Montserrat

Montserrat – vitajte v karibských Pompejách

0
Recepcia v hoteli Montserrat Springs v Plymouthe

Písal sa rok 1995, keď sa v júli obyvatelia Plymouthu, hlavného mesta ostrovného štátiku Montserrat, venovali svojim tradičným každodenným činnostiam, keď v tom celým ostrovom otriasla séria erupcií. Aj keď obyvatelia už boli zvyknutí žiť v tieni hrozivého vulkánu Soufrière, jeho aktívna činnosť ich aj tak samozrejme vydesila. O mesiac neskôr bolo mesto zavalené tefrou, čo je prach a rôzne horniny pochádzajúce zo sopky. Toto sa stalo 21. augusta, teda zhodou okolností v rovnaký dátum, keď i Československo bolo zavalené podobným marasom.

Obyvatelia Plymouthu boli v zime preventívne evakuovaní, aby sa o pár mesiacov neskôr do svojich obydlí vrátili. Nie však na dlho – v júni sa sopka opäť prebudila a erupciami vyvrhnutými horúcimi horninami zabila 19 ľudí a opäť pokryla mesto. Plymouth bol opäť evakuovaný a následné erupcie mesto pochovali pod sopečným popolom. Mnoho budov zhorelo, ostatné boli zasypané popolom až do výšky 1 a pol metra.

Celá južná časť ostrova sa stala výnimočnou zónou a Plymouth je dnes jediným mestom duchov na svete, ktoré je zároveň hlavným mestom nejakej krajiny. Keďže množstvo popola však bolo z neho odstránené, jeho časti je možné navštíviť aj dnes a presvedčiť sa o tom, akú skazu dokážu vyvolať prírodné živly. Plymouth tak zaslúžene dostal prezývku “karibské Pompeje“, keďže ho stihol rovnaký osud, ako pred takmer 2 tisíc rokmi slávne juhotalianske mesto. Mesto bolo popolom zakonzervované a dnes slúži ako výstraha, čo dokáže aktívna sopka.

Montserrat bol kedysi prominentným karibským ostrovom, najmä pre zámožnú britskú klientelu, keďže ide o autonómne britské zámorské teritórium. Svoj dom i nahrávacie štúdio tu mal aj nedávno zosnulý producent Sir George Martin, ktorého tu navštevovali jeho klienti, vrátane bývalých členov Beatles. Ostrov mal všetko, čo dovolenkový raj potrebuje – krásne pláže, bohatá zelená príroda a luxusné rezorty. Taktiež priamo v Plymouthe bolo veľké mólo, pri ktorom mohli naraz kotviť dve veľké výletné lode.

Dnes je možné z Plymouthu možné vidieť len pár opustených budov – tie, ktoré nezhoreli, tu stoja ako nemí svedkovia niekdajšej katastrofy. Obhorené steny, rozbité okná, zborené strechy – všetko vyzerá ako z postapokalyptického filmu. Keďže však už uplynulo takmer 20 rokov, okolie budov už tak katastroficky nevyzerá – nánosy popola už takmer nevidieť pod hustým zeleným porastom vegetácie, ktorá je ukážkou toho, ako rýchlo vie príroda získať naspäť svoje stratené územia.

Jedným z pekných ukážiek skazy je miestny hotel Springs. Hotel bol veľmi obľúbený a v dobe katastrofy prebiehala jeho prestavba na 4-hviezdičkový luxusný rezort. Dnes je možné sa prejsť jeho chodbami – recepcia zapadaná popolom, zrútená strecha a bazén plný bujného tŕstia sú ilustráciami tohto pamätníka sopečnej zúrivosti. Dokonca môžete nakuknúť do izieb, ktoré boli kedysi luxusným ubytovaním pre bohatých hostí. V niektorých ešte vidieť napríklad skrine alebo klimatizácie.

Ďalšou zaujímavou budovou, ktorú môžete preskúmať, je miestne malé múzeum. Toto bolo zriadené v budove bývaleho cukrovaru, resp. v jeho veži. Dnes je vo veži pár starých informačných panelov pre návštevníkov, ktoré však pochopiteľne ešte neinformujú o výbuchu sopky. Vo veži je možné vyliezť na horné poschodie a rozhliadnuť sa z nej po okolitých poničených budovách, dnes už z drvivej väčšiny pochovaných v zelenom poraste.

Pokiaľ zatúžite po viac vyššom pohľade na miesto skazy, môžete zamieriť na Montserrat Volcano Observatory, teda sopečné observatórium. Odtiaľto za pekného dňa môžete vidieť sopku v plnej kráse (čo bohužiaľ nebolo v našom prípade) a Plymouth, resp. jeho časti roztrúsené v zeleni. V observatóriu sa nachádza malé múzeum s celkom zaujímavými informáciami o sopke, pár vyvrených hornín na ukážku a premietacia miestnosť, kde sa premieta asi 15-minútový dokumentárny film. Vstup je zadarmo, platí sa len v prípade, že si chcete pozrieť spomínaný dokumentárny film.

Zaujímavosti

Montserrat je jediným štátom na svete (okrem Írska), kde je deň sv. Patrika štátnym sviatkom. V tento deň sa tu koná veľký festival, množstvo akcií a samozrejme alkohol tečie prúdom. Zbiehajú sa sem obyvatelia okolitých ostrovov, aby si užili túto výnimočnú udalosť.

Montserrat je pomenovaný podľa kláštora Montserrat v Španielsku, meno mu dal Krištof Kolumbus.

Plymouth je jediné hlavné mesto na svete s počtom obyvateľov 0 (mesto duchov).


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Montserrate.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Montserrat disponuje malým provizórnym letiskom. Letecké spojenia s neďalekou Antigou zabezpečuje spoločnosť Fly Montserrat maličkými lietadielkami, let trvá asi 20 minút a je pomerne drahý.

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa na Montserrat z Antiguy alebo Guadeloupe. Z Antiguy je spojení najviac a cena jednosmerného lístka je 150 ECD (3/2016), spiatočný 300 ECD. Lístky sa kupujú v deň odchodu priamo v prístave.

Je nutné zaplatiť “daň z odchodu” (departure tax), a to ako pri odchode z Antiguy (70 ECD – 3/2016), tak pri odchode z Montserratu (35 ECD – 3/2016). Výška dane závisí od dĺžky pobytu na danom ostrove, je nižšia pokiaľ sa zdržíte menej ako 24 hodín.


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Montserrate od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Keďže ide o Karibik, zapršať môže kedykoľvek.


Ako sa tu pohybovať?

Autom

Dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova je automobil, nedostanete sa však do výnimočnej zóny a teda ani do Plymouthu. Pre jeho návštevu vám nezostane nič iné, než zaplatiť niektorému z miestnych taxikárov.

Autobusom

Na Montserrate síce jazdia minibusy, je ich však pár a ich fungovanie nie je úplne jednoduché pochopiť. V prípade jednodenného výletu na ostrov je hromadná doprava nepoužiteľná.

Taxíkom

Hneď v prístave sa na vás vrhnú taxikári, ktorí vám ponúknu celodenný výlet po ostrove, vrátane Plymouthu. Ceny sa pohybujú okolo 160 USD za auto pre 4-6 osôb (3/2016).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Montserrate je pomerne obmedzené a tým pádom i dosť drahé, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely). Aj z týchto dôvodov sem väčšina turistov mieri len v rámci jednodenného výletu.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie