Ostrov Likuri leží neďaleko hlavného ostrova Fidži – Viti Levu. Tento ostrov bol pre pôvodných obyvateľov krajiny posvätným už pred tisíckami rokov. Konali sa tu tradičné ceremónie a stretnutia náčelníkov jednotlivých kmeňov. V nedávnej minulosti tu stroskotal so svojou jachtou jeden kapitán a zachránil sa práve na ostrove Likuri aj so svojou mačkou, ktorá sa volala Piatok. A tak sa nedalo inak a ostrov dostal nové pomenovanie – Robinson Crusoe Island, teda Ostrov Robinsona Crusoa.
Príchod
Na výlet na tento ostrov nás ukecali v hoteli, sľubujúc najmä výborné šnorchlovanie, čo bola pre nás priorita a tak sme na to kývli. Hneď ako nás vyzdvihol autobus, sme oľutovali – zjavne šlo o jeden z tých masových zájazdov. Autobus bol plný vypasených austrálskych turistiek, ktoré mohli len oči nechať na polonahom čiernom “animátorovi”, ktorý sa snažil starať aspoň o trochu zábavy.
Po ceste autobusom bola nutná ešte zhruba polhodinová jazda loďkou, najprv po ústí rieky Tuba a následne po otvorenom mori. Po dosiahnutí ostrova nás privítala hudbou a spevom skupinka pseudo-domorodcov s kvetmi vo vlasoch. Po usadení začala “kultúrna” časť programu.
Kokosové orechy
Prvá časť programu spočívala v ukážke toho, ako sa otvárajú kokosové orechy. Domorodci sú v tomto naozaj veľmi zbehlí a jadro veľkého orecha dokážu vylúpnuť za niekoľko sekúnd. Potom však nasledovala asi najtrápnejšia časť programu – ponúkli možnosť sa napiť z kokosu turistom a to vždy tak, že daný jedinec si musel ľahnúť, domorodci ho obstúpili a liali mu kokosový orech priam do úst z výšky, takže väčšina obsahu skončila na jeho tvári než v jeho ústach. Ohromná zábava, navyše trvajúca takmer pol hodiny. Turisti sa výborne bavili, takže im museli asi dať nejakú drogu, ktorá sa na mňa už nedostala.
Kokosové palmy
Ďalším bodom programu bola ukážka toho, ako sa kokosové orechy oberajú. Niektorí domorodci sú celkom dobrí šplhači a dostali sa k orechom na vysokej palme za malú chvíľku. Lepšou zábavou však boli vypasení domorodí animátori, ktorí to skúšali tiež a po jednom metri to museli vzdať.
Jedlo
Zaujímavejšou časťou programu bola ukážka tradičnej prípravy jedla – lovo. Ide o tradičný spôsob prípravy jedla v oceánii a dal by sa charakterizovať ako pec v zemi. V jame vyhĺbenej v zemi sa založí oheň a nechá sa zhorieť až na pahrebu, následne sa sem naloží jedlo (zemiaky, mäso, …) a celé sa to zakryje palmovými listami, prípadne inými materiálmi a k tomu zasype zemou. Takto sa to nechá piecť niekoľko hodín a potom už stačí len vyhrabať a zjesť. Ako diviak.
Po vybraní jedla boli uhlíky v pahrebe ešte žeravé a tak nám domorodci predviedli ďalší zo skillov dôležitých pre prežitie – chodenie po žeravých uhlíkoch. Úžasný zážitok, najmä pre niekoho, koho sem nalákali pod vidinou šnorchlovania pri bohatých koraloch. Prvá časť šnorchlovania bola však zrušená, vraj kvôli odlivu. Zaujímavé, že i po tisícročiach života na ostrove ich odliv prekvapí a nevšimli si ešte jeho pravidelnosť.
Domorodé tance a hltanie ohňa
Po výdatnom obede (teda ako pre koho výdatnom, väčšina turistiek by zjavne zvládla i trojnásobnú porciu) prišla ďalšia časť kultúrneho programu s pacifickou hudbou a tancom. Domorodci oblečení v tradičných “sukniach” sulu a domorodkyne s podprsenkami v kokosových orechoch predvádzali tradičné tance z Fidži. Po tančekoch, ktoré boli opäť zrejme trošku zbytočne dlhé, nasledoval ešte tanec s ohňom a hltanie ohňa.
Záver
Úplný záver programu zaobstarali preteky krabov. Domorodci mali nachytaných krabov pustovníkov vo fľaši, ktorí mali na ulitách namaľované čísla. Každý si vyžreboval jedno číslo a kraby boli vypustené – vyhrali prví traja, ktorí dokázali dosiahnuť okraj kruhu namaľovaného v piesku. Bohužiaľ, môj krab nevyhral.
Nakoniec nám už len domorodci opäť zahrali na gitarách a nasledoval odchod späť na hlavný ostrov. Zo sľúbených 2 hodín šnorchlovania bolo nakoniec 10 minút a celý výlet sa tak zaradil do kategórie Najhoršie utratené peniaze na celom výlete po Oceánii.
Aby som však nebol len kritický, je treba uviesť aj objektívne informácie o ostrove Robinson Crusoe. Ako sme boli nepravdivo informovaní, na ostrov sa dá dostať i na vlastnú päsť, nie je nutné sa zúčastniť organizovaného výletu. Môžete sa sem vypraviť na vlastnú päsť a stráviť tu pár nocí, pretože sa tu nachádza aj hotel. Ostrov je veľmi pekný, s pieskovými plážami, palmami a modrým morom – proste klasický tropický raj. A samozrejme nechýbajú koraly poskytujúce možnosti šnorchlovania a potápania. Takže pokiaľ sa tento ostrov rozhodnete navštíviť, určite neurobíte chybu.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Fidži.
Ďalšie informácie sa dajú nájsť na stránkach hotela Robinson Crusoe Island.
Ako sa sem dostať?
Na ostrov sa nedá dostať verejnou dopravou. Dopravu sem vám zaistí buď operátor výletu (pokiaľ sa zúčastníte 1-dňového výletu) alebo priamo hotel na ostrove (informácie tu). Väčšinou vám zabezpečia odvoz z ktoréhokoľvek mesta na Fidži, prípadne z letiska.
Kedy sem cestovať?
Obdobie dažďov v oblasti Fidži trvá od novembra do apríla, takže týmto mesiacom je lepšie sa vyhnúť.
Ako sa tu pohybovať?
Ostrov je maličký, pohyb po ňom jedine pešo.
Kde sa ubytovať?
Pokiaľ sa chcete ubytovať priamo na ostrove, máte k dispozícii len jeden rezort, ktorý však poskytuje rôzne typy ubytovania – luxusné bungalovy aj ubytovňu pre “batôžkárov”. Informácie sa dajú nájsť na ich stránkach. Rezort je pomerne citlivo zasadený do prírody a je ladený ako ekologické ubytovanie, nejde o žiadny medzinárodný hotelový reťazec.
Related Posts
-
27. október 2015
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár