Argentína

San Ignacio Miní – najznámejšia jezuitská misia v Argentíne

0
San Ignacio Miní

Jezuitské misie v Južnej Amerike boli kedysi mocnými mestskými štátmi, ktorých úlohou bolo šírenie kresťanstva v Novom svete a zhromažďovanie bohatstva z neho. Úspešne pracovali na zapracovávaní domorodých Indiánov do svojich štruktúr – domorodci tu žili “európskym” štýlom a ako rovnocenní obyvatelia. Okrem toho, že jezuiti takto vykonávali zaiste bohumilú činnosť civilizovania a začleňovania domorodcov do mestského moderného života, zároveň získavali čoraz väčšiu moc a bohatstvo. To bolo treba chrániť proti portugalským nájazdníkom a tak dostali od španielskeho kráľa povolenie vytvoriť vlastné ozbrojené zložky, naverbované väčšinou práve z domorodého obyvateľstva. Jednou z mnohých takýchto jezuitských misií (nazývaných i redukcie – reducción) bola San Ignacio Miní, na území dnešnej Argentíny.

O jezuitských misiách (ale tých v Paraguaji) som písal už pred pár mesiacmi v tomto článku, kde viac približujem históriu vzostupu a pádu týchto misií v Novom svete, takže dnes len stručne. Jezuitské misie boli hromadne zakladané v oblasti dnešného pomedzia medzi Paraguajom, Argentínou a Brazíliou. Miestna argentínska provincia dokonca nesie názov Misiones (misie) a San Ignacio Miní bola len jedna z mnohých misií založených v tejto oblasti v 17. storočí.

Ako sa môžete dočítať vo vyššie spomínanom článku, moc jezuitov postupne narástla do takých rozmerov, že sa jej začali obávať európske kráľovské dvory a jeden po druhom ich začali v 18. storočí zakazovať. Posledným klincom do rakvy bolo, keď sa proti nim postavil i španielsky kráľ a jezuitské misie tak boli zakázané v celej Južnej Amerike. Jezuitov tu tak postretol dosť podobný osud ako kedysi templárov – ich bohatstvo a moc narástla tak, že sa ich začali báť samotní ich páni. Jednotlivé mestá boli postupne opustené a upadli do ruín.

Na území dnešnej Argentíny sa nachádza niekoľko zachovaných ruín takýchto misií (rovnako ako v Paraguaji a Brazílii), ale tou najzachovalejšou je misia v mestečku San Ignacio Miní. Miestne ruiny sú najrozsiahlejšie vôbec a umožňujú tak nahliadnuť a aspoň sčasti si predstaviť život kolonizátorov v Južnej Amerike pred 300 rokmi.

San Ignacio Miní je hlavnou atrakciou argentínskej provincie Misiones a leží neďaleko mesta Posadas. Misia bola založená v roku 1610, bola však niekoľkokrát premiestnená a do svojej dnešnej lokality sa dostala až v roku 1696. Jezuiti misiu opustili v roku 1768 a v roku 1817 ju zničili domorodci, rovnako ako ostatné misie v okolí. Hustá vegetácia misiu postupne zarástla, aby bola v minulom storočí znovu objavená a zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Tento zápis si San Ignacio Miní zaslúžilo najmä vďaka veľmi dobre zachovaným ruinám, vďaka ktorým je možné lepšie poznať miestnu dobovú architektúru. Na múroch sú miestami veľmi dobré zachované dekorácie a reliéfy.

Vstupnou bránou k jezuitským misiám nielen v Argentíne je mesto Posadas na rieke Paraná. Na druhej strane rieky už leží paraguajské mesto Encarnación a obe mestá slúžia ako dobrá základňa pre návštevu miestnych misií. Na rozdiel od Encarnación, ktoré je pomerne nezaujímavé a chudobné mesto, argentínske Posadas je mestom väčším a živším. Jeho ulice sú usporiadané do pravidelnej mriežky (ako v prípade väčšiny miest v Argentíne), takže sa tam tak ľahko nestratíte a na Námesti 9. júla, kde stoja okrem iného katedrála a radnica, sa stále niečo deje. Nábrežie okololo rieky Paraná (Avenida Costanera) je obľúbenou promenádou a nachádza sa tu veľa reštaurácií, kde si môžete dať napríklad pravý argentínsky steak. Posadas tak spoľahlivo plní úlohu základne pre výlety do okolia (najmä za jezuitskými misiami) – po namáhavom dni poskytne turistovi dostatok možností pre odreagovanie sa a zahnanie hladu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Argentíne.


Koľko to stojí?

Vstupné pre cudzincov je 150 pesos (11/2015).


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Posadas sa dá dostať autobusmi z roznych častí Argentíny, vrátane Córdoby, Buenos Aires alebo Puerta Iguazú. Autobusové spojenia je možné vyhľadať na týchto stránkach. Na rovnakých stránkach môžete vyhľadať spojenie do San Ignacio Miní, zastavuje tu autobus premávajúci medzi Puerto Iguazú a Posadas.

Lístky je však možné zakúpiť aj priamo na stanici alebo v meste v rôznych turistických agentúrach (cestovkách). Väčšinou vám tieto firmy sú schopné dať i zľavu v porovnaní s internetovou cenu.

V San Ignacio Miní je na stanici možné si uschovať batožinu v niektorom zo stánkov za symbolické sprepitné. Zo stanice je potom nutné ešte pokračovať k ruinám asi 15 minút pešo.


Kedy sem cestovať?

Návšteva jezuitských misií a Posadas je možná prakticky celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

V rámci misie je možné sa pohybovať len pešo.


Kde sa ubytovať?

V Posadas je pomerne vysoké množstvo hotelov a hostelov a za rozumné ceny, takže zrejme nebudete mať problém nájsť to, čo vám bude vyhovovať.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie