Nie je veľmi známym faktom, že stavba najslávnejšej cesty v Rumunsku bola inšpirovaná u nás – bohužiaľ však nešlo o pozitívnu inšpiráciu. V roku 1968 vpadli do Československa vojská Varšavskej zmluvy a jediné jej dve krajiny, ktoré sa tejto akcie odmietli zúčastniť, boli Rumunsko a Albánsko (ktoré dokonca po tejto udalosti z aliancie vystúpilo). Rumunský diktátor Ceaușescu inváziu odsúdil a zároveň ju bral ako výstrahu toho, čo by sa mohlo stať i jeho krajine. Prijal preto niekoľko strategických rozhodnutí, jedným z ktorých bola výstavba cesty uprostred rumunských Karpát, priamo pomedzi dva najvyššie vrchy krajiny – Moldoveanu a Negoiu. Tak sa zrodila zrejme najznámejšia rumunská cesta Transfagarašan (Transfăgărășan), ktorá naviac drží niekoľko ďalších rekordov.
Nerodila sa však ľahko. Výstavba začala už v roku 1969 a zbrzdila ju najmä finančná náročnosť, spôsobená predovšetkými sťaženými podmienkami vo vysokohorskom teréne. Samotná cesta je nielen veľmi kľukatá, ale prekonáva značné prevýšenie a bolo nutné ju vybaviť viacerými podpornými štruktúrami – prechádza celkovo piatimi tunelmi (jeden z nich má takmer jeden kilometer a je najdlhším tunelom v Rumunsku) a napočítali by ste tu viac ako 800 mostov, čo je pri celkovej dĺžke cesty zhruba 90 kilometrov neuveriteľné číslo. Aj preto celá stavba trvala takmer päť rokov.
Pôvodná cesta bola len jednoprúdová, po dvoch rokoch prevádzky sa ju však Ceaușescu rozhodol rozšíriť na dvojprúdovú, čo trvalo ďalšie štyri roky a tak bola otvorená v podobe, v akej ju môžeme vidieť i dnes, v roku 1980. S cestou boli naplánované i ďalšie súvisiace stavby, vrátane lyžiarskych rezortov a chát. Navyše tu ešte pár rokov predtým bola vybudovaná vodná priehrada Vidraru, ktorá bola v tej dobre piatou najväčšou v Európe a deviatou najväčšou na svete. To, že obe stavby boli veľmi náročné, potvrdzuje i fakt, že pri ich realizácii údajne zomreli stovky ľudí.
Hory Transylvánie (rumunských Karpát) v okolí Transfagarašanu
Pohľad z lanovky ponad Transfagarašan na hory Transylvánie (rumunských Karpát)
Pohľad z lanovky ponad Transfagarašan na hory Transylvánie (rumunských Karpát)
Pohľad z lanovky na údolie v okolí Transfagarašanu
Pohľad z lanovky na údolie v okolí Transfagarašanu
Lanovka vedúca ponad Transfagarašan až k jazeru Balea
Lanovka vedúca ponad Transfagarašan až k jazeru Balea
Pohľad z lanovky na vysokohorskú cestu Transfagarašan
Pohľad z lanovky na vysokohorskú cestu Transfagarašan
Lanovka vedúca ponad Transfagarašan až k jazeru Balea
Hory Transylvánie (rumunských Karpát) v okolí Transfagarašanu - ide o najvyššie hory Rumunska
Neďaleko Transfagarašanu žijú ľudia stále najmä poľnohospodárstvom
Transfagarašan je pomenovaný podľa názvu časti rumunských Karpát, ktoré sa tu nazývajú Fagaraš. Najvyšší bod tejto cesty leží vo výše 2042 metrov nad morom, ale v tomto smere nie je v Rumunsku na prvom mieste – rekordérkou je cesta Transalpina, ktorá taktiež pretína toto pohorie neďaleko Transfagarašanu. Stále však ide o nezanedbateľnú nadmorskú výšku a dôsledkom je, že cesta je otvorená len niekoľko mesiacov v roku. Väčšinu roka je totiž pod nánosmi snehu, ako môžete vidieť i na fotkách, ktoré pochádzajú zo začiatku júna. Cesta sa väčšinou otvára až na začiatku júla a zostáva otvorená do konca októbra, prípadne kratšie, podľa počasia.
Aj mimo tohto obdobia si však na Transfagarašan výlet urobiť môžete. Od chaty Bâlea Cascadă (doslova Vodopád Balea) vedie totiž lanovka, ktorá funguje i v zime a vyvezie vás na až takmer najvyšší bod Transfagarašanu, k jazeru Balea. Toto jazero je ľadovcového pôvodu a podobne ako samotná cesta je väčšinu roka zamrznuté a pod nánosom snehu.
Okrem jazera Balea sa pri hornej stanici lanovky nachádza niekoľko horských chát, kde sa môžete najesť alebo napiť (alebo oboje). Od miestnej malej kaplnky sa vám potom otvorí výhľad na celé severné údolie a kľukaté a ostré zákruty Transfagarašanu. Ak sem však dorazíte v dobe, keď je tu sneh, bohužiaľ z jazera Balea veľa neuvidíte, resp. vlastne vôbec nič. Preto pokiaľ vám ide o pekné fotky tohto jazera, budete sem musieť vyraziť v lete.
Najvyšší bod Transfagarašanu a okolie jazera Balea býva pod snehom i na začiatku leta
Najvyšší bod Transfagarašanu a okolie jazera Balea býva pod snehom i na začiatku leta - vľavo na fotke kaplnka, vpravo horská chata
Najvyšší bod Transfagarašanu a okolie jazera Balea býva pod snehom i na začiatku leta - panoramický záber na kaplnku a horské chaty
Ľadovcové jazero Balea pokryté snehom a ľadom na začiatku leta v najvyšších rumunských horách
Údolie preťaté lanovkou a kľukatá cesta Transfagarašan v najvyšších rumunských horách
Údolie preťaté lanovkou a kľukatá cesta Transfagarašan v najvyšších rumunských horách
Údolie preťaté lanovkou a kľukatá cesta Transfagarašan v najvyšších rumunských horách
Okolie cesty Transfagarašan v najvyšších rumunských horách - vpravo horná stanica lanovky, vľavo horská chada a okolo nej zamrznuté jazero Balea
Horská chata na ľadovcovom jazere Balea, ktoré je pokryté snehom a ľadom aj na začiatku leta - všetka rovná plocha bude v júli vodnou hladinou
Horské chaty a medzi nimi ľadovcové jazero Balea pokryté snehom a ľadom na začiatku leta v najvyšších rumunských horách - všetka rovná plocha bude v júli vodnou hladinou
Ľadovcové jazero Balea pokryté snehom a ľadom na začiatku leta v najvyšších rumunských horách
Vodopády Balea
Z lanovky je možné si v plnej kráse vychutnať výhľad na vodopád Balea, ktorý leží na rieke Balea, ktorá pramení v jazere (ako inak) Balea. Tento vodopád má výšku viac ako 60 metrov a je najvyšším v Rumunsku. Pokiaľ by ste si chceli vodopád prezrieť zblízka, môžete sa k nemu vydať pešo od spomínanej chaty Bâlea Cascadă, kde je spodná stanica lanovky. Prechádzka zaberie asi hodinku (jedným smerom) a zo začiatku vedie po cestičke, ale neskôr prechádza náročnejším terénom cez les a skaliská. Pohľad na vodopád priamo spod neho však za to stojí, takže ak máte trošku času, určite vám odporúčam tento výlet absolvovať.
Cesta k vodopádu Balea vedie krásnou rumunskou prírodou
Riečka Balea odtekajúca z vodopádu rovnakého mena neďaleko Transfagarašanu
Fagaraš – mesto žien transylvánskych kniežat
Ak by vám i po návšteve vodopádov zostal ďalší čas, môžete navštíviť mesto Fagaraš (rum. Făgăraș), ktoré takisto vďačí za svoj názov miestnemu pohoriu. Návšteva Transfagarašanu a jazera Balea, ako i vodopádov Balea, sa dá spolu s výletom do Fagaraša zvládnuť za jeden deň, takže ide o dobrú zastávku pri ceste po Rumunsku.
Fagaraš je malé mesto a nie je v ňom veľa pamiatok. Miestna citadela (Cetatea Făgărașului) však rozhodne za návštevu stojí a ide o ďalšiu z pamiatok na doby, keď Transylvánia tvorila nárazníkovú oblasť pred útokmi tureckých a tatárskych kmeňov. Citadela bola postavená s týmto účelom v 14. storočí, v 16. storočí sa však Turkom i tak podarilo mesto i s pevnosťou dobyť. Vydržala v ich moci len niečo cez 50 rokov a potom ho späť dobylo transylvánske knieža Michal I. Odvážny.
V nasledujúcich rokoch sa Fagaraš stal dôležitým mestom Transylvánie a niekoľkokrát sa stal sídlom jej vlády i rezidenciou jej kniežat. Keďže tu oficiálne bývali ich manželky, vyslúžil si Fagaraš prezývku “mesto kráľovien“. Toto obdobie sa dá nazvať érou rozkvetu a mesto vtedy zažilo svoje najlepšie časy.
Počas komunistického obdobia však bola funkcia pevnosti zmenená na väzenie, kam režim zatváral svojich odporcov. Po revolúcii však prebehla jej rekonštrukcia a dnes slúži ako knižnica a múzeum. Pevnosť je tak prístupná verejnosti a aj keď je najzaujímavejšia zrejme zvonku spoza vodnej priekopy, i v jej vnútri nájdete zaujímavé informácie a artefakty, z rumunskej a dokonca i dáckej histórie – ide tak sčasti aj o archeologické múzeum. Pre samotné mesto Fagaraš však pád režimu znamenal úpadok a masívny odliv obyvateľstva spôsobený ukončením činnosti väčšiny miestnych tovární.
Dnes tu môžete vidieť už len odlesk jeho niekdajšej slávy, ktorú pripomína práve miestna citadela (resp. pevnosť). Okrem nej stojí za krátku zastávku i miestna ortodoxná Katedrála sv. Jána Krstiteľa.
Chodba v pevnosti Fagaraš - dlhé chodby kopírujú vonkajší tvar pevnosti
Múzeum v pevnosti Fagaraš obsahuje artefakty nájdete archeológmi pochádzajúce ešte z čias Dákov
Staré fotografie Fagaraša v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Múzeum v pevnosti vo Fagaraši má i sekciu venovanú folklóru
Múzeum v pevnosti vo Fagaraši má i sekciu venovanú folklóru
Kovové výrobky a šperky v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Rekonštrukcia spálne manželky transylvánskeho kniežaťa v pevnosti vo Fagaraši
Sekcia venovaná remeslám v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Sekcia venovaná remeslám v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Rekonštrukcia spoločenskej miestnosti v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Rekonštrukcia trónnej miestnosti v múzeu v pevnosti vo Fagaraši
Katedrála Jána Krstiteľa vo Fagaraši pri pohľade z pevnosti
Rekonštrukcia mučiarenskej miestnosti v pevnosti vo Fagaraši
Rekonštrukcia mučiarenskej miestnosti v pevnosti vo Fagaraši
Katedrála Jána Krstiteľa pri pohľade z pevnosti vo Fagaraši
Pohľad na vodnú priekopu a okolité domčeky z hradieb pevnosti vo Fagaraši
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Rumunsku.
Ako sa sem dostať?
Autom
Zrejme jediným rozumným dopravným prostriedkom pre absolvovanie tohto výletu je vlastné auto. Verejná doprava božiaľ veľmi dostupná pre Transfagarašan nie je, maximálne do Fagaraša, ale i to obmedzene.
Stopom / Spolujazdou
V Rumunsku miestami stále funguje spôsob zdieľanej jazdy podobne ako v post-sovietskych krajinách. Znamená to, že teoreticky ktorékoľvek auto je taxíkom. Jednoducho sa postavíte na cestu, po ktorej chcete cestovať a ak vám zastaví auto tak sa dohodnete na cene a destinácii. Toto je menej spoľahlivé (z hľadiska času) ale zároveň oveľa lacnejšie ako klasický taxík. S bezpečnosťou si však hlavu lámať nemusíte, ide o štandardný spôsob dopravy. Do Fagaraša a na odbočku z hlavnej cesty E68 na Transfagarašan neďaleko dedinky Scoreiu sa takto dostanete bez problémov, do samotných hôr to však bude asi ťažšie, pretože tu je premávka oveľa redšia.
Koľko to stojí?
Vstupné do citadely vo Fagaraši je 15 RON, otvorené je 08:00 – 19:00 počas týždňa a 10:00 až 18:00 cez víkend, v pondelky je zatvorená. Mimo sezóny (október – máj) sa citadela zatvára o hodinu skôr (2/2017). Aktuálne informácie môžete nájsť na týchto stránkach.
Informácie o cenách lanovky k jazeru Balea nájdete nižšie.
Kedy sem cestovať?
Cesta Transfagarašan je otvorená len od júla do októbra. Mimo túto sezónu tu stále je možné navštíviť vrchol cesty Transfagarašan a chaty pri jazere Balea miestnou lanovkou.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Vodopády Balea sa dajú navštíviť len pešo, cesta trvá asi hodinu od dolnej stanice lanovky. Pre tých otrlejších je možnosť si vyjsť pešo až na vrchol Transfagarašanu k jazeru Balea.
Lanovkou
Od chaty Bâlea Cascadă je možné sa vyviezť k jazeru Balea lanovkou. Tá premáva každý deň od 9:00 do 17:00, pokiaľ to dovolí počasie. Cena cesty jedným smerom je 30 RON (2/2017). Viac informácií nájdete na týchto stránkach.
Autom
Transfagarašan je možné prejsť autom len keď je otvorený, čo býva väčšinou od júla do októbra (vrátane).
Kde sa ubytovať?
V oblasti Transylvánie je ubytovacích možností veľa, keďže ide o obľúbený turistický región. Najviac možností nájdete zrejme v meste Sibiu a jeho okolí, čo je dobrá základňa pre prieskum okolia i návštevu Transfagarašanu a mesta Fagaraš. Veľa možností sa ubytovať nájdete i v okolitých malých dedinkách, väčšinou v rodinných penziónoch. Pokiaľ máte auto, ide o najlepšiu možnosť ubytovania, pretože tu zároveň varia pre návštevníkov i domáce jedlo, ktoré je výborné.
Ceny ubytovania v penziónoch v okolí Sibiu začínajú na 22 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (2/2017). Ceny sú tak trošku vyššie, než inde v Rumunsku, ale i tak sú priaznivé. Nájdením ubytovania priamo na mieste môžete ušetriť oproti cenám na rezervačných portáloch.
Ubytovanie cez AirBnB tu síce funguje, ale vzhľadom k cenám ubytovania v penziónoch veľmi neušetríte. Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.
Hotelové ubytovanie (resp. penzióny) môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
-
19. december 2016 Veselý cintorín – keď si z vás urobia srandu ešte aj po smrti
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár