Estónsko

Tartu – mesto, kam sa asi nikdy nedostanete

0
Radnica v Tartu

Tartu je mesto na juhu Estónska a je považované za centrum vzdelenosti krajiny. Dôvodom je, že tu sídli jedna z najstarších univerzít v regióne – Univerzita v Tartu a tak je Tartu univerzitným mestom plným študentov. Zároveň je Tartu sídlom Estónskeho najvyššieho súdu a Ministerstva pre vzdelávanie a výskum, takže je považované za intelektuálne centrum Estónska. Tartu je najstarším estónskym mestom – bolo založené už v 10. storočí.

Najväčší vplyv na formovanie mesta v jeho počiatkoch mala zrejme Kyjevská Rus, ktorá túto oblasť nejakú dobu ovládala a kyjevské knieža Jaroslav Múdry (o Jaroslavli si môžete prečítať tu), ktorý si tu postavil pevnosť. Neskôr význam Tartu vzrástol pod vládou rádu Livónskych a následne Nemeckých rytierov, keď sa mesto stalo významnou obchodnou križovatkou. O niekoľko rokov na to sa mesto stalo súčasťou spolku Hansa.

V tých časoch sa mesto ešte volalo Dorpat a za posledných 5 storočí mnohokrát prešlo spod ruskej nadvlády pod švédsku a naspäť. Až po 1. svetovej vojne sa objavuje prvýkrát samostatná Estónska republika a názov Tartu. Počas 2. svetovej vojny sa mesta zmocnili Sovieti (a na nejakú dobu nacisti) a samostatnosť krajina získala opäť po rozpade Sovietskeho zväzu.

A prečo sa sem nikdy nedostanete? Zrejme preto, že nebudete mať žiadny dôvod. Mesto je síce celkom pekné a čisté, ale nemá veľmi čo turistovi ponúknuť. Nájdete tu peknú promenádu pri rieke (Emajõgi), zachované historické centrum mesta a nejakú to botanickú záhradu – k tomu navyše dostatok zelene a parkov. V centre sa navyše hneď za univerzitou nachádza vrch Toomemägi, ktorý je v podstate parkom s pár zaujímavými budovami – najmä ruinami starej Katedrály apoštolov Petra a Pavla z 13. storočia, časť ktorej bola zrekonštuovaná a dnes v nej sídli múzeum. Väčšina budov na kopci patrí univerzite a tak tento kopec v podstate predstavuje miestny univerzitný campus.

Všetko, čo je v meste možné vidieť, dokumentujú priložené fotografie. Sami vidíte, že je toho pomerne málo, čo vám môže ponúknuť a je to veľmi slabý itinerár i na jeden deň, takže zrejme málokto sem bude merať cestu. Ak budete mať cestu okolo a trochu času navyše (podobne ako my), tak Tartu stojí za malú pauzu, ale keďže neleží na žiadnom významnom ťahu (pobrežné spojenie Tallinn – Riga je oveľa kratšie), je asi malá pravdepodobnosť, že vás vaše cestovateľské kroky zavedú práve sem.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Estónsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letisko v Tartu obsluhuje len jediná letecká spoločnosť Finnair s jediným spojením do Helsínk.

Autom

Z Tallinnu i z Lotyšska sa sem dá dostať pomerne pohodlne autom, cesty sú v dobrom stave, ale nejedná sa o diaľnice, ani o rýchlostné komunikácie. Počítajte zhruba s 2 hodinami cesty z Tallinnu a cca 3 a pol hodiny cesty z Rigy.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím je jednoznačne leto, kedy tu vládnu príjemné teploty a cez deň je dostatok hodín slnečného svetla.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je veľmi malé a je možné ho bez problémov preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Tartu sa dá nájsť bez problémov, ceny závisia aj od sezóny – v lete bývajú paradoxne nižšie, pretože sa mesto vďaka absencii študentov prakticky vyľudňuje.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie