Sighișoara (vyslov. Sigišoara) je v mnohých ohľadoch veľmi výnimočné mesto aj napriek tomu, že svojou veľkosťou by normálne bolo odsúdené k bezvýznamnosti. Leží takmer presne uprostred Rumunska a môže byť tak považované za srdce celej krajiny. Rumunsko je však krajina veľmi rôznorodá a ťažko sa dá povedať, čo je typicky rumunské. A Sighișoara rozhodne typická nie je.
Sedmohradsko
V 12. a 13. storočí ohrozovali južnú maďarskú hranicu rôzne kočovné kmene vrátane Mongolov alebo Turkov. Maďarský kráľ Gejza II. sa teda rozhodol riešiť situáciu tak, že pozval Nemcov z oblasti Saska, aby osídlili južné pohraničie a pomohli tak k obrane kráľovstva výmenou za rôzne úľavy – ich mestá sa tešili značnej samostatnosti a daňovým zvýhodneniam.
Sighișoara je jedným zo siedmych hlavných miest, ktoré tak nemeckí osadníci zo Saska postupne založili. Práve kvôli nim dostala táto oblasť názov Siebenbürgen, ktorý sa do slovenčiny prekladá ako Sedmohradsko. Pôvodný nemecký názov Sighișoary bol Schäßburg a jej najväčší rozkvet nastal v 16. a 17. storočí, keď hrala nielen významnú strategickú rolu pri obrane hraníc, ale slúžila aj ako obchodné a remeselnícke centrum celej oblasti. Vďačila za to najmä nemeckým osadníkom, ktorí sem priniesli svoje remeselné umenie a obchodného ducha.
Sedmohradsko je dnes známe skôr ako Transylvánia, ale nemecké dedičstvo je tu poznať dodnes. Stále tu existuje skupina obyvateľov, pre ktorých je nemčina materinským jazykom. Stretnete ich najmä v miestnych luteránskych (často opevnených) kostoloch a Sighișoara nie je výnimkou. Okrem rumunčiny sa tu tak veľmi ľahko dohovoríte aj nemecky.
Citadela Schäßburg
Keďže primárnou úlohou Sighișoary bola ochrana hraníc, vybudovali tu Nemci postupne opevnené mesto – citadelu. Jadro mesta sa tak rozkladá na jednom z kopcov hornatej krajiny. V stredoveku bolo celé toto centrum opevnené, aby dokázalo čeliť útokom či obliehaniu. Aj keď dnes už z opevnenia veľa nezostáva, mesto stále pôsobí dojmom pevnosti, aj vďaka svojej zvýšenej polohe oproti okolitému terénu a kamenným múrom a schodom v jeho okolí.
Vstup do citadely vyžaduje prekonanie pár schodísk
Schody vedúce k citadele, v strede Veža s hodinami
Jadro citadely aj s budovami je veľmi dobre zachované a je dodnes obývané, čo robí zo Sighișoary výnimočnú ukážku stredovekého opevneného mesta. Stredovekých miest v tak dobre zachovanom pôvodnom stave je dnes veľmi málo a takých, ktoré by boli dodnes obývané, ešte menej. To robí Sighișoaru výnimočnou nielen v rumunskom, ale i celoeurópskom (a samozrejme celosvetovom) kontexte. A toto bol hlavný dôvod, prečo bolo celé historické centrum mesta zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Okrem zvyškov múrov sú dobre hmatateľnými pozostatkami stredovekého opevnenia taktiež veže, ktoré slúžili ako prístupové brány do opevnenej citadely.
Veža s hodinami
Najznámejšou a najväčšou z týchto veží je určite Veža s hodinami (Turnul cu Ceas), ktorá slúžila ako hlavná vstupná brána do citadely. Táto masívna stavba z 13. storočia sa týči do výšky 64 metrov a bola (a stále je) dobre viditeľná z celého okolia mesta. Zatiaľ čo ostatné veže vždy patrili rôznym remeselníckym cechom, Veža s hodinami slúžila celej verejnosti a nejakú dobu fungovala aj ako mestská radnica.
Hodiny na veži zároveň disponujú rôznymi figúrkami, statickými i pohyblivými, ktoré majú rôzny význam od reprezentácie samostatnosti mesta a jeho práv až po ideály spravodlivosti a práva. V okienku sa potom strieda 7 rôznych figúrok reprezentujúcich 7 dní v týždni, 7 planét, 7 antických bohov a 7 základných kovov.
Figúrky je možné si prehliadnuť zblízka, pretože veža zároveň funguje aj ako múzeum histórie a jej vnútorným schodiskom sa dá dostať až na balkón pod jej vrcholom, z ktorého je vynikajúci výhľad na celé mesto. Zároveň si tu tak môžete obzrieť vnútorný mechanizmus hodín a spomínané figúrky. Veža s hodinami je jednoducho povinná pamiatka pre každého návštevníka mesta.
Na zábradlí balkóna sa nachádzajú štítky označujúce smer a vzdialenosť k niektorým svetovým mestám
Výhľad z veže na citadelu a Kostol na kopci - najvyššie miesto citadely
Na zábradlí balkóna sa nachádzajú štítky označujúce smer a vzdialenosť k niektorým svetovým mestám
Rodný dom kniežaťa Drakulu
Hneď pár metrov od veže, už vo vnútri citadely, stojí na žlto natretý rohový dom. V tomto dome sa narodil v roku 1431 syn kniežaťa Vlada II., ktorý neskôr vošiel do histórie ako knieža Vlad III., s prezývkou Ţepeş (vyslov. Cepeš), čo v preklade znamená “narážač” alebo “napichávač”. Túto prezývku si vyslúžil vďaka spôsobu, akým popravoval svojich zajatcov – napichávaním (resp. narážaním) na kôl. Túto prax si osvojil v časoch, keď žil v tureckom zajatí a následne ju s obľubou aplikoval aj proti samotným Turkom. Práve vďaka svojmu protitureckému odboju je knieža Vlad III. vnímaný v Rumunsku ako národný hrdina. Prezývku “Dracul” pôvodne dostal jeho otec Vlad II., po ktorom ju Vlad III. zdedil ako “Dracula” (syn Draculu).
Knieža Drakula neskôr poslúžil ako predloha pre slávny upírsky román Drakula od írskeho spisovateľa Brama Stokera. Tento román je údajne druhou najpredávanejšou knihou na svete, hneď po Biblii.
Rodný dom kniežaťa Drakulu - Drak na štíte pripomína, o akú budovu sa jedná
Rakva a strašidelné prostredie - skoro ako na púťovej atrakcii
Maľba na stene domu zobrazujúca Drakulu a Sighișoaru
V rodnom dome kniežaťa Drakulu dnes sídli reštaurácia a na druhom poschodí sa nachádza malé “múzeum”. Za vstupné 5 RON (5/2016) môžete vidieť naaranžovanú rakvu alebo jedáleň s obrazom, kde Drakula pokojne obeduje hneď vedľa svojich na kôl napichnutých obetí. Historická hodnota tohto múzea je prakticky nulová, ale pokiaľ máte chuť na strašidelný aranžmán doplnený podobne strašidelnou hudbou (viď video), tak 5 RON je len niečo málo cez 1 EUR.
Okrem Drakulu je s mestom Sighișoara spojené ešte jedno známe meno – zomrel tu maďarský básnik Sándor Petőfi.
Kostol na kopci
Južnú časť citadely okupuje kopec, ktorý je jej najvyšším miestom. Na jeho vrchole stojí Kostol sv. Mikuláša, prezývaný tiež jednoducho Kostol na kopci. Z nižšej časti citadely sem vedie kamenné schodisko, ktoré samo o sebe stojí za pozornosť vďaka svojej drevenej streche. Samotný gotický Kostol na kopci je luteránsky (ergo nemecký) a je veľmi zaujímavý nielen vďaka svojim starým freskám a hodnotným umeleckým dielam, ktoré sa v ňom nachádzajú, ale aj preto, že ide o jeden z mála kostolov v tejto oblasti, ktorý disponuje podzemnou kryptou. V krypte sú uložené rakvy s telami významných duchovných predstaviteľov tejto farnosti.
Kamenné schodisko s drevenou strechou vedúce na najvyšší kopec citadely
Kamenné schodisko s drevenou strechou vedúce na najvyšší kopec citadely
"Škola na kopci", resp. nemecké Lýceum Josepha Haltricha - Stojí hneď vedľa Kostola na kopci
Krypta pod Kostolom na kopci - výklenky v stenách obsahujú rakvy
Vedľa kostola leží cintorín, ktorý len potvrdzuje “etnickú príslušnosť” kostola – prakticky všetky náhrobky nesú nemecké mená. Celý cintorín je príjemne zeleným miestom na prechádzku a z jeho spodnej časti je opäť výborný výhľad na spodnú časť citadely.
Náhrobné kamene na cintoríne v citadele Sighişoary
Náhrobné kamene na cintoríne v citadele Sighişoary
Kláštorný kostol
Kláštorný kostol (Biserica Mânăstirii) leží hneď oproti Drakulovmu rodnému domu a Veži s hodinami. Ide o gotický chrám z 13. storočia a pôvodne slúžil ako súčasť dominikánskeho kláštora (preto názov Kláštorný kostol). Kláštor bol zbúraný na konci 19. storočia, jeho kostol tu však stále stojí a vyzerá skôr ako robustná pevnosť, než svätostánok.
Zaujímavosťou je, že kostol nemá žiadnu vežu a ani zvon. Dôvodom bol zrejme fakt, že Saskí Nemci neradi zbytočne utrácali a usúdili, že jeden zvon v meste stačí.
Ulice citadely
Sighișoara nedisponuje veľkým množstvom pamiatok či monumentov (predsalen ide o vcelku malé mestečko s počtom obyvateľov pod 30 tisíc), ale sama o sebe môže byť považovaná za monument. Dodnes obývané stredoveké centrum mesta, ktoré bolo vybudované ako citadela proti nájazdom kočovníkov, má veľmi nostalgickú atmosféru a priam človeka láka, aby sa len tak bezcieľne potuloval jej kamennými uličkami. Nehrozí však, aby sa tu niekto stratil – mesto je tak malé, že stačí pár hodín na to, aby ste ho preskúmali celé.
To všetko však len pridáva jeho šarmu a príťažlivosti a jednoznačne stojí za návštevu, pokiaľ sa vyskytnete v oblasti Transylvánie. Sighișoara si rozhodne svoj zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO zaslúžila.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Rumunsku.
Ako sa sem dostať?
Vlakom
Do Sighișoary sa dá bez problémov dostať z iných rumunských miest vlakom. Železničná stanica neleží síce v centre (resp. pri citadele), nejde však o vzdialenosť, ktorá by sa nedala poľahky prekonať pešo (asi 1 km).
Informácie o vlakových spojoch a cenách je možné nájsť na týchto stránkach (v angličtine, ale bohužiaľ nie je možný nákup lístkov online).
Autobusom
Autobusové spojenia sú taktiež dostupnou a lacnou alternatívou pre cesty z iných väčších rumunských miest do Sighișoary.
Informácie o spojeniach ako i cenách je možné nájsť na týchto stránkach. Poskytujú veľmi prehľadný spôsob vyhľadávania integrovaných informácií z rôzych autobusových spoločností a taktiež je tu možnosť zakúpiť pre niektoré spoje lístky online.
Autobusová stanica sa nachádza hneď vedľa vlakovej, takže cesta k citadele vyžaduje zhruba 1 km chôdze.
Autom
Sighișoara leží síce mimo hlavného ťahu medzi mestami Sibiu a Brašov, ale z oboch týchto miest sem vedie dobrá cesta. Nejde však o diaľnicu, takže je treba počítať s dlhšou dobou jazdy, než by človek pri týchto vzdialenostiach očakával.
Koľko to stojí?
Vstupné do Drakulovho rodného domu je 5 RON (5/2016).
Pre vstup do Kláštorného kostola budete potrebovať 3 RON, prípadne si môžete za 5 RON zakúpiť kombinovaný lístok, ktorý zahŕňa taktiež vstup do Kostola na kopci (5/2016).
Za vstupné do Veže s hodinami zaplatíte 14 RON, ale za povolenie fotografovať vo vnútri veže (a múzea) je nutné priplatiť ďalších 30 RON (5/2016) – vnútri sú kamery, takže nepočítajte s tým, že by ste poplatok nezaplatili a aj tak fotografovali. Pre fotografovanie mesta z balkóna okolo veže nie je nutné tento poplatok platiť.
Kedy sem cestovať?
V Sighișoare je podobné podnebie ako u nás, keďže južnejšia poloha je kompenzovaná umiestnením v horách. Dá sa navštíviť celoročne, hlavnou sezónou (aj vzhľadom k počasiu) je jar až jeseň.
Ako sa tu pohybovať?
Sighișoara je veľmi malé mestečko a v rámci citadely sa dá pohybovať len pešo.
Kde sa ubytovať?
Ubytovanie v Sighișoare nie je drahé a kapacít je tu dostatok, keďže ide o populárnu turistickú destináciu. Niekoľko hotelov sa nachádza aj priamo v citadele, čo pri cestách autom však dáva nevýhodu obmedzenej dostupnosti a parkovania, zatiaľ čo pri ceste bez auta zasa nevýhodu príliš veľkej vzdialenosti od vlakovej i autobusovej stanice.
Cena lacnejšieho ubytovania sa pohybuje okolo 20-25 EUR za noc pre dve osoby (5/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
-
20. február 2017 Transfagarašan – cesta sveta so stovkami mostov
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár