Maroko

Volubilis – najodľahlejšie rímske mesto v Afrike

0
Pozostatky chrámu vo Volubilise

Volubilis je mesto, ktoré svojou existenciou dokumentuje najväčších rozmach najslávnejšieho európskeho impéria – Rímskej ríše. Leží neďaleko marockých kráľovských miesta Meknes, Fez a Rabat v severnej časti tejto africkej krajiny a v antických časoch bolo dôležitým obchodným i strategickým mestom Rimanov. Za svoj rozkvet a rozmach vďačilo mesto najmä úrodnej pôde v jeho okolí. Šlo o najvzdialenejšie mesto Rímskej ríše.

Decumanus Maximus

Rimania mesto dobyli začiatkom nášho letopočtu a mesto začalo okamžite prosperovať. Rimania začali rozširovanie  mesta plánovať podľa typického rozvrhnutia, ktoré je možné vidieť vo väčšine rímskych miest – tzv. castrum (resp. vojenský tábor), kde sú ulice usporiadané do mriežky. Hlavnými tepnami mesta sú ulice Decumanus Maximus (smer východ-západ) a Cardo Maximus (sever-juh). Atypickým elementom, ktorý je možné vidieť v rímskych mestách len mimo Apeninský poloostrov, sú ulice lemované stĺporadím – ide o črtu typickú najmä pre rímske mestá na Blízkom východe.

Fórum

V mieste, kde sa tieto hlavné dve ulice pretínali, ležalo centrum celého mesta a nachádzajú sa tu hlavné budovy, bez ktorých by rímske mesto nebolo mestom – fórum (verejné námestie pre zhromaždenia a obchodníkov), chrám a bazilika (verejná budova slúžiaca napríklad ako knižnica). Vo Volubilise je jednou z najzachovalejších stavieb práve bazilika, ktorá patrí k najlepšie zachovaným stavbám svojho druhu v Severnej Afrike. Okrem baziliky tu nájdeme zvyšky kapitolského chrámu (tzv. venovaného triáde Jupiter, Junó a Minerva).

Caracallov oblúk

Neďaleko fóra sa nachádza zrejme najzachovelejšia stavba vo Volubilise, Caracallov oblúk. Cisár Carcalla bol synom Septimia Severa, jedného z najslávnejších rímskych cisárov. Obaja pochádzali zo Severnej Afriky a Septimius Severus bol prvým rímskym cisárom z tejto časti ríše. Caracalla sa na rozdiel od svojho otca, ktorý je vnímaný ako pomerne múdry a rozumný vládca, preslávil najmä svojou krutovládou a tým, že zavraždil svojho brata, aby sa nemusel deliť o trón.

Caracallov oblúk postavil miestny guvernér, aby si naklonil Caracallovu priazeň. Oblúk slúžil ako jedna z brán do mesta a zakončuje spomínanú ulicu Decumanus Maximus. Nejde o architektonicky skvostnú stavbu – je pomerne mohutný a pôsobí zavalitým dojmom. Na jeho vrchole sa nachádza latinský nápis zdôvodňujúci venovanie stavby cisárovi Caracallovi (Marcus Aurelius Antoninus Pius). Neďaleko oblúka je možné navštíviť i pozostatky vily, ktorá slúžila ako nevestinec a nie náhodou bola umiestnená hneď pri vstupe do mesta.

Vily a mozaiky

Zrejme najcennejšími pamiatkami v meste Volubilis sú jeho mozaiky. V miestnych vilách sa ich nachádza neobvykle vysoké množstvo, čo je dôkazom toho, že mesto bolo bohaté a jeho obyvatelia tiež. Medzi najznámejšie mozaiky patria tie znázorňujúce Bakcha vchádzajúceho k spiacej Ariadne alebo Štyri ročné obdobia a 12 skutkov Herkula.

Okrem mozaík sa dajú vo vilách vidieť aj predmety z ich vybavenia, napríklad mlyn, ale väčšina artefaktov bola z mesta odnesených do archeologického múzea v Rabate. Čo je tu však možné vidieť i naďalej je typické rozvrhnutie rímskej vily, najmä so zachovanými vnútornými dvormi (atrium)s nádržami na vodu (impluvium). V niektorých prípadoch nádrže slúžili ako také malé súkromné kúpele pre majiteľa domu a jeho hostí. V týchto častiach domov prebiehala väčšina obchodov.

Pád mesta a ríše

Rimania mesto stratili spod kontroly na konci 3. storočia, keď ho dobyli miestne kmene. Keďže Volubilis bol najvzdialenejším mestom Rímskej ríše, bolo veľmi ťažké ho brániť – i na dnešné časy ide o veľkú vzdialenosť a v staroveku bola táto vzdialenosť ešte väčšia. Rimania tak už mesto nikdy nezískali späť, ale to samozrejme naďalej žilo vlastným životom, najprv ako kresťanské a neskôr ako moslimské. Počas neskorého stredoveku bolo mesto už prakticky opustené a jeho meno postupne zabudnuté.

Archeológovia začali ruiny mesta odkrývať znovu v 19. a 20. storočí a vďaka tomu ho je možné dnes vidieť v čiastočne obnovenom stave.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Maroku.


Ako sa sem dostať?

Východzím bodom pre návštevu Volubilisu je mesto Meknes. Do Volubilisu nechodí žiadna hromadná doprava, preto je najjednoduchším spôsobom, ako sa sem dostať, vlastný (prenajatý) automobil alebo zúčastniť sa organizovaného výletu, ktorý vám ochotne sprostredkujú v hoteloch v Meknese.

Zdieľaným taxíkom sa dá dostať do mesta Moulay Idriss, z ktorého sú to do Volubilisu ešte asi 3 alebo 4 kilometre, pre ktoré budete musieť využiť taxík.

Do Meknesu sa z iných marockých miest vlakom, viac informácií môžete nájsť na stránkach Marockých železníc.


Kedy sem cestovať?

Volubilis leží v oblasti Maroka, ktorá má pomerne teplé podnebie a dá sa navštíviť celoročne. Je dobré sa vyhnúť cestovaniu sem v lete, kedy môžu byť teploty trochu nepríjemne vysoké.


Ako sa tu pohybovať?

Volubilis je možné preskúmať len pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie vo Volubilise samozrejme možné nie je, najbližšie väčšie mesto s ubytovacími kapacitami je Meknes.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie