Južná Kórea

Gamcheon – aj Kórea má svoju favelu

0
Štvrť Gamcheon-dong v Busane

Gamcheon sa môže pochváliť niekoľkými prezývkami, či už od turistov alebo samotnej kórejskej vlády. Tá v ňom vidí kórejské Machu Picchu, zatiaľ čo trochu menej nadšení priaznivci ho označujú ako “Santorini Východu“. Vzhľadom k jeho histórii i vzhľadu je však podľa mňa najlepšie prirovnanie k brazílskej favele – nie je to však v žiadnom prípade prirovnanie myslené negatívne či neprajne.

Mesto Busan leží na juhu Kórejského poloostrova a je druhým najväčším mestom Južnej Kórey. Región okolo tohto mesta bol počas vojny v Kórei v 50-tych rokoch jedinou oblasťou, kde sa nebojovalo. Preto sem prúdilo obrovské množstvo utečencov, ktorí tu hľadali bezpečie pred zúrivosťou bojov medzi Severom a Juhom. V priebehu jediného roka sa tak populácia mesta takmer zdvojnásobila, čo samozrejme vyvolalo problém s nedostatkom bývania.

Miestne turistky v tradičných kórejských kostýmoch

Miestne turistky v tradičných kórejských kostýmoch

Časť utečencov sa uchýlila do Gamcheonu (výslovnosť zhruba ako “gamčon”), oblasti neďaleko rybieho trhu, kde si postavili jednoduché príbytky z toho, čo našli – dreva, kameňov a železného šrotu. Vznikol tak slum (resp. chudobná štvrť), ktorý vďaka hornatému terénu Busanu nebol nepodobný favelám v Riu, o ktorých som písal v tomto článku.

Chatrče boli neskôr prestavané do tehlových domčekov a nafarbené pestrofarebnými odtieňmi rôznych farieb, takže celá dedinka pôsobí trošku ako z hračkárstva. Naďalej však zostávala chudobnou štvrťou, a to dlho po skončení vojny (resp. uzavretí prímeria). Ešte na konci minulého storočia, teda zhruba pred 20 rokmi, šlo o zanedbané a nie veľmi lákavé miesto, kde žila najchudobnejšia časť obyvateľstva mesta, zatiaľ čo v iných jeho častiach rástli vysoké mrakodrapy, moderné nákupné centrá a ďalšie stavby.

Malý princ a líška pozerajú na údolie

Malý princ a líška pozerajú na údolie

Zmena nastala po tom, čo kórejské ministerstvo turizmu predstavilo v roku 2009 projekt “Dreaming of Machu Picchu in Busan“, ktorý mal za úlohu premeniť a predstaviť mesto Busan ako kórejské Machu Picchu – turistický magnet svetovej extratriedy v Peru. Aj keď ide zrejme o trošku privysoko nasadenú latku, ako hovorí staré príslovie – je treba mieriť ku hviezdam. V rámci tohto projektu boli najatí umelci, ktorí dostali za úlohu dedinku Gamcheon oživiť, čo sa im aj podarilo – domčeky boli opravené, namaľované, ulice a výhľady boli doplnené rôznymi umeleckými dielami, vzniklo múzeum a obchodíky so suvenírmi a boli nainštalované informačné tabule, okrem kórejčiny aj v angličtine. Proste vláda urobila všetko preto, aby sa z Gamcheonu stala atraktívna turistická destinácia.

A táto snaha rozhodne padla na úrodnú pôdu. Záujem turistov prudko stúpol a prúdia sem davy tých, čo si chcú urobiť fotografiu s malebným svahom posiatym farebnými domčekmi. Hneď po vysadení z autobusu vás informačné tabule navedú k miestu, ktoré je vstupom do dedinky a kde sa vám otvorí hneď ten najlepší výhľad na celý Gamcheon ležiaci na náprotivnom svahu.

Po dostatočnom pokochaní sa výhľadmi turisti neodolajú možnosti vstúpiť do úzkych uličiek dedinky a prejsť sa pomedzi farebné domčeky. Na rozdiel od “pravých” faviel v Brazílii sú uličky v Gamcheone čisté a udržiavané a jedinou výzvou pri chodení po dedinke budú ich strmé sklony, prípadne množstvo schodov.

Pokiaľ sa dostanete až na ich vrchol, odmenou vám bude výhľad na celé údolie, ktoré sa pod Gamcheonom rozprestiera, ako aj náprotivný svah, z ktorého ste sa do dedinky dostali. V diaľke je tiež možné vidieť more a busanský prístav s nákladnými loďami a žeriavmi.

V tejto najvyššej časti dedinky sa nachádza niekoľko zaujímavých umeleckých inštalácií, vrátane Malého princa s líškou, sediacich na zábradlí a pozerajúcich na Gamcheon a celé údolie. Výhľad je tu výborný, ale pokiaľ budete chcieť fotku s Malým princom a líškou, budete musieť vystáť radu – tak extrémny je o nich záujem.

Pokiaľ sa rozhodnete zísť z Gamcheonu smerom dolu k prístavu (namiesto toho, aby ste sa vrátili rovnakou cestou, ktorou ste prišli), narazíte na niekoľko ďalších umeleckých inštalácií a najmä múzeum venované Gamcheonu, kde nájdete napríklad zmenšený model celej dedinky alebo (ak ste nemali ešte dosť) ešte jednu sochu Malého princa s líškou.

Ak sa rozhodnete navštíviť Busan, Gamcheon by sa rozhodne mal dostať do vášho itinerára aj napriek tomu, že toto mesto vie ponúknuť veľa ďalších zaujímavých miest. Gamcheon je jednoducho príkladom toho, ako môže podpora rozvoja turizmu padnúť na úrodnú pôdu a priniesť rozvoj celej oblasti.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Južnej Kórei.


Ako sa sem dostať?

Najbližšia stanica metra je Toseong (linka 1). Od stanice to nie je do Gamcheonu ďaleko, ale je treba prekonať dosť strmý kopec, preto je lepšie absolvovať túto cestu autobusom. Autobusy odchádzajú spred nemocnice PNU Cancer Center, ku ktorej sa z metra dostanete najrýchlejšie východom číslo 6 (prípadne 8, ale potom treba prejsť cez cestu). Väčšinou to nebýva problém nájsť, keďže sem prúdia takmer vždy vyššie počty turistov než domácich.

Spred nemocnice je potom možné ísť autobusom 2 alebo 2-2, prípadne aj inými spojmi – v takom prípade je však lepšie sa spýtať domácich, či autobus naozaj ide ku Gamcheon Cultural Village. Cena za dopravu autobusom je 900 kórejských wonov (5/2016) je treba mať drobné).

Ďalšou možnosťou je využiť pre dopravu od nemocnice taxík (zhruba 3000 wonov).


Kedy sem cestovať?

Návšteva je možná celoročne, v lete sú však teploty dosť vysoké a vyskytuje sa tu veľké množstvo zrážok, takže je lepšie sem cestovať mimo letného obdobia.


Ako sa tu pohybovať?

V rámci dedinky je možné sa pohybovať len pešo – niektoré uličky sú len úzke a do niektorých častí sa dá dostať len po schodoch. Okraje dedinky, vrátane jej hornej časti sú prístupné autom, avšak vjazd zrejme nie je možný pre tých, čo tu nežijú.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít je v Busane dostatok, prípadne je možné využiť AirBnB. V samotnom Gamcheone ubytovanie možné nie je, ale vzhľadom k dobrej dostupnosti MHD to nie je problém.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie