Písal sa rok 1995, keď sa v júli obyvatelia Plymouthu, hlavného mesta ostrovného štátiku Montserrat, venovali svojim tradičným každodenným činnostiam, keď v tom celým ostrovom otriasla séria erupcií. Aj keď obyvatelia už boli zvyknutí žiť v tieni hrozivého vulkánu Soufrière, jeho aktívna činnosť ich aj tak samozrejme vydesila. O mesiac neskôr bolo mesto zavalené tefrou, čo je prach a rôzne horniny pochádzajúce zo sopky. Toto sa stalo 21. augusta, teda zhodou okolností v rovnaký dátum, keď i Československo bolo zavalené podobným marasom.
Obyvatelia Plymouthu boli v zime preventívne evakuovaní, aby sa o pár mesiacov neskôr do svojich obydlí vrátili. Nie však na dlho – v júni sa sopka opäť prebudila a erupciami vyvrhnutými horúcimi horninami zabila 19 ľudí a opäť pokryla mesto. Plymouth bol opäť evakuovaný a následné erupcie mesto pochovali pod sopečným popolom. Mnoho budov zhorelo, ostatné boli zasypané popolom až do výšky 1 a pol metra.
Celá južná časť ostrova sa stala výnimočnou zónou a Plymouth je dnes jediným mestom duchov na svete, ktoré je zároveň hlavným mestom nejakej krajiny. Keďže množstvo popola však bolo z neho odstránené, jeho časti je možné navštíviť aj dnes a presvedčiť sa o tom, akú skazu dokážu vyvolať prírodné živly. Plymouth tak zaslúžene dostal prezývku “karibské Pompeje“, keďže ho stihol rovnaký osud, ako pred takmer 2 tisíc rokmi slávne juhotalianske mesto. Mesto bolo popolom zakonzervované a dnes slúži ako výstraha, čo dokáže aktívna sopka.
Montserrat bol kedysi prominentným karibským ostrovom, najmä pre zámožnú britskú klientelu, keďže ide o autonómne britské zámorské teritórium. Svoj dom i nahrávacie štúdio tu mal aj nedávno zosnulý producent Sir George Martin, ktorého tu navštevovali jeho klienti, vrátane bývalých členov Beatles. Ostrov mal všetko, čo dovolenkový raj potrebuje – krásne pláže, bohatá zelená príroda a luxusné rezorty. Taktiež priamo v Plymouthe bolo veľké mólo, pri ktorom mohli naraz kotviť dve veľké výletné lode.
Dnes je možné z Plymouthu možné vidieť len pár opustených budov – tie, ktoré nezhoreli, tu stoja ako nemí svedkovia niekdajšej katastrofy. Obhorené steny, rozbité okná, zborené strechy – všetko vyzerá ako z postapokalyptického filmu. Keďže však už uplynulo takmer 20 rokov, okolie budov už tak katastroficky nevyzerá – nánosy popola už takmer nevidieť pod hustým zeleným porastom vegetácie, ktorá je ukážkou toho, ako rýchlo vie príroda získať naspäť svoje stratené územia.
Tento kruhový objazd bol kedysi dôležitým dopravným uzlom pri príjazde do mesta
Zlovestný vulkán ukrytý v oblačnom opare, vykúkajú len nánosy popola
Jedným z pekných ukážiek skazy je miestny hotel Springs. Hotel bol veľmi obľúbený a v dobe katastrofy prebiehala jeho prestavba na 4-hviezdičkový luxusný rezort. Dnes je možné sa prejsť jeho chodbami – recepcia zapadaná popolom, zrútená strecha a bazén plný bujného tŕstia sú ilustráciami tohto pamätníka sopečnej zúrivosti. Dokonca môžete nakuknúť do izieb, ktoré boli kedysi luxusným ubytovaním pre bohatých hostí. V niektorých ešte vidieť napríklad skrine alebo klimatizácie.
Je nám ľúto, ale check-in je možný až po 3. hodine
Toto bol kedysi bazén, dnes by sa tu mohli pásť kravy
Ďalšou zaujímavou budovou, ktorú môžete preskúmať, je miestne malé múzeum. Toto bolo zriadené v budove bývaleho cukrovaru, resp. v jeho veži. Dnes je vo veži pár starých informačných panelov pre návštevníkov, ktoré však pochopiteľne ešte neinformujú o výbuchu sopky. Vo veži je možné vyliezť na horné poschodie a rozhliadnuť sa z nej po okolitých poničených budovách, dnes už z drvivej väčšiny pochovaných v zelenom poraste.
Pokiaľ zatúžite po viac vyššom pohľade na miesto skazy, môžete zamieriť na Montserrat Volcano Observatory, teda sopečné observatórium. Odtiaľto za pekného dňa môžete vidieť sopku v plnej kráse (čo bohužiaľ nebolo v našom prípade) a Plymouth, resp. jeho časti roztrúsené v zeleni. V observatóriu sa nachádza malé múzeum s celkom zaujímavými informáciami o sopke, pár vyvrených hornín na ukážku a premietacia miestnosť, kde sa premieta asi 15-minútový dokumentárny film. Vstup je zadarmo, platí sa len v prípade, že si chcete pozrieť spomínaný dokumentárny film.
Zaujímavosti
Montserrat je jediným štátom na svete (okrem Írska), kde je deň sv. Patrika štátnym sviatkom. V tento deň sa tu koná veľký festival, množstvo akcií a samozrejme alkohol tečie prúdom. Zbiehajú sa sem obyvatelia okolitých ostrovov, aby si užili túto výnimočnú udalosť.
Montserrat je pomenovaný podľa kláštora Montserrat v Španielsku, meno mu dal Krištof Kolumbus.
Plymouth je jediné hlavné mesto na svete s počtom obyvateľov 0 (mesto duchov).
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Montserrate.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Montserrat disponuje malým provizórnym letiskom. Letecké spojenia s neďalekou Antigou zabezpečuje spoločnosť Fly Montserrat maličkými lietadielkami, let trvá asi 20 minút a je pomerne drahý.
Loďou
Loďou (trajektom) je možné sa na Montserrat z Antiguy alebo Guadeloupe. Z Antiguy je spojení najviac a cena jednosmerného lístka je 150 ECD (3/2016), spiatočný 300 ECD. Lístky sa kupujú v deň odchodu priamo v prístave.
Je nutné zaplatiť “daň z odchodu” (departure tax), a to ako pri odchode z Antiguy (70 ECD – 3/2016), tak pri odchode z Montserratu (35 ECD – 3/2016). Výška dane závisí od dĺžky pobytu na danom ostrove, je nižšia pokiaľ sa zdržíte menej ako 24 hodín.
Kedy sem cestovať?
Obdobie sucha trvá na Montserrate od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Keďže ide o Karibik, zapršať môže kedykoľvek.
Ako sa tu pohybovať?
Autom
Dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova je automobil, nedostanete sa však do výnimočnej zóny a teda ani do Plymouthu. Pre jeho návštevu vám nezostane nič iné, než zaplatiť niektorému z miestnych taxikárov.
Autobusom
Na Montserrate síce jazdia minibusy, je ich však pár a ich fungovanie nie je úplne jednoduché pochopiť. V prípade jednodenného výletu na ostrov je hromadná doprava nepoužiteľná.
Taxíkom
Hneď v prístave sa na vás vrhnú taxikári, ktorí vám ponúknu celodenný výlet po ostrove, vrátane Plymouthu. Ceny sa pohybujú okolo 160 USD za auto pre 4-6 osôb (3/2016).
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie na Montserrate je pomerne obmedzené a tým pádom i dosť drahé, takže zrejme odkrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely). Aj z týchto dôvodov sem väčšina turistov mieri len v rámci jednodenného výletu.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár