Slovinsko

Ľubľana – dračie mesto na dohľad od Álp

0
Drak - Symbol Ľubľany

Ľubľana je hlavné mesto Slovinska ležiace zhruba uprostred tejto krajiny. Je to relatívne malé mesto s históriou siahajúcou až do staroveku a s veľmi malebným centrom. Aj keď Slovinsko a teda ani Ľubľana geograficky nepatria do oblasti Balkánu, nesie si táto krajina pomerne veľkú časť historického a kultúrneho dedičstva tohto nepokojného regiónu.

Ľubľana bola založená ešte v dobách antiky Rimanmi, ako kolónia pod názvom Emona. K tomuto názvu sa mesto rado odkazuje i dnes a pri návšteve Ľubľany sa s ním veľmi pravdepodobne stretnete. Potom sa tadiaľto prehnali germánske kmene a následne Huni. V stredoveku sa tu začali usádzať popri germánskych aj slovanské kmene, ale v novoveku tu prevládalo najmä nemecky hovoriace obyvateľstvo a mesto bolo známe pod názvom Laibach (čo je názov, ktorý Nemci a Rakúšania občas používajú dodnes).

V turbulentnom 20. storočí Ľubľana prešla podobným vývojom ako Maribor – nemecky hovoriace obyvateľstvo, ktoré tu dominovalo, bolo po 1. svetovej vojne vyhnané a nahradené Slovincami, ktorí sa tak stali jednou z častí novovytvoreného Juhoslávskeho kráľovstva. Mesto zmenilo svoj názov na Ľubľanu a zvyšok príbehu je už známy – pád železnej opony, rozpad Juhoslávie (Slovinsko bolo prakticky ušetrené vojny, trvala tu len 10 dní) a následne vstup do EÚ i Eurozóny.

Úprimne, z turistického hľadiska nie je Ľubľana extrémne zaujímavé mesto, aj keď je určite pekné a príjemné – a vcelku malé. Ako by sa dalo očakávať, nachádzajú sa tu hlavné štátne inštitúcie, ako napríklad parlament, ale i tie kultúrne – národné divadlo alebo opera. Z nich asi najzaujímavejšie je Národné múzeum, v ktorom je možné vidieť pomerne rozsiahlu expozíciu z rímskeho obdobia (keď sa mesto ešte volalo Emona), vrátane veľmi dobre zachovanej bronzovej sochy rímskeho štátnika, ktorá je unikátom ľubľanskej zbierky. Okrem antického obdobia je tu však možné nájsť aj artefakty z praveku, vrátane píštalky vyrobenej z kosti, ktorá je považovaná za jeden z najstarších známych hudobných nástrojov vôbec.

Hlavnou atrakciou mesta je jednoznačne jej dominanta, Ľubľanský hrad, ktorý sa rozprestiera na kopci nad mestom. Okolo tohto kopca tečie riečka Ľubľanica a hore k hradu je možné vyjsť vcelku bez problémov pešo – nejedná sa o žiadny vysoký strmák. Pokiaľ sa vám však pešo z nejakého dôvodu nechce, môžete sa za 4 Eurá (spiatočný lístok, 4/2015) odviezť lanovkou. Vstupné na hrad stojí 7.50 EUR (4/2015), v kombinácii s lanovkou to celkovo vyjde trošku lacnejšie (10 EUR). Osobne odporúčam si zakúpiť lístok na tzv. Time Machine (Stroj času) za 12 EUR (lanovka a vstupné na hrad v cene) – súčasťou tak potom bude i výklad so sprievodcom a hrané scénky na hrade (v angličtine), ktoré osvetľujú niektoré udalosti z jeho histórie. Nákupom lístkov na internete sa dá ešte ušetriť 10% z ceny väčšiny lístkov.

Z výkladu sa tak môžete dozvedieť, ako fungovali obranné mechanizmy hradu (napríklad brána, za ktorou bol hneď múr a nutnosť odbočiť vľavo) alebo to, že hrad bol založený v stredoveku, zhruba v 11. storočí a jeho dnešná podoba pochádza zväčša z 15. storočia. Taktiež sa vám pochvália, že hrad nebol nikdy dobytý – s dostatočnou dávkou sebareflexie však hneď dodajú, že ani nebol nikdy napadnutý, resp. obliehaný. Aj preto je hrad pomerne dobre zachovaný, vrátane vnútorných priestorov. V jeho útrobách potom môžete nájsť menšie expozície, vrátane tých interaktívnych. Malé upozornenie – “slovenski jezik” neznamená slovenský jazyk :)

Pokiaľ vás expozície a história nebaví, môžete sa po hrade len tak prejsť a vychutnávať si výhľady na okolie, najmä z jeho veže. Keďže okolitá krajina je pomerne rovinatá, budete mať celé mesto ako na dlani.

Centrum mesta je sústredené pod hradom v okolí námestí Mestni trg a Ciril-Metodov trg. Tu nájdeme napríklad mestské múzeum, radnicu alebo katedrálu. Ľubľanská katedrála, oficiálne Chrám sv. Mikuláša, pochádza zo začiatku 18. storočia a disponuje veľmi pekne zdobeným interiérom, čo u barokového kostola nie je žiadnym prekvapením.

Na druhej strane rieky sa centrum mesta sústredí okolo námestia Prešernov trg, v čele ktorého stojí Františkánsky kostol Zvestovania. Tento taktiež barokový kostol je o niečo starší ako spomínaná miestna katedrála a je typickou ikonou mesta, ktorá je vďaka svojej ružovej fasáde okamžite rozoznateľná.

Obe strany rieky v centre spája tzv. Tromostovje (Trojmostie), ktoré je so svojim okolím zrejme najfotografovanejším miestom Ľubľany. Ako už jeho názov napovedá, ide o tri mosty, postavené tesne vedľa seba. Ide o dôsledok zápch, ktoré v týchto miestach kedysi bývali, keď tu stál len jeden most – bolo rozhodnuté, že sa tu postavia ďalšie dva, po jednom z každej strany mosta, ktorému chcel architekt odľahčiť. Dnes mosty slúžia len chodcom a ide o centrálny spoločenský priestor mesta, kde sa ľudia stretávajú a len tak posedávajú.

Zaujímavosťou je, že symbolom mesta je drak, aj keď sa nevie prečo. Drak je spájaný so sv. Jurajom, ale je nepravdepodobné, že by táto kresťanská legenda mala spojitosť s Ľubľanou, keďže v tomto kontexte je drak skôr negatívnym stvorením, zatiaľ čo Ľubľančania sú na svoj symbol pomerne hrdí. Je možné, že tento symbol má spojitosť ešte s pohanskými (predkresťanskými) legendami.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Slovinsku.


Ako sa sem dostať?

Do Ľubľany sa dá dostať veľmi ľahko autom, celá cesta je od nás po diaľnici (cez Rakúsko).

Informácie o autobusových spojoch do Ľubľany môžete nájsť na tejto stránke.

Slovinsko má dobré porkytie železničnou sieťou a vlakom je možné sa dostať i do Ľubľany. Informácie o spojeniach je možné nájsť stránkach Slovinských železníc.


Kedy sem cestovať?

Ľubľana má obdobné podnebie ako my, takže sa tú dá cestovať prakticky celý rok.


Ako sa tu pohybovať?

Ľubľana je malé mesto a najlepšie je ho preskúmať pešo. Na hrad sa dá dostať lanovkou.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Ľubľane je pomerne drahé, ako v celom Slovinsku. Ušetriť sa dá ubytovaním sa mimo centra.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie