Estónsko

Tallinn – ex-sovietske centrum kybernetiky

0
Panoráma Tallinnu

Tallinn je mesto ležiace na pobreží Baltského mora, len niekoľko desiatok kilometrov južne od Helsínk. V posledných desaťročiach si vydobylo renomé centra kybernetiky a informačných technológií a často býva označované ako Silicon Valley Pobaltia. Jedným z produktov, ktoré vzišli z tohto mesta, je napríklad obľúbený komunikačný program Skype. Za popularitu IT v krajine toto mesto vďačí zrejme i faktu, že bolo sídlom sovietskeho Inštitútu kybernetiky, v ktorom našlo svoje korene viacero estónskych start-upov. Dnes je Estónskou krajinou s jednou z najvyšších mier informatizácie na svete a je tu napríklad možné i voliť cez Internet. O tom sa nám asi bude stále ešte len dlho snívať. Tretina populácie celej krajiny žije v jej hlavnom meste.

Hlavné mesto Estónska sa volá Tallinn pomerne krátko, menej ako 100 rokov. V drvivej väčšine svojej existencie bol známy pod menom Reval, ktoré bolo nemeckého (resp. germánskeho) pôvodu. Po prvej svetovej vojne bolo oficiálne premenované na Tallinn, etymológia tohto mena je však neistá. Na krátku dobu sa vrátilo k svojmu pôvodnému názvu počas nacistickej okupácie v období druhej svetovej vojny. Dnes je historické centrum Tallinnu súčasťou svetového dedičstva UNESCO ako jedno z najzachovalejších stredovekých miest na svete. Zároveň ide, podľa mňa, o najkrajšie mesto v Pobaltí vôbec, aj keď mnohí na túto pozíciu nominujú skôr Rigu. Tallinn však má takisto mnoho zaujímavých zákutí a malebných uličiek.

Kostol sv. Olafa s výhľadmi

Jednu z najlepších vyhliadok v meste ponúka veža Kostola sv. Olafa (Oleviste kogudus). Kostol patrí rímskokatolíckej Cirkvi a bol postavený zrejme už v 12. storočí a prestavaný v 14. storočí. Zvnútra nepatrí medzi najzaujímavejšie chrámy, interíér je veľmi strohý a smutný, ale čo stojí za návštevu je jeho veža. Kedysi sa týčila až do výšky takmer 160 metrov a na prelome 16. a 17. storočia bola najvyššou stavbou sveta. Dnes má “len” 125 metrov a vyjsť na ňu je možné len po schodoch, ale pokiaľ si tú námahu dáte, odmenou vám bude výborný výhľad na celé staré mesto i jeho okolie. Z veže takisto vidieť miestny prístav a výletné lode a trajekty v ňom. Počas sovietskych čias veža nebola prístupná verejnosti, pretože slúžila ako pozorovateľna KGB.

Hradby stredovekého mesta

Asi najviac oceňovanou črtou Tallinnu je jeho zachovalé stredoveké opevnenie. Hradby pochádzajú z 13. storočia a sú dlhé niekoľko kilometrov. Je v nich zabudovaných 66 obranných veží a v dobe najväčšieho rozsahu mali výšku 15 metrov a hrúbku viac ako 3 metre. Dnes sú o dosť menšie, ale stále pôsobivé a malebné.

Chrám Alexandra Nevského

Hlavný ortodoxný chrám v meste zasvätený Alexandrovi Nevskému je jednou z dominánt mesta, vďaka svojej polohe na najvyššom kopci v meste. Preto tento kostol slúži ako dobrý orientačný bod. Chrám bol postavený v 19. storočí v typicky ruskom štýle ako súčasť snahy o rusifikáciu miestneho obyvateľstva. Po osamostatnení Estónska po prvej svetovej vojne vládol v krajine značný odpor voči všetkému ruskému a ten bol tak silný, že sa vláda rozhodla katedrálu zbúrať. K tomu však nikdy nedošlo keďže stavba je príliš masívna a jej likvidácia by vyžadovala značné prostriedky. Následne počas sovietskej nadvlády, ktorá o nábožestvo príliš nestála, sa katedrála prestala používať a chátrala. Plne zrekonštruovaná bola po rozpade ZSSR, paradoxne práve estónskou vládou. Fotiť v nej je bohužiaľ zakázané (ostatne asi ako vo väčšine ruských ortodoxných kostolov). Vedľa chrámu sa nachádza zámok Toompea, ktorý je dnes sídlom parlamentu (viď fotky v albume z uličiek zo starého mesta).

Katedrála Panny Márie

Neďaleko ortodoxného chrámu sa nachádza Katedrála Panny Márie, ktorá pochádza z 13. storočia a pôvodne bola katolíckym chrámom. Neskôr ju získali luteráni a dnes patrí Estónskej evanjelickej luteránskej cirkvi a je jej hlavným chrámom v krajine. Nachádza sa tu niekoľko hrobiek významných osobností, okrem iného i českého šľachtica Jindřicha Matyáša Thurna. Katedrála stojí za krátku návštevu najmä vďaka pomerne netypickému interiériu, ktorý zdobia takmer výlučne rodové erby vyrezávané z dreva.

Ulice starého mesta

Historické centrum Tallinnu je neskutočne malebné miesto a priam pozýva na bezcieľne potulovanie sa jeho kamennými uličkami. Prí blúdení nimi určite dorazíte do samotného centra stredovekého mesta, na námestie Raekoja plats, kde sa nachádza tallinnská radnica a niekoľko reštaurácií umiestnených v historických budovách. Takisto by ste si nemali nechať ujsť bránu Viru Väravad a jej okolie (najmä ulicu Viru), kde sa nachádza menšia tržnica so stánkami s rôznymi suvenírmi.

Múzeum KGB

Neďaleko spomínanej brány a ulice Viru sa nachádza rovnomenný hotel. Hotel Viru bol postavený predovšetkým pre turistov prichádzajúcich zo “Západu” do Sovietskeho zväzu. Medzi miestnymi koloval vtip, že hotel bol postavený z mikrobetónu – 50% mikrofóny, 50% betón. Na najvyššom poschodí hotelu mala hniezdo sovietska tajná služba KGB. Na toto poschodie neviedol výťah a nedalo sa tam dostať inak, ako špeciálnymi dverami, za ktorými sa nachádza schodisko. Prístup na toto poschodie nemal povolený nikto z hotela, ani jeho zamestnanci či riaditeľ. Z najvyššieho poschodia mali výborný prehľad o okolí hotela a dobrý výhľad na mesto a vďaka tomu, že dnes toto poschodie slúži ako múzeum KGB, môžete si tento výhľad vychutnať i vy.

Keďže KGB sa z mesta sťahovalo veľmi rýchlo, mnoho vecí na poslednom poschodí hotela Viru zabudli. Vďaka tomu si dnes každý návštevník môže pozrieť rádiostanice, uniformy a ďalšie zaujímavé artefakty tajnej služby. Zaradil by som sem napríklad telefóny bez ciferníkov alebo mikrokameru s optikou menšou ako kľúčová dierka, ale neskutočne širokým záberom, vďaka ktorému bolo možné sledovať maličkou dierkou celú miestnosť. Je vcelku fascinujúce si môcť všetky tieto výdobytky techniky vyskúšať s vedomím, aká stará táto technika už je a pritom stále extrémne kvalitná.

Ochotná sprievodkyňa sama rada pridá niekoľko zaujímavostí o sídle KGB ako i o hoteli samotnom. Na jeho stavbu boli najatí fínski robotníci, pretože lokálni proletári nespĺňali kritéria kvality práce a radi pozerali na dno pohárikov. Oficiálne bolo toto zdôvodnené ako pomoc Sovietskeho zväzu trpiacemu Západu. Pracovať v tomto hoteli bolo prestížou len pre vyvolených a počet zamestnancov väčšinou prevyšoval počet hostí, takže hotel nemal nikdy ambície byť ziskový. Na každom poschodí sedela bábuška, ktorá monitorovala a zaznamenávala všetky pohyby na chodbe a medzi izbami. Keď sa to dozvedelo ženské hádzanárske družstvo zo “Západu”, ktoré tu bolo ubytované, strávilo polovicu dňa náhodným pobehovaním medzi jednotlivými izbami hráčok. Miestna bábuška tak dostala zabrať, ale nemusí vám jej byť ľúto – šlo o jeden z najlepších jobov v hoteli, pretože tieto mali hneď prístup k hosťom a západnému tovaru, ktorý títo hostia so sebou mali. Tento samozrejme bábušky hneď speňažovali na miestnom trhu, pretože všetko západné šlo proste na dračku.

Bývalý štáb KGB, dnes Múzeum KGB, je veľmi zaujímavým reliktom sovietskych čias v Estónsku a rozhodne by ste ho mali zaradiť do svojho itinerára, pokiaľ sa Tallinn chystáte navštíviť.

Vodopády Jägala

Asi dvadsať kilometrov východne od Tallinnu sa nachádzajú vodopády Jägala (Jägala juga). Tieto vodopády sú síce najvyššie v Estónsku, rozhodne však nečakajte žiadne Niagary. Sú vysoké len 8 metrov a ani šírkou či mohutnosťou nejak nenadchnú, obzvlášť v lete, keď je vody menej. Ide však o veľmi príjemné a zelené miesto, kam miestni obyvatelia radi chodia na piknik. Oveľa pôsobivejšie sú vodopády v zime, keď kompletne zamrznú.

Televízna veža a pláž

Tallinnský televízny vysielač (Tallinna teletorn) už stojí trochu na okraji mesta a týči sa do výšky úctyhodných 314 metrov. Výťah vás vyvezie na 21. poschodie do výšky 170 metrov, kde sa nachádza vyhliadka, najvyššia v severnej Európe. Komu by nestačil luxusný výhľad na celé mesto a jasného dňa až do Fínska, môže skúsiť adrenalínovu prechádzku po vonkajšom okraji vyhliadkovej platformy, pripútaný lanom o koľajnicu na jej obovode.

V blízkosti televíznej veže sa ešte nachádza tallinnská pláž, ktorá láka v teplom letnom počasí stovky ľudí. Voda v Baltskom mori však nie je najteplejšia ani v lete, takže pre prímorskú dovolenku odporúčam zvoliť inú destináciu, než Estónsko.

Tallinn je veľmi živé a zároveň malebné stredoveké mesto. V prípade, že máte cestu okolo, prípade sa budete nachádzať v Helsinkách, je aspoň jednodenný výlet do Tallinnu povinnosťou. Ale ak sa mu rozhodnete venovať dni dva, rozhodnete sa nudiť nebudete.


Ako sa sem dostať?

Medzinárodné letisko v Tallinne disponuje priamym spojením do mnohých európskych miest, vrátane Prahy a Varšavy. Nízkonákladové spojenia z našich končín bohužiaľ k dispozícii nie sú.

Dobrou alternatívou môže byť let do Helsínk a následný výlet trajektom do Tallinnu. Cesta trvá necelé 2 hodiny a k dispozícii je mnoho časových variantov spojení.

V prípade, že sa do Tallinnu chystáte autom, odporúčam voliť hotel mimo historického centra (mimo opevnenia). Automobilová doprava v historickom centre je síce povolená, ale parkovanie môže byť problémom. Tallinn je malé mesto a z hotela mimo historického centra nebýva problém sa do centra dostať pešo.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím je jednoznačne leto, kedy tu vládnu príjemné teploty a na miestnych plážach sa dá dokonca kúpať v mori.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum Tallinnu je pomerne malé a je možné ho bez problémov preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Tallinne sa dá nájsť bez problémov, aj keď v pobaltskom regióne patrí skôr k tým drahším. Je však rozhodne lacnejšie ako vo Fínsku alebo Škandinávii.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Estónsku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie