Srbsko

Belehrad – 44-krát zničený a 44-krát znovu postavený

0
Chrám sv. Sávu v Belehrade

Poznáte scénu z Futuramy, kde Fry spadne do kryogenickej komory na tisíc rokov a za oknom “bežia” dejiny? Priletia lietajúce taniere, zničia mesto, vyrastie nové mesto, znovu priletia ufóni, zničia mesto a tak ďalej… Vo Futurame je síce týmto mestom New York, ale v reáli by týmto mestom kľudne mohol byť Belehrad. Podľa tohto článku bol totiž Belehrad v histórii zrovnaný so zemou 44-krát a zažil 115 vojenských konfliktov.

Mesto však zakaždým z prachu povstalo ako bájny vták Fénix, ktorý z popola vzlietol k oblakom. Je pravda, že po tom poslednom bombardovaní zo strany NATO (ktoré zostáva zatiaľ posledným prípadom bombardovania v Európe vôbec) sa dvíha trošku pomalšie, ale aj tak tu stále vidieť posun vpred a zatiaľ čo Srbsko usiluje o členstvo v EÚ, Belehrad si pomaly získava meno “párty” centra Balkánu, kde nočný život bují ako burina po letnom daždi.

Belehrad leží na úpätí Balkánskych hôr, na mieste, kde sa zo širokej nížiny začína dvíhať horský masív, ohraničený Dunajom. Dalo by sa preto povedať, že Belehrad je bránou k Balkánu, pretože práve tu začína najvýbušnejšia oblasť Európy 19. a 20. storočia.

Pevnost Kalemegdan

Dôvodom, prečo sa o Belehrad zvádzali v histórii toľké boje, bola jeho strategická pozícia. Leží na sútoku dvoch veľkých riek – rieka Sáva sa tu vlieva do Dunaja, ktorý má v týchto zemepisných šírkach už značne mohutné koryto. Dunaj je tu tak veľký, že sa mesto rozprestiera len na jednom z jeho brehov – kedysi nebolo možné stavať tak dlhé mosty a aj dnes sa tu nachádza len jediný – druhý je vo výstavbe, ale bohvie kedy ho otvoria.

A práve nad sútokom spomínaných dvoch riek leží pevnosť Kalemegdan. Táto pevnosť tvorí jadro niekdajšieho starého mesta Belehradu. Pevnosť tu stála už 3. storočí pred n. l., teda v dobe, keď bolo mesto založené. Pevnosť (rovnako ako samotné mesto) bola niekoľkokrát zničená a znovu obnovená a podľa niektorých legiend bol pod ňou pochovaný i vodca Hunov Attila. Pevnosť mali postupne pod kontrolo Rimania, Byzantínci, Bulhari a opäť Byzantínci, až kým sa v 12. storočí nesformovalo prvé Srbské kráľovstvo, keď sa pevnosť prvýkrát dostala pod kontrolu Srbov. Neskôr ju ešte ovládli Maďari a Turci, až kým sa opäť nedostala do srbských rúk po protitureckých povstaniach.

Pevnosť je pomerne rozsiahla a rozprestiera sa nielen na kopci (Gornji Grad), ale aj pod ním (Donji Grad). Veľkú plochu zaberajú aj miestne parky a v priestoroch pod pevnosťou môžete navštíviť niekoľko múzejných expozícií, vrátane artefaktov z rímskeho obdobia – náhrobné kamene (steles) a sarkofágy.

V pevnosti sa nachádzajú aj dva kostoly – Kostol sv. Petky a Kostol Ružica. Zaujímavý je obzvlášť prvý menovaný, vďaka množstvu mozaík, ktorými je vyzdobený celý jeho interiér a čiastočne i exteriér. Nachádza sa v ňom i studňa, určite so svätou vodou. Oba kostoly sú dodnes funkčné a zrejme v nich stretnete i nejake tetušky modliť sa.

Moderný Belehrad

Dnešné moderné mesto má svoje centrum už mimo pevnosti Kalemegdan. Centrum je sústredené v podstate do okolia dvoch hlavných námestí – Námestie republiky (Trg Republike) a Námestie Nikolu Pašića (Trg Nikole Pašića). Prechádza tadiaľto aj ulica Knez Mihailova, ktorá je hlavnou pešou zónou v meste, s obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. V okolí Námestia republiky sa nachádzajú hlavne kultúrne inštitúcie – napríklad Národné divadlo alebo Národné múzeum. Námestie Nikolu Pašića zasa slúži ako politické centrum mesta – stojí tu srbský parlament a ďalšíe štátne inštitúcie, ako i niekoľko kráľovských palácov a sídlia tu obchodná komora alebo mestská rada. Taktiež tu nájdete niekoľko veľvyslanectiev, vrátane totho českého.

Kresťanský Belehrad

Belehrad drží jeden primát na poli kresťanského vierovyznania – neďaleko centra totiž stojí Chrám sv. Sávu, ktorý je najväčším ortodoxným chrámom na svete. Chrám začali stavať už v roku 1935, ale “vďaka” 2. svetovej vojne a neskôr komunistickému režimu bolo dokončenie stavby stále odkladané, až k nemu došlo v roku 1989 posadením 4 tisíc ton ťažkej betónovej kupoly na vrchol chrámu. Kupola bola pôvodne postavená na zemi a na chrám bola vytiahnutá, čo bol pomerne zložitý technický úkon. Chrám bol zvonku dokončený v roku 2009, ale ako môžete vidieť i na fotografiách, jeho vnútro je stále väčšinou tvorené len holými stenami.

Chrám je zasvätný sv. Sávovi, srbskému princovi a jednej z najdôležitejších postáv srbskej histórie a štátnosti. Zaujímavosťou je, že pozostatky tohto svätca Turci verejne spálili v Belehrade a jeho popol rozprášili v 16. storočí ako pomstu za srbské protiturecké povstanie.

Ďalšími dvomi kostolmi, ktoré stoja za zmienku, sú Kostol sv. Marka Evanjelistu a Katedrála archanjela Michala. Kostol sv. Marka stojí priamo v centre mesta a bol dokončený len v roku 1935 a ide o jeden z najväčších kostolov v krajine. Je tu pochovaných niekoľko srbských vládcov (kráľov i cisárov) a patriarchov.

Katedrála archanjela Michala nie je na prvý pohľad ničím zaujímavá – je to pomerne malý kostol, postavený už v 19. storočí v klasicisticko-barokovom štýle. Ide však o jedno z najvýznamnejších pútnických miest Srbskej ortodoxnej cirkvi a vo svojej pokladnici uchováva okrem zlatých darov aj vzácne relikvie srbských svätcov a kráľov. Zároveň je hlavným kostolom Srbskej ortodoxnej cirkvi.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Srbsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

V Belehrade sa nachádza medzinárodné letisko, ktoré je domovským pre národne aerolinky Air Serbia, poskytujúce spojenia do celej Európy, vrátane Prahy a Viedne. Letisko je taktiež obsluhované mnohými inými aerolinkami, napríklad Austrian z Viedne.

Z letiska do mesta (a späť) je možné sa dostať MHD autobusom č. 72 alebo pohodlnejším a drahším minibusom A1.

Autobusom

Autobusové spojenia do Belehradu sú k dispozícii z mnohých krajín, vrátane Slovenska a Česka. Pokiaľ zvládnete srbčinu alebo Google Translator, môžete informácie o priamych spojeniach nájsť na týchto stránkach.

Vlakom

Do Belehradu je možné sa dostať priamym vlakovým spojením z Prahy, Viedne aj Budapešte.

Autom

Belehrad je celkom dobre a ľahko dostupný automobilom, pričom v podstate celá cesta od nás môže prebiehať po diaľnici. Celá cesta (z Bratislavy) sa dá pohodlne zvládnuť za 5-6 hodín.


Kedy sem cestovať?

Belehrad leží síce južnejšie od nás, ale podnebie je porovnateľné s tým naším. Dá sa tak navštíviť celoročne, aj keď cesta sem mimo zimného obdobia bude určite príjemnejšia ako počas neho.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je vcelku kompaktné a dá sa tu bez problémov pohybovať pešo, aj vďaka dostatku chodníkov či peších zón.

Pokiaľ budete potrebovať prepravu na dlhšie vzdialenosti, môžete využiť MHD obsluhovanú autobusmi a vlakmi. Mapky verejnej dopravu môžete nájsť na týchto stránkach.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Belehrade je samozrejme drahšie, ako vo zvyšku krajiny, stále sa však dá nájsť za rozumnú cenu. Snažte sa ubytovať na pravom brehu Dunaja, lebo z tej ľavej vedie do mesta len jeden most, takže cesta do mesta môže znamenať okľuku. Pokiaľ cestujete autom, nie je to samozrejme problém.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie