Belgicko

Bruggy – najmalebnejšie belgické mesto

0
Výhľad z radničnej veže v Bruggách

V Bruggách – to je názov filmu, ktorý sa mnohým ľuďom vybaví v pamäti v momente, keď vidia meno tohto flámskeho mesta. Bruggy sú zrejme najpopulárnejšou turistickou destináciou v Belgicku a bez pochýb jedným z najkrajších miest v krajine. Jeho popularita rastie práve vďaka kultúre, vrátane spomínaného filmu, ale pôvodným iniciátorom tejto popularity bol román Bruges-la-Morte napísaný na konci 19. storočia belgickým spisovateľom Georgesom Rodenbachom.

Obľúbenosť mesta je však určite zaslúžená. Bruggy sú veľmi dobre zachované a návštevník sa tu cíti ako v pravom stredovekom meste. Ležia neďaleko belgického pobrežia Severného mora, asi hodinku cesty vlakom z Bruselu. Bruggy sú pomerne malé mestečko a dajú sa preskúmať za jeden deň, ale obmedziť ich návštevu na tak krátku dobu je vcelku škoda, pretože Bruggy sú príjemné aj ako miesto pre bezcieľne potulovanie sa a čas strávený tu určite nebudete pociťovať ako stratený.

Bruggy sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Príchod

A už po vchode do mesta človek pochopí, prečo na tento zoznam boli Bruggy zapísané. Krásne kamenné uličky a farebné domčeky fascinujú davy prichádzajúcich turistov. S tým však súvisí menší problém – mestečko Bruggy je pomerne malé a davy turistov, ktoré sem prúdia, sú ohromné. Preto je mesto značne preplnené a domáci obyvatelia sa často sťažujú na to, že majú pocit, ako keby žili v nejakom Disneylande. To je však bohužiaľ asi nevyhnutná daň, ktorú musí zaplatiť každá destinácia, ktorá slúži prakticky ako jedno veľké múzeum.

Benátky severu

Podobne sú na tom i Benátky a zhodou okolností sú Bruggy prezývané Benátkami severu (ale je fakt, že miest, ktoré ašpirujú na tento titul, je viac). Dôvodom sú kanály, ktoré sa nachádzajú v Bruggách ako dedičstvo po niekdajšej sláve. V zlatom veku Brugg (12.-15. storočie) bolo mesto totiž prístavom a vďaka obchodu bolo jedným z najväčších a najbohatších miest v Európe. Postupne však jeho vplyv upadal a kanál, ktorý ho spájal s morom bol zanesený a prístav prestal fungovať. Opraty flámskeho obchodného centra postupne prebrali Antverpy a Bruggy sa zmenšili na malé provinčné mestečko.

Katedrála sv. Spasiteľa

Hlavným kostolom v meste je Katedrála sv. Spasiteľa (Sint-Salvatorskathedraal), jedna z najzachovanejších budov v meste vôbec. Pôvodný kostol pochádzal z 10. storočia, ale najstaršie zachované časti dnešného chrámu sú z 12. storočia. Chrám bol poničený požiarom v 19. storočí a následne zrekonštruovaný a rozšírený. Nová je i hlavná veža, ktorá má veľmi špecifický a netypický dizajn. Vo vnútri katedrály je možné vidieť niekoľko stredovekých hrobov s maľbami z vnútornej strany sarkofágov, organ z 18. storočia alebo rôzne zlaté či strieborné poklady (monštrancie a relikviáre).

Trhové námestie (Markt) a zvonica

Centrom mesta je Trhové námestie (miestnymi jednoducho nazývané “Markt”) obkolesené množstvom krásnych historických budov. Jednoznoznačnou dominantou je však 83 metrov vysoká zvonica (Belfort) pochádzajúca z 13. storočia, teda doby rozkvetu mesta. Zvonice vo flámskych mestách sú zapísané taktiež na zozname svetového dedičstva UNESCO, takže Bruggy sú vlastne na zozname hneď dvakrát.

Zvonicu je možné navštíviť a za vstupné (na ktoré sa občas stojí dosť dlhá rada) je možné si po vyšliapaní 366 schodov vychutnať pohľad na Bruggy z vtáčej perspektívy. Ide o skvelý zážitok, najmä počas jasného dňa a zrejme nutná zastávka pre každého návštevníka Brugg. Zvonica je taktiež známa z filmu V Bruggách spomínaného na začiatku tohto článku.

Burg

Námestie Burg sa nachádza neďaleko Marktu a spolu tvoria dve hlavné časti celého mesta. Burg je oveľa menší, ale zasa hosťuje dve dôležité budovy – radnicu a Baziliku sv. Krvi. Radnica v Bruggách patrí medzi najstaršie radnice v celom regióne (Flámsko + Holandsko) vôbec a pochádza z prelomu 14. a 15. storočia. Ide o ohromnú gotickú stavbu, ktorá vznikla v dobe najväčšieho rozmachu mesta a táto radnica to mala za úlohu všetkým ukázať.

Hneď vedľa radnice, v rohu námestia Burg, je nenápadný vchod do Baziliky sv. Krvi (Basiliek van het Heilig Bloed). Bazilika bola postavená ako súkromná kaplnka už v 12. storočí. Postupne bola rozšírená a dnes pozostáva z dvoch kaplniek – podzemnej Kaplnky sv. Bazila a hornej Kaplnky sv. Krvi. V druhej menovanej kaplnke sa nachádza fiola, ktorá má údajne obsahovať Ježišovu krv. Táto relikvia sem bola privezená z križiackej výpravy a neskôr dokonca pápež Klement V. vydal bulu, podľa ktorej sú každému pútnikovi, ktorý príde navštíviť relikviu v kaplnke, odpustené všetky hriechy. A kvôli tomu sa do Brugg proste ísť vyplatí.

Múzeum čokolády

Belgická čokoláda je známa na celom svete a Bruggy sú plné obchodov s čokoládou, ktorej vôňa provokuje chuťové poháriky okoloidúcich. V týchto obchodoch kúpite z čokolády vyrobené snáď všetko možné… Málokto asi odolá a nekúpi si aspoň jednu tabuľku. Zároveň je to výborný suvenír, aj keď nie veľmi v teplom počasí. V Bruggách sa nachádza i múzeum Choco-Story venované tejto pochúťke z Ameriky. V múzeu sa dozviete nielen detaily o pestovaní kakaa a výrobe čokolády alebo aké sú rozdiely medzi horkou a mliečnou čokoládou, ale si môžete i obzrieť obrovské sochy z čokolády.

Chrám Matky Božej

Chrám Matky Božej (Onze-Lieve-Vrouw Brugge) je s vežou vysokou cez 122 metrov najvyššou stavbou v Bruggách. Zároveň sa jedná o druhú najvyššiu tehlovú stavbu na svete. Románsko-gotický chrám pochádza z 13. storočia a postupne bol rozširovaný. V jeho vnútri sa nachádza jeden z najväčších pokladov kostola, socha Madony s dieťaťom od Michelangela zo začiatku 16. storočia. Vedľa kostola sa nachádza dvor s ďalšími malebnými budovami a múzeom aplikovaných umení Gruuthusemuseum.

Kanály a parky

Pokiaľ by vás omrzeli stredoveké domy a kamenné ulice, môžete sa prejsť smerom ku kanálu, ktorý obkolesuje celé mesto, spolu so zeleným parkom. V týchto častiach mesta už býva pomerne málo turistov, takže je tu krásny pokoj na oddych či prechádzku po rušnom dni v stredovekom flámskom meste.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Belgicku.


Ako sa sem dostať?

Najlacnejším spôsobom je zrejme letieť do Bruselu, napríklad s nízkonákladovkou Ryanair. Tá lieta do Bruselu z Bratislavy i Prahy, ale napríklad i Krakova. Ryanair lieta na letisko v Charleroi, takže odtiaľ sa musíte dostať ešte autobusom do centra. Z Bruselu potom jazdia vlaky priamo do Brugg. Alternatívou je vlakové spojenie z Charleroi do Brugg (s prestupom), ale nie je veľmi výhodné, pretože vlaková stanica v Charleroi sa nenachádza pri letisku. Informácie o vlakových spojeniach sa dajú nájsť na stránkach Belgických železníc.

Do Brugg sa dá od nás dostať pomerne ľahko i autom, cez celé Nemecko i Belgicko je to po diaľnici, ktorá prechádza v blízkosti Brugg.


Kedy sem cestovať?

Bruggy sú výbornou destináciou po celý rok. V zime je tu síce pomerne chladno, ale predvianočná atmosféra mestu zasa dáva iné čaro.


Ako sa tu pohybovať?

Bruggy sú veľmi malé mesto a dá sa najlepšie preskúmať pešo. Pre zrýchlenie je možné si požičat bicykle, požičovní je všade dostatok.

Pokiaľ by ste predsalen potrebovali využiť MHD, informácie o spojeniach nájdete na jej stránkach.


Kde sa ubytovať?

Bruggy sú turistickou destináciou a nájsť ubytovanie nebýva problém. Ceny závisia od sezóny, ale celkovo nebývajú najlacnejšie.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie