Brazília

São Paulo – najväčšie mesto Ameriky i južnej pologule

0
São Paulo z parku Ibirapuera

São Paulo leží (na brazílske pomery) na skok od oveľa populárnejšieho mesta Rio de Janeiro a zatiaľ čo Rio je známe hlavne ako skutočné “párty” mesto, São Paulo má renomé najmä ako finančné a ekonomické centrum Brazílie. Ide o skutočnú megalopolis – je nielen najväčším mestom v Brazílii, ale celej Amerike a na celej južnej hemisfére. Zároveň je São Paulo jedným z najkozmopolitnejších miest na svete – žijú tu komunity nielen portugalského či afrického pôvodu, ale aj čínske, kórejské, japonské, arabské, židovské, talianske, francúzske a mnohé ďalšie.

Z toho je zrejmé, že São Paulo je obľúbeným mestom pre život pre expatov. Na rozdiel od zvyšku krajiny poskytuje dostatok pracovných príležitostí a preto predstavuje pre cudzincov, ale i Brazílčanov, atraktívnu destináciu pre život. Samotní Brazílčania hovoria, že zatiaľ čo sa zvyšok Brazílie zabáva, São Paulo pracuje. Mesto má jedno z najvyšších HDP na svete a je tak trochu po ekonomickej stránke ostrovom v celej krajine.

Vďaka svojmu kozmopolitnému charakteru je možné v meste nájsť obrovské množstvo rôznych druhov reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. A takisto mnoho kultúrnych zariadení, vďaka divadlám a múzeám. Bohužiaľ však aj keď je São Paulo veľmi dobrým miestom pre život, turistom toho veľmi čo ponúknuť nemá. Atrakcií pre cestovateľov je minimum a dajú sa zvládnuť za 2 dni – čo je pomerne málo na to, aké obrovské toto mesto je.

Kláštory a chrámy

Aj napriek svojej veľkosti je São Paulo veľmi mladé mesto – pred 500 rokmi tu nebol vidieť ani len náznak ľudskej aktivity a vládla tu bujná divočina. V roku 1554 tu však kňazi v čele s Manuelom da Nóbrega a Josém de Anchieta založili jezuitskú školu a kláštor za účelom evanjelizácie miestnych Indiánov a dali jej názov podľa apoštola Pavla – Colégio de São Paulo de Piratininga. Táto škola sa tak stala základom budúcej megalopoly, nad ktorej rozmermi by jej zakladateľ Manuel da Nóbrega zrejme žasol. Práve po ňom je pomenované námestie pred touto školou,  ktorú tu môžete dodnes vidieť. Je vcelku ťažké stáť pred touto budovou a predstavovať si, že pred pár storočiami tu okrem nej nebolo široko ďaleko nič.

Ďalšími v poradí boli kláštory sv. Benedikta (São Bento) a sv. Františka (São Francisco), ktoré s misiou sv. Pavla tvorili trojuholník, na ktorom vyrástli základy budúceho mesta. Čo by kameňom dohodil stojí Metropolitná katedrála (Sé) – hlavný kostol celého mesta. Katedrála je obrovský svätostánok  s nádherným interiérom – určite stojí za návštevu.

São Paulo bolo dlho chudobnou dedinou živoriacou na okraji džungle, až kým tu nebolo objavené zlato. Ďalší rozmach prišiel s pestovaním a exportom kávy. No a v 19. storočím bol definitívnym impulzom k rastu mesta do dnešných obrích rozmerov presun vlády, keď sa po vyhlásení samostatnosti Brazílie stalo hlavným mestom novej krajiny. Dnes síce už hlavným mestom nie je, ale rastúci “drive” mu zostal a naďalej je de facto srdcom brazílskej ekonomiky.

Avenida Paulista

Hlavnou tepnou celého mesta je Avenida Paulista. Široká ulica je lemovaná modernými výškovými budovami a je obľúbeným korzom miestnych obyvateľov – Paulistanos. Nachádza sa v štvrti Bela Vista a je plná reštaurácií, kaviarní, obchodov a luxusných obchodných centier. Kultúrnou dominantou celej ulice je Múzeum umenia (Museu de Arte de São Paulo Assis Chateaubriand) – považované za najlepšie múzeum Latinskej Ameriky a južnej hemisféry (aj keď s tým by asi niektoré austrálske múzeá nesúhlasili). Múzeum umenia disponuje zbierkou z celého sveta a nájdete tu napríklad i diela talianskych renesančných maliarov alebo francúzskych impresionistov.

Priamo oproti múzeu leži park Tenente Siqueira Campos, ktorý je maličkým fliačikom zelene uprostred betónovej džungle a je obľúbeným miestom pre oddych po náročných nákupoch. Park je však veľmi maličký a je slabučkou reminiscenciou flóry, ktorá ešte pred 500 rokmi pokrývala celý povrch mesta, ktoré dnes zdobia najmä oceľ, sklo a betón.

Trhy

Aj napriek tomu, že São Paulo je modernou metropolou s krásnymi a nablýskanými obchodnými domami a nákupnými centrami, stále sa tu pri nakupovaní dá nájsť dych starej doby. Len pár krokov od spomínaného korza Avenida Paulista sa dá nájsť pouličná tržnica s čerstvou zeleninou a najmä ovocím, ktoré je v Brazílii luxusne chutné – od “obyčajných” melónov a nektariniek až po exotické mango a ďalšie plody, pre ktoré často ani v slovenčine neexistuje pomenovanie. Kvalita a chuť ovocia je v Brazílii naozaj výborná a z mojej skúsenosti môžem povedať, že najlepšia z celej Južnej Ameriky – porovnateľná s juhovýchodnou Áziou. Trhov s ovocím São Paule viacero, stačí sa trochu potúlať po meste.

Druhá sada fotografií je z námestia Praça Benedito Calixto, kde sa konajú každú sobotu trhy (feira). Tieto trhy majú charakter sčasti umelecký a sčasti blší – väčšina predajcov tu predáva rôzne vlastnoručne vyrobené výrobky. Nájde sa i malá časť s lokálnym občerstvením. V okolí námestia sa taktiež nachádza množstvo obchodíkov, kaviarničiek a reštaurácií.

Park Ibirapuera

Park Ibirapuera leží síce trošku ďalej od centra, ale je najväčším parkom v meste. Keďže som už uviedol, že v São Paule je parkov a zelene pomerne málo, je kúsok prírody vždy veľmi žiadaným artiklom – park Ibirapuera preto priťahuje veľké množstvo miestnych obyvateľov. Zatiaľ čo v Prahe by bol takýto park vítaným záchodom pre psíčkarov, v São Paule slúži ľudom a poskytuje im množstvo priestoru pre všetky možné aktivity. Nájdete tu kopec cestičiek pre cyklistov a inline korčuliarov, ale napríklad aj planetárium alebo Galériu moderného umenia. Nechýba menší trh s miestnymi výrobkami a suvenírmi alebo priestranstvo pre skateboardistov.

Okrem toho tu stojí budova Múzea afrobrazílskej kultúry, ktorá dokumentuje život čiernych obyvateľov krajiny – od čias otrokárskych až po časy Pelého. Čierna kultúra má v Brazílii veľmi silné korene a zhodou okolností prebiehal v tomto múzeu aj festival tejto kultúry, takže tu celý deň prebiehali rôzne tanečné a hudobné vystúpenia plné farieb, bubnov a spevu. Lepšie ako fotky či slová to zrejme dokumentujú nasledujúce videá.

Ako môžete vidieť, park Ibirapuera je miestom, kde si každý môže nájsť to, čo ho zaujíma. Aj preto je to jedno z najobľúbenejších miest miestnych Paulistanos.

Capoeira

Capoeira (čítaj kapuajra) je bojový šport, niekedy pripomínajúci skôr tanec, ktorý je typický pre Brazíliu. Jeho pôvod nie je úplne známy, predpokladá sa však, že má korene v africkej kultúre, ktorú si do Brazílie priniesli otroci. Tu ju ovplyvnili lokálne indiánske tradície a v priebehu stáročí sa vyvinula dnešná capoeira. Sú však i tí, ktorí s touto teóriou nesúhlasia a tvrdia, že capoeira je pôvodom čisto brazílska záležitosť. Tak či onak, capoeira a Brazília k sebe patria tak neodlučiteľne, ako to len ide.

A preto v brazílskych uliciach nevyhnutne narazíte na skupinky capoeiristov predvádzajúcich svoje umenie. Samozrejme, nejde o reálne bitky, ale tanec naznačujúci údery, ktorým sa protivník vyhýba. Celé je to väčšinou sprevádzané rytmickou hudbou na veľmi jednoduché hudobné nástroje a spevom. Priložené video opäť dokumentuje celú vece zrejme lepšie, než slová či fotografie.

Capoeira je dnes súčasťou zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Brazílii.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

São Paulo je jedným z hlavných juhoamerických leteckých uzlov a disponuje dvomi medzinárodnými letiskami (plus je tu relatívne blízke ďalšie letisko Virocapos).

Pokiaľ do São Paula poletíte z Európy, priletíte zrejme na letisko Guarulhos (GRU). Spojenie sem zabezpečuje množstvo európskych ale i ázijských leteckých spoločností. Z Prahy, Nemecka či Viedne bývajú zaujímavé ceny do celej Brazílie s charterovým dopravcom Condor. São Paulo je vo všeobecnosti jedno z najlacnejšie dosiahnuteľných miest z Európy.

Z letiska Guarulhos sa do centra São Paula dostanete letiskovými autobusmi za zhruba 40 BRL (11/2015), cesta trvá asi polhodinu, keďže ide o špecializované autobusy, ktoré nikde po ceste nestoja.

Druhým letiskom je Congonhas, ktoré sa nachádza priamo v São Paule a je tak dostupné i mestskou hromadnou dopravou. Stačí nastúpiť na akýkoľvek autobus s nápisom Aeroporto (väčšinou prechádzajú aj Avenidou Paulista). Cesta týmto autobusom z centra trvá zhruba hodinu, keďže autobus stojí na veľa zastávkach a nejde na letisko najkratšou cestou.

Autobusom

Do São Paula sa dá dostať aj autobusom z okolitých miest a krajín. Najväčším autobusovým terminálom je Tietê (ide o druhý najväčší autobusový terminál na svete). Informácie o tomto termináli a autobusových spojeniach naň je možné nájsť na týchto stránkach (len v portugalčine). Terminál je priamo napojený na stanicu metra.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá v São Paule od októbra do marca. Neznamená to však, že by tu v tomto čase permanentne každý deň pršalo a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa tu dá bez problémov cestovať i v tomto čase, resp. počas našej zimy.


Ako sa tu pohybovať?

São Paulo je obrovské mesto a aj pokiaľ sa budete pohybovať len v centrálnej oblasti, zrejme budete musieť využiť MHD. Našťastie to nepredstavuje väčší problém, hromadná doprava v meste funguje veľmi dobre a je prehľadná.

Jej základ tvorí 5 liniek metra, s ktorými sa často dá bez problémov vystačiť. Pokiaľ by to náhodou nestačilo, jazdí tu obrovské množstvo autobusov – v takom prípade sa však treba vedieť už trochu v meste orientovať, keďže liniek je veľa a ich mapy prakticky neexistujú, takže sa musíte orientovať len podľa názvov ulíc či námestí, čo môže byť pre turistu problém. Ľudia sú však veľmi ochotní a radi vám poradia (pokiaľ sa vám podarí s nimi nejak dohovoriť) a takisto i šoféri v autobuse väčšinou urobia všetko preto, aby vám pomohli.

Pri cestovaní MHD je možné si kupovať jednorázové lístky za 3.50 BRL (11/2015) alebo používať dobíjaciu kartu Bilhete Único. Pri cestovaní na kartu však takmer nič neušetríte, ceny cestovného sú prakticky rovnaké, ide len o komfort, že si nemusíte kupovať lístky.

V metre sú klasické turnikety, ktorými prejdete po vložení lístka (kupujú sa v stanici) alebo priložení karty.

V autobusoch sú taktiež turnikety – nastupuje sa len prednými dverami a vystupuje len zadnými. Každý teda musí prejsť turniketom vo vnútri autobusu použitím karty Bilhete Único alebo zaplatením cestovného v hotovosti priamo sprievodcovi, ktorý sedí pri turnikete.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít je v São Paule dostatok, ale treba počítať s tým, že kvalita ubytovania je v Brazílii na trošku nižšej úrovni ako v Európe, takže 3-hviezdičkový hotel nebude zodpovedať tomu, na čo je Európan zvyknutý. Takisto sú ceny v São Paule trošku vyššie, než je v Južnej Amerike štandardom.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie