Lotyšsko

Sigulda a Národný park Gauja – krajina hradov a zámkov

0
Zámok v Sigulde

Národný park Gauja je jedným z tých miest, ktoré občas človek objaví neplánovane a náhodou a nakoniec je z toho viac než príjemné prekvapenie. V ten deň sme vyrazili trošku s meškaním oproti pôvodnému plánu z estónskeho Tartu a mali sme namierené do Rigy. Vzhľadom k flexibilnosti celého plánovania sme však nepočítali s dvomi vecami – s totálne rozbitými cestami v Lotyšsku (suverénne najhoršie cesty v celom Pobaltí a horšie, než v Poľsku) a so Svetovými hrami (olympiádou) v zborovom speve (áno, to naozaj existuje), ktoré sa konali v Rige. To znamenalo, že všetko ubytovanie v Rige bolo beznádejne vypredané a tak sme zvolili variantu ubytovania v niektorom z miest ešte pred Rigou. A voľba padla na mesto menom Sigulda.

Sigulda je malé mestečko, slúžiace ako vstupná brána do rozsiahleho národného parku Gauja, pomenovaného podľa riečky, ktorá ním preteká. Priznám sa, že o tomto parku som pred návštevou Lotyšska vôbec nič nevedel, pretože sme pôvodne mali v pláne v Lotyšsku navštíviť len Rigu.

Gauja je najväčší lotyšský národný park a má tvar trojuholníka, ktorého najdlhšia strana má asi 60 kilometrov – ide teda o pomerne veľký kus územia. Tento park je asi spolovice pokrytý lesmi a bol založený najmä za účelom chrániť miestnu biodiverzitu. Okrem prírodných útvarov sa tu nachádza obrovské množstvo historických ľudských výtvorov – mlynov, domov, kostolov, ale hlavne hradov a zámkov, ktorými je park priam posiaty. Národný park Gauja tak poskytuje veľké množstvo možností pre rôzne výlety a je aj vďaka blízkosti k Rige jedným z najobľúbenejších dovolenkových a víkendových destinácií v Lotyšsku.

Poďme však späť k mestečku Sigulda. Ako som už uviedol, slúži ako vstupná brána do národného parku Gauja a preto sa tu nachádza mnoho turisticky orientovanej infraštruktúry – hotely, reštaurácie, kempingy, atď. Sigulda je tak jedným z miest (tým druhým je Cēsis), kam smerujú turisti a odkiaľ vyrážajú na svoje výlety po parku – či už na túry alebo návštevy miestnych hradov a zámkov, ktorými je park priam posiaty.

V samotnej Sigulde sa nachádzajú hneď dve takéto stavby. Prvou je stredoveký hrad (Siguldas viduslaiku pils), pochádzajúci zo začiatku 13. storočia. Hrad bol postavený ako pevnosť a bol sídlom miestneho guvernéra, keď krajina patrila pod správu Rádu nemeckých rytierov. Z hradu dnes sú už len ruiny, ale jeho priestory boli sčasti zrekonštruované, vrátane brány. Vo vnútri hradu sa nachádza priestranstvo s javiskom a hľadiskom, kde sa v lete konajú predstavenia pod otvoreným nebom. Vo vežičkách sú taktiež malé expozície so stredovekými predmetmi ako zbrane a brnenie. Tiež si tu môžete pozrieť zrekonštruovanú padaciu bránu.

Stredoveký hrad v Sigulde býva označovaný niekedy aj ako “Starý hrad”. Hneď neďaleko vedľa neho stojí zámok Siguldas Jaunā pils, teda Nový hrad v Sigulde. Zámok bol postavený v 19. storočí v neogotickom štýle a je veľmi malebnou stavbou – trošku mi tvarom pripadal ako taká miniverzia zámku Hluboká. Bol postavený ako luxusná rezidencia pre prominentnú ruskú rodinu Kropotkinovcov, ide teda skôr o zámoček. Dnes patrí do rúk mesta a sídli tu miestna radnica.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Lotyšsku.


Ako sa sem dostať?

Autobusom alebo vlakom

Z Rigy sa dá do Siguldy dostať autobusom aj vlakom, cesta trvá i stojí zhruba rovnako (2-3 Eurá, 75 minút).

Autom

Do Pobaltia a teda i Siguldy sa od nás dá dostať aj autom, cesty však nie sú najlepšie v Poľsku ani v Lotyšsku, takže sa treba pripraviť na pomerne dlhý čas strávený na ceste. Celková vzdialenosť je cez 1000 km.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu je leto.


Ako sa tu pohybovať?

Mesto Sigulda je malé, najlepšie je pohybovať sa tu pešo. Pre vzdialenejšie destinácie a hrady (napr. Turaida) je možné využiť miestne autobusy.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít je k dispozícii dostatok a za vcelku priaznivé ceny.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie