Argentína

Córdoba – mesto študentov a gaúčov, centrum vzdelanosti a srdce Argentíny

0
Katedrála Nanebovstúpenia Panny Márie v Córdobe (Argentína)

Córdoba je druhé najväčšie mesto v Argentíne a nesie názov podľa svojej (omnoho staršej) dvojičky – Córdoby v Andalúzii, po ktorej ju pomenovali španielski dobyvatelia, ktorí ju založili. Aj keď tieto mestá ležia od seba 10-tisíc kilometrov ďaleko, majú okrem svojho mena spoločnú ešte jednu vec – obe sú zaradené v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Argentínska Córdoba je však dnes oveľa väčším mestom, ako jej španielska verzia. Ide dokonca o druhé najväčšie mesto v Argentíne (po Buenos Aires) a je známa ako “La docta“, čo sa dá preložiť ako “vzdelaná”. Túto prezývku si získala vďaka množstvu univerzít a vzdelávacích a výskumných inštitúcií, ktoré tu sídlia. Tou najväčšou je Národná univerzita v Córdobe (Universidad Nacional de Córdoba), ktorú navštevuje viac ako 100-tisíc študentov. Táto univerzita je najstaršou v celej Argentíne, druhou najstaršou v Južnej Amerike a štvrtou najstaršou v celej Amerike.

Vzdelanosť a vzdelávanie je dedičstvom, ktoré tu priniesli najmä jezuiti, ktorí zanechali výraznú stopu v histórii mesta. Blok jezuitských budov (vrátane školy a kostola) je dnes súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Jezuiti tu pôsobia i dnes a nejakú dobu tu žil i Jorge Mario Bergoglio, dnes známy ako pápež František.

Pôvodné sídlo Národnej univerzity v Córdobe, dnes Múzeum histórie - súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Pôvodné sídlo Národnej univerzity v Córdobe, dnes Múzeum histórie – súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

História mesta Córdoba – dobyvatelia, genocída. ale i vzdelanie a prosperita

Známa história tejto oblasti začína v 16. storočí, keď tu žil domorodý kmeň Komečingón (Comechingón). V tej dobe, konkrétne v roku 1573, sem prišiel španielsky conquistador Jerónimo Luis de Cabrera. Jeho úlohou bolo osídlenie údolia Punilla a presne tam, pri rieke Suquía, spomínaný Španiel založil mesto, ktoré pomenoval Córdoba de la Nueva Andalucía, teda Córdoba Novej Andalúzie. Názov bol zvolený podľa mesta v Andalúzii, z ktorého pochádzali predkovia dobyvateľovej ženy.

Počiatky osady neboli ľahké, najmä vďaka domorodcom, ktorí na ňu pravidelne útočili. Z tohto dôvodu bola po niekoľkých rokoch presunutá na druhú stranu rieky. Rast mesta bol však nezastaviteľný a významným míľnikom v jeho histórii bol príchod jezuitov v roku 1599. Jezuiti v Južnej Amerike zakladali misie, resp. takzvané redukcie, o ktorých som písal v článkoch o San Ignacio Miní alebo Trinidade (v Paraguaji). V Córdobe založili školu Colegio Maximo, ktorá je dnes známa pod názvom Národná univerzita v Córdobe (Universidad Nacional de Córdoba). Zároveň tu založili i strednú školu a kostol.

Stredná škola Colegio Nacional de Monserrat - súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Stredná škola Colegio Nacional de Monserrat – súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

V 17. storočí už domorodci pre mesto problém nepredstavovali, pretože ich Španieli postupne úplne vykynožili. Toto cielené prenasledovanie a zabíjanie by zrejme dnes bolo označené ako genocída, v tých časoch však šlo o bežnú prax aplikovanú vo všetkých španielskych (a európskych) kolóniach. O niečo lepší osud postihol jezuitov, ktorých narastajúceho vplyvu sa báli európski monarchovia i pápež. Jezuiti boli preto zo Španielska a jeho kolónií vyhnaní v roku 1767.

V tej dobe bola Córdoba koloniálnym hlavným mestom regiónu, ktorý dnes tvorí Argentínu. V 19. storočí však prišlo turbulentné obdobie, poznamenané najmä bojom o nezávislosť na Španielsku. Aj po jej získaní však pre Argentínu nenastalo obdobie pokoja, pretože sa zmietala vo vnútroštátnych bojoch, kde jednotlivé provincie bojovali za svoju nezávislosť, zatiaľ čo vláda v Buenos Aires usilovala o federálne usporiadanie bývalých španielskych území.

Námestie San Martín v Córdobe - v pozadí katedrála a vpravo Cabildo

Námestie San Martín v Córdobe – v pozadí katedrála a vpravo Cabildo

Keďže Córdoba je druhým najväčším mestom Argentíny po Buenos Aires, je zrejmé, že práve toto mesto stálo v čele opozíce proti federatívnemu zriadeniu. Aj keď nakoniec Argentína ako federácia vydržala, nepokoje sa v tejto krajine i v samotnej Córdobe vyskytovali pravidelne naďalej a táto situácia sa preniesla i do 20. storočia. Najmä obdobie po 2. svetovej vojne bolo obzvlášť poznačené násilím, keď napríklad povstanie v roku 1955 viedlo k zvrhnutiu prezidenta Juana Peróna, známeho vo svete najmä vďaka jeho manželke Evite (ktorá však bola v tej dobe už po smrti).

Ďalším významným rokom bol 1969, keď tu vypuklo povstanie známe pod názvom Cordobazo, ktoré sa postavilo proti vtedy vládnucej vojenskej diktatúre. Dôvodom však nebol nedostatok demokracie, ale mizerná ekonomická situácia, do ktorej diktatúra krajinu priviedla.

Farebné domy vo štvrti Güemes v Córdobe

Farebné domy vo štvrti Güemes v Córdobe

Argentína je známa ako krajina, kde ekonomika zažíva výkyvy väčšie ako na horskej dráhe a v prípade Córdoby to bolo väčšinou podobné. Córdoba zažila zlé časy, ale i doby razantného ekonomického rastu. Zatiaľ čo jej prepady väčšinou súviseli nestabilnou politickou situáciou, ekonomický rast mal na svedomí rozvoj priemyslu (vyrábali sa tu napríklad vojenské lietadlá alebo automobily) a poľnohospodárstvo. Okolitá krajina je známa aj ako pampa (pampas) a pestuje sa tu veľké množstvo plodín. Zároveň sa tu darí chovu dobytka a miestni “kovboji” sú známi ako gaúčovia (gaúchos).

Dnes je Córdoba so svojou 1.3-miliónomovou populáciou druhým najväčším mestom v krajine, 4-krát väčším než “španielska” Córdoba. Je dôležitým vzdelávacím centrom a populárnym mestom študentov, ktorí tu zrejme majú najvyššie percentuálne zastúpenie v populácii zo všetkých miest v Argentíne. Z tohto dôvodu je Córdoba veľmi mladé a živé mesto. Nie je častou destináciou turistov, ale jej poloha uprostred krajiny môže predstavovať zaujímavú zastávku pri cestách po nej.

Park neďaleko Plaza España v Córdobe, Maják dvestoročnice je možné vidiet uprostred modernej zástavby

Park neďaleko Plaza España v Córdobe, Maják dvestoročnice je možné vidiet uprostred modernej zástavby

Námestie sv. Martina, radnica a najdlhšie fungujúci kostol v Argentíne

Centrum dnešného, ale i toho historického mesta tvorí Námestie sv. Martina (Plaza San Martín). Toto námestie bolo projektované ako jediné zelené priestranstvo v pôvodnom pláne mesta, rozvrhnutom do pravouholníkov (štvorcov), ako je to už v Amerike zvykom. Dnes je toto námestie o rozmeroch 130 x 130 metrov obľúbeným miestom pre stretávanie, odpočinok a posedenie s priateľmi.

Námestie San Martín v Córdobe - jazdecká socha Josého de San Martín, hrdinu boja za nezávislosť Argentíny, Čile a Peru

Námestie San Martín v Córdobe – jazdecká socha Josého de San Martín, hrdinu boja za nezávislosť Argentíny, Čile a Peru

Za pozornosť na tomto námestí stojí radnica (El Cabildo), ktorá je jednou z posledných zachovaných budov z obdobia španielskeho koloniálneho architektonického štýlu. Pôvodná radnica tu stála už v prvých rokoch po založení mesta v roku 1573. Drevená budova bola postupne nahradená murovanou stavbou, ktorá bola neskôr opakovane rozšírená – bola k nej pridaná napríklad radničná veža (ktorá však dnes už neexistuje). Vedenie mesta bolo v 20. storočí presunuté do inej budovy a Cabildo slúžilo rôznym účelom, vrátanie väzenia alebo policajného štábu. Od roku 1980 tu sídli Mestské múzeum histórie, takže túto budovu môžete navštíviť a prezrieť si i zvnútra.

El Cabildo - Budova bývalej radnice na námesti San Martín v Córdobe, dnes Múzeum histórie mesta

El Cabildo – Budova bývalej radnice na námesti San Martín v Córdobe, dnes Múzeum histórie mesta

Hneď vedľa nej stojí hlavná dominanta námestia – Córdobská katedrála, oficiálne Katedrála Nanebovstúpenia Panny Márie (Nuestra Señora de la Asunción). Zhodou okolností (zrejme úmyselnou) rovnaký oficiálny názov nesie i hlavná katedrála v španielskej Córdobe, aj keď táto je viac známa ako Mešita-katedrála, prípadne La Mezquita.

Katedrála v Córdobe sa pýši titulom najdlhšie bez prerušenia fungujúceho kostola v celej Argentíne. S kostolom sa na hlavnom námestí počítalo už v úplne prvých plánoch mesta. Prvá štruktúra slúžiaca ako kostol tu bola postavená v roku 1580, ktorá bola nahradená trvalejšou stavbou v roku 1598. Táto budova však spadla v roku 1677 a namiesto nej tu stojí dnešná stavba – barokový chrám, ktorý bol otvorený v roku 1709, keď vzali v meste opraty do rúk jezuiti. To, ako dnešná katedrála vyzerá, je tak zásluhou pôsobenia jezuitov v Córdobe.

Katedrála Nanebovstúpenia Panny Márie na Námestí San Martín v Córdobe

Katedrála Nanebovstúpenia Panny Márie na Námestí San Martín v Córdobe

V priebehu 18. storočia bola katedrála postupne rozširovaná – bola pridaná kupola a vežičky, ako i dokončená fasáda. Krypta tejto monumentálnej stavby ukrýva hroby najvýznamnejších osobností mesta. Vnútorné priestory sú veľmi bohato zdobené a nešetrilo sa tu ani zlatom ani striebrom. Za zmienku stojí strieborný oltár, ktorý bol vyrobený v Peru. Honosné ornamenty a veľké fresky (napríklad na strope alebo kupole) jednoducho dokazujú, že v Južnej Amerike sa na kostoloch nešetrí. Katedrála je skutočnou umeleckou pýchou Córdoby, ale zároveň historickým monumentom celej krajiny.

Manzana Jesuítica – pamiatka UNESCO, najstarší kostol a univerzita v Argentíne a prvý jezuitský pápež

Napriek nepochybnej kultúrnej a historickej hodnote jej katedrály, má Córdoba jeden ešte významnejší monument (a ešte starší kostol), ktorý majú taktiež na svedomí jezuiti. Tí dorazili do mesta na konci 16. storočia a bol im venovaný pozemok niekoľko blokov od dnešnej katedrály. Jezuiti postupne vybudovali v Córdobe a jej okolí šesť tzv. Estancias, teda rezidencií. Každá rezidencia bola sebestačná a obsahovala ubytovne, kostol a školu a päť z nich je dnes možné vidieť v okolitých mestečkách – tá šiesta už neexistuje.

Všetky rezidencie však mali jednu spoločnú hlavnú úlohu – poskytovať podporu pre hlavný projekt, ktorým bol tzv. Jezuitský blok (Manzana jesuítica) v Córdobe. Tento blok je tvorený viacerými budovami – okrem ubytovní tu stojí jezuitský kostol (Iglesia de la Compañía de Jesús), ktorý začali stavať v roku 1640 a vysvätili ho v roku 1671. To znamená, že je o niekoľko rokov starší, ako súčasná budova katedrály (aj keď tá v podobe staršej štruktúry fungovala dlhšie). Tento kostol je dokonca najstarším kostolom v celej Argentíne. Bohaté dekorácie v ňom dnes môžu vidieť všetci návštevníci a aj keď nie je tak veľký ako miestna katedrála, jeho vnútorná výzdoba (kde sa zasa nešetrilo zlatom) je rovnako impozantná.

Jezuitský kostol (Iglesia Compañía de Jesús) v Córdobe - súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Jezuitský kostol (Iglesia Compañía de Jesús) v Córdobe – súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Hneď vedľa kostola stojí Múzeum histórie, ktoré bolo kedysi sídlom rektorátu Národnej univerzity v Córdobe (Universidad Nacional de Córdoba). Táto univerzita bola založená v roku 1613 a je tak najstaršou v Argentíne a druhou najstaršou v celej Južnej Amerike. Jezuiti túto školu založili pod názvom Colegio Máximo práve na tomto mieste, aby poskytovala vzdelanie dospelým, v súlade s aktivitami jezuitov na celom svete – tento rád je totiž známy svojím významným a aktívnym prispievaním v oblasti vzdelávania a výskumu.

Pôvodné sídlo Národnej univerzity v Córdobe, dnes Múzeum histórie - súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Pôvodné sídlo Národnej univerzity v Córdobe, dnes Múzeum histórie – súčasť Jezuitského bloku (Manzana Jesuítica) v Córdobe, pamiatka UNESCO

Poslednou budovou na pešej ulici Obispo Trejo v bloku založenom jezuitmi je Colegio Nacional de Monserrat, čo je stredná škola, vyformovaná po vzore európskych gymnázií. Táto škola mala za úlohu pripravovať študentov na štúdium na vysokej škole a tomuto účelu slúži dodnes – sídli tu totiž i dnes na rovnakom mieste, ako pred 400 rokmi.

V roku 1767 boli kráľom Karlom III. jezuiti vyhnaní zo Španielska a všetkých jeho kolónií a tak museli opustiť i Córdobu. Jezuitský komplex potom viedli františkáni až do roku 1853, kedy bolo jezuitom dovolené sa vrátiť. V tejto dobe však boli školy (univerzita i stredná škola) znárodnené a dnes patria pod správu štátu. Jezuiti sú tu však stále aktívni a verní svojej histórii ďalej šíria okrem viery aj vzdelanosť.

Na konci minulého storočia tu pôsobil ako riaditeľ Jorge Mario Bergoglio, dnes známy ako pápež František. Je zároveň prvým jezuitským pápežom v histórii.

Chrám Najsvätejšieho Srdca – hlavný div Córdoby

V roku 2008 sa v provincii Córdoba konala anketa, ktorej úlohou bolo stanoviť Sedem divov Córdoby (presnejšie sedem prírodných a sedem vytvorených človekom). Tento projekt sa môže zdať trochu umelým, jeho úlohou však bolo podporiť turizmus v provincii. Nie je divu, že sa medzi ne dostala vyššie spomínaná katedrála alebo jezuitský blok (alebo kanál Río Cañada), na prvom mieste sa však umiestnila úplne iná stavba – Chrám Najsvätejšieho Srdca.

Kapucínsky chrám Najsvätejšieho Srdca v Córdobe

Kapucínsky chrám Najsvätejšieho Srdca v Córdobe

Tento chrám na ulici Buenos Aires bol postavený v rokoch 1926-34, nejde teda o historický monument. Kostol je postavený v neogotickom štýle a môžete tu tak obdivovať prvky tejto architektúry, vrátane štíhlych a vysokých stĺpov a lomených oblúkov. Dizajn interiéru má trochu orientálny ráz vďaka červeným horizontálnym pruhom, ktoré zdobia hlavné stĺpy.

Kapucínsky chrám Najsvätejšieho Srdca v Córdobe - Hlavná loď s typicky modrým stropom a pruhovanými stĺpmi

Kapucínsky chrám Najsvätejšieho Srdca v Córdobe – Hlavná loď s typicky modrým stropom a pruhovanými stĺpmi

Atmosféru vo vnútri chrámu výrazne ovplyvňuje modrý strop, ktorý evokuje otvorené nebo a dáva interiéru veľmi atypickú auru. Nad jednotlivými oblúkmi je potom možné vidieť rôzne mozaiky. Okrem nich je kostol i jeho exteriér plný ďalších malieb a sôch.

Chrám patrí františkánskemu rádu kapucínov.

Plaza España, hlavný park mesta a tretí najvyšší maják sveta

Na juhovýchode historickej časti mesta sa nachádza námestie Plaza España s kruhovým objazdom. Toto námestie stojí na hranici rozsiahleho komplexu viacerých parkov, kde miestni obyvatelia chodia tráviť voľné chvílky za pekného počasia. Okrem niekoľkých múzeí a moderných stavieb tu nájdete i park pre skateboardistov alebo zoologickú záhradu. Takisto nechýba ani zábavný park s kolotočmi a inými atrakciami pre deti.

Okolie námestia Plaza España v Córdobe je plné atypických stavieb - Na fotografii je Centrum kultúry (Centro Cultural de Córdoba)

Okolie námestia Plaza España v Córdobe je plné atypických stavieb – Na fotografii je Centrum kultúry (Centro Cultural de Córdoba)

Zaujímavým elementom je Parque del Bicentenario, teda Park dvestoročnice. Tento park bol takto pomenovaný pri príležitosti uplynutia 200 rokov od Májovej revolúcie v roku 1810, kedy Argentína prvýkrát vyhlásila nezávislosť (deň nezávislosti je oslavovaný 25. mája). V tomto parku sa nachádza pomerne zvláštna inštalácia 200 kruhov rôznych farieb a veľkostí, každý označený jedným z rokov, ktoré uplynuli medzi 1810 a 2010.

Park a Maják dvestoročnice v Córdobe - Každý kruh symbolizuje jeden rok, ktorý uplynul od vyhlásenia nezávislosti Argentíny do roku 2010

Park a Maják dvestoročnice v Córdobe – Každý kruh symbolizuje jeden rok, ktorý uplynul od vyhlásenia nezávislosti Argentíny do roku 2010

V tomto parku stojí od roku 2011 monument, ktorý sa podľa guvernéra Córdoby má stať ikonou mesta. Ide o Faro del Bicentenario, teda Maják dvestoročnice, ktorý je so svojou výškou 100 metrov (102 metrov so stožiarom) tretím najvyšším majákom sveta. Aj keď ide o modernú a na prvý pohľad nie veľmi funkčnú stavbu, maják naozaj funguje a v noci je osvetlený a zároveň vysiela rotujúci svetelný lúč do okolia. Paradoxom je, že najbližšie morské pobrežie je vzdialené tisíc kilometrov.

Nakupovanie – ulice, tržnice i obchodné domy

Pokiaľ vás viac než pamiatky zaujíma nakupovanie, nebudete v Córdobe sklamaní. Podobne ako vo väčšine juhoamerických miest, i centrum Córdoby je v podstate jedno veľké trhovisko. Platí to však len pre niektoré ulice a navyše nie počas celého dňa, ale spravidla len popoludní. Hlavnými nákupnými uličkami v Córdobe sú San Martín a Rivera Indarte, ktoré vedú od katedrály smerom na sever. Na týchto uličkách sa nachádza nielen množstvo obchodov, ale aj pouličných predajcov s tovarom jednoducho rozloženým na zemi.

Mestská tržnica Mercado Norte v Córdobe

Mestská tržnica Mercado Norte v Córdobe

Tieto ulice vedú k mestskej tržnici, známej pod názvom Mercado Norte (doslova Severná tržnica). Táto tržnica je obľúbeným miestom pre nákup potravín – čerstvého ovocia a zeleniny, rýb, syrov alebo mäsa. Dá sa tu kúpiť napríklad i argentínske víno a ďalšie spracované potraviny a nápoje. V okolí tržnice sa nachádza kopec ďalších obchodov. Ďalšie tržnice je potom možné nájsť v ďalších častiach mesta (napr. Mercado Sud).

Mestská tržnica Mercado Norte v Córdobe je celkom moderná

Mestská tržnica Mercado Norte v Córdobe je celkom moderná

Sklamaní však nebudú ani tí, čo pre nákupy preferujú moderné obchodné centrá – v Córdobe ich stojí hneď niekoľko, pár z nich i priamo v centre mesta. Córdoba je veľké mesto veľké obchodné domy na “americký” spôsob dorazili i sem a dobre sa tu udomácnili. Pokiaľ vás viac než tržnice láka nákup v drahších butikoch a značkových obchodoch, nebudete ani v tomto smere v Córdobe ukrátení o príležitosti.

Štvrť Güemes

Ak vám zostane nejaký čas pri návšteve mesta navyše, možno by ste mohli zvážiť návštevu štvrte Güemes, pomenovanej po argentínskom generálovi. Táto štvrť sa nachádza inde, než ju väčšinou nájde Google Maps, preto je lepšie ju definovať jej hraničnými ulicami – zo západu je ohraničená ulicou Avenida Vélez Sarsfield a zo severu bulvárom San Juan. Na rohu, kde sa tieto ulice krížia, stojí nákupné centrum Patio Olmo a tento roh je tak severozápadnou hranicou štvrte Güemes. Z juhu a zo západu je zasa ohraničená ulicami Julio A. Roca a Mariano Moreno.

Graffiti na budovách v štvrti Güemes v Córdobe

Graffiti na budovách v štvrti Güemes v Córdobe

Ide tým pádom o štvrť, kam sa veľmi ľahko dostanete pešo z historického centra (napríklad od Jezuitského bloku). Za srdce štvrte Güemes sa považuje múzeum a kultúrne centrum Casa De Pepino a jeho okolie. V tejto štvrti môžete vidieť stavby z 19. storočia v koloniálnom štýle, ale zároveň i rôznofarebné budovy a množstvom graffiti. Štvrť má vďaka nim trochu hipsterskú atmosféru a prispieva k tomu i Feria Artesenal Paseo de las Artes – umelecká tržnica, čo je honosnejší názov pre trh s množstvom rôznych remeselných výrobkov.

Stánky s remeselníckymi výrobkami v štvrti Güemes v Córdobe

Stánky s remeselníckymi výrobkami v štvrti Güemes v Córdobe

Obzvlášť cez víkend sa miestne ulice stanú pešou zónou a zaplnia stánkami so všetkými možnými výrobkami, šperkami, suvenírmi a ďalšími zbytočnosťami. Miestni umelci tu predávajú svoje produkty, prípadne predvádzajú svoje umenie priamo na ulici (maliari). Štvrť sa zaplní ľuďmi a cez víkend ide o jedno z najživších miest v Córdobe. To isté platí pre nočný život, ktorý je v tejto štvrti jedným z najaktívnješích. Ak sa vyskytnete v Córdobe cez víkend, určite by ste Güemes zo svojho itinerára nemali vynechať a venovať jej aspoň jeden večer.

Kanál Río Cañada v Córdobe

Kanál Río Cañada v Córdobe

Centrom štvrte preteká kanál Río Cañada, ktorý bol v rámci ankety o Sedem divov Córdoby (Siete Maravillas de Córdoba) vytvorených človekom zaradený do tohto zoznamu a umiestnil sa na druhom mieste, hneď za kapucínskym Kostolom Najsvätejšieho Srdca.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Argentíne.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

V Córdobe sa nachádza frekventované medzinárodné letisko, ktoré má dobré spojenia nielen v rámci Argentíny, ale i z iných krajín v Južnej Amerike. Domáce lety sú väčšinou prevádzkované aerolinkami Aerolíneas Argentinas a LATAM.

Medzinárodné spojenia sú k dispozíci do Brazílie (São Paulo), Čile (Santiago) alebo aj Peru (Lima). Letecké spojenia do týchto miest z Córdoby poskytuje spoločnosť LATAM. Medzinárodné (priame) lety sú však dosť drahé, snáď s výnimkou Čile, keďže tu existuje aspoň nejaká konkurencia a premáva tu i spoločnosť Sky Airline.

Z letiska (a na letisko) sa dá dostať do centra Córdoby autobusom A5 za 12 pesos (je nutná karta, ale môžete požiadať niekoho z lokálnych, aby za vás zaplatil a dať mu peniaze v hotovosti) a minibusom za 25 pesos.

Taxík by mal stáť 100-120 pesos (1/2017).

K dispozícii je i expresná linka Aerobus, ktorej zastávky i časy odjazdov nájdete v tomto dokumente. Cena je 36.60 pesos (1/2017).

Autobusom

Autobusom sa do Córdoby dá dostať z blízkych okolitých krajínBrazílie, Paraguaja i Čile. Aj keď autobusových spojení je k dispozícii veľa a autobusy sú vcelku pohodlné, je treba myslieť na to, že krajiny sú veľké a cesty veľmi dlhé, takže aj pohodlné sedadlo bude po 10 hodinách cesty dosť nepohodlné. Zároveň diaľková autobusová doprava nie je práve najlacnejšia.

Z iných argentínskych miest je najviac spojení dostupných z Buenos Aires. Diaľková autobusová doprava je v Argentíne veľmi populárnou alternatívou k tej leteckej. Niektoré autobusy sú veľmi pohodlné, iné menej – závisí to od kategórie. “Semi-cama” je v podstate obyčajné sedadlo, ktoré sa dá výrazne sklopiť, “cama” sa dá sklopiť ešte viac a “cama total” sa dá dať do horizontálnej polohy a dá sa na nej spať.

Jedlo servírované v autobusoch je veľmi skromné a nie veľmi dobré, odporúčam sa zásobiť niečím vlastným. Taktiež môže byť nepríjemná permantnená klimatizácia.

Ceny lístkov sú dosť vysoké, informácie sa dajú nájsť napríklad na týchto stránkach. Väčšinou sa dá zohnať lístok za lepšiu cenu priamo v Argentíne v jednej z mnohých cestovných kancelárií, kde vám môžu dať zľavu i 20% oproti cene na internete. Je tu však samozrejme riziko, že v autobuse už nebude miesto, pokiaľ  nekupujete lístky v dostatočnom predstihu. To by sa však až na výnimky (napríklad sviatky) stávať nemalo.

Autobusový terminál v Córdobe je moderný a nachádza sa neďaleko historického centra (dochádzková vzdialenosť). Na termináli nájdete základné obchody a občerstvenie.

Vlakom

Kedysi bola Córdoba dôležitým železničným uzlom, dnes už však vlaková doprava v Argentíne patrí medzi okrajové alternatívy. Spojenie medzi Córdobou a Buenos Aires však stále existuje a je lacnejšie (300-1050 pesos podľa triedy) a výrazne pomalšie (až 17 hodín) ako autobusová doprava (1/2017). Informácie o cestovných poriadkoch je možné nájsť na týchto stránkach.

Železničná stanica sa nachádza v blízkosti historického centra mesta, na jeho juhovýchodnom okraji, neďaleko autobusového terminálu.

Autom

Do Córdoby vedie diaľnica až z Buenos Aires (cez Rosario).


Koľko to stojí?

(Všetky ceny sú platné k 1/2017)

Vstup do katedrály, kapucínskeho Kostola Najsvätejšieho Srdca a jezuitského kostola (ako aj všetkých ostatných kostolov) je zadarmo.

Vstupné do Mestského múzea histórie (El Cabildo) je dobrovoľné.

Vstupné do Jezuitského bloku je 10 pesos vrátane prehliadky s výkladom.

Väčšina múzeí v Córdobe má buď vstupné zdarma alebo veľmi nízke (15 pesos).

Vstupné do ZOO je 125 pesos.


Kedy sem cestovať?

Córdoba má veľmi teplé podnebie a denné teploty sa tu i v zime (jún-august) pohybujú okolo prijateľných 18 stupňov, aj keď historicky sa tu vyskytli i mrazy. Letá (december-február) sú veľmi teplé a môžu dosahovať až 40 stupňov Celzia, väčšinou sú však zjemnené chladným južným vetrom a dažďom – v lete tu prší oveľa viac, ako v zime. Ide však skôr o krátke búrky, než nejaké trvalé dažde.

Celkovo zhrnuté, Córdoba sa dá navštíviť celoročne, aj keď najpríjemnejšími obdobiami budú zrejme jar a jeseň.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Centrum Córdoby je kompaktné a väčšina pamiatok a zaujímavých miest sa nachádza v dochádzkovej vzdialenosti. Ulice Córdoby sú veľmi živé a majú príjemnú atmosféru, preto je najlepším spôsobom pre prieskum mesta prejsť ho pešo.

MHD

Mestská hromadná doprava je v Córdobe obsluhovaná autobusmi a trolejbusmi. Trasy jednotlivých liniek je možné nájsť v tomto dokumente, ktorý však pre niekoho, kto mesto nepozná, nebude veľmi použiteľný. Preto je lepšie v prípade, že sa potrebujete dopraviť na vzdialenejšie miesto, opýtať sa na autobus niekoho z domácich (alebo napríklad v hoteli).

Cena za dopravu v posledných rokoch výrazne vzrástla a mení sa aj vďaka uvoľneniu menovej politiky prakticky každý mesiac. Na konci roku 2016 stál lístok 12.50 pesos (o 5 rokov skôr stál len 2.50 pesos).

V autobusoch a trolejbusoch sa platí bezkontaktnými kartami – pokiaľ ju nemáte, môžete požiadať niekoho z domácich, aby kartou zaplatil i za vás a dať mu peniaze v hotovosti. Hotovosťou platiť priamo šoférovi nejde (aj keď môže urobiť výnimku, pokiaľ viete byť presvedčiví).

Taxíkom

Taxíky sú dostupnou alternatívou pre presuny v meste, je však dôležité si zistiť približnú cenu vopred, napríklad v hoteli alebo od niekoho lokálneho. Zároveň je dôležité trvať na zapnutí taxametra, aj keď je možné sa dohodnúť i na fixnej cene vopred.


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Córdobe sú pre našinca vcelku prijateľné a relatívne nízke i v rámci Argentíny, pretože ubytovacích zariadení je veľa a konkurencia teda funguje.

Ceny ubytovania v základných hoteloch začínajú na 20-25 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (1/2017).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete ešte ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Argentíne dost obľúbený. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 10-15 EUR za noc (1/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie