Estónsko

Estónsko je jednou z pobaltských republík, ktoré vznikli (resp. boli obnovené) po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Estónsko je pomerne malá krajina, rozlohou je menšia ako Slovensko a populácia celej krajiny je zhruba rovnaká, ako populácia Prahy. Naviac, tretina celej populácie žije v hlavnom meste, Tallinne.

Kultúrne a etnicky je Estónsko spojené s Fínskom (a taktiež Maďarskom), ich jazyky patria do rovnakej jazykovej skupiny. V prípade návštevy Estónska však nemusíte narýchlo študovať základy estónčiny – pomerne veľa ľudí tu vcelku dobre ovláda angličtinu, čo je zrejme fenomén prichádzajúci zo severských krajín, ku ktorým ma Estónsko veľmi blízko.

Estónsko bolo dlhé storočia pod nadvládou rôznych mocností a nezávislosť získalo až po prvej svetovej vojne, aby ju počas tej druhej opäť stratilo. Po rozpade ZSSR sa vydalo opäť na cestu samostatnosti a neskôr sa stalo členom EÚ, Schengenskej zóny a jednou z premiantskych európskych ekonomík, ktorá zaviedla rôzne technologické inovácie, vrátane výraznej elektronizácie štátnej správy či online volieb.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Tallinn. Priame letecké spojenia existujú napríklad z Prahy (ČSA) a Varšavy (LOT). Ďalšou možnosťou je letieť do Helsínk a do Tallinnu sa dopraviť trajektom.

Vlakom

Tallinn má vlakové spojenia najmä s Ruskom. Železničné spojenie s Lotyšškom je taktiež k dispozícii, ale vyžaduje prestup(y).

Autobusom

Autobusová doprava je asi najlepším hromadným prostriedkom pre cestu do Tallinnu. Spojení je pomerne mnoho a ceny sú vcelku priaznivé.

Autobusové spojenia existujú s mnohými mestami v Nemecku, Poľsku, Rusku, na Ukrajine a samozrejme s ostatnými pobaltskými krajinami. Jedným z najväčších autobusových dopravcov je Ecolines.

Autom

Estónsko je pomerne dobre dostupné od nás i autom. Je treba počítať s trochu nižšou kvalitou ciest v Lotyšsku a Poľsku, čo by sa však v blízkej dobe malo zmeniť. Výhodou cesty vlastným autom je samozrejme možnosť navštívenia zaujímavých miest po ceste do krajiny, ako aj úplna flexibilita v tvorbe itinerára z hľadiska dopravy.

Loďou

Trajektové spojenie s Tallinnom existuje s Nemeckom, Švédskom a hlavne s Fínskom. Cesta trajektom z Helsínk do Tallinnu (a naopak) je pomerne krátka (1-2 hodiny) a spojení existuje niekoľko desiatok denne, takže umožňuje tak si naplánovať i jednodenný výlet z jedného mesta do druhého. Samozrejmosťou je možnosť prepravy auta s vami. Spojenia z ostatných krajín sú oveľa dlhšie a často realizované ako nočná plavba.


Ako tu cestovať?

Estónsko je malá krajina a najlepším spôsobom pre jej preskúmanie je automobil, vďaka ktorému sa môžete dostať aj na miesta, kam by ste sa hromadnou dopravou dostávali ťažko. Kvalita ciest je vcelku dobrá, aj keď diaľnic je pomenej (v podstate len pár kilometrov v okolí Tallinnu).

Železničná sieť pokrýva len najväčšie mestá a vlaková osobná doprava nepatrí medzi najlepšie prostriedky pre presuny v krajine.

Najlepším prostriedkom hromadnej dopravy pre presuny v Estónsku je autobus. Pokrytie autobusovými spojeniami je veľmi dobré a ide o hlavný hromadný dopravný prostriedok v krajine. Pre naplánovanie vašej cesty môžete použiť stránky peatus.ee.


Kedy sem cestovať?

Estónsko je pobaltská krajina, ktorá má veľmi blízko ku krajinám severským. To implikuje fakt, že miestne podnebie je pomerne chladné počas celého roka. Preto je najlepšie sem cestovať počas leta, teploty sú príjemné a mestá trochu prázdnejšie.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Tallinn – krásne hlavné mesto na brehu Baltského mora, jedno z najzachovalejších stredovekých miest na svete aj s opevnením (blog o Tallinne tu)
  • Tartu – najstaršie mesto v Estónsku, známe predovšetkým ako mesto študentov a univerzít

Príroda a aktivity

  • Pláže – Estónsko je prímorská krajina a aj keď teploty svedčia skôr otužilcom, i ono má svoje pláže
  • Vodopády Jägala – (Jägala juga) vodopády neďaleko Tallinnu, obľúbené piknikové miesto (blog o vodopádoch Jägala tu)

Kde sa ubytovať

Nájsť ubytovanie v Estónsku nie je obtiažnou úlohou a aj keď patrí medzi najdrahšie v Pobaltí, nedá sa označiť ako drahé.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Estónsku sa platí Eurom.

Bankomaty a platby kartami sú bežne dostupné v celej krajine.

Obľúbenými suvenírmi z Estónska sú výrobky (oblečenie) z ľanu. Dajú sa tu zakúpiť i výrobky z jantáru a matriošky, tieto však nie sú veľmi “estónske”.

Najnovšie komentáre

Kategórie