Ostrov Man

Castletown – prvý domov najstaršieho parlamentu sveta

0
Hrad Rushen v Castletowne

Castletown (v miestnom jazyku “Balley Chashtal”) je malé mestečko ležiace na juhu ostrova Man. Aj keď má len zhruba 3-tisícky obyvateľov, počíta sa medzi jediné štyri mestá na ostrove, spolu s mestami Douglas, Peel a Ramsey. Dokonca až do 19. storočia fungoval Castletown ako hlavné mesto tejto malej ostrovnej dŕžavy patriacej pod britskú korunu. Aj preto bolo toto mesto svedkom mnohých bitiek a pokusov o jeho ovládnutie, najmä medzi Vikingmi, Škótmi a Angličanmi.

Mesto leží na mieste prastarej vyhasnutej sopky a svojou históriou siahajúcej až do 11. storočia patrí medzi najstaršie mestá v Británii vôbec. Pred tisíc rokmi šlo o malú rybársku dedinku a svojím spôsobom ňou zostal dodnes. I dnes tu totiž kotvia rybárske loďky, ktoré z miestneho prístavu pravidelne vyrážajú na more, aby priviezli čerstvý tovar na miestny trh.

Hrad Rushen a záliv v meste Castletown na ostrove Man

Hrad Rushen a záliv v meste Castletown na ostrove Man

Castletown bol založený nordickými kmeňmi (alebo Vikingami, ak chcete) a ich kráľ tu dal postaviť v roku 1265 hrad, ktorý mal brániť túto vstupnú bránu k celému ostrovu proti iným národom a nájazdníkom. Neskôr v ďalších troch storočiach bolo mesto ďalej opevňované, čo však nezabránilo tomu, aby bolo niekoľkokrát prepadnuté, ako som už spomínal vyššie. Ani tieto opatrenia však nezabránili tomu, aby boli mesto i hrad niekoľkokrát obliehané úspešne a obsadené Škótmi či Angličanmi.

Dnešná podoba hradu pochádza zo 16. storočia a jeho najvyššia veža sa týči do výšky 21 metrov. Jeho múry sú hrubšie ako 2 metre a návštevníci sa po tomto opevnení môžu prejsť a pokochať sa výhľadom na Castletown i Írske more, ktoré ho obmýva z juhovýchodu. V útrobách hradu je naaranžovaných niekoľko expozícií, ktoré sa v prvom rade snažia ukázať návštevníkom, aký bol v stredoveku život na hrade. Nájdeme tu siene vládcov a hodovacie stoly, ale i strážnice pre vojakov alebo záchody.

Hrad postupne prestal slúžiť svojmu pôvodnému obrannému účelu a postupne vystriedal niekoľko funkcií. Sídlila tu napríklad miestna mincovňa, väzenie alebo zasadal ostrovný parlament, nazývaný Tynwald. Toto slovo pochádza ešte zo starej nórčiny a je tak ďalším pozostatkom dedičstva Vikingov, ktorí kedysi ostrovu vládli. A práve Tynwald sa pýši veľmi zaujímavým faktom – označuje sa za najstarší nepretržite fungujúci parlament na svete.

Podľa legendy pochádza ešte z 10. storočia, aj keď najstaršie písomné pramene sa o ňom zmieňujú až v 13. storočí. To však nebránilo tomu, aby ostrovania oslávili v roku 1979 tisícročné výročie tohto parlamentu. Tynwald má dve komory – priamo volený House of Keys a nepriamo vyberaný Legislatívny koncil. Pôvodný Tynwald bol len jednokomorový a pozostával len z priamo voleného zhromaždenia The House of Keys, čo doslova znamená “Zhromaždenie kľúčov”. Slovo “kľúč” zrejme nebol pôvodným významom tohto spojenia a v miestnom jazyku znamenal číslovku 24 – toľko totiž malo toto zhromaždenie vždy členov.

Ostrov Man, Castletown - The Old House of Keys - pôvodné sídlo Tynwaldu - najstaršieho nepretržite fungujúceho parlamentu na svete

Ostrov Man, Castletown – The Old House of Keys – pôvodné sídlo Tynwaldu – najstaršieho nepretržite fungujúceho parlamentu na svete

Dnes už parlament Tynwald sídli v Douglase, súčasnom hlavnom meste ostrova. Staré sídlo Tynwaldu tu je však stále možné vidieť, priamo oproti hradu Rushen. Tento domček ťažko môžete minúť, pretože je zároveň označený tabuľkou The Old House of Keys. Len pár metrov od neho sa potom nachádza Stará základná škola (Old Grammar School), pôvodne kaplnka ešte z 12. storočia. Okrem nich však v mestečku viac naozaj zaujímavých miest nenájdeme, takže jeho prieskum sa dá obmedziť na prehliadku hradu, prechádzku pri mori a prehliadku malebného centra mesta.

Keďže hlavnou a vlastne i jedinou dominantou mesta je hrad Rushen, je názov Castletown (Hradné mesto) preň viac než výstižným pomenovaním. Napriek tomu je však aspoň krátka prehliadka bývalého hlavného mesta ostrova Man povinnou zastávkou pri jeho návšteve.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o ostrove Man.


Ako sa sem dostať?

Letecky

Letisko ostrova Man (IOM) sa nachádza práve neďaleko Castletownu.

Priame lety na ostrov Man sú k dispozícii z z viacerých miest Veľkej BritánieSeverného Írska (Belfast) a Írska (Dublin). Existuje priame letecké spojenie taktiež s ostrovom Jersey a Ženevou.

Spoločnosti prevádzkujúce priame letecké spojenia sú: British Airways (z Londýna), Aer Lingus (z Dublinu), Citywing (z Belfastu, Blackpoolu, Glasgowa, Newcastlu, Gloucesteru a Jersey), FlyBe (z Birminghamu, Liverpoolu, Manchesteru a Ženevy) a EasyJet (z Liverpoolu, Manchesteru a Londýna).

Z miest v našom okolí, vrátane Prahy, Krakowa a Viedne, je tak možné sa dostať letecky na ostrov Man s prestupom v niektorom z vyššie uvedených miest.

Z letiska v Ronaldsway sa dá do Castletownu dostať autobusom a v letnej sezóne dokonca aj parným vlakom. Informácie o cenách a cestovných poriadkoch autobusov z letiska nájdete na týchto stránkach.

Autobusom

Autobusové spojenia na ostrove Man sú spoľahlivé a majú dobré pokrytie. Prevádzkuje ich štátom vlastnená spoločnosť Bus Vannin.

Preto sa do Castletownu môžete dostať z iných miest ostrova Man bez problémov, často priamou autobusovou linkou. Spojenia je možné ľahko vyhľadávať na týchto stránkach.

Autom

Auto je najlepším prostriedkom pre prieskum ostrova a do Castletownu sa z Douglasu dostanete po A5 alebo z Peelu po A3.

Parkovanie je na ostrove Man zdarma s použitím parkovacieho disku (pre viac informácií viď stránka o ostrove Man a sekcia o jazdení autom na ňom). Zaparkovať sa dá na viacerých miestach v Castletowne, napríklad na ulici Bridge Street.

Vlakom

Do Castletownu sa dá dostať miestnou historickou elektrifikovanou či parnou železnicou. Ceny železničnej dopravy závisia od vzdialenosti, aktuálne informácie nájdete na týchto stránkach. Miestna železničná stanica patrí medzi atrakcie mesta.


Koľko to stojí?

Vstupné na hrad Rushen je 8 GBP (7/2018).


Kedy sem cestovať?

Castletown sa dá navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po meste je najlepšie sa pohybovať len pešo, je veľmi malé (dokonca i na dedinu).


Kde sa ubytovať?

Ostrov Man je malý, takže sa môžete ubytovať prakticky kdekoľvek a do Castletownu vyraziť na poldňový či jednodňový výlet. Najviac ubytovacích možností nájdete v hlavnom meste Douglas. V samotnom Castletowne je ubytovacích možností veľmi málo.

Ceny ubytovania v hoteloch na ostrove Man sú vysoké, pretože hotelov je málo – začínajú na 90 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016). Cena môže kolísať podľa sezóny (v lete sú ceny najvyššie).

Ubytovaním cez AirBnB môžete niečo ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 70 EUR za noc (8/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie