Francúzsko

Étretat – biele útesy Normandie skrývajúce poklad francúzskych kráľov

Útesy Étretat v Normandii

Les Falaises d’Étretat (Útesy v Étretate) sú jedným z najznámejších prírodných úkazov vo Francúzsku. Ležia v Normandii, na takzvanom Alabastrovom pobreží, lemujúcom kanál La Manche. Vymyslieť mu tento názov zrejme nedalo veľa práce – miestne skaliská sú totiž až neuveriteľne biele. Pokiaľ sa vám podarí sem doraziť počas slnečného dňa, žiaria biele útesy Étretatu takmer oslepujúco.

Nádhera tohto pobrežia lákala turistov i umelcov už dávno. Preslávili ich najmä maliari – Gustave Courbet, Eugène Boudin alebo impresionista Claude Monet. Ich maľby, ktoré zvečňujú práve útesy v Étretate, nájdete v mnohých miestnych galériach, ale i v tých svetoznámych múzeách v Paríži či inde vo svete. Útesy však fascinovali i spisovateľov alebo filmárov – natáčal tu napríklad režisér Luc Besson a odohráva sa tu svetoznámy krimi román L’Aiguille Creuse (Dutá ihla) od Mauricea Leblanca.

Útes Aval pri pohľade z útesu Manneporte, vľavo skalisko Ihla (L\'Aiguille), preslávené v románe Mauricea Blanca, podľa ktorého sa v ňom skrýva poklad francúzskych kráľov

Útes Aval pri pohľade z útesu Manneporte, vľavo skalisko Ihla (L’Aiguille), preslávené v románe Mauricea Blanca, podľa ktorého sa v ňom skrýva poklad francúzskych kráľov

Ide jednoducho zrejme o jedny z najkrajších útesov vo Francúzsku a zrejme i preto prúdia do Étretatu pravidelne davy zahraničných i domácich turistov. To samozrejme môže niekoho odradiť, pretože turistov tú nájdete naozaj davy, obzvlášť v letnej sezóne. Dedinka Étretat, okolo ktorej sa útesy rozprestierajú, žije prevažne z turizmu a narazíte tu na kopec obchodíkov so suvenírmi, reštaurácie a ďalšiu turistickú infraštruktúru.

Malebná dedinka Étretat medzi útesmi

Malebná dedinka Étretat medzi útesmi

Aj keď dedinka Étretat je typickým turistickým hniezdom, davom sa dá vyhnúť jednoducho tak, že sa po útesoch vydáte trošku ďalej. Z Étretatu sa môžete vydať po pobreží na oba smery – dedinka je situoavaná priamo medzi útesmi, takže tie ju obkolesujú z oboch strán.

Útesy sú tvorené vápencom, ktorý im dáva typickú bielu farbu. Skaly sú tu obmývané morom už milióny rokov a pôsobením živlov tu postupne vznikli tri prírodné oblúky, ktoré sú zrejme najznámejšími prvkami panorámy miestnych útesov. Oblúky sú tu nazývané i slovom porte (brána) a majú dokonca i svoje vlastné mená – Porte d’Aval, Porte d’Amont a Manneporte, najväčší z nich a najvzdialenejší z dediny.

Pláž v Étretate a útes Aval spolu s prírodným oblúkom rovnakého mena

Pláž v Étretate a útes Aval spolu s prírodným oblúkom rovnakého mena

Napravo (alebo na sever) od Étretatu sa nachádza útes Amont (La Falaise d’Amont), kde nájdeme i rovnomenný oblúk. Pokiaľ sa rozhodnete pre cestu po vrchole útesov a nie po pláži, dostanete sa naň po schodoch vedúcich z dedinky až ku Kaplnke Matky Božej Ochrankyne (La Chapelle Notre-Dame de la Garde). Kaplnka pôsobí na vrchole útesu veľmi malebne a umožňuje návštevníkom si tu zvečniť veľmi pekné panorámy.

Útes Amont pri Étretate, v pozadí útes Aval, vľavo Kaplnka Matky Božej Ochrankyne

Útes Amont pri Étretate, v pozadí útes Aval, vľavo Kaplnka Matky Božej Ochrankyne

Okrem toho je oblúk Porte d’Amont známy tým, že pripomína slona máčajúceho si chobot v mori a nesúceho na chrbte nosidlá s baldachýnom. Bol zvečnený i na obrazoch viacerých maliarov, vrátane Claudea Moneta. Tento útes je však menej navštevovaný, než južné útesy a ľudia sem s obľubou chodia na pikniky. Pokiaľ budete mať podobný nápad, myslite na to, že je tu veľa hladných a drzých čajok, ktoré sú zvyknuté na ľudí a rady sa účastnia ľudských piknikov.

Piknik na útese Amont pri Étretate sa nezaobíde bez spoločnosti čajok

Piknik na útese Amont pri Étretate sa nezaobíde bez spoločnosti čajok

Na juh od Étretatu sa týči útes Aval (La Falaise d’Aval), ktorý je navštevovaný viac, pretože si ho návštevníci môžu obzrieť nielen zhora (ako útes Amont), ale po miestnej pláži sa dostanete počas odlivu i k jeho úpätiu. Oblúk Porte d’Aval pôsobí najkrehkejšie zo všetkých troch, ale ako jediný je doplnený samostatne stojacim skaliskom, ktoré nesie jednoduchý názov L’Aiguille (Ihla). Práve toto 51 metrov vysoké skalisko je podľa románu Dutá ihla (L’Aiguille Creuse) duté a ukrýva poklad francúzskych kráľov.

Útes Aval pri Étretate a skalisko L\'Aiguille (Ihla), ktorú preslávil román Mauricea Leblanca, podľa ktorého je dutá a skrýva sa v nej poklad francúzskych kráľov

Útes Aval pri Étretate a skalisko L’Aiguille (Ihla), ktorú preslávil román Mauricea Leblanca, podľa ktorého je dutá a skrýva sa v nej poklad francúzskych kráľov

Cez tunel vytesaný do útesu Aval je potom možné prejsť na jeho druhú stranu priamo jeho srdcom a dostať sa tak na ďalšiu pláž. Z nej potom zbadáte tretí oblúk, ktorý je pohľadom z Étreatu skrytý – La Manneporte. Tento tretí oblúk je najväčší a podľa Guy de Maupassanta by pod ním dokázala preplávať plachetnica.

Útes Manneporte a najväčší z prírodných oblúkov pri Étretate

Útes Manneporte a najväčší z prírodných oblúkov pri Étretate

Okrem prechádzky pod útesmi stojí za to sa prejsť aj po ich vrchole, pretože sa vám z nich naskytne krásne otvorený výhľad na more i samotné útesy. Ich majestátnosť síce viac vyniká pri pohľade zdola, ale zhora zasa uvidíte do väčšej diaľky a viac útesov naraz. Cestička po vrchole vedie okolo miestneho golfového ihriska.

Étretat je zaslúžene jednou z najobľúbenejších destinácií v Normandii, aj keď zrejme veľa času cestovateľovi nezaberie. Pokiaľ chcete vidieť len samotné útesy, dá sa to zvládnuť i za 2-3 hodinky. Mestečko veľmi zaujímavé nie je, ale má príjemnú atmosféru a môžete tu nakúpiť nejaké suveníry alebo si dať obed priamo pred plážou s výhľadom na alabastrové útesy.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Francúzsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Auto je najpohodlnejší prostriedok pre dopravu po Normandii a platí to i pre návštevu útesov v Étretate. Dedinka leží na hlavnej ceste D940 medzi mestami Fécamp a Le Havre (obe stoja za návštevu).

Parkovať sa dá na veľkom parkovisku, ktoré sa nachádza tesne pred mestom po ľavej strane pri ceste z Le Havre. Parkovné je 5 EUR na celý deň a dostanete sa z neho pešo k útesom po chodníku za zhruba 10-15 minút.

Veľké parkovisko je i pri pláži priamo pri útesoch, ale parkovné  je tu o niečo drahšie (7 EUR za 5 hodín) a najmä tu býva problém nájsť voľné miesto, obzvlášť pokiaľ prídete počas letnej sezóny alebo víkendu.

Ďalšie parkovisko sa nachádza priamo na útese Amont, neďaleko kaplnky spomínanej v článku. Cesta sem je kľukatá a úzka, často býva problém sa obísť s protiidúcimi autami.

Na okrajoch mesta sa dá parkovať aj zadarmo, ale bezplatných miest je málo a je malá šanca, že také nájdete.

Autobusom

Étretat leží na autobusovej linke č. 24 premávajúcou medzi mestami Le Havre a Étretat. Cesta z Le Havre trvá asi trištvrte hodiny a z Fécampu polhodinu. Toto však platí len pre špeciálne autobusy tejto linky, ktoré premávajú len v lete. Štandardnou linkou cesta trvá dlhšie, z Le Havre asi hodinu.

Autobusy odchádzajú vždy z hlavnej vlakovej stanice a dopravia vás pred radnicu v Étretate. Aktuálny cestovný poriadok všetkých liniek departmentu Seine-Maritime (a medzi nimi i linky 24) nájdete na týchto stránkach. Cena je okolo 2 EUR jedným smerom.


Koľko to stojí?

Vstupné sa neplatí, jedinou položkou bude prípadné parkovné v prípade, že zvolíte dopravu autom.


Kedy sem cestovať?

Útesy sa dajú navštíviť celoročne, najlepšie a najpríjemnejšie počasie tu však vládne v lete.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Len pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina návštevníkov navštívi útesy v rámci poldňového výletu a následne pokračuje ďalej vo svojej ceste po Normandii. Pokiaľ sa však rozhodnete v Étreate stráviť noc, nájdete tu niekoľko desiatok hotelov. Ceny za izbu pre 2 ľudí na jednu noc sa začínajú od 60-70 EUR (9/2017).

Viacerí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom však veľmi neušetríte, keďže ceny taktiež začínajú na zhruba 50 EUR, ale dá sa ušetriť v prípade, že cestujete vo väčšej skupine, pretože sa tu dajú za túto cenu zohnať prenájmy celého bytu (9/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Najnovšie komentáre

Kategórie