Uplisciche (angl. transkripcia Uplistsikhe) leží zhruba uprostred Gruzínska a patrí medzi najstaršie pamiatky v celej krajine. Toto mesto s trochu ťažko vysloviteľným názvom (a ešte ťažšie napísateľným, obzvlášť v anglickej transkripcii) leží neďaleko mesta Gori, z ktorého pochádzal sovietsky diktátor a masový vrah Stalin. Preto väčšina návštevníkov volí kombináciu návštevy tohto mesta (kde nájdete i múzeum venované Stalinovi) a práve Uplisciche – obe sa dajú pohodlne zvládnuť i za jeden deň.
Zatiaľ čo Gori je dnes napriek svojej histórii skôr mesto typicky post-sovietskeho typu (ale stále živé), Uplisciche pochádza ešte z predantických čias a je už tak dlho opustené, že dnes je rajom archeológov. Aj vďaka tomu je Uplisciche vážnym kandidátom pre zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Mesto vzniklo pravdepodobne v 16. storočí pred naším letopočtom, teda zhruba pred tri a pol tisíc rokmi – ešte pred počiatkom doby železnej. Ide tak o jedno z najstarších miest v Gruzínsku a celej oblasti. Názov mesta znamená doslovne “pánova pevnosť” a zrejme nemohol byť výstižnejší. Celé mesto je totiž vytesané do skaly a dáva tak jeho múrom naozaj punc nedobytnej citadely. Mesto ležalo na rieke Mtkvari, ktorá preteká i dnešným hlavným mestom Tbilisi, a fungovalo ako dôležitá zastávka na Hodvábnej ceste.
Uplisciche bolo v staroveku centrom kráľovstva menom Kartli, ktoré bolo známe v antickom svete známe i pod názvom Iberia. Najväčší rozkvet zažilo práve počas antického obdobia, keď tu žilo okolo 20-tisíc ľudí. Zároveň bolo i centrom náboženstva, ktoré tu bolo praktikované v predkresťanských časoch. To sa mu v podstate stalo trochu i osudným, keďže Gruzínsko bolo jednou z prvých krajín, kde sa kresťanstvo ujalo a s jeho príchodom v 4. storočí prišlo aj plienenie pohanských chrámov, ktorých bolo v tomto meste (ako náboženskom centre krajiny) veľa. Uplisciche tak postupne stratilo svoju dominantnú pozíciu v prospech kresťanských centier, akým bolo napríklad Tbilisi, dnešné hlavné mesto krajiny.
Úpadok mesta zastavilo až dobytie Tbilisi moslimami v 8. storočí, keď sa Uplisciche stalo pevnosťou Gruzíncov, z ktorej odolávali ďalšiemu tlaku moslimskej okupácie. Kamenné mesto sa v histórii ešte niekoľkokrát stalo útočiskom Gruzíncov v ťažkých časoch nepriateľských nájazdov. Ten najhorší však majú na svedomí Mongoli, ktorí ho v 14. storočí vyplienili a od tej doby je prakticky úplne opustené, aj keď si ešte niekoľkokrát zopakovalo úlohu úkrytu pre utečencov počas vojenských konfliktov.
Budovy v Uplisciche sú vytvorené vytesaním hál, tunelov a miestností do kameňa. Väčšina takýchto domov dnes už vyzerá ako jaskyne, resp. otvory v skalách. Predné steny sú väčšinou zachované, takže je možné vidieť, kde boli asi dvere a kde okná. Budovy však nemajú zachované žiadne dekorácie, aj keď existuje pár výnimiek. Tie najväčšie majú zachované zdobené stropy, kde sú dokonca vytesané do kameňa stropné kazety.
V niektorých budovách je tiež možné vidieť výklenky, ktoré boli používané buď pre dekorácie, alebo s väčšou pravdepodobnosťou pre náboženské účely. Inak sú budovy ale úplne prázdne a všetky archeologické nálezy (vrátane zlata, keramiky, či sôch) boli odnesené do Národného múzea v Tbilisi. Celkovo mesto pokrýva plochu asi 8 hektárov a je rozdelené do niekoľkých zón. Niekde (najmä v centrálnej časti) je vidieť už spomínané budovy vytesané v skalách, inde už len úplné ruiny budov.
V meste je možné vidieť niekoľko zaujímavostí. Okrem spomínaných dekorácií v podobe vytesávaných stropných kaziet je to i známa skala, ktorá vyzerá ako tvár z profilu (odtiaľ jej názov Profil). Takisto je tu možné vidieť otvory, čo slúžili pre skladovanie obilia alebo vodnú nádrž. Za najväčšiu zaujímavosť však býva označovaná praveká lekáreň. Ide vlastne už len o ruiny budovy, v ktorej sa našli priehradky, ktoré slúžili pre ukladanie liečivých byliniek. Všetky budovy sú označené štítkom s ich názvom, ale je dobré si zaplatiť anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý vás mestom prevedie a prezradí nejakú tú zaujímavosť.
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - hlavný komplex budov
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - na jeho vrchole stojí ortodoxný kostolík z 9. storočia
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - hlavný komplex budov - v tých najväčších je možné vidieť stĺpy či výzdobu
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - výhľad na údolie s riekou Mtkvari
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - zvyšky jednej z miestností, kde je možné vidieť otvor, ktorý kedysi slúžil ako nádrž na vodu
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - výhľad na údolie s riekou Mtkvari, vpravo je možné vidieť ďalšie ruiny mesta
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - hlavný komplex budov - v tých najväčších je možné vidieť stĺpy či výzdobu, v tomto prípade vytesané stropné kazety
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - zvyšky jednej z miestností
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - na vrchole ruín stojí ortodoxný kostolík z 9. storočia
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - takzvaná lekáreň, pomenovaná podľa nálezu priehradok na liečivé bylinky spred niekoľkých tisícročí
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - výhľad na údolie s riekou Mtkvari, v strede je možné vidieť ďalšie ruiny mesta
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly - na tejto fotografii je možné dokonca vidieť i otvory, ktoré kedysi slúžili pre úschovu obilia
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - výhľad na údolie s riekou Mtkvari, v strede je možné vidieť ďalšie ruiny mesta
Zvyšky kamenného mesta Uplisciche - miestami je stále vidieť pôvodné budovy vytesané do skaly
V Uplisciche je však jedna budova, ktorá sa v zruinovanom stave nenachádza. Maličký kostolík stojí na najvyššom bode mesta, takže je viditeľný takmer zovšadiaľ. Ostro kontrastuje so zvyškom mesta, pretože nejde o ruinu, ale stále funkčný kostol. Pôsobí tak preto veľmi zvláštne a novo, oproti opusteným dutinám kamenného mesta. Ortodoxný kostolík však pochádza z 9. storočia, čo je síce už obdobie úpadku mesta, viac ako dve tisícročia po jeho vzniku, ale stále je to budova staršia, ako akákoľvek stavba na Slovensku.
Ako som už uviedol, kostol je stále funkčný a konajú sa tu bohoslužby. V jeho vnútri tak nájdete zvyšky typickej ortodoxnej výzoby, ktorej samozrejme dominujú ikony a modrá farba. Kostol stojí na zvyškoch niekdajšieho pohanského chrámu kaukazského boha Slnka, ktorý bol kedysi hlavnou budovou mesta a sídlom pohanských kráľov.
Ortodoxný kostolík na vrchole kamenného mesta Uplisciche
Ortodoxný kostolík na vrchole kamenného mesta Uplisciche
Ortodoxný kostolík na vrchole kamenného mesta Uplisciche - vnútri je možné vidieť zvyšky výzdoby i ikonostas
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Gruzínsku.
Ako sa sem dostať?
Do Uplisciche sa dá dostať i v rámci jednodenného výletu z Tbilisi, ktorý vám rado zabezpečí množstvo miestnych cestoviek, prípadne turistické centrum v centre mesta (Puškinovo námestie). V rámci tohto jednodenného výletu sa dá dokonca stihnúť i návšteva Gori a Stalinovho múzea.
Pokiaľ si chcete Gori i Uplisciche užiť v pokojnejšom tempe, prípadne ich máte po ceste napríklad z Kutaisi, je dobrým nápadom sa tu zastaviť na jednu noc a cestovať sem na vlastnú päsť.
Ako sa dostanete do Gori som písal už v článku o tomto meste. Z Gori do Uplisciche je to už potom len kúsok a existuje niekoľko možností, ako túto cestu absolvovať:
Taxíkom
Najjednoduchším spôsobom je najať si jeden z miestnych taxíkov. Vzhľadom k malej vzdialenosti sú ceny nízke, pokiaľ viete dobre zjednávať. Za 20 GEL vás taxikár odvezie nielen tam, ale i počká a následne zavezie späť do Gori.
Autobusom
Ak chcete ušetriť, cesta autobusom je takisto celkom bezproblémová. Maršrutky prechádzajú Stalinovou Avenue v Gori a odvezú vás do Kvachvreli, mestečka na opačnej strane rieky, než leží kamenné mesto. Odtiaľ budete musieť prejsť asi 1,5 km pešo. Cesta maršrutkou však stojí len 1 GEL jednosmerne.
Vlakom
Pokiaľ bývate blízko vlakovej stanice v Gori, môžete vyraziť do Uplisciche i vlakom. Vlaky stoja taktiež v mestečku Kvachvreli, odkiaľ budete musieť takisto ako v prípade dopravy maršrutkou pokračovať pešo. Vlakové spojenia sú však pomerne málo frekventované a preto je väčšinou výhodnejšia maršrutka alebo taxík.
Koľko to stojí?
Vstupné do archeologického komplexu je 3 GEL, teda cca 1 Euro (8/2017). Pokiaľ si budete chcieť zaplatiť sprievodcu, nezabudnite cenu zjednať, budú to na vás skúšať kľudne aj s trojnásobkom toho, čo sú ochotní akceptovať.
Kedy sem cestovať?
Pre návštevu Gruzínska a teda i Uplisciche je optimálnym obdobím jar a jeseň. Miestne podnebie je takmer subtropické, takže letá sú tu veľmi teplé. Zimy bývajú pomerne studené, aj keď nie tak, ako u nás. Táto destinácia tak predstavuje ideálnu možnosť si predĺžiť leto – jarné a jesenné teploty zodpovedajú tým letným u nás.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
V Uplisciche sa dá pohybovať len pešo.
Kde sa ubytovať?
Ubytovať sa dá v neďalekom Gori, ubytovacích kapacít však nie je veľa a preto sú ceny trošku vyššie, než inde v Gruzínsku. Stále však nejde o horibilné sumy, keďže Gruzínsko je pomerne lacná krajina. Väčšinu ubytovacích možností tvoria domy miestnych obyvateľov, ktorí sa rozhodli si privyrobiť prenájmom pár miestností v nich.
Izba pre 2 ľudí na jednu noc sa tak dá zohnať v takomto penzióne už za 10-12 EUR (8/2017).
Mnohí obyvatelia ponúkajú taktiež ubytovanie cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie). Oproti hotelom však veľmi neušetríte, keďže ceny sú už beztak nízke.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
28. apríl 2016 Gori – domov najmasovejšieho vraha v histórii ľudstva
-
1. február 2016 Kutaisi – kde hľadali Argonauti zlaté rúno
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár