Paraguaj

Paraguaj je krajina v Južnej Amerike. Spolu s Bolíviou ide o jediné dve juhoamerické krajiny, ktoré nemajú prístup k moru. Zároveň ide o “najindiánskejšie” krajiny tohto kontinentu.

Paraguaj je veľmi chudobná krajina, o poznanie chudobnejšia, než jeho susedia. Má síce bohaté zásoby vody a je jedným z najväčších exportérov sóje na svete, miestnej ekonomike to však bohužiaľ nestačí.

Obyvatelia sú však aj napriek tomu veľmi priateľskí (ostatne ako asi v celej Južnej Amerike).

Paraguaj bol ešte v 19. storočí jednou z najbohatších krajín Južnej Ameriky, ale v krvavej vojne proti aliancii Argentíny, Brazílie a Uruguaja prišiel o väčšinu populácie i územia (vtedy ešte mala krajina prístup k moru).

Väčšina krajiny je nerozvinutá a mimo hlavného mesta Asunciónu má veľmi rurálny charakter. Infraštruktúra je veľmi málo rozvinutá aj napriek tomu, že bol prvou juhoamerickou krajinou, ktorá mala železnicu.

V Paraguaji sa rozpráva španielsky a nájsť anglicky hovoriaceho človeka býva problémom i v hoteloch.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do Argentíny za účelom turizmu pre pobyt do 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné letisko v Paraguaji sa nachádza neďaleko hlavného mesta Asunción. Z všetky medzikontinentálne lety do Paraguaja smerujú na toto letisko. Lety sem ponúka väčšina európskych dopravcov, ale ponuka je oveľa menšia, ako ponuka letov do ostatných juhoamerických krajín, takže ceny sú pomerne vysoké. Väčšinou vychádza lacnejšie letieť do inej krajiny v Južnej Amerike a do Paraguaja sa dostať po zemi alebo letecky odtiaľ.

Autobusom

K dispozícii je mnoho autobusových spojení zo všetkých okolitých krajín alebo dokonca aj z Čile. Medzištátne autobusy sú moderné a pohodlné, ale treba počítať s tým, že cesta z  miesto ako Santiago de Chile, Sao Paulo alebo Buenos Aires je veľmi dlhá.

Do Paraguaja sa dá dostať i miestnymi autobusmi v pohraničných oblastiach.


Ako tu cestovať?

Taxíkom

Taxíky, či už zdieľané alebo nezdieľané, predstavujú bežnú formu dopravy v Paraguaji. V Asuncióne fungujú štandardne taxametre, mimo hlavného mesta je treba cenu zjednávať.

Autobusom

Autobusy sú najčastejším spôsobom dopravy v krajine. Existuje viacero spoločností poskytujúcich verejnú dopravu, najväčšími sú Nuestra Señora de la Asunción a La Encarnacena.

Autom

Cesty v Paraguaji sú rôznej kvality, hlavné ťahy medzi mestami sú v dobrom stave. Hovoria im síce diaľnice, ale nejde o diaľnice v pravom slova zmysle, skôr dlhé a rovné cesty, kde nestretnete veľa áut – väčšinou však majú len po jednom pruhu v každom smere. Automobil však každopádne predstavuje dobrý spôsob, ako preskúmať krajinu.


Kedy sem cestovať?

Paraguaj má pomerne stabilné počasie a zrážky sú rozložené do celého roka rovnomerne. Teplo je prakticky celý rok, ale v lete (december-február) môžu byť teploty už pomerne nepríjemne vysoké. V každom prípade sa dá Paraguaj navštíviť prakticky kedykoľvek.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Encarnación (blog)- mesto na rieke Paraná, vstupná brána k jezuitským misiám. Samotné mesto je nepríliš zaujímavé
  • Trinidad a Jesús (blog) – ruiny bývalých jezuitských misií, dnes pamiatka UNESCO

Príroda a aktivity

  • Jezuitské misie (blog) – na juhu Paraguaja sa nachádzajú ruiny niekoľkých jezuitských misií, ktoré sú dnes pamiatkou UNESCO

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Paraguaji dá nájsť pomerne ľahko, aj keď nejde o veľmi turisticky atraktívnu krajinu a preto je turisticka infraštruktúra trochu chudobnejšia, než v okolitých krajinách. V hoteloch býva občas problém sa dohovoriť anglicky.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Paraguajskou menou je guaraní (PYG).

Bankomaty aj zmenárne (v bankách) sú bez problémov dostupné. Platby kartami v mestách sú taktiež k dispozícii.

Paraguaj je veľmi lacná krajina, čo je dôsledkom jeho chudoby. Ubytovanie aj jedlo vyjde na zlomok toho, čo v iných krajinách a je lacné i na juhoamerické pomery.

Drahé je všetko z dovozu a väčšinou luxusnejšie veci tu ani nenájdete.

Paraguaj nemá nejaké tradičné suveníry – väčšinou ide o ručné výrobky lokálnej výroby. Nájdete tu napríklad tradičné strieborné šperky alebo keramiku, oboje vyrobené miestnymi obyvateľmi.

Najnovšie komentáre

Kategórie