce to trošku praxe si na to zvyknúť a v hlave prepočítavať.

Pokiaľ si budete hotovosť v USD niesť už z domu, uistite sa, že si v zmenárni vyzdvihnete len nepoškodené a čisté bankovky, pretože s inými môžete mať celkovo v Ázii problém. To sa týka hlavne nominálne väčších bankoviek, tie malé (do 20 USD) sú väčšinou akceptované bez problémov i opotrebované, keďže sa tu používajú ako bežné obeživo.

Bankomatov je k dispozícii dostatok, najmä v miestach, kam chodia turisti. Z bankomatov je možné vyberať riely, ale i doláre. Všetky však majú poplatok za výber, väčšinou 5 USD.

Zmenárne sú k dispozícii na letiskách i v mestách, kam chodia turisti, ale zrejme ich veľmi nevyužijete – keďže sa tu dá platiť priamo dolármi, je zbytočné ich meniť na riely.

Platby kartou sú možné v hoteloch a reštauráciach, v obchodoch väčšinou len v tých drahších. Platba kartou býva často penalizovaná zvýšením ceny o 1-3 percentá, preto je lepšie sa na to spýtať vopred.

Centrálna tržnica (Central Market - Psar Thmey) v Phnom Penhu - fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar... pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Centrálna tržnica (Central Market – Psar Thmey) v Phnom Penhu – fejkové hodinky patria medzi žiadaný tovar… pokiaľ ste na vážkach, či ide naozaj o fejky, tak niektoré z vystavených modelov normálne stoja 20 tisíc EUR

Prirodzenou súčasťou obchodu v Kambodži je zjednávanie. Zároveň pre turistov ide o nutnosť, keďže miestni zvyknú ceny poriadne napáliť, keď zbadajú turistu. Určite vždy zjednávajte cenu pokiaľ ide o dopravu (tuk-tuky, taxíky, …) a tovar na tržniciach, prípadne ponúkané tovary a služby v blízkosti turistických pamiatok. Pokiaľ sú ceny uvedené na štítkoch alebo vo vystavenom cenníku (napr. jedálny lístok v reštaurácii), potom ide o fixné ceny a väčšinou sa zjednávať nedá.

V Kambodži nebudete mať problém zohnať suveníry, pretože sa ponúkajú na každom rohu. Ide väčšinou o klasický sortiment, ktorý sa predáva všade na svete (magnety, poháre, pohľadnice, atď.), ale dajú sa tu kúpiť napríklad aj pekné šatky a tradičné ázijské oblečenie.

Trhoviská sú v Kambodži stále zďaleka najobľúbenejším spôsobom a miestom pre nákupy, veľké obchodné domy sú výnimkou. Nakúpite tam i suveníry, oblečenie, ale i jedlo a čerstvé ovocie.

Starý trh (Old Market) v Phnom Penhu - nakúpite tu ovocie tak exotické, že často nebudete poznať ani jeho názov

Starý trh (Old Market) v Phnom Penhu – nakúpite tu ovocie tak exotické, že často nebudete poznať ani jeho názov


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Kambodža je veľmi bezpečná krajina a pre drvivú väčšinou turistov prebieha jej návšteva bezproblémovo. Aby tomu tak bolo aj vo vašom prípade , je treba mať na pamäti pár základných pravidiel.

V Phnom Penhu sa vyskytujú prípady krádeží, keď zlodeji na motorkách okrádajú ľudí o kabelky, telefóny, tašky, mobile a ďalšie veci, ktoré je možné ľahko vytrhnúť alebo odrezať z idúcej motorky. Takéto veci sa stávajú v odľahlejších štvrtiach po zotmení, takže pokiaľ sa budete pohybovať v turistickom centre, nemusíte sa toho obávať. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a preto si na cenné veci dávajte pozor.

Druhým problémom sú krádeže motoriek a bicyklov v hlavnom meste – je dobré nezabúdať na ich zamykanie a ideálne je mať svoj vlastný zámok.

Čo sa týka Siem Reapu, ktorý je základňou pre návštevu Angkoru, hlavnej turistickej destinácie v krajine, tak i toto mesto je veľmi bezpečné a ústretové voči turistom. Na internete sa však objavujú príbehy znásilnených žien, ktoré varujú pred cestovaním do okrajových častí mesta po zotmení v prípade, že cestujúcou je sólo žena. Preto v takom prípade v noci používajte len taxikárov/tuk-tukárov, o ktorých viete, že ich poznajú napríklad v hoteli, kde bývate, prípadne cestujte v skupinách. Ide však o veľmi extrémne prípady.

Menší “podvod” spočíva v tom, že na veľa miestach sú uvedené ceny vstupného, ktoré sú však s audiosprievodcom. V skutočnosti je možné si kúpiť i lístok bez audiosprievodcu (väčšinou za polovicu), ale to je často taktne zamlčané. Preto je dobré sa vždy na to opýtať, prípadne si zistiť cenu vopred. Toto však platí hlavne v Phnom Penhu, pre Angkor je cena jednotná a bez audiosprievodcu.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie