Guadeloupe

Guadeloupe – motýlí ostrov v Karibiku a najvyšší vrch Malých Antíl

0
Korytnačka na Guadeloupe neďaleko pláže Malendure

Guadeloupe je názov pre skupinu ostrovov v Karibiku, ktoré spoločne tvoria zámorský región Francúzska. Hlavné ostrovy Grande-Terre a Basse-Terre ležia k sebe tak blízko, že sú často označované ako jeden ostrov pod názvom Guadeloupe. Ostrovy sú oddelené len niekoľko metrov širokým prielivom a sú prepojené mostmi. Oba ostrovy spoločne vytvárajú tvar podobný motýľovi, preto sa niekedy vo francúzštine Guadeloupe označuje aj ako Motýlí ostrov (L’île papillon).

Výhľad spod oblakov zo sopky La Grande Soufriére

Výhľad spod oblakov zo sopky La Grande Soufriére

Guadeloupe patrí medzi najväčšie ostrovy zo skupiny karibských ostrovov označovaných ako Malé Antily, resp. do ich podskupiny Záveterné ostrovy. Keďže je Guadeloupe zámorským územím Francúzska, je taktiež členom Európskej Únie aj Eurozóny, takže spolu s Martinikom ide o jediné dva ostrovy v Karibiku, kde sa platí Eurom. Euro je síce oficiálnou menou aj na Sv. Martine, ale v praxi sa používajú viac americké doláre.

Guadeloupe kedysi

História Guadeloupe je podobná histórii väčšiny karibských ostrovov – po objavení Krištofom Kolumbom, ktorý dal ostrovu názov “Santa María de Guadalupe de Extremadura”, sa o ostrov v priebehu storočí preťahovali rôzne európske námorné mocnosti, popri čom stihli vykynožiť miestne obyvateľstvo a zavliecť sem afrických otrokov, ktorých potomkovia dnes tvoria väčšinu obyvateľstva.

Väčšinu doby bol ostrov pod kontrolou Francúzov, s malými prestávkami vyvolanými britskou či dokonca i švédskou okupáciou.

Na ostrove sa podobne ako na ostatných karibských ostrovoch vo veľkom pestovala (a dodnes pestuje) cukrová trstina, s ktorou taktiež súvisí produkcia rumu, ktorý bol vynájdený práve v Karibiku. Cukor bol vždy hlavnou komoditou, ktorá prispievala tvorbe a rastu ekonomiky karibských ostrovov a cukrová trstina sa tu pestuje dodnes.

Plantáž s cukrovou trstinou

Plantáž s cukrovou trstinou

Guadeloupe dnes

Guadeloupe je však v prvom rade karibský ostrov so všetkým, čo k tomu patrí – krásne pláže, bujná vegetácia, sopka, vodopády, proste exotika ako sa patrí. Na druhú stranu je Guadeloupe oveľa rozvinutejšie, než väčšina ostatných ostrovov, takže tu nájdete obrovské obchodné domy, diaľnice a samozrejme kopec áut.

Hlavným mestom je oficiálne Basse Terre, najväčším mestom a ekonomickým centrom je však Pointe-à-Pitre, ktoré opticky leží uprostred krajiny, resp. v mieste, kde sa hlavné dva ostrovy spájajú. Mesto je plné trhov – v prístave, v centre, pri autobusovej stanici – všade nájdete stánky, kde predávajú čerstvé ovocie a zeleninu, prípadne ryby a morské plody. V Pointe-à-Pitre sa zároveň nachádza hlavný prístav a neďaleko taktiež leží medzinárodné letisko.

Ostrov Grande-Terre

Ostrov Grande-Terre (v preklade Veľká zem) tvorí pravú polovicu pomyselného motýľa, ktorého tvar formuje Guadeloupe. Grande-Terre je ostrov veľmi rovinatý a s množstvom pláží, takže sem sa sústredí väčšina turistického ruchu.

Jedným z jednoznačne najkrajších miest celého ostrova (a možno celého Guadeloupe) je Pointe des Châteaux. Ide o jeho najvýchodnejší výbežok, na ktorého konci sa týči veľký betónový kríž. Výbežok je tvorený prevažne skaliskami, o ktoré sa rozbíjajú pomerne silné vlny Atlantiku a vytvárajú miestami impozantné gejzíry morskej vody. Nájde sa tu však aj malá piesočná pláž a trochu skromných zelených rastlín. Kvôli nim sem však nikto nechodí – Pointe des Châteaux je totiž jedným z najlepších miest pre sledovanie západu Slnka. V neskoré popoludnie sa tu tak začínajú zhromažďovať miestni obyvatelia i turisti, aby si vychutnali krásne výhľady na ostrov a okolité more v záplave posledných lúčov dňa. Verím, že fotografie hovoria samé za seba.

Ako som už uviedol, ostrov Grande-Terre je obľúbený práve kvôli plážam a aj preto je hlavným turistickým cieľom v krajine. Na miestnych plážach taktiež stojí väčšina turistických rezortov. Tieto sú zväčša koncentrované na južnom pobreží ostrova, v okolí miest Sainte-Anne a Le Gosier, ktoré sú taktiež známe najaktívnejším nočným životom na Guadeloupe. Ak budete chcieť vyraziť večer po plážovej či inej aktivite za zábavou a hudbou, tieto dve mestá budú pre vás stávkou na istotu.

Pokiaľ však túžite po pokojnejšej atmosfére a menej frekventovanej pláži, môžete zamieriť na sever do mesta Port-Louis, konkrétne do zátoky Anse du Souffleur. Ide síce o malé mestečko s minimom infraštruktúry, ale miestna pláž je pekná a nie veľmi známa, takže tu rozhodne davy ľudí nestretnete.

Ostrov Basse-Terre

Aj keď názov ostrova Basse-Terre (tvoriaceho ľavú časť “motýľa”) znamená “nízka zem”, v skutočnosti ide o úplný opak Grande-Terre – ostrov je veľmi hornatý a jeho centrálnej časti dominuje sopka La Grande Soufrière. Táto sopka je stále aktívna a posledný výbuch datuje do roku 1976, kedy však nespôsobila žiadne ujmy na životoch. Zároveň je táto sopka najvyšším vrchom v celých Malých Antilách.

Najvyšší bod celých Malých Antíl

Najvyšší bod celých Malých Antíl

Ostrov Basse-Terre síce nie je tak turisticky exponovaný ako Grande-Terre, ale je omnoho rozmanitejší a okrem pláží ponúka množstvo ďalších aktivít. Môžete napríklad zamieriť na sever do mestečka Sainte Rose, kde sa nachádza Múzeum rumu, kde sa môžete dozvedieť niečo z histórie pestovania cukrovej trstiny a výroby najobľúbenejšieho pirátskeho nápoja. Pokiaľ by vám to nestačilo, na ostrove sa nachádza niekoľko distilérok vyrábajúcich rum, ktoré sa dajú navštíviť.

V Sainte Rose môžete taktiež navštíviť miestny trh a kúpiť si napríklad typický alkoholický nápoj z tejto časti Karibiku – Ti’ Punch, vo francúzštine tiež Petit Ponch (malý punč). Naopak miestnu pláž navštevovať nemusíte, pretože je veľmi špinavá a slúži skôr rybárom.

Obľúbený miestny nápoj na báze rumu s rôznymi príchuťami, jednoducho nazývaný \"punč\"

Obľúbený miestny nápoj na báze rumu s rôznymi príchuťami, jednoducho nazývaný “punč”

Botanická záhrada a múzeum kávy

O niečo ďalej leží mestečko Deshaies, ktoré samo o sebe za zastávku nestojí – nachádza sa tu však krásna botanická záhrada, v ktorej môžete vidieť nielen množstvo miestnych i exotických rastlín, stomov a kvetov, ale aj napríklad jazierka plné kapríkov koi alebo voľne lietajúce papagáje. S trochou šťastia možno zahliadnete aj nejakého kolibríka, ktorých v Karibiku žije mnoho. Viac informácií nájdete na domovskej stránke záhrady.

Ak by ste po dlhom dni dostali chuť na šálku výbornej čerstvej kávy alebo sa chceli dozvedieť niečo o histórii pestovania tejto plodiny v Karibiku, môžete navštíviť maličké Múzeum kávy, ktoré sa nachádza vo Vieux Habitants. Pokiaľ vám káva nechutí, môžete zvoliť skvelú horúcu čokoládu so škoricou. Naopak pokiaľ vám káva zachutí veľmi, môžete si ju v miestnej predajni čerstvo namletú rovno kúpiť. Viac informácií na domovskej stránke múzea.

Vodopády a najvyššia sopka Malých Antíl

Ak vám je predsalen bližšia skutočne divoká príroda, musíte vyraziť na juh ostrova Basse-Terre, kde sa k nebu čnie sopka, ktorá pred miliónmi rokov tento ostrov stvorila. Ako prvú zastávku odporúčam vodopády Carbet – nachádza sa ich tu hneď niekoľko, pričom jeden je dostupný iba niekoľko desiatok minút chôdze od parkoviska, zatiaľ čo ostatné vyžadujú niekoľkohodinový trek.

Ten si však môžete pošetriť na La Grande Soufrière – sopku a najvyšší vrch nielen Guadeloupe, ale celých Malých Antíl. Výstup na ňu je možný buď od spomínaných vodopádov Carbet alebo z druhej strany z mestečka Saint-Claude, od termálneho prameňa známeho pod názvom Bains Jaunes (Žlté kúpele). Výstup sa z tejto strany dá zvládnuť asi za hodinu rýchlejšou chôdzou.

Termálny prameň Bains Jaunes (Žlté kúpele) pri úpätí sopky

Termálny prameň Bains Jaunes (Žlté kúpele) pri úpätí sopky

Zo sopky sú veľmi dobré výhľady na celý ostrov, musíte mať však i šťastie na počasie. Je dobré však na sopku vyraziť veľmi skoro ráno (začať výstup tak o 6.-7. hodine rannej), inak riskujete, že celý vrchol bude zahalený v hustej nepreniknuteľnej hmle, cez ktorú nič neuvidíte – viď fotky.

Pláže a šnorchlovanie

Návšteva karibského ostrova by samozrejme nebola úplná bez návšteve pláže a ani o túto možnosť vás Basse-Terre neukráti. Na ostrove je síce menej pláží, ako na susednom Grande-Terre, ale stále sa ich tu nájde dosť, takže po namáhavom výstupe na sopku alebo inak náročnom dni tu nebudete mať problém nájsť miesto na odpočinok vo vlnách Karibiku.

Jednou z najobľúbenejších pláží na ostrove je Malendure (Plage de Malendure), ktorá leží na západnom pobreží ostrova oproti maličkému Holubiemu ostrovčeku (Ilet Pigeon). Pláž nie je veľmi veľká, je tu však všetko potrebné zázemie – reštaurácia, bar, obchody, toalety a prezliekárne a taktiež požičovne šnorchlov či dokonca dive shop pre tých, ktorí by mali chuť na potápanie.

Najväčším lákadlom pláže Malendure sú miestne koraly, ale hlavne podmorská vegetácia, na ktorú sa sem chodia pásť korytnačky. Len pár desiatok metrov od brehu tak nie je problém vidieť hneď niekoľko korytnačiek pokojne sa kŕmiacich na morskom dne.

Ak preferujete menej frekventované pláže a nevadí vám horšie (alebo neexistujúce) zázemie, musíte zamieriť na sever ostrova, kde sa ich nachádza niekoľko. Najväčšou je zrejme pláž v zálive Grande Anse, neďaleko mestečka Deshaies (to isté, kde leží aj botanická záhrada). Tu si môžete užiť do ďaleka sa tiahnuci pás zlatého piesku takmer úplne bez turistov.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Guadeloupe.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenie na Guadeloupe z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).

Z iných karibských ostrovov sa dá na Guadeloupe dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR. Aj o polovicu lacnejšie bývajú spojenia medzi ostrovmi, kde existuje konkurencia – lodné spojenie.

Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Guadeloupe je našťastie jeden z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Guadeloupe sa tak dá preplaviť napríklad na Dominiku, Martinik, Svätú Luciu alebo Montserrat.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Guadeloupe – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Guadeloupe je totiž L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.


Koľko to stojí?

Ako všade v Karibiku, ani na Guadeloupe nepatrí cenová hladina medzi tie najnižšie. V porovnaní s Karibikom je však Guadeloupe lacnejšie ako iné ostrovy, čiastočne aj preto, že ide o jeden z najväčších ostrovov Malých Antíl.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie. Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom (3/2016).

Na rozdiel od iných ostrov tu existujú veľké hypermarkety, takže je možné si zaobstarať stravu aj inak, než len v reštaurácii.

Prenájom auta vyjde zhruba od 40 EUR na deň (3/2016).

Kvety v botanickej záhrade na Guadeloupe

Kvety v botanickej záhrade na Guadeloupe

Vstupné do botanickej záhrady je 15.90 EUR (3/2016).

Vstupné do múzea rumu je 6 EUR (3/2016).

Vstupné do múzea kávy je 6 EUR, vrátane jedného nápoja (káva alebo čokoláda) (3/2016).

Múzeum kávy na Guadeloupe

Múzeum kávy na Guadeloupe


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Guadeloupe sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

Spoliehať sa na takmer neexistujúcu MHD nemá na Guadeloupe zmysel, takmer nikam by ste sa nedostali. Je preto nutné si zabezpečiť vlastnú dopravu alebo sa spoľahnúť na taxíky, čo samozrejme znamená výrazné zvýšenie nákladov.

Autom

Najlepším prostriedkom pre dopravu na Guadeloupe je auto. Cesty sú v dobrom stave a je tu aj niekoľko diaľnic, takže vzhľadom k veľkosti ostrova ide o ideálny spôsob, ako ho preskúmať a taktiež ako sa dopraviť z letiska, do mesta, na hotel, na pláž, atď.

Prenájom malého auta stojí od 40 EUR za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.

Miestne požičovne áut bývajú lacnejšie ako medzinárodné značky, osobne mám vyskúšanú Magaloc.

Vyzdvihnutie i vrátenie aute je väčšinou možné na letisku alebo v prístave v Pointe-à-Pitre pri termináli pre osobnú prepravu.

Skútrom

Požičovní, kde si na Guadeloupe môžete požičať skúter, je pomenej, pretože nejde o veľmi obľúbený spôsob dopravy.

Miestni skútre neodporúčajú z dôvodu bezpečnosti, lebo miestny štýl jazdy považujú za veľmi nebezpečný. Podľa môjho názoru to však nie je tak zlé a na skútri by nemal byť problém ostrov preskúmať, vyhol by som sa však diaľniciam a frekventovaným cestám v okolí Pointe-à-Pitre. V ostatných častiach ostrova je premávka dosť riedka a tak by jazda na skútri nemala byť problémom.


Kde sa ubytovať?

Guadeloupe je veľký ostrov (na pomery tejto oblasti Karibiku) a tak je ubytovacích možností dosť. Ceny ubytovania sa pohybujú nižšie, ako na okolitých ostrovoch.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie