Ostrov Man

Peel – mesto Vikingov a kráľa Artuša

0
Hrad v mestečku Peel

Na západnom pobreží ostrova Man leží mestečko Peel, ktoré je tu vďaka svojej polohe známe aj ako “mesto zapadajúceho Slnka” alebo “červené mesto” vďaka sfarbeniu miestneho pieskovca, ktorý bol využitý pri stavbe miestnych domov a hradu. Peel je však aj veľmi príjemným rezortným mestečkom s morom a pravou piesočnou plážou. More tu síce asi veľmi teplé nebude a teploty na kúpanie sa tu pre neotužilcov vyskytujú zrejme iba pár týždňov v roku, ani to však neuberá mestečku Peel na malebnosti a príjemnej atmosfére prímorského dovolenkového mestečka.

Súhrnné praktické informácie o cestovaní na ostrove Man nájdete na tejto stránke.

Výhľad na Peel a marínu - v diaľke vidieť i vežu Katedrály sv. Germana

Výhľad na Peel a marínu – v diaľke vidieť i vežu Katedrály sv. Germana

Peel je jednou z najobľúbenejších destinácií na ostrove, pretože má čo turistom ponúknuť i okrem spomínanej piesočnej pláže. Mesto má veľmi príjemné centrum s malými uličkami a obchodíkmi, niekoľko múzeí, katedrálu a najmä veľký vikingský hrad, ktorý stojí na brehu mora už niekoľko storočí a je bezpochyby hlavnou atrakciou mesta.

Vnútro hradu v Peeli a kruhová veža, ktorá bola kedysi súčasťou keltského kláštora

Vnútro hradu v Peeli a kruhová veža, ktorá bola kedysi súčasťou keltského kláštora

História

Peel nebol vždy tak pokojným a útulným mestečkom. Pôvodne šlo o malú rybársku a farmársku osadu obývanú Keltmi. Okolo roku 800 však celý ostrov obsadili Vikingovia a budovali tu svoje pevnosti a nové mestá, pričom z Peelu urobili hlavné mesto a prístav celého ostrova. To samozrejme vyžadovalo posilnenie jeho obrany a tak tu postavili hrad, ktorý tu dnes môžete vidieť i dnes.

Ruiny Katedrály sv. Germana na hrade v Peeli

Ruiny Katedrály sv. Germana na hrade v Peeli

Po viac ako 450 rokoch vikingskej nadvlády sa dostal ostrov pod kontrolu Škótov a o ďalších sto rokov, v 14. storočí, ho získali Angličania. Význam Peelu potom upadol, pretože v roku 1344 bolo hlavné  mesto presunuté do Castletownu. Peel je však dodnes náboženským centrom ostrova ako sídlo biskupa pre ostrov Man.

Katedrála sv. Germana v Peeli, ktorá nahradila katedrálu na hrade

Katedrála sv. Germana v Peeli, ktorá nahradila katedrálu na hrade

Dlhé storočia boli hlavnými ekonomickými aktivitami mesta rybárstvo, obchod a stavba lodí. V 20. storočí sa tu potom vyrábali miniautá Peel, jediné autá v histórii vyrábané na ostrove Man. Dnes sa z týchto priemyselných aktivít udržal iba rybolov a i to tiež len z malej časti. Hlavným zdrojom príjmov je tak dnes turizmus.

Výhľad na pobrežie ostrova Man z hradu Peel

Výhľad na pobrežie ostrova Man z hradu Peel

Peel dnes

Mestečko Peel láka turistov najmä na svoju piesočnú pláž a širokú viktoriánsku promenádu s upravenými domčekmi, postavenými na umelo navezenom brehu. Celá promenáda i pláž majú asi kilometer a ja z nich pekný výhľad na hrad. Zároveň sa tu nachádza niekoľko reštaurácií alebo si tu môžete dať zmrzlinu. No a pokiaľ sa nebojíte studenej vody, tak si tu môžete samozrejme dobre zaplávať.

Tí menej otužilí zrejme zvolia radšej návštevu centra mesta, kde nájdu niekoľko ďalších reštaurácií a príjemných kaviarní, prípadne navštívia niektoré z miestnych múzeí. To všetko však samozrejme až po tom, čo navštívia hlavnú miestnu atrakciu – hrad.

Hrad Peel a meč kráľa Artuša

Hrad Peel založili Vikingovia v 11. storočí, aby zvýšili obranyschopnosť mesta i celého ostrova. Dnes je z hradu už len ruina, ale jeho hradby (rozširované ešte v 19. storočí) a veže sú celkom dobre zachované dodnes. Hrad je najzaujímavejšou a najkrajšou atrakciou celého mesta a jeho majestátna silueta rysujúca sa proti oblohe upúta pozornosť každého návštevníka okamžite po príchode do Peelu.

Podľa niektorých povestí je Peel miestom legendárneho Avalonu, kam sa uchýlil ranený bájny kráľ Artuš. Avalon bol taktiež miestom, kde bol ukovaný Arturov meč Excalibur. Význam hradu umocňuje i fakt, že je vyobrazený na 10-librovej bankovke manskej libry. Hrad je taktiež miestom legendy o čiernom psovi – duch čierneho psa tu údajne straší po nociach a každý, kto ho zbadá, veľmi skoro po tejto udalosti umrie.

Aj keď je zvonku hrad veľmi imponujúci a veľký, zvnútra sa jedná už len o ruinu, v ktorej okrem hradieb zostáva veľmi málo pôvodných stavieb. Jednou z nich je kruhová veža, ktorá bola pôvodne súčasťou keltského kláštora, ktorý na tomto mieste stál niekoľko storočí pred samotným hradom. Po ovládnutí ostrova Angličanmi v 14. storočí bol však hrad využívaný najmä cirkvou, pretože v jeho vnútri stála Katedrála sv. Germana, ktorá je dnes druhou zachovalejšou stavbou na hrade. Chýba jej síce strecha, ale aj tak ide o bezpochyby najkrajšiu stavbu na hrade a vďaka nej dnes môžeme obdivovať umenie stredovekých architektov a stavbárov.

Najkrajší pohľad z hradu je však zrejme z jeho hradieb na okolie. Z jednej strany ide najmä o výhľad na mesto Peel, jeho pláž a prístav, z druhej zasa na pobrežie a Írske more. Pokiaľ vám ide len o samotné výhľady, nemusíte navštíviť vnútro hradu (a platiť vstupné), ale môžete sa len prejsť okolo jeho hradieb a užiť si tieto výhľady i odtiaľto a zadarmo.

Nová katedrála

Pôvodná Katedrála sv. Germana, umiestnená vo vnútri hradu a pochádzajúca z 12. storočia, je dnes už len ruinou, ktorá bola opustená a upadla v 18. storočí. Nová Katedrála sv. Germana dnes stojí na kopci neďaleko centra mestečka a bola postavená v 19. storočí, aby nahradila pôvodnú zničenú katedrálu na hrade. Veža novej katedrály je dobre viditeľná z okolia celého Peelu.

Peel a náboženstvo

Kresťanstvo je výrazne dominantným náboženstvom na ostrove Man a je to viditeľné najmä vďaka množstvu kostolov, ktoré tu stoja. Výnimkou nie je ani Peel a i tu sa nachádza okrem spomínaných dvoch katedrál niekoľko ďalších kostolov. Veľmi zaujímavým sú ruiny niekdajšieho Kostola sv. Petra priamo v centre Peelu. Z kostola zostali dnes už len veža, kus steny a niekoľko hrobov a tak celý areál tak dnes funguje skôr ako park.

Kaplnka Jána Krstiteľa v St. John\'s neďaleko Peelu

Kaplnka Jána Krstiteľa v St. John\’s neďaleko Peelu

Ďalším zaujímavým kostolom je Kaplnka Jána Krstiteľa (prezývaná aj jednoducho Tynwaldský kostol), ktorý nestojí priamo v Peeli, ale v neďalekej dedinke St. John’s. Miestny kostolík stojí priamo pri ceste a hneď zaujme pozornosť, vďaka žiarivo jasnému kameňu, z ktorého je postavený. Zaujímavá je i strecha veže, ktorá nie je drevená ani kovová, ale je taktiež z kameňa.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o ostrove Man.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Autobusové spojenia na ostrove Man sú spoľahlivé a majú dobré pokrytie. Prevádzkuje ich štátom vlastnená spoločnosť Bus Vannin.

Preto sa do Peelu môžete dostať z iných miest ostrova Man bez problémov, väčšinou priamou autobusovou linkou. Spojenia je možné ľahko vyhľadávať na týchto stránkach.

Autom

Auto je najlepším prostriedkom pre prieskum ostrova a do Peelu vedú priame cesty Douglasu či Ramsey.

Parkovanie je na ostrove Man zdarma s použitím parkovacieho disku (pre viac informácií viď stránka o ostrove Man a sekcia o jazdení autom na ňom). Zaparkovať sa dá priamo pri hrade.


Koľko to stojí?

Vstupné na hrad je 5 GBP.


Kedy sem cestovať?

Peel sa dá navštíviť bez problémov celoročne, v zime na ostrove Man však dosť prší (ale to v lete tiež).


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Peel je veľmi malé mesto a najlepším spôsobom ako ho preskúmať je pešo.


Kde sa ubytovať?

Ostrov Man je malý, takže sa môžete ubytovať prakticky kdekoľvek a do Peelu vyraziť na poldňový či jednodňový výlet. Ubytovať sa však dá aj v samotnom Peeli a vďaka centrálnej polohe je rovnako dobrou základňou pre prieskum ostrova ako hlavné mesto Douglas. Ubytovacích možností je tu však oveľa menej ako v Douglase.

Ceny ubytovania v hoteloch na ostrove Man sú vysoké, pretože hotelov je málo – začínajú na 90 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016). Cena môže kolísať podľa sezóny (v lete sú ceny najvyššie).

Ubytovaním cez AirBnB môžete niečo ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 70 EUR za noc (8/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie