Matamata je maličká dedinka na severnom ostrove Nového Zélandu, ktorá leží niekde na ceste medzi mestami Auckland a Rotorua. Ešte donedávna šlo o úplne bezvýznamnú dedinku, ktorú prakticky nikto nepoznal a cestovatelia po Novom Zélande ju väčšinou ani nezaregistrovali na mape. Všetko zmenil Peter Jackson a filmová trilógia Pán prsteňov. Režisér hľadal vhodnú lokalitu pre natáčanie záberov z hobbitej dedinky a práve tu sa mu pre tento účel zapáčila jedna z miestnych fariem.
Majitelia farmy dostali ponuku, ktorá sa neodmieta – filmári im zaplatili štedrú sumu za prenájom a ponúkli im uhradiť náklady na život kdekoľvek na svete na pol roka, počas ktorého premietanie prebiehalo (vybrali si Auckland – skromní ľudia). Celú farmu následne prerobili na hobbitiu dedinku, ktorú podľa dohody mali po natáčaní vrátiť do pôvodného stavu.
Vďaka oneskoreniu však farmu vrátiť do pôvodného stavu nestihli a tak sa s majiteľmi farmy dohodli, že tak učinia o pár mesiacov neskôr, keď bude film hotový. Medzitým však začali na farmu chodiť zvedavci, ktorí sa chceli na hobbitie domčeky pozrieť a tak majiteľ farmy dostal nápad začať sem robiť organizované (a samozrejme platené) zájazdy. Skontaktoval sa teda s filmovým štúdiom a nový zdroj peňazí bol na svete – Hobbiton.
Filmári sa sem o 10 rokov neskôr vrátili, aby tu natočili ďalšiu filmovú trilógiu – Hobbit.
Zaujímavosťou je, že keď sa tu začal natáčať Pán prsteňov, bol celý projekt veľmi tajný. Okolo farmy vznikla zakázaná zóna a nad farmou bol zákaz prelietania lietadlami. Pilotovi, ktorý by takýto zákaz porušil, hrozilo doživotné odňatie licencie.
Na natáčanie boli využití miestni obyvatelia v úlohe komparzistov. Keďže bol projekt tajný, inzerát iba jednoducho informoval, že sa hľadajú komparzisti čo najnižšieho vzrastu a ideálne dobre živení (typická fyzická charakteristika hobbita). Tí, ktorí boli do filmu vybraní, museli podpísať v kontrakte klauzulu o úplnej mlčanlivosti ohľadom toho, aký film sa natáča. Na “placi” potom boli zamestnaní i rôzni “špecialisti” – napríklad ľudia, ktorých úlohou bolo každé ráno rozvešať bielizeň a večer ju zasa zvesiť. Dôvodom bolo, aby každý deň dedinka vyzerala trochu inak a tak i vo filme vznikol dojem, že čas plynie.
V samotnom Hobbitone je možné vidieť niekoľko hobbitích domčekov. Hobbitie domčeky majú rôzne rozmery, podľa potreby aktuálnej scény – hobbiti boli nakrúcaní pri veľkých domčekoch (aby vyzerali menší), zatiaľ čo napríklad Gandalf pri tých menších. Preto je možné Väčšina z nich má samozrejme len fasádu a za dverami sa skutočný dom nenachádza. Niektoré domčeky majú za dverami dieru, aby sa dala natočiť scéna, ako hobbit vychádza z domčeka – ale všetky scény vo vnútri domčekov boli už točené vo filmových štúdiách. Prvá skupina domčekov sa nachádza hneď za príjazdovou bránkou, ďalšia zasa potom stojí na Kopci – tu sa nachádza väčšina domčekov a aj ten najznámejší – dom (nora) Bilba Bagginsa. Nechýba ani tabuľa “No Admittance – Except on party business”.
Ďalšou rozpoznateľnou časťou areálu je lúka, kde sa konala oslava Bilbových 111. narodenín. Tu stojí aj obrovský strom, pod ktorým adresoval prítomným svoju reč. Keďže tento strom sa objavuje i v štúdiových scénach, museli pre tieto scény vyrobiť jeho kópiu.
Veľkou atrakciou Hobbitonu je krčma Zelený drak – táto budova je funkčná aj zvnútra a interiéry boli zhotovené presne podľa štúdiovej predlohy, v ktorej bolo tu natočených niekoľko scén, ktoré sa objavili vo filme. Môžete si tu posedieť a v cene lístka je i jeden krígeľ jedneho z miestnych pív, obľúbených hobbitmi. Samozrejme, nie je problém si ich dokúpiť i viac, ak by vám zachutili.
Bohužiaľ, pri mojej návšteve Hobbitonu lialo ako z krhly – neuveriteľná prietrž mračien a prúdy vody, takže ospravedlňte zníženú kvalitu fotiek. Pozitívom je, že exkurzie po Hobbitone (vždy len so sprievodcom) sú organizované za akéhokoľvek počasia.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Novom Zélande.
Hobbiton má i vlastńe stránky – www.hobbitontours.com.
Prehliadku Hobbitonu si je možné rezervovať na uvedených stránkach alebo priamo v turistickom informačnom centre v Matamata. Vstupné je 79 NZD (4/2014).
Ako sa sem dostať?
Autobusom
Do Matamata sa dá dostať autobusmi z Rotoruy a Aucklandu. Informácie o spojeniach a cenách nájdete napríklad na stránkach spoločnosti InterCity.
Z Matamata na farmu Hobbiton vás odvezie špecializovaný autobus, ktorý odchádza spred turistického informačného centra. Je nutné si však vopred rezervovať lístok na prehliadku Hobbitonu (buď online alebo v informačnom centre).
Autom
Autom je prístup k Hobbitonu bezproblémový, k dispozícii je i parkovisko.
Kedy sem cestovať?
Hobbiton sa dá navštíviť celoročne.
Ako sa tu pohybovať?
Jedine pešo a len so sprievodcom, ktorý (alebo ktorá) však podá k prehliadke i zaujímavý výklad.
Kde sa ubytovať?
Ubytovať sa je možné priamo na farme v Hobbitone (viď odkaz vyššie), ale nejde o lacnú záležitosť. Taktiež je možné sa za nižšiu cenu ubytovať v niekoľkých hoteloch v Matamata.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
25. november 2015 Otago – jedno z najlepších safari na Zélande
-
5. september 2015 Napier – hlavné mesto Art Deco
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár