Svätý Martin

Svätý Martin – dve krajiny na jednom ostrove, lietadlá tesne nad hlavou i nudistické pláže

0
Lietadlo nad plážou Maho Beach pristávajúce na letisko na Sv. Martine

Svätý Martin je ostrov v Karibiku patriaci do skupiny Malých Antíl, konkrétne do Záveterných ostrovov. Aj keď ide o skupinu pomerne malých ostrovov, Svätý Martin patrí spomedzi nich medzi tie ešte menšie. Pre predstavu – ak by sme okolo neho nakreslili kruh, mal by priemer okolo 10 kilometrov. Napriek tomu však ide o jeden z najzaujímavejších ostrovov v celom Karibiku a disponuje zrejme jednými z najlepších pláží v tejto oblasti.

Praktické informácie o cestovaní na Svätom Martine nájdete na špeciálnej stránke o Svätom Martine.

Pláž Orient Beach - jedna z najkrajších pláží celého ostrova Svätý Martin - biely piesok, tyrkysové more a azúrové nebo - čo viac chcieť?

Pláž Orient Beach – jedna z najkrajších pláží celého ostrova Svätý Martin – biely piesok, tyrkysové more a azúrové nebo – čo viac chcieť?

Aj keď ide (ako som uviedol) o vcelku malý ostrov, nachádza sa na ňom medzištátna hranica a ostrov je tak rozdelený medzi dve krajiny. Väčšia severná časť je francúzska (oficiálny názov Saint-Martin), južná zasa holandská (Sint Maarten). Obe časti sú de iure samostatnými zámorskými teritóriami Francúzska a Holandska, de facto tu však neexistuje fyzická hranica ani kontrola, takže sa na celom ostrove dá pohybovať ľubovoľne bez akejkoľvek hraničnej kontroly.

Pevnosť Fort St. Louis v Marigote - dnes už len ako ruina

Pevnosť Fort St. Louis v Marigote – dnes už len ako ruina

Zaujímavým paradoxom je tiež fakt, že každá časť ostrova má svoju oficiálnu menu (francúzska časť Euro, holandská časť gulden Holandských Antíl), ale na celom ostrove sa prakticky všade používajú doláre. Eurom je síce možné platiť na severe a guldenom na juhu, ale najmä s druhou menovanou menou sa prakticky nestretnete. Euro je často zamieňané s dolármi v pomere 1:1, takže je lepšie mať doláre. Veľa pláží taktiež explicitne uvádza, že ceny platia v EUR i USD v pomere 1:1 (takže sa môžete rozhodnúť, či za ležadlo zaplatíte 10 EUR alebo 10 USD).

Pláž vo Philipsburgu - dokonale biely piesok, dokonale tyrkysové more a dokonale azúrové nebo

Pláž vo Philipsburgu – dokonale biely piesok, dokonale tyrkysové more a dokonale azúrové nebo

Svätý Martin je však veľmi obľúbenou destináciou, najmä pre pobytové dovolenky. Dovolenkuje sa tu oproti iným karibským ostrovom veľmi jednoducho – funguje tu celkom dobre hromadná doprava, ceny jedla sú tu oveľa nižšie, k dispozícii sú supermarkety a ostrov je celkovo dobre rozvinutý. Jedinou nákladnejšou položkou je ubytovanie.

Motýlia farma na Svätom Martine

Motýlia farma na Svätom Martine

Ostrov sa nemôže pochváliť nejakou obzvlášť imponujúcou prírodnou krásou, má však nádherné biele pláže, ktoré patria medzi najkrajšie v Karibiku. Niektoré z nich sú nudistické, čo je v prevažne silne kresťanskom Karibiku veľmi unikátny úkaz. A samozrejme netreba zabúdať na pláž Maho, zrejme najslávnejšiu pláž celého Karibiku – fotografie lietadiel prelietavajúcich pár metrov nad hlavami turistov slniacich sa na tejto pláži sú už notoricky známe.

Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

História – keď meno ostrova určí dátum a hranice zasa alkohol

História ostrova Svätý Martin sa do príchodu Európanov nevymyká vzoru ostatných karibských ostrovov. Pôvodne bol osídlený mierumilovným indiánskym kmeňom Aravakov, ktorí však boli vyvraždení alebo zotročení oveľa agresívnejšími Karibmi, indiánskym kmeňom bojovníkov. Karibovia tak obývali ostrov na konci 15. storočia, keď sem dorazil pri svojej druhej ceste za Atlantik Krištof Kolumbus. Ostrov bol objavený 11.11., teda na Martina, a tak ho janovský moreplavec pomenoval Isla de San Martín, teda Ostrov sv. Martina.

Kolumbus ostrov prehlásil za španielske teritórium, avšak nikdy na ňom nepristál a Španieli nemali veľmi záujem na kolonizácii tohto ostrova (ani ostatných ostrovov v tejto oblasti). Kto však o kolonizáciu záujem mal boli Holanďania, ktorým sa hodil ako zastávka medzi Brazíliou a Novým Amsterdamom (dnes New York), takže tu v 17. storočí založili malú pevnosť. Svoje osady tu založili čoskoro i Briti a Francúzi. Hlavnou ekonomickou aktivitou bola ťažba a export soli.

Pevnosť Fort St. Louis - Výhľad na Marigot a záliv s marínou

Pevnosť Fort St. Louis – Výhľad na Marigot a záliv s marínou

Rovnako ako malé dieťa začne chcieť nechcenú hračku až vtedy, keď si ju vezme niekto iný, i Španielom začala byť kolonizácia Svätého Martina inými mocnosťami tŕňom v oku. Poslali teda svoju armádu a ostrov obsadili a vyhnali z neho všetkých ostatných kolonizátorov. Pätnásť rokov tak ostrovu vládli Španieli, až kým nezistili, že ich vlastne vôbec nezaujíma a z ostrova zasa odišli.

To využili Holanďania a Francúzi, ktorí sa sem opäť prihrnuli z okolitých ostrovov, kde už mali vytvorené svoje kolónie. Veľmi rýchlo prišli na to, že neustále konflikty komplikujú spolunažívanie na jednom ostrove a tak uzavreli Zmluvu z Concordie, podľa ktorej bol ostrov rozdelený na dve časti, každú pod správou jednej zo súperiacich mocností.

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým obchody so značkovým a luxusným tovarom

Vo Philipsburgu nechýbajú predovšetkým obchody so značkovým a luxusným tovarom

Podľa legendy bola hranica určená nasledovne – každa zo strán určila svojho chodca, ktorý sa následne musel opiť. Francúz zvolil víno, zatiaľ čo Holanďan gin. Keď boli obaja dostatočne pod vplyvom alkoholového opojenia, vyštartovali z Oyster Pond (dedina na východnom pobreží ostrova, kde začína hranica) – Francúz na sever, Holanďan na juh. V mieste, kde sa opäť stretli, mala hranica končiť. Holanďan však cestou narazil na zvodnú ženu a pod vplyvom alkoholu sa rozhodol s ňou stráviť noc, zatiaľ čo Francúz pokračoval v ceste. Navyše si trochu skrátil cestu podvodom a tak nakoniec Francúzi získali väčšiu časť ostrova.

Samozrejme ide len o povesť, v reáli bola hranica záležitosťou dohody a toto rozdelenie ostrova zostalo v platnosti dodnes. V priebehu stáročí samozrejme došlo k niekoľkým úpravám hraníc, ale bizarný status, kde je miniatúrny ostrov rozdelený medzi dve krajiny s rôznymi menami, jazykmi, hlavnými mestami a vlastnými letiskami, zostáva dodnes svetovým unikátom.

Bod na západnej strane ostrova, kde je hranica medzi holandskou a francúzskou časťou.

Bod na západnej strane ostrova, kde je hranica medzi holandskou a francúzskou časťou. Stĺp označuje výročie 300 rokov od podpisu zmluvy o tejto hranici (1648-1948).

Marigot – francúzske hlavné mesto

Hlavné mesto francúzskej časti ostrova leží na jeho severnom pobreží. Marigot je príjemné malé mestečko s niekoľkými reštauráciami, kde sa dá dobre najesť a tiež prístavom, z ktorého sa dá trajektom dostať na susedný ostrov Anguilla. Taktiež ide o dopravný a obchodný uzol tejto časti ostrova, nachádza sa tu autobusový terminál, štadión a veľké nákupné centrum.

Veľmi pekným miestom je pevnosť Fort St. Louis týčiaca sa nad mestom. Pevnosť pochádza z roku 1789 a mala za úlohu ochraňovať mesto a celý ostrov proti napriateľským nájazdom, najmä tým britským vedeným z neďalekej Anguilly. Dnes je pevnosť už len ruinou, kde je možné vidieť pár dobových kanónov. Stojí však za návštevu už len kvôli nádhernému výhľadu na Marigot a okolitý záliv s malými loďkami.

Grand Case – letisko a pláž

Keďže hlavné letisko celého ostrova (Princess Juliana International Airport) leží v jeho holandskej časti, dalo by sa letisko v Grand Case označiť ako hlavné letisko francúzskej časti ostrova (a taktiež jediné). Väčšina turistov však prichádza cez letisko Princess Juliana i v prípade, že majú namierené do francúzskej časti ostrova. Letisko v Grand Case je totiž oveľa menšie a pristávajú tu hlavne lokálne a súkromné lety. Jeho pristávacia dráha končíl len zhruba 300 metrov od pláže, takže i tu vám občas môže ponad hlavu preletieť nejaké to lietadlo, aj keď nie tak blízko a nie tak veľké ako na slávnej Maho Beach.

Záliv Grand Case a pláž

Záliv Grand Case a pláž

Pláž v Grand Case síce nepatrí medzi tie top na ostrove, stále je však veľmi pekná a udržiavaná a more je tu krásne modré. Výhodou je dobrá infraštruktúra – pláž lemuje kopec reštaurácií a barov a v mestečku je možné nájsť i niekoľko hotelov. Grand Case tak môže byť dobrou destináciou pre pobytové dovolenky a jednoduché váľanie sa pri mori.

Orient Beach a nudisti

Pláž Orient Beach sa nachádza v severovýchodnej časti ostrova a ide o jednu z najobľúbenejších a najkrajších pláží ostrova. Návštevníkov tu láka nielen nádherný a jemný biely piesok a azúrovo modré more, ale i možnosť rôznych vodných aktivít (vodné lyžovanie, paragliding, plavba na loďkách, atď.) a opaľovania sa v Adamovom (resp. Evinom) rúchu. Orient Beach (resp. jej južná časť) je jedna z pláží, kde je povolený nudizmus. V miestnom žargóne sa tieto pláže nazývajú “clothing optional“, teda doslova “oblečenie voliteľné/nepovinné” – platí to nielen pre pláž, ale i niektoré bary a reštaurácie.

Pláž Orient Beach - na svoje si tu prídu milovníci vodných športov a aktivít

Pláž Orient Beach – na svoje si tu prídu milovníci vodných športov a aktivít

Pláž Orient Beach je ideálnym miestom pre pobytovú dovolenku pre leňošenie pri mori. Aj keď sem chodí pomerne veľké množstvo ľudí, pláž je dosť veľká a dlhá, takže nehrozí pocit stiesnenosti. Je dobre vybavená, takže tu nájdete toalety, bary a reštaurácie, ako i možnosť množstva vodných aktivít. Pokiaľ sa na vodné športy necítite, môžete si jednoducho len prenajať na celý deň ležadlo a chytať bronz, či čítať si knižku. Ceny ležadiel sa pohybujú zhruba okolo 8-10 EUR za deň (prípadne USD v kurze 1:1, takže je výhodnejšie platiť dolármi). V cene prenájmu väčšinou býva i drink a pripojenie k Wi-Fi. Ďalšie drinky či jedlo si samozrejme môžete dokúpiť (3/2016).

Motýlia farma

Neďaleko pláže Orient Beach, prakticky v dochádzkovej vzdialenosti, stojí priestor obkolesený sieťou, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie miesta na ostrove. Ide o motýliu farmu (La Ferme des Papillons), kde je možné vidieť rôzne motýle z celého sveta. Priestor je pravidelne osviežovaný vodou, aby motýle netrpeli prílišným teplom.

Motýlia farma na Svätom Martine

Motýlia farma na Svätom Martine

Farma slúži aj ako botanická záhrada – sú tu nasadené rôzne rastliny, pretože každý druh motýľa potrebuje iný druh rastliny na to, aby tam nakládol vajíčka. Na inej rastline by sa larvy nemohli uchytiť a uživiť, preto motýľovi musí rastlina “voňat“, aby bol ochotný na ňu vajíčka zniesť.

Motýlia farma na Svätom Martine - Motýlie vajíčka

Motýlia farma na Svätom Martine – Motýlie vajíčka

V rámci prehliadky so sprievodcom, ktorej cena je zahrnutá vo vstupnom, si môžete pozrieť rôzne fázy vývoja motýľa – sprievodca vám ukáže nielen vajíčka, ale i larvy a kukly. Dokonca je dovolené si na niektoré kukly siahnuť a pocítiť, ako sa v nich larvy hýbu. Prehliadka so sprievodcom je veľmi zaujímavá a môžete sa o motýľoch dozvedieť celkom zaujímavé fakty – rozhodne by ste návštevu tejto farmy mali zvážiť, pokiaľ sa na ostrov chystáte.

Philipsburg – nákupný raj

Holandská časť ostrova sa volá Sint Maarten a jej hlavné mesto leží na južnom pobreží. Bolo založené v roku 1763 Johnom Philipsom, po ktorom je pomenované a ktorý bol škótskym kapitánom v službách holandského kráľovstva. Philipsburg stojí na mieste, kde kedysi Holanďania založili pevnosť Fort Amsterdam, ktorá mala pomáhať ich snahe o kolonizáciu ostrova.

Pláž vo Philipsburgu - podobne ako väčšina pláží na Svätom Martine, s krásnym bielym pieskom a tyrkysovo modrou vodou

Pláž vo Philipsburgu – podobne ako väčšina pláží na Svätom Martine, s krásnym bielym pieskom a tyrkysovo modrou vodou

Dnes je Philipsburg typické rezortné mestečko s palmami, fontánami a promenádami a najmä množstvom luxusných duty-free obchodov, kam chodia nakupovať bohatší cestujúci hlavne z veľkých výletných lodí, ktoré tu pri svojich plavbách zvyknú zakotviť. Nechýbajú tu ani tie najluxusnejšie značky oblečenia, šperkov či hodiniek.

Zároveň sa tu však nachádza veľmi pekná a dlhá pláž, kde majú návštevníci opäť možnosť sa venovať množstvu vodných aktivít, takže ak sa vám nebude chcieť len vylihovať, môžete si napríklad zajazdiť na vodných skútroch. Pláž je lemovaná dlhou promenádou, kde okrem obchodov nájdete aj rôzne reštaurácie a bary, takže pokiaľ na Svätý Martin dorazíte s úmyslom stráviť tu pobytovú dovolenku, môžete ju bez problémov celú preleňošiť práve vo Philipsburgu.

Maho Beach – najznámejšia pláž Karibiku

V holandskej časti ostrova leží na jej západnom pobreží najznámejšia pláž na celom Svätom Martine a možno i v celom Karibiku – Maho Beach. V porovnaní s inými plážami je Maho pomerne malá a aj keď je čistá s krásnym pieskom, zrejme by normálne nepútala absolútne žiadnu pozornosť, obzvlášť keď na ostrove existujú omnoho krajšie pláže.

Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

Lietadlo pristáva ponad pláž Maho na letisku princeznej Juliany na ostrove Svätý Martin

Lenže v holandskej časti ostrova leží spomínané medzinárodné letisko princeznej Juliany a jeho pristávacia plocha končí práve pár metrov od Maho Beach. Lietadlá pristávajúce zo západnej strany tak prelietavajú len niekoľko metrov nad hlavami zvedavcov opaľujúcich sa na tejto pláži, čo je zážitok, ktorý si zrejme nenechá ujsť žiadny návštevník ostrova.

Lietadlo karibskej spoločnosti InselAir sa pripravuje na štart

Lietadlo karibskej spoločnosti InselAir sa pripravuje na štart

Alternatívnou atrakciou je potom vzlet lietadla smerom na východ, pretože v takom prípade stroj štartuje len pár metrov od pláže Maho s tryskami nasmerovanými na túto pláž. Odvážlivci sa vtedy postavia k plotu za dráhou a držiac sa tohto plota čakajú na odštartovanie lietadla. Silný prúd vzduchu ich v tom momente ošľahne ako fúknutie obra, odnesie nepripevnené časti oblečenia a zvíri piesok na pláži za nimi. Tejto zábavke sa hovori “jet blast” (dá sa voľne preložiť ako “ošľahnutie tryskou”).

\"Jet blast\" i malého lietadla dokáže urobiť poriadny vietor na pláži Maho

“Jet blast” i malého lietadla dokáže urobiť poriadny vietor na pláži Maho

Oba typy zážitkov (či už pristávanie lietadla alebo jeho vzlet) sú samozrejme tým viac umocnené, čím väčšie je lietadlo. Najobľúbenejšími tak bývajú štarty a pristátia veľkých zaoceánskych prúdových lietadiel spoločností Air France a KLM. Miestna tabuľa na Maho Beach informuje pravidelne o očakávaných príletoch a odletoch týchto veľkých lietadiel v daný deň. Menšie lietadlá potom ponad Maho Beach pristávajú a odlietajú prakticky permanentne počas celého dňa.

Z dôvodu zvedavosti často vzniká na ceste medzi Maho Beach a letiskom zápcha – jednak tu zavadzajú dobrodruhovia, ktorí sa tu zhromažďujú na “jet blast” a druhak tu spomaľujú či zastavujú premávku samotní šoféri z radov turistov.

Pláže, pláže, pláže

Ostrov Svätý Martin nedisponuje žiadnymi špecifickými prírodnými krásami, kvôli ktorým by stálo za to ho skúmať dlhú dobu. Ide jednoducho o miesto, kam chodia ľudia predovšetkým kvôli plážam, ležať pri mori a nasávať drinky. Nachádzajú sa tu jedny z najkrajších pláží celého Karibiku, more je tyrkysovo modré a teplé a pokiaľ vám ani to nestačí a neviete čo s peniazmi, môžete tu vyraziť na golf, do kasína alebo na nákupy do luxusných obchodov.

Pláž v zálive Mullett Bay

Pláž v zálive Mullett Bay

Pláže lemujú prakticky celý ostrov a ja na záver prinášam ešte fotky z ďalších dvoch pláží, ktoré sa nachádzajú z oboch strán hneď vedľa slávnej Maho Beach. Obe pláže sa tak nachádzajú stále v holandskej časti. Prvou je pláž lemujúca záliv Simpson Bay po celej dĺžke medzinárodného letiska princeznej Juliany. Ide tak o veľmi dlhú pláž (zhruba 2 km), z ktorej môžete pozorovať vzlietajúce a pristávajúce lietadlá na spomínanom letisku. K dispozícii tu je i niekoľko reštaurácií a barov a taktiež plážových hotelových rezortov.

Pláž v zálive Simpson Bay sa nachádza hneď vedľa letiska

Pláž v zálive Simpson Bay sa nachádza hneď vedľa letiska

Druhá pláž leží v zálive Mullett Bay a je obkolesená golfovým ihriskom. Je oveľa menšia než pláž v Simpson Bay a aj menej vybavená – nachádza sa tu len jeden bar. Rovnako však ako všetky pláže na Svätom Martine, je s krásnym pieskom a teplým morom, takže si tu môžete dosýta užiť karibské leňošenie.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Svätom Martine.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko princeznej Juliany (SXM) je v holandskej časti, vo francúzskej časti sa nachádza len maličké letisko Grand Case pre súkromné lety a lokálne lety medzi ostrovmi.

Letecké spojenie na Svätý Martin z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca a KLM ako ten holandský. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži alebo Amsterdame. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).

Z USA je k dispozícii niekoľko spojení na Svätý Martin, lietajú sem i veľké americké aerolinky, i nízkonákladovky (napríklad jetBlue).

Z iných karibských ostrovov sa dá na Svätý Martin dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT, InselAir alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

Z letiska sa dá dostať taxíkom alebo i MHD. Cena taxíkom kamkoľvek na opačnú stranu ostrova by nemala byť vyššia, než 25-30 USD, v prípade blízkych destinácií aj menej.

Autobusová zastávka sa nachádza na hlavnej ceste pri letisku, stačí len prejsť parkoviskom. Autobusy z letiska jazdia priamo len do Philipsburgu, pokiaľ potrebujete ísť na francúzsku časť ostrova, budete musieť prestúpiť  v Cole Bay. Šofér autobusu vám s cestou ochotne poradí.

Cena cesty autobusom sa pohybuje medzi 1-2 USD a vždy sa platí len v hotovosti priamo šoférovi. Je možné platiť v Eurách, ale v nevýhodnom kurze 1:1 k USD.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Jediné trajektové spojenie zo Svätého Martina je k dispozícii so susedným ostrovom Anguilla.

Lístok sa nedá kúpiť vopred, platí sa priamo na lodi (20 USD za jeden smer; 3/2016) – nedá sa platiť kartou. Navyše sa platí tzv. departure tax, pri odjazde zo Svätého Martina 5 USD, pri odjazde z Anguilly 8 USD (3/2016).

Trajekty premávajú každých 45 minút.

Na Svätý Martin sa dá dostať aj veľkou výletnou loďou, v sezóne ich tu kotví vždy aj niekoľko naraz. Tento druh cestovania vám však nepomôže o krajine zistiť prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.


Koľko to stojí?

Najnákladnejšou položkou počas pobytu na Svätom Martine je zrejme ubytovanie, ktoré môže raketovo vystreliť v prípade hotelových rezortov na pláži, kde sa pohybuje v stovkách Eur. Obyčajné hotely a AirBnB potom začínajú na 60-70 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (3/2016).

Vďaka dobrému zásobovaniu a množstvu supermarketov nie je jedlo tak nákladnou záležitosťou, ako na okolitých ostrovoch. Pokiaľ si nebudete chcieť variť, k dispozícii sú rôzne reštaurácie, od fast foodov až po tie luxusné. Jedlo v obyčajnej reštaurácii v meste vyjde na 10 USD.

Prenájom auta vyjde zhruba od 30-40 USD na deň (3/2016), k dispozícii sú všetky veľké svetové požičovne.

Vstupné na motýliu farmu je 14 USD (v cene je prehliadka so sprievodcom) s možnosťou sa kedykoľvek počas vášho pobytu na Svätom Martine vrátiť zdarma (3/2016).

Pláže sú verejné, za ležadlá sa platí 8-10 USD za deň (3/2016).


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Svätého Martina sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD funguje na Svätom Martine veľmi dobre a obsluhujú ho minivany a minibusy. Dostať sa nimi dá takmer všade na ostrove, aj keď spojenia v nedeľu sú dosť obmedzené, najmä vo východnej časti ostrova. Najlepšie pokrytie je medzi hlavnými mestami francúzskej a holadnskej časti, Marigotom a Philipsburgom, kde autobusy jazdia veľmi často.

Cesta autobusom stojí medzi 1 a 2 dolármi, podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v Eurách, ale v kurze 1:1 k USD, takže je výhodnejšie platiť dolármi (3/2016).

Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí stlačiť tlačidlo alebo zakričať “bus stop”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.

Na zastávkach vám často zastavia i miestni obyvatelia, ktorí ochotne vozia ľudí miesto autobusov. V takom prípade im stačí zaplatiť toľko, čo by ste zaplatili v autobuse, teda 1-2 doláre, privyrábajú si tak na benzín. V niektorých prípadoch vás však odvezú i zadarmo.

Dávajte si však pozor, aby ste nenasadli do zdieľaného taxíka, v takom prípade od vás bude chcieť šofér samozrejme oveľa vyššiu sumu – ale nemusíte sa báť, šofér vás na to upozorní vopred, takže sa môžete rozhodnúť, či nasadnete alebo nie.

V niektorých miestach, napríklad v Marigote či Philipsburgu, môžu byť počas špičky značné zápchy, takže pri ceste na letisko si v takom prípade nezabudnite nechať nejakú rezervu.

Autom

Na ostrove sú k dispozícii všetky veľké svetové požičovne, väčšinou na letisku. Po ostrove sú potom rozstrúsené i menšie lokálne požičovne.

Pri prenájme si pre istotu zistite, či je povolené autom prechádzať hranicu – aj keď to môže znieť smiešne, sú požičovne, ktoré to neumožňujú.

Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 30-40 USD za najmenšie autá (3/2016).

Ceny benzínu sa pohybujú okolo 1 USD za liter, teda nižšie ako u nás (3/2016).

Cesty sú na Svätom Martine v dobrom stave, jediným problémom bývajú zápchy počas špičky v okolí Marigotu a Philipsburgu.

Keďže ostrov je malý, dobrou alternatívou pre jeho prieskum môže byť aj skúter.

Taxíkom

Taxíkov je na Svätom Martine dostatok, obzvlášť v turisticky exponovaných destináciach. Ceny taxíkov sú nižšie ako na iných karibských ostrovoch a taxikári sa dajú najať aj ako sprievodcovia pre cesty po ostrove. V takom prípade si zvyknú účtovať okolo 50 USD za hodinu (3/2016).


Kde sa ubytovať?

Svätý Martin je malý ostrov a ubytovacie kapacity mimo hotelových plážových rezortov sú obmedzené, takže ceny ubytovania sú dosť vysoké.

Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa ušetriť oproti hotelom bohužiaľ veľmi nedá, takže nájsť ubytovanie pod 70 EUR na noc pre 2 osoby nie je veľmi jednoduché (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie