Kanada

Provinčný park Garibaldi – ľadovcové jazerá i nevyhasnuté sopky na vzdialenom konci Kanady

0
Jazero Garibaldi v rovnomennom provinčnom parku Garibaldi

Provinčný park Garibaldi sa nachádza na západnom pobreží Kanady, asi 70 kilometrov na sever od Vancouveru. Park je lemovaný mestečkami ako Squamish, Garibaldi a Whistler. Posledné z nich je známe ako dejisko lyžiarskych disciplín zo zimnej olympiády v roku 2010, oficiálne konanej vo Vancouveri.

Provinčný park Garibaldi bol vytvorený v roku 1927 a je obľúbenou destináciou obyvateľov i návštevníkov Vancouveru. Ľudia sem v zime prichádzajú na víkendové i dlhšie lyžovačky a v lete na túry. Meno parku je odvodené od 2678-metrovej hory Mount Garibaldi, ktorá je stále aktívnou sopkou. Miestne pohorie vzniklo práve sopečnou činnosťou a subdukciou – podsúvaním oceánskej litosferickej dosky pod tú kontinentálnu.

Jazero Garibaldi v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade - v pozadí zasnežené horské štíty parku

Jazero Garibaldi v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade – v pozadí zasnežené horské štíty parku

Park je pomerne rozľahlý a návštevníkom ponúka hneď päť vstupov, pričom každý z nich disponuje parkoviskom a turistickými cestičkami vedúcimi ku krásnym vysokohorským lúkam i ľadovcovým jazerám. Každý vstup zároveň umožňuje prístup k lyžovaniu mimo zjazdovku, ale i turistickým chodníkom, ktoré vedú niekam, kde sa dá prespať – buď do kempu alebo dokonca k verejne prístupnej chatke. Ak však chcete vyraziť len naľahko, nie je to problém – dá sa tu urobiť niekoľko veľmi pekných trekov, ktoré sa dajú zvládnuť za pár hodín i s návratom.

Nech už zvolíte ktorýkoľvek zo vstupov, určite vás uchvátia nádherné vysokohorské scenérie a budete si môcť urobiť fotky ako z pohľadnice. Ja v tomto článku priblížim dva zo vstupov, resp. dve turistické cesty, obe vedúce k jazerám – jedna k jazeru Garibaldi, druhá k jazerám Elfin.

Jazierka Elfin Lakes v Provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Jazierka Elfin Lakes v Provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Trek k jazeru Garibaldi

Jazero Garibaldi leží vo výške 1484 metrov nad morom a pokrýva svojou rozlohou takmer 10 kilometrov štvorcových. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, miestami je jazero hlboké viac ako úctyhodných 250 metrov. Oveľa viac mu však na majestátnosti pridávajú vysoké štíty hôr, ktoré ho obkolesujú a ktoré sú pokryté snehom i v lete. A práve vďaka týmto štítom jazero Garibaldi existuje.

Okolité hory sú totiž zväčša sopkami, z ktorých pred tisícmi rokov stekala láva a tá postupne vychladla a vytvorila akúsi prírodnú hrádzu. V nej sa začala postupne zhromažďovať voda a tak pred 9-tisíc rokmi vzniklo jazero Garibaldi. Napájajú ho horské potôčiky, ale najmä sneh z ľadovcov. Vďaka tomu má jazero tyrkysovú farbu, typickú pre ľadovcové jazerá, akých v tejto časti Kanady nájdeme kopec. Toto mliečne sfarbenie je spôsobené kamenným práškom, ktorý sa dostáva do vody narúšaním miestnych hornín.

Výhľad z vyhliadky Barrier View v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Výhľad z vyhliadky Barrier View v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Výstup k tomuto krásnemu jazeru začína na konci Daisy Lake Rd, kde nájdeme parkovisko, toalety a mapy s informáciami. Začiatok túry je označený ako Rubble Creek Trailhead a prvých 6 kilometrov vás po ľahko náročenejšom prevýšení 770 metrov privedie na rozbočku medzi 2 cestami – jedna vedie ku kempu na Taylor Meadows a druhá (vpravo) k jazeru Garibaldi. K rovnakému jazeru sa však dostanete i prvou cestou, takže je teoreticky jedno, ktorou sa vydáte. Pokiaľ však zvolíte cestu vpravo, dostanete sa k vyhliadke Barrier Viewpoint, odkiaľ sa vám otvorí výhľad na okolité kopce a lesy, ale i veľkú kamennú stenu, po ktorej má vyhliadka svoje pomenovanie (Bariéra).

Len o pár metrov ďalej sa potom nachádza menšie jazero Barrier Lake a ešte o niečo ďalej Garibaldiho malé jazero (Lesser Garibaldi Lake). Po troch kilometroch od rozbočky dorazíte k miestu, kde z hlavného jazera Garibaldi vyteká jeho hlavný odvodový tok – potok Rubble Creek. Následne cestička vedie okolo jazera až ku kempingu, kde sa môžete rozložiť v prípade, že tu plánujete prespať.

Jazero Garibaldi v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade - v pozadí zasnežené horské štíty parku, v popredí ostrovy Battleship Islands

Jazero Garibaldi v provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade – v pozadí zasnežené horské štíty parku, v popredí ostrovy Battleship Islands (miniatúrne bitevné lode)

V tomto momente už budete mať jazero ako na dlani a môžete si vychutnávať pohľad na tyrkysovú hladinu jazera, obkoleseného zasneženými štítmi sopiek. Na tomto mieste sa nachádza niekoľko ostrovov, ktoré svojím tvarom pripomínajú malé bitevné lode a preto získali i svoj názov Battleship Islands. Keďže celá cesta ku kempingu pri jazere jedným smerom má asi 10 kilometrov, dá sa bez problémov zvládnuť i s návratom v priebehu polovice dňa. Pokiaľ sa po zaslúženom oddychu rozhodnete, že ešte námahy nebolo dosť, môžete sa po cestičke vydať ďalej ešte asi 4 kilometre k vrcholku Mount Price, z ktorého sa vám otvorí ešte lepší výhľad na celé tyrkysové jazero.

Trek k jazerám Elfin Lakes

Druhý trek vedie k jazerám Elfin Lakes a je oveľa menej frekventovaný, než ten k jazeru Garibaldi. Nachádza sa v juhozápadnej časti parku, pričom jeho začiatok nájdeme neďaleko mestečka Squamish. Hneď za miestnou univerzitou Quest University začína cesta Mamquam Rd, ktorá sa postupne zmení na Garibaldi Park Rd. Jazda po tejto ceste nie je veľmi príjemná, povrch je prašný a hrboľatý, takže po nej zrejme pôjdete veľmi pomaly, pokiaľ nedisponujete nejakým terénnym vozidlom. Na jej konci môžete využiť malé parkovisko a vyskočiť z auta vyklepaného nepohodlnou asi 5-kilometrovou cestou.

Trek je pomenovaný Elfin Lakes Trail, ale býva označovaný aj Diamond Head Trail, pretože vedie k ľadovcu Diamond Glacier. Prvá časť treku vedie lesom, ktorý však postupne veľmi rýchlo zriedne a turistom sa otvoria veľmi pekné výhľady na okolité hory. Prvých 5 kilometrov sa nesie v znamení trochu prudšieho stúpania (450 metrov) až po chatku (resp. skôr búdku) na mieste známom ako Red Heather Meadows.

Jazierka Elfin Lakes v Provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Jazierka Elfin Lakes v Provinčnom parku Garibaldi v Britskej Kolumbii v Kanade

Ďalších 6 kilometrov už vedie otvoreným terénom s oveľa miernejším stúpaním (250 metrov), takže ide skôr o príjemnú prechádzku. A tak sa po zhruba hodinke kochania sa okolitými horami a sem tam i nejakým tým fliačkom snehu (v lete) dostávame k dvom malým jazierkam, nesúcim názov Elfin Lakes. Z jazierok je možné sa napiť, aspoň podľa miestnych cedulí a dokonca je možné sa tu i zohriať a vyspať.

Hneď pri nich totiž stojí chatka Elfin Lakes Shelter. Tá je vybavená napríklad varičmi, ohrievačom a ďalšími potrebami pre prenocovanie. Vodu poskytujú spomínané jazierka Elfin Lakes hneď vedľa chatky. Prespať v nej však môžete len v prípade, že si miesto rezervujete na tomto webe. Cena je 15 CAD za osobu plus rezervačný poplatok 6 CAD za skupinu (max. 4 osoby), oboje za jednu noc.

Pokiaľ je pre vás 11 kilometrov jedným smerom málo, môžete po cestičke Elfin Lakes Trail pokračovať ďalej až k štítu Opal Cone (6 a pol kilometra s prevýšením 460 metrov), prípadne k oveľa väčšiemu ľadovcovému jazeru Mamquam Lake (11 kilometrov s prevýšením 570 metrov). Celkovo tak k jazeru Mamquam Lake a späť k parkovisku môžete nachodiť 44 kilometrov.

Provinčný park Brandywine Falls

Ak vám po niektorom z trekov zostane ešte čas, ktorý však už nebude stačiť na ešte jeden väčší trek (alebo sa vám už nebude chcieť), môžete sa vydať severne od dedinky Garibaldi (kde začína cesta k treku k jazeru Garibaldi), odviezť sa po diaľnici Sea-to-Sky Highway okolo veľkého jazera Daisy Lake a zastaviť sa v ďalšom provinčnom parku, Brandywine Falls Provincial Park. Tento park je mnohonásobne menší než Provinčný park Garibaldi a preto tu nečakajte nejaké náročné túry.

Vodopád Brandywine Falls v Britskej Kolumbii v Kanade

Vodopád Brandywine Falls v Britskej Kolumbii v Kanade

Priznám sa, že mňa tento park zaujal najmä svojím názvom, keďže som fanúšikom Tolkiena. Názov parku však nijak s rovnomennou riekou z Pána prsteňov nesúvisí, pochádza z pomenovania miestnych vodopádov Brandywine Falls, ktorých názov vznikol dávno pred napísaním príbehov zo Stredozeme. Samotný provinčný park potom vznikol v roku 1973.

Vodopády Brandywine Falls sa nachádzajú len pár stoviek metrov od parkoviska, takže nejde o nijak náročný trek. Cestou uvidíte riečku, ktorá vodopád napája. Keď vystúpite hore k vyhliadke, otvorí sa vám pohľad na vodopád zhora. Vodopád Brandywine Falls je vysoký 70 metrov a okrem výhľadu naň si budete môcť užiť aj pohľad na údolie, v ktorom sa rozprestiera jazero Daisy Lake.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.


Ako sa sem dostať?

Autom

Najlepším spôsobom, ako môžete navštíviť oba provinčné parky zmienené v tomto článku, je mať vlastný dopravný prostriedok. Ostatne, v Kanade sa bez auta veľmi nezaobídete, obzvlášť pokiaľ chcete navštíviť miestne prírodné parky.

Pri začiatkoch všetkých trekov sa dá parkovať a parkovanie je zadarmo.

Autobusom

V Kanade funguje systém Parkbus, na jeho stránkach môžete nájsť informácie o tom, z ktorých miest sú obsluhované ktoré parky. Takisto tam nájdete časy odjazdov a príjazdov a samozrejme ceny. Park Garibaldi je obsluhovaný z Vancouveru a spiatočný lístok stojí 59 kanadských dolárov (12/2018), čo je cena, za ktorú sa už skôr oplatí prenajať si auto (obzvlášť pokiaľ cestujete aspoň vo dvojici).


Koľko to stojí?

Vstup do provinčných parkov je zdarma. Platí sa len kempovací poplatok v prípade, že sa rozhodnete v parku prenocovať (viď nižšie).


Kedy sem cestovať?

Vzhľadom vyššej nadmorskej výške sú miestne teploty nízke, ale na druhú stranu je v Britskej Kolumbii miernejšie podnebie, ako na východe Kanady či napríklad v Ontariu. Zimy sú preto teplejšie, stále však veľmi studené a pešia turistika je tak možná len od konca jari do začiatku jesene.

Za lyžovačkou sa sem samozrejme budete musieť vydať práve v zime.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po turistických cestách sa dá pohybovať samozrejme len pešo.

V zime sú potom k dispozícii lyžiarske cestičky pre bežky, ale obľúbené je i hors-piste lyžovanie.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie priamo v Provinčnom parku Garibaldi Lake je možné v kempe, ktorý sa nachádza priamo pri jazere Garibaldi. Za kempovanie sa platí poplatok 10 CAD za noc a osobu (12/2018). Poplatok sa dá zaplatiť online na tejto stránke, po zaplatení si potom už len vytlačíte povolenie na kempovanie. Počet miest je obmedzený, takže je nutné si miesto rezervovať. Rezervácie sú možné maximálne 4 mesiace vopred.

Prespať sa dá i v chatke pri Elfin Lakes v prípade, že si miesto rezervujete na tomto webe. Cena je 15 CAD za osobu za noc plus rezervačný poplatok 6 CAD za skupinu za noc (max. 4 osoby).

Alternatívne je možné sa ubytovať v okolitých mestečkách, kde nájdete motely i hotely.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie