Svätý Krištof a Nevis

Pevnosť Brimstone Hill – Gibraltár uprostred Karibiku

0
Pevnosť Brimstone Hill na ostrove Svätý Krištof

Karibik nie je oblasťou, ktorá by oplývala množstvom UNESCO pamiatok a tie čo tu sú, ležia väčšinou na Kube. Východná časť Karibiku, resp. Malé Antily, ich má doslova len niekoľko a jednou z nich je pevnosť na vrchole Brimstone Hill na ostrove Svätý Krištof.

História

Kopec Brimstone Hill sa týči na západnom pobreží ostrova Svätý Krištof, ktorý spolu s neďalekým ostrovom Nevis formuje samostatnú federáciu Svätý Krištof a Nevis. Príliš strmé svahy tohto kopca, navyše obkoleseného hustým pralesom, odradili prvých osadníkov od snahy vybudovať tu opevnenie. Francúzi, ktorí ostrov kolonizovali ako prví v 16. storočí, považovali za nemožné na tomto kopci vybudovať pevnosť a dostať naň delá.

Výhľad z pevnosti na ostrov Svätý Krištof a Karibské more, v diaľke vidieť aj ostrov Nevis

Výhľad z pevnosti na ostrov Svätý Krištof a Karibské more, v diaľke vidieť aj ostrov Nevis

Aj keď z času na čas ostrov obsadili Španieli, väčšinou sa v jeho nadvláde striedali Francúzi a Briti, resp. dlhú dobu tu spolunažívali vedľa seba a ostrov mali rozdelený. Spoločne pritom zvládli vykynožiť domorodé obyvateľstvo (Indiáni kmeňa Kalinago) cielenou bezškrupulóznou genocídou.

Pevnosť na Brimstone Hill

Na konci 17. storočia Briti prekvapili svojich francúzskych spoluobyvateľov z ostrova a dokázali na vrchol Brimstone Hill (“brimstone” je jeden z názvov pre síru) dostať delá. Tieto potom použili na dobytie pevnosti Fort Charles (ktorej ruiny dnes už zarástla vegetácia) od Francúzov. Tí neskôr (1712) dobyli pevnosť na vrchole Brimstone Hill naspäť vďaka obrovskej presile a po mesačnom obliehaní.

Kopec Brimstone Hill

Kopec Brimstone Hill

O rok neskôr však Briti pevnosť získali späť spolu s celým ostrovom na základe mierovej zmluvy z Paríža. Následne pevnosť rozšírili a posilnili aj jej opevnenie, vďaka čomu už nikdy viac nebola dobytá. Aj preto ostrov Svätý Krištof a jeho pevnosť dostali prezývku “Gibraltár Západnej Indie” (“Západná India” bolo kedysi medzinárodné označenie tejto oblasti Karibiku).

Citadela Fort George

Citadela Fort George

Pevnosť bola opustená v roku 1853 a upadla do ruín, kým nebola o viac ako sto rokov na to postupne zrekonštruovaná a neskôr zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Jej návšteva nie je zaujímavá len z historického hľadiska, ale i vďaka neuveriteľne krásnym výhľadom na celý ostrov, Karibské more a okolité ostrovy – Nevis, Saba a Sv. Eustach.

Pobrežie Sv. Krištofa, Karibské more a v pozadí ostrovy Sv. Eustach a Saba

Pobrežie Sv. Krištofa, Karibské more a v pozadí ostrovy Sv. Eustach a Saba

Svätý Krištof dnes

Dnes je pevnosť na Brimstone Hill hlavnou turistickou atrakciou ostrova a celej krajiny. Vedie sem malá, ale udržiavaná a vyasfaltovaná cestička a od hlavnej cesty sa sem pešo dá dostať asi za polhodinu. Pri troche šťastia môžete stretnúť cestou i opice, ktorých tu žije veľa a aj preto sa časti tohto kopca hovorí Opičí vrch. Okrem nich tu môžete zahliadnuť napríklad aj kolibríky.

Kolibrík pije z kvetov na Brimstone Hill

Kolibrík pije z kvetov na Brimstone Hill

Po tom, ako prejdete hlavnou bránou a dostanete sa na vrchol Brimstone Hill, ocitnete sa v časti medzi citadelou Fort George a druhou časťou pevnosti známej pod názvom Fort Charlotte. Toto široké priestranstvo (cvičisko) slúžilo pre nástup a výcvik vojakov v pevnosti.

Zároveň tu stáli i domy, ktoré slúžili ako obydlie pre vojakov a nižších dôstojníkov.

Fort Charlotte

Fort Charlotte je kopec známy tiež ako Monkey Hill (Opičí vrch) v južnej časti komplexu. Na vrchole tohto kopca kedysi stál dom guvernéra celého ostrova, dnes tu však už rastie len tráva. Hneď vedľa neho je možné vidieť zvyšky budov, ktoré slúžili ako sídlo veliacich dôstojníkov delostrelectva. V rovnakej budove sa okrem toho nachádzala aj kuchyňa, v ktorej služobníctvo pripravovalo dôstojníkom jedlo a ktorej ruiny tu je taktiež možné vidieť.

Fort George

Srdcom komplexu je pevnosť Fort George, ku ktorej vedie z cvičiska kamenné schodisko. Zaujímavosťou je, že v múre okolo schodiska sú zamurované delá, ktoré boli nájdené v okolí pevnosti. Pevnosť Fort George pochádza z 18. storočia a je veľmi dobre zachovaná, pričom predstavuje veľmi hodnotný a jeden z najstarších zachovaných príkladov britskej polygonálnej architektúry pri stavbe pevností. Je hlavným dôvodom, prečo bola pevnosť zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO, aj keď väčšina návštevníkov si viac než architektonickú unikátnosť užíva výhľad na Karibik a na neďaleké ostrovy Sv. Eustach (Sint Eustatius) a Saba.

Uprostred opevnenia Fort George sa nachádza citadela, ktorá aj napriek svojim neveľkým rozmerom zaimponuje robustnosťou svojich múrov. Z jej vrcholu si opäť môžete vychutnáť krásny výhľad nielen na Karibik, ale napríklad i na sopku Liamuiga, najvyšší vrch celej krajiny. Vo vnútorných priestoroch citadely sa zasa môžete dozvedieť niečo o jej histórii vďaka malému miestnemu múzeu a jeho expozíciam.

Skladová bašta

Pevnosť na Brimstone Hill pozostáva z niekoľkoúrovňového opevnenia, z ktorých každé malo hlavnú baštu chrániacu pevnosť z rôznych strán. Jednou z bášt je tzv. Skladová bašta (Magazine Bastion), ktorá leží v jednej z nižších úrovní pevnosti. Táto bašta slúžila ako sklad, ktorý je to možno dnes vidieť v zrekonštruovanej podobe. Okrem toho bola zrekonštruovaná aj samotná bašta, takže je možné tu vidieť i delá rozmiestnené na jej opevnení, z ktorého je opäť (ako inak) vynikajúci výhľad na okolie.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o federácii Svätý Krištof a Nevis.


Ako sa sem dostať?

Mikrobusom

Mikrobusy (resp. minivany) cestujú po najfrekventovanejšej trase z hlavného mesta Basseterre do mestečka St. Pauls na severe ostrova. Pevnosť na Brimstone Hill leží v blízkosti cesty medzi týmito dvomi mestami, takže stačí naskočiť do jedného z mikrobusov na autobusovom termináli (neďaleko centra) a požiadať šoféra, aby vám zastavil pri odbočke k pevnosti Brimstone Hill.

Cena za túto cestu je 2.50 ECD alebo 1 USD (3/2016).

Od tejto odbočky trvá cesta pešo hore kopcom zhruba pol hodiny.

Taxíkom

Ďalšou možnosťou je najať si v centre Basseterre taxík (je ich k dispozícii mnoho), ktorý vás odvezie až na kopec k pevnosti, kde sa dá parkovať. Ceny taxíkov sú vysoké a taxikári sa vás určite budú snažiť obtiahnuť (v podstate asi ako všetci, čo vám budú chcieť niečo predať). Je preto treba zjednávať, zjednávať a zjednávať.

Vlastnou dopravou

K pevnosti sa dá veľmi ľahko dostať i vlastnou dopravou, či už automobilom alebo na skútri. Priamo v pevnosti je k dispozícii parkovisko.


Koľko to stojí?

Vstupné do pevnosti je 27 ECD alebo 10 USD, prijímajú sa bez problémov obe meny (3/2016).


Kedy sem cestovať?

Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré v tejto časti Karibiku trvá od mája do novembra. Navyše od júla tu začína obdobie hurikánov. Najlepším obdobím pre návštevu je tak december až apríl.


Ako sa tu pohybovať?

V rámci pevnosti je možné sa pohybovať len pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Karibiku je drahé, Svätý Krištof a Nevis však nepatrí medzi najnavštevovanejšie ostrovy tejto oblasti a tak aj ubytovanie sa dá zohnať trochu lacnejšie – a to dokonca i v hoteloch. Pokiaľ nepotrebujete bývať priamo na pláži, dá sa nájsť hotel aj za 200 ECD, teda asi 70 EUR, za noc pre dve osoby (3/2016).

Ešte lacnejšie alternatívy môže poskytnúť ubytovanie cez AirBnB.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie