Kanada

Cesta Medvedím priesmykom Balu v NP Glacier

0
Pohľad na priesmyk Balu

To, že Kanada je rajom turistiky v prírode, je známy fakt. Trošku menej známym faktom je, že jednými z najkrajších hôr a národných parkov sú tie, ktoré sa sústredia v tzv. Canadian Rockies, čo je horský masív tiahnuci sa na hraniciach medzi provinciami Alberta a Britská Kolumbia. Dnes sa pozrieme do Glacier National Park (Ľadovcový národný park), ktorý leží už v Britskej Kolumbii, konkrétne na trek Balu Pass Trail.

Ľadovcový národný park leží na Trans-kanadskej diaľnici, po ktorej sme sa presúvali z parkov Banff a Jasper k parku Garibaldi ležiacom už takmer na pobreží Pacifiku neďaleko Vancouveru. Keďže sediet celý deň v aute sa nám nechcelo, rozhodli sme sa cestou zastaviť práve v Glacier National Park, aby sme si po ceste dali ľahší trek. Preto sme zvolili trek v Balu Pass, ktorý má necelých 13 kilometrov a poskytuje jedny z najlepších panoramatických výhľadov v celom parku. Balu Pass (Priesmyk Balu) je pomenovaný podľa množstva medveďov, ktoré sa tu vyskytujú – Balu znamená medveď.

Hmla

Trek začína v turistickom centre Rogers Pass, kde platíme vstupné a zanechávame auto. Začiatok treku je kúsok v lese, ale ten po chvíľke opúšťame a pred nami sa otvára krásny výhľad na dlhé údolie, resp. Medvedí priesmyk. Získanú výšku postupne strácame a schádzame stále nižšie a nižšie, až dolu k riečke. Počasie je pomerne hmlisté a hmla zahaľuje väčšinu vrcholov v okolí.

Dážď

Po prekročení horskej rieky tečúcej po dne údolia sa počasie ešte viac zhoršuje a začína pršať. Intenzita dažďa sa zvyšuje, ale výhľady zostávajú stále excelentné.

Jasno

Po pár desiatkach minút sa počase mení opäť a máme tu pre zmenu jasno a slnečno. Pokračujeme postupne po úbočí a získavame výšku, zatiaľ čo sa údolie pred nami plne otvára a vďaka znovu objavenému Slnku ho môžeme obdivovať v plnej kráse. Cestou míňame pár vodopádov  a postupne sa blížime k zasneženým štítom pred nami.

Sneženie

Aby sme zmien počasia nemali málo, tak sa jasné nebo zatiahlo a začalo pre zmenu snežiť. Okolitá krajina sa zmenila taktiež a postupne prechádzame cez navalené skaly (skalopády) a dostávame sa až na úroveň snehu.

Znovu jasno

Intenzita zmien počasia sa zvyšuje a o chvíľku máme opäť jasno a dostávame sa takmer na koniec treku. Všade naokolo je už sneh a v snehu – medvedie stopy. Dokonca je tu vidieť i niečo, co vyzerá ako zakrvavené zvyšky dačoho malého. Dostávame sa postupne až na miesto, kde je snehu toľko, že sa nedá pokračovať. Dávame si teda pauzu vychutnávame ešte raz výhľady a obraciame sa na spiatočnú cestu.

Návrat

Cestou späť sa počasie už zrejme umúdrilo a na návrat nám prakticky už len svieti Slnko. Kocháme sa naposledy výhľadmi na Medvedí priesmyk a po dokončení treku Balu Pass Trail nasadáme opäť do auta a pokračujeme v ceste na západ.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.


Ako sa sem dostať?

Do národného parku Glacier sa inak ako autom zrejme dostať nedá. Prenájom auta je bežný spôsob, ako sa pohybovať v týchto častiach Kanady.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím je samozrejme leto, vzhľadom ku kanadskej klíme a nadmorskej výške parku. V zime sa na trekoch odstraňujú mostíky cez riečky a tieto nemusia byť na mieste ani na začiatku jari či konci jesene. O aktuálnej situácii je dobré sa informovať vždy na informačnom centre, v tomto prípade Rogers Pass.


Ako sa tu pohybovať?

Jedine pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie priamo v národnom parku k dispozícii nie je, samozrejme okrem kempov, kde sa dá stanovať alebo zaparkovať karavan. Hotelové či motelové ubytovanie je k dispozícii v blízkych mestečkách ako napríklad Golden. Ubytovanie nie je lacné (a to ani v prípade kempov), ale ostatne v Kanade nie je lacné nič.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie