Argentína

Argentína je juhoamerická republika tiahnuca sa od tropických oblastí kontinentu až na juh do chladnej Patagónie.

Argentína je “najeurópskejšou” krajinou v Južnej Amerike z etnického pohľadu, viac ako 90% obyvateľstva tvoria belosi, čo je na tomto kontinente raritou. Silný európsky vplyv poznať na kultúre, mestách i jazyku.

Obyvatelia krajiny sú veľmi priateľskí a ústretoví voči turistom, čo je typické zrejme pre väčšinu Južnej Ameriky. Nebojte sa požiadať o pomoc okoloidúceho, určite sa vám jej dostane.

Argentína je bohužiaľ veľmi drahá krajina a to i bez obmedzení spôsobených umelym kurzom pesa (viď sekciu “Čo tu nakúpiť?”). A ako turistu vás tu ozbíjajú ešte viac – letenky pre cudzincov stoja napríklad dvojnásobok oproti cenám pre domácich, vstupné do pamiatok je na tom podobne.

Argentína disponuje neuveriteľnou prírodnou krásou a vodopády Iguazú či Patagónia patria medzi sny väčšiny cestovateľov. Nájdete tu ale taktiež pláže a keď k tomu pripočítame úplne úžasné mesto Buenos Aires, stáva sa z Argentíny jedna z najkomplexnejších destinácií, ktorá má čo ponúknuť každému cestovateľovi. Krajina má taktiež bohatú kultúru a históriu, či už vás zaujíma tango, kresťanstvo alebo gaúčovia.

V Argentíne sa hovorí španielčinou, ktorá je trochu odlišná od španielčiny v ostatných juhoamerických krajinách. Je to poznať značný vplyv portugalčiny a taktiež taliančiny, pretože Taliani a ich potomkovia tvoria jednu z najväčších skupín v krajine (viď pápež František). Nájsť niekoho, kto rozpráva anglicky, je vcelku problém, takže aspoň základy španielčiny môžu prísť veľmi vhod.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do Argentíny za účelom turizmu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenia do Južnej Ameriky bývajú z Európy pomerne drahé a Argentína nie je výnimkou.

Medzinárodných letísk je v Argentíne viacero, ale lety z iných kontinentov smerujú takmer výlučne do Buenos Aires. Lieta sem viacero európskych i ázijských leteckých spoločností.

V Buenos Aires sa nachádzajú dve letiská, ale medzikontinentálne lety lietajú na letisko Ministro Pistarini International Airport, kódové označenie EZE (nazývané i Ezeiza). Cesta miestnym autobusom z a na letisko EZE trvá 2 hodiny, treba preto v tomto prípade počítať s rezervou. K dispozícii sú samozrejme i súkromné autobusy a taxíky.

Z ostatných krajín Južnej Ameriky sú k dispozícii letecké spojenia i na iné letiská v Argentíne, stále však bohužiaľ platí, že nepôjde o lacnú záležitosť – medzištátne letenky sú v Južnej Amerike vo všeobecnosti pomerne drahé. Dobrou možnosťou je letieť v rámci jednej krajiny na letisko blízko hraníc a následne prekročiť hranice po zemi.

Autobusom

Autobusom sa do Argentíny dá dostať zo všetkých okolitých krajín – Brazílie, Paraguaja, Uruguaja, Bolívie i Čile. Aj keď autobusových spojení je k dispozícii veľa a autobusy sú vcelku pohodlné, je treba myslieť na to, že krajiny sú veľké a cesty veľmi dlhé. Zároveň diaľková autobusová doprava nie je práve najlacnejšia.


Ako tu cestovať?

 

Lietadlom

Argentína je veľká krajina a letecká doprava predstavuje najlepší spôsob dopravy na väčšie vzdialenosti. Domáce linky sú väčšinou prevádzkované aerolinkami Aerolíneas Argentinas a LAN. Lacnejšou alternatívou môže byť ešte letecká spoločnosť LADE.

Autobusom

Diaľková autobusová doprava je v Argentíne veľmi populárnou alternatívou k tej leteckej. Niektoré autobusy sú veľmi pohodlné, iné menej – závisí to od kategórie. “Semi-cama” je v podstate obyčajné sedadlo, ktoré sa dá výrazne sklopiť, “cama” sa dá sklopiť ešte viac a “cama total” sa dá dať do horizontálnej polohy a dá sa na nej spať.

Jedlo servírované v autobusoch je veľmi skromné a nie veľmi dobré, odporúčam sa zásobiť niečím vlastným. Taktiež môže byť nepríjemná permantnená klimatizácia.

Ceny lístkov sú dosť vysoké, informácie sa dajú nájsť napríklad na týchto stránkach. Väčšinou sa dá zohnať lístok za lepšiu cenu priamo v Argentíne v jednej z mnohých cestovných kancelárií, kde vám môžu dať zľavu i 20% oproti cene na internete. Je tu však samozrejme riziko, že v autobuse už nebude miesto, pokiaľ  nekupujete lístky v dostatočnom predstihu. To by sa však až na výnimky stávať nemalo.

Autom

Argentína má celkom dobrú cestnú sieť, aj s niekoľkými diaľnicami a cestovanie autom je vcelku bezproblémové. Buenos Aires je obrovské mesto s množstvom áut, ale doprava je vyriešená vcelku inteligentne a hlavné ťahy mestom sú obrovské (5 a viac pruhov v jednom smere), takže zápchy nie sú tak hrozné.

Problémom môže byť pomerne vysoká cena za prenájom auta a veľké vzdialenosti v krajine, ktoré tak stavajú automobilovú dopravu pri cestovaní do nevýhodnej pozície v porovnaní s inými druhmi dopravy.

Vlakom

Vlaková doprava v Argentíne patrí medzi okrajové alternatívy, ale spojenie medzi najväčšími mestami existuje. Informácie je možné nájsť na týchto stránkach.


Kedy sem cestovať?

Vhodné obdobie pre cestovanie do Argentíny závisí od oblastí, do ktorých sa chcete pozrieť, vzhľadom k tomu, aká veľká Argentína je. Pre návštevu Patagónie a Ohňovej zeme je samozrejme optimálnym obdobím leto (december-február), zatiaľ čo presne toto obdobie je v tropickej časti krajiny obdobím dažďov a vysokých teplôt.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Buenos Aires – hlavné mesto krajiny a jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest v Južnej Amerike vôbec
  • Córdoba – druhé najväčšie mesto Argentíny ležiace v srdci pampy, známe aj ako mesto gaúchov (pastierov, cowboyov)
  • Posadas – mesto na hraniciach s Paraguajom, vstupná brána k ruinám jezuitských kláštorov, pamiatke UNESCO
  • Puerto Iguazú (blog) – mestečko slúžiace ako zázemie pre návštevu svetoznámych vodopádov
  • San Ignacio Miní – dedinka pýšiaca sa jedným z najväčších jezuitských komplexov v oblasti – ruinami kláštora zo 17. storočia

Príroda a aktivity

  • Delta rieky Paraná – oblasť na sever od Buenos Aires, obľúbená dovolenková destinácia miestnych obyvateľov
  • Vodopády Iguazú (blog) – prírodná pamiatka UNESCO, jeden z najfascinujúcejších prírodných úkazov na svete

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Argentíne sa dá nájsť bez problémov, nie je však najlacnejšie. Problémom môže byť, že mnoho hotelov ešte nepodporuje platby kartami a preto treba mať dostatok hotovosti.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Argentíne sa platí argentínskymi pesos.

Zmenární je v Argentíne dostatok všade, v Buenos Aires na vás v centre mesta budú všade pokrikovať veksláci “cambio!”.

Platby kartami miestni vidia neradi a väčšinou veria viac hotovosti. Platby kartami boli donedávna nevýhodné i kvôli umelo nastavenému kurzu pesos voči zahraničným menám.

Vláda držala kurz argentínskeho pesa na nerealistickej úrovni okolo 9 pesos za dolár, zatiaľ čo na ulici sa dali peniaze vymeniť za 14-15 pesos za dolár. V praxi to znamená, že pri každej transakcii podľa “vládnych” pravidiel zaplatíte o 50% viac, než je reálny kurz – a to sa týkalo všetkých platieb kartami. Argentínska vláda vás tak okradla o polovicu hodnoty každej transakcie kartou.

Našťastie sa nedávno (12/2015) vláda v Argentíne zmenila a uvoľnila kurz pesa, čím by už dnes mal byť pri platbe kartou použitý skutočný a nie umelý kurz.

Tým pádom je možné vyberať i hotovosť z bankomatov, ktorých je k dispozícii dostatok.

Argentína je však i v prípade použitia reálneho kurzu veľmi drahou krajinou, trúfnem si povedať, že najdrahšou pri porovnaní so všetkými jej susedmi. Počítajte s tým, že si tu priplatíte za všetko – od vody až po ubytovanie.

Suvenírom číslo jedna dovážaným z Argentíny je víno a miestne vyrábané oblečenie. Všetko z dovozu je tu extrémne drahé.

Najnovšie komentáre

Kategórie