Rumunsko

Veselý cintorín – keď si z vás urobia srandu ešte aj po smrti

0
Veselý cintorín v Sapunke (Săpânțe)

Pokiaľ opomenieme milovníkov morbídneho a čierneho humoru, tak smrť väčšinou nebýva veselou témou k diskusii a na cintoríny sa väčšinou ľudia nechodia zasmiať. Existuje však minimálne jedno miesto, kde tento štandard úplne neplatí a kde berú smrť s nadhľadom. Nerobia si síce žarty priamo zo smrti, ale skôr z nebožtíkov. Toto miesto sa volá Veselý cintorín a rozhodne nie je pre nás nijak exotické – leží veľmi blízko našich východných hraníc.

Maľované náhrobky na Veselom cintoríne v dedinke Săpânța

Maľované náhrobky na Veselom cintoríne v dedinke Săpânța

Veselý cintorín (Cimitirul Vesel) sa nachádza v rumunskej dedinke Săpânța, ktorá má dokonca i slovenský názov –  Sapunka. Keďže som sa o tomto slovenskom názve dozvedel relatívne nedávno, budem používať v tomto článku radšej rumunský názov Săpânța. Táto dedinka sa nachádza v malebnom kraji Maramureš, známom aj drevenými kostolíkmi, a leží priamo na hranici Rumunska a Ukrajiny. Hranicu tu tvorí rieka Tisa a Săpânța leží práve pri tejto rieke.

Maľované náhrobky na Veselom cintoríne v dedinke Săpânța - Niektoré sú maľované i zo zadnej strany

Maľované náhrobky na Veselom cintoríne v dedinke Săpânța – Niektoré sú maľované i zo zadnej strany

Keďže dobre vieme, že Tisa preteká i Slovenskom, dá sa vydedukovať, že toto miesto nebude veľmi vzdialené. Vzdušnou čiarou leží dedinka Săpânța len 120 kilometrov od našej juhovýchodnej hranice a asi 200 kilometrov od Košíc. Bohužiaľ však cestné spojenie je o dosť horšie a pokiaľ by ste chceli toto miesto navštíviť, tak najazdíte z Košíc takmer 300 kilometrov. Navyše ide o rôzne okresné cesty, keďže ani na Slovensku, ani v Maďarsku a ani v Rumunsku nie sú diaľnice, ktoré by medzi týmito dvomi miestami existovali (možno malý kúsok v Maďarsku). Vo výsledku to znamená, že i z našej východnej metropoly zaberie cesta sem autom takmer päť hodín.

Tradícia Veselého cintorína bola založená v roku 1935, keď miestny rezbár a ľudový umelec Stan Ioan Pătraş začal vyrezávať veľmi netradičné drevné náhrobky. Vyobrazovali totiž nielen meno zosnulého, ale i jeho samotného na obrázku v nejakej konkrétnej situácii. Tento obrázok ukazuje buď niečo, čo dotyčného charakterizovalo počas jeho života (napríklad jeho prácu alebo záľubu), alebo spôsob, akým zomrel.

Veselý cintorín v Săpânțe - Náhrobok vyobrazuje dievča, ktoré zrazilo auto. Je dokonca vidieť i evidenčné číslo vozidla, ktoré ju zrazilo

Veselý cintorín v Săpânțe – Náhrobok vyobrazuje dievča, ktoré zrazilo auto. Je dokonca vidieť i evidenčné číslo vozidla, ktoré ju zrazilo

Pod obrázkom sa nachádza malý príbeh, písaný v prvej osobe menom zosnulého, ktorý ešte dodatočne ilustruje jeho život alebo jeho smrť. Text je väčšinou rýmovaný a často veľmi ironický a sebakritický, takže môže pôsobiť posmešne. Texty však výlučne vymýšľal rezbár Stan, ktorý poznal každého človeka v dedine, takže vedel, čo o ňom napísať. Zároveň ako nezaujatý človek mohol vymyslieť text, ktorý bol ironický a vtipný – pozostalí by zrejme ťažko označili svojho rodinného príslušníka po smrti napríklad za alkoholika, aj keby to bola pravda.

Práve preto sa občas stalo, že niektoré hroby zostali bez náhrobku – pozostalí považovali text za príliš urážlivý a rozhodli sa náhrobok neinštalovať. Väčšinou bol potom náhrobok inštalovaný dodatočne, keď emócie opadli a rodinní príslušníci nakoniec jeho umiestnenie povolili.

Veselý cintorín v Săpânțe - Náhrobok Stana Ioana Pătraşa - rezbára, ktorý tradíciu maľovaných náhrobkov začal

Veselý cintorín v Săpânțe – Náhrobok Stana Ioana Pătraşa – rezbára, ktorý tradíciu maľovaných náhrobkov začal

Po smrti majstra rezbára Stana Ioana Pătraşa v roku 1977 sa remesla chopili jeho učni a pokračujú v tejto tradícii dodnes. Samotný Stan je na tomto cintoríne tiež pochovaný, kúsok od jedného z najfotografovanejších náhrobkov, ktorý je medzi ostatnými výnimočný tým, že nie je písaný v prvej osobe z pohľadu zosnulej, ale z pohľadu jej rodinného príslušníka. Obrázok zobrazuje staršiu ženičku, ktorá očividne hreší mladšieho muža. Text je nasledovný (originál v rumunčine je rýmovaný, takže vyznie trochu lepšie):

Pod týmto ťažkým krížom
leží moja nebohá svokra
keby žila ešte tri dni
ja by som tu ležal a ona by toto čítala.
Ty, kto tadiaľto kráčaš
nesnaž sa ju prosím zobudiť
pretože ak sa vráti späť domov
bude ma ešte viac prudiť.
Ale ja radšej budem poslušný
aby sa nevrátila z hrobu.
Len tam pekne zostaň, moja drahá svokra!

Veselý cintorín v Săpânțe - Náhrobok svokry, ktorá rada strpčovala život svojmu zaťovi

Veselý cintorín v Săpânțe – Náhrobok svokry, ktorá rada strpčovala život svojmu zaťovi

Ako vidíte, texty na náhrobkoch sú veľmi osobné a ironické a niekomu môžu pripadať až urážlivé. Údajne však majú veľmi optimistickým spôsobom poukazovať na víťazstvo a krásu života. Či už toto bol naozaj autorov zámer alebo je to len formulácia nejakej pseudofilozofickej analýzy miestneho učenca, to ťažko povedať. Toto tvrdenie je podporené tým, že náhrobky sú veľmi farebné a jasné farby ani zďaleka neevokujú smrť.

Veselý cintorín v Săpânțe - Tento pán si za života asi rád zatrsal

Veselý cintorín v Săpânțe – Tento pán si za života asi rád zatrsal

Dominantnou farbou je však modrá, ktorá je podkladovou farbou celého náhrobku. Modrá farba symbolizuje nebo, do ktorého má prísť duša mŕtveho. Ornamenty na náhrobkoch sú potom predovšetkým v červenej, žltej, čiernej a zelenej farbe a prevažne ide o ľudové motívy. I samotné maľby sú motivované ľudovou kultúrou, pretože osoby vyobrazené na náhrobkoch sú oblečené v krojoch.

Veselý cintorín v Săpânțe - Trochu dvojzmyselný obrázok, pravdepodobne pastiera

Veselý cintorín v Săpânțe – Trochu dvojzmyselný obrázok, pravdepodobne pastiera

Rímované epitafy pod obrázkami sa potom dajú brať aj ako forma ľudovej slovesnosti a zároveň tvoria aj akúsi miestnu kroniku tejto dedinky. O každom jedincovi sa z nich dozvieme, ako žil a čomu sa počas života venoval. Vtipné a ironické texty sú samozrejme dôvodom, prečo toto miesto dostalo názov Veselý cintorín (v rum. Cimitirul Vesel). Pokiaľ neovládate rumunčinu, zrejme vás toto miesto nepobaví tak ako Rumunov, ale stále je to zaujímavá zastávka pri cestovaní po tejto krajine.

Veselý cintorín v Săpânțe - Pravdepodobne vášnivý poľovník a komunista v jednom

Veselý cintorín v Săpânțe – Pravdepodobne vášnivý poľovník a komunista v jednom

Pokiaľ máte chuť vidieť niečo netradičné, takmer až bizarné, Veselý cintorín je dobrou voľbou. Toto miesto sa pomaly stáva veľmi známym a väčšinou tu narazíte na dosť veľké davy turistov (zastavujú sa tu i turistické autobusy). Miestni preto začali vyberať vstupné a z týchto peňazí si postavili napríklad nový kostol.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Rumunsku.


Ako sa sem dostať?

Autom

Săpânța je malá dedinka na nie veľmi frekventovanej ceste a tak v tomto prípade je vlastné auto zďaleka najlepším prostriedkom, ako sa sem dostať. Zo Slovenska trvá cesta niekoľko hodín, ale zrejme len kvôli tomuto cintorínu si sem nikto výlet robiť nebude. Väčšina ľudí navštívi toto miesto v rámci cesty po krajine a cestuje sem z najbližšieho mestečka Sighetu Marmaţiei.

Parkovanie je možné v okolí cintorína, nie je tu však priamo dedikované parkovisko, takže možno budete musieť zaparkovať trochu ďalej, pokiaľ tu bude plno. Parkovanie je zdarma.

Taxíkom

Pokiaľ nemáte vlastný dopravný prostriedok, najistejšou voľbou je zrejme taxík. Taxíky sú v tejto časti Rumunska dobre dostupné za rozumnú cenu (výrazne nižšiu ako u nás). Taxík si môžete zohnať v mestečku Sighetu Marmaţiei alebo Baia Mare (ktoré je však už dosť ďaleko, takže cena bude o dosť vyššia).

Stopom / Spolujazdou

V Rumunsku miestami stále funguje spôsob zdieľanej jazdy podobne ako v post-sovietskych krajinách. Znamená to, že teoreticky ktorékoľvek auto je taxíkom. Jednoducho sa postavíte na cestu, po ktorej chcete cestovať a ak vám zastaví auto tak sa dohodnete na cene a destinácii. Toto je menej spoľahlivé (z hľadiska času) ale zároveň oveľa lacnejšie ako klasický taxík. S bezpečnosťou si však hlavu lámať nemusíte, ide o štandardný spôsob dopravy.


Koľko to stojí?

Podnikaví domorodci vyberajú na cintoríne vstupné, ktoré sa platí v búdke pri vchode. Vstupné je 5 RON (6/2016) a ďalších 5 RON si budete musieť pripraviť, pokiaľ chcete fotografovať (ovšem toto nikto nekontroluje).

Veselý cintorín v Săpânțe - hlavne, aby ste nezabudli zaplatiť

Veselý cintorín v Săpânțe – hlavne, aby ste nezabudli zaplatiť


Kedy sem cestovať?

Cintorín sa dá navštíviť bez problémov celoročne.

Otváracie hodiny sú od 10:00 od 18:00 (6/2016).


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Na cintoríne jedine pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovať sa dá priamo v Săpânțe, nachádza sa tu niekoľko penziónov. Využije to zrejme málokto, keďže tu nemá príliš zmysel sa zdržiavať dlhšie, než hodinku či dve na samotnom cintoríne.

Ceny ubytovania v Săpânțe začínajú na 20 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (11/2016). Ceny sú tak trošku vyššie, než inde v Rumunsku. Nájdením ubytovania priamo na mieste môžete ušetriť oproti cenám na rezervačných portáloch.

Ubytovanie cez AirBnB tu bohužiaľ veľmi nefunguje, predsalen ide o malú sedliacku dedinku (11/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie (resp. penzióny) môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie