Španielsko

Málaga – rodisko Pabla Picassa na Slnečnom pobreží

0
Pohľad na Málagu z pevnosti Gibralfaro

Málaga je najjužnejším veľkým mestom Európy, ktoré leží na Slnečnom pobreží (Costa del Sol) a teší sa celoročne teplému a slnečnému počasiu. Druhé najväčšie mesto Andalúzie (po Seville) je známe okrem iného aj tým, že sa tu narodil svetoznámy maliar Pablo Picasso alebo herec Antonio Banderas. Zároveň sa jedná o jedno z najstarších miest sveta, ktoré bolo založené Feníčanmi pred 2800 rokmi a je tak staršie, ako napríklad Rím.

Rodný dom Pabla Picassa v Málage

Rodný dom Pabla Picassa v Málage

Aby nebolo superlatívov o Málage málo, pridám ďalší – ide o hlavné ekonomické a finančné centrum južného Španielska a jedno z ekonomicky najaktívnejších miest v celej krajine. Predčí ho len veľká dvojka Madrid a Barcelona, doplnená Valenciou. Aj keď je Málaga menej populárnou destináciou, než spomínané tri mestá, počet turistov v meste každoročne rastie a mesto im má rozhodne čo ponúknuť. A nejde len o pláže a more.

Stánok s typickou španielskou šunkou na tržnici Merced v Málage

Stánok s typickou španielskou šunkou na tržnici Merced v Málage

Keďže Andalúzia bola niekoľko storočí pod maurskou nadvládou, veľa z jej miest si dodnes zachovalo trochu orientálny vzhľad a charakter. Ďalším dôsledkom je množstvo hradov a pevností, ktoré sa v tejto časti Španielska nachádzajú. A Málaga má takéto pevnosti hneď dve a tieto sú zrejme najväčším lákadlom mesta.

Mestská radnica v Málage

Mestská radnica v Málage

História takmer 3-tisícročného mesta

Feníčania založili mesto s názvom Malaka okolo roku 770 pred naším letopočtom, čo znamená pred takmer 2800 rokmi. Patrí tak medzi najstaršie mestá Európy (i sveta). Feníčania boli národom moreplavcov a obchodníkov, ktorí pochádzali z východného pobrežia Stredozemného mora, kde dnes leží Sýria a Libanon. Patrili medzi najvyspelejšie národy sveta a dali nám vynálezy ako peniaze alebo abeceda. Feníčania osídľovali postupne celé pobrežie Stredozemného mora a Malaku založili konkrétne Feníčania z mesta Tyre, ktoré dnes leží v Libanone. Malaka bola založená ako prístavné mesto a jeho strategická pozícia neďaleko Gibraltarského prielivu mu sľubovala prosperujúcu budúcnosť.

Neskôr sa dostala Malaka pod kontrolu Kartága, ktoré však veľmi rýchlo nahradili Rimania. Pamiatkou na toto obdobie je rímske divadlo, ktoré sa nachádza v centre mesta a bolo objavené až v roku 1951. Rimania mesto kontrolovali až do pádu ríše, keď sa ho na nejakú dobu zmocnili Vizigóti a následne Byzantínci.

Pozostatky rímskeho divadla v Málage priamo pod múrmi pevnosti Alcazaba

Pozostatky rímskeho divadla v Málage priamo pod múrmi pevnosti Alcazaba

Od 8. storočia trvala nadvláda Maurov (Arabov zo severu Afriky) na celom Pyrenejskom poloostrove (teda v Španielsku a Portugalsku). Nešlo však o žiadnu hegemóniu a jednotlivé arabské frakcie často bojovali aj medzi sebou. Malaka zmenila v dôsledku bojov medzi rôznymi kalifátmi a emirátmi za viac ako 700 rokov arabskej nadvlády svojho majiteľa aspoň 4-krát. Mesto navštívil aj Ibn Battuta, arabský cestovateľ (známy v arabskom svete podobne ako Marco Polo v Európe), ktorý mesto vo veľmi dobrom svetle popísal vo svojich zápiskoch. Z tohto obdobia sa tu nachádzajú hneď dve pevnosti, ktoré tu Maurovia postavili.

Maketa mesta Málaga v múzeu na hrade Gibralfaro - vpredu katedrála, za ňou pevnosť Alcazaba a za ňou úplne hore na kopci hrad Gibralfaro

Maketa mesta Málaga v múzeu na hrade Gibralfaro – vpredu katedrála, za ňou pevnosť Alcazaba a za ňou úplne hore na kopci hrad Gibralfaro

Na konci arabskej nadvlády bola Málaga súčasťou Granadského emirátu a z tohto dôvodu bola jedným z miest s najdlhším obdobím pod kontrolou Maurov. K jeho dobytiu kresťanskými vojskami v rámci Reconquisty došlo až v roku 1487 – len pár rokov pred Kolumbovou cestou do Ameriky. V nasledujúcich rokoch prebehlo dobrovoľno-násilné pokresťančenie moslimskej a židovskej populácie.

Hradbám Alcazaby v Málage dominujú obdĺžnikové tvary

Hradbám Alcazaby v Málage dominujú obdĺžnikové tvary

V novodobej histórii došlo k väčším bojom v Málage počas Španielskej občianskej vojny medzi legitímne zvolenými republikánmi a fašistickými pučistami na čele s neskorším diktátorom Franciscom Francom. Počas bojov prišli len v Málage o život tisícky ľudí, 2. svetová vojna sa však mesta (a celej krajiny) nedotkla ani zďaleka tak ničivo ako zvyšku Európy, paradoxne vďaka fašistickému režimu, ktorý sa rozhdol do vojny nevstúpiť kvôli zničenej ekonomike a ktorý sa po občianskej vojne chopil moci a udržal si ju až do Francovej smrti v roku 1975.

Jedno z nádvorí v palácovej časti pevnosti Alcazaba v Málage v typicky maurskom štýle

Jedno z nádvorí v palácovej časti pevnosti Alcazaba v Málage v typicky maurskom štýle

Hlavnou agendou Málagy dnes je stať sa kultúrnym centrom Andalúzie a obrovské množstvo prostriedkov bolo investovaných do otvorenia nových múzeí a zlepšenia turistickej infraštruktúry. Tento cieľ sa zatiaľ darí plniť celkom dobre a v kombinácii s príjemným prímorským prostredím a teplým podnebím je Málaga predurčená k tomu, aby sa stala jednou z najvýznamnejších turistických destinácií v Európe.

Námestie Plaza de la Constitución v Málage

Námestie Plaza de la Constitución v Málage

“Jednoruká” katedrála

Katedrála v Málage je monumentálnou stavbou, ktorá pochádza z obdobia po Reconquiste (znovudobytí Španielska kresťanskými armádami). Tento obrovský chrám začali stavať v roku 1528 a jeho stavba trvala viac ako 250 rokov. Po architektonickej stránke ide o renesančnú stavbu a renesančnú výzdobu má i interiér. Výnimkou je fasáda chrámu, ktorá je baroková. Katedrála má len jednu vežu, aj keď pôvodne mala mať dve. Južná veža tak zostáva dodnes nedostavaná, čo je evidentné i pri pohľade na katedrálu spredu. Z dôvodu chýbajúcej veže dostala táto katedrála prezývku La Manquita, čo sa dá preložiť ako “Jednoruká”.

Katedrála v Málage s nedokončenou južnou vežou (vpravo)

Katedrála v Málage s nedokončenou južnou vežou (vpravo)

Celý názov katedrály znie Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, je teda zasvätená Božiemu vteleniu a okrem funkcie katedrály (sídla biskupa) má i titul baziliky. Katedrála nemá typický krížový pôdorys, ale obdĺžnikový, čo ešte viac pridáva na jej monumentálnosti. Jej strop je tvorený menšími a väčšími kupolami, ktoré sú však vysoko nad hlavami návštevníkov. Chrám a jeho stĺpy sú tak vysoké, že jednotlivé kupoly vyzerajú skôr ako také kruhové výklenky v jeho strope.

Bočná loď katedrály v Málage s vysokými stĺpmi a malými kupolami

Bočná loď katedrály v Málage s vysokými stĺpmi a malými kupolami

Katedrála skrýva mnoho vzácnych umeleckých diel, medzi ktorými nechýbajú bohato zdobené oltáre. Niektoré sú staršie ako samotná katedrála, lebo sem boli prenesené z pôvodnej katedrály, ktorá sídlila v skonvertovanej mešite. Taktiež sa tu nachádza niekoľko majstrovských obrazových a sochárskych diel nielen od španielskych maliarov, ale napríklad aj z Talianska alebo Flámska.

Katedrála v Málage je tak jednoznačne jednou z hlavných turistických atrakcií v meste, ktorú by si nikto nemal nechať ujsť.

Rímske divadlo – dlho pochovaná história, ktorú objavili vďaka záhrade

Rimania postavili divadlo v Málage ešte v dobe prvého cisára Augusta, na úplnom začiatku nášho letopočtu (resp. ešte pred ním). Je teda staré už 2000 rokov a bolo používané do 3. storočia. Neskôr poslúžilo ako zdroj stavebného materiálu pre pevnosť Alcazaba, ktorá stojí priamo nad ním. Postupne sa naň však zabudlo a divadlo zmizlo pod nánosmi terénu na dlhé storočia.

Pozostatky rímskeho divadla v Málage priamo pod múrmi pevnosti Alcazaba

Pozostatky rímskeho divadla v Málage priamo pod múrmi pevnosti Alcazaba

Zaujímavý je príbeh o tom, ako bolo divadlo opäť objavené. Stála tu budova Palacio de Archivos y Bibliotecas, známa tiež jednoducho ako La Casa de la Cultura (Dom kultúry). V roku 1951 sa miestne autority rozhodli budovu obohatiť o záhradu, pri realizácii ktorej narazili robotníci na pozostatky divadla. Archeológovia následne odkryli a zrekonštruovali caveu, teda časť, ktorá slúžila ako hľadisko. V roku 1988 vedenie mesta rozhodlo, že Dom kultúry bude zdemolovaný, aby mohol byť odkrytý a zrekonštruovaný i zvyšok divadla. Tento plán bol zrealizovaný až v roku 1995 a tak paradoxne výsledkom snahy o rozšírenie Domu kultúry bola jeho úplná demolícia. Kiežby sa také niečo dalo urobiť v Herculaneu

Dnes si tak návštevníci môžu zblízka obzrieť rímske divadlo, ako aj novovybudované návštevnícke informačné centrum, ktoré slúži aj ako malé múzeum, kde je možné vidieť artefakty nájdené pri archeologických vykopávkach.

Alcazaba – pevnosť Maurov

Priamo od rímskeho divadla vedie cestička na kopec za ním, na ktorom sa rozprestiera pevnosť Alcazaba. Alcazaba je pošpanielčené arabské slovo “al qasbah”, ktoré znamená “pevnosť” alebo “citadela”. Preto sa toto slovo používa na označenie maurských pevností v celej Andalúzii. Alcazaba v Málage je však špecifická tým, že je najlepšie zachovanou maurskou pevnosťou v celom Španielsku a už len preto stojí za návštevu. Okrem cesty okolo rímskeho divadla druhou možnosťou, ako sa dostať k pevnosti Alcazaba na kopec, je výťah. Výťah nájdete v tuneli, ktorý ústi na ulicu Calle Guillen Sotelo za mestskou radnicou (na krížení s ulicou Calle Francisco Bejarano Robles).

Pevnosť Alcazaba v Málage sa topí v zeleni

Pevnosť Alcazaba v Málage sa topí v zeleni

Alcazaba bola postavená v 10. a 11. storočí a neskôr prestavaná a rozšírená v 13. a 14. storočí. Ako stavebný materiál poslúžili i kamene z rímskeho divadla ležiaceho pod pevnosťou. Pevnosť má dvojité opevnenie (vonkajšie a vnútorné) a je prototypom arabskej vojenskej architektúry svojej doby. Typickou je pre ňu najmä štvoruholníkový pôdorys, čo je vidieť na opevnení i jeho vežiach, ktoré majú prísne hranaté tvary.

Hradbám Alcazaby v Málage dominujú obdĺžnikové tvary

Hradbám Alcazaby v Málage dominujú obdĺžnikové tvary

Celá pevnosť je priam ponorená v zeleni – v jej okolí aj vnútri rastú rôzne kvety, kríky, stromy i palmy. Vegetácia je miestami tak bujná, že obranné múry pevnosti ani neuvidíte a zjemnuje tak ostré kontúry hradieb, ktoré tak nevyzerajú ako vojenská stavba, ale skôr ako palác v obrovskej záhrade. Zeleň prevláda i vo vnútri opevnenia a prechádzka pevnosťou je tak veľmi príjemná vďaka tieňu stromov a paliem. Navyše je celá pevnosť plná jazierok, fontánok, studní a iných vodných prvkov. Mať vodu v dome bolo v arabskom svete vždy symbolom prosperity a bohatstva a stavitelia Alcazaby mali k dispozícii prostriedkov dostatok.

Vodné elementy boli dôležitou súčasťou maurských stavieb v pevnosti Alcazaba v Málage

Vodné elementy boli dôležitou súčasťou maurských stavieb v pevnosti Alcazaba v Málage

Alcazaba bola okrem pevnosti aj kráľovským sídlom, takže vo vnútri jej hradieb sa nachádza i kráľovský palác. Palác je obklopený zvyškami obydlí, ktoré obýval personál, vojaci alebo remeselníci. V jednotlivých stavbách sú malé expozície s artefaktmi, ktoré boli nájdené v paláci a jeho okolí. Samotné sídlo kráľovskej rodiny je zachované v relatívne dobrom stave a je možné tu obdivovať prvky maurskej architektúry, spolu s typickými dvormi s vodnými bazénikmi.

Jedno z nádvorí v palácovej časti pevnosti Alcazaba v Málage v typicky maurskom štýle

Jedno z nádvorí v palácovej časti pevnosti Alcazaba v Málage v typicky maurskom štýle

Vďaka mohutnosti svojich dvojitých hradieb odolávala pevnosť Alacazaba v Málage veľmi dlho dobytiu a kapitulovala až v roku 1487, po jednom z najdlhších obliehaní celej Reconquisty. Kresťanskí monarchovia (Los Reyes Católicos), ako bol prezývaný kráľovský pár Izabela I. Kastílska a Ferdinand II. Aragonský, po dobytí pevnosti dali vztýčiť na jej veži svoju kráľovskú štandardu. Izabela I. Kastílska bola práve tá kráľovná, ktorá umožnila Krištofovi Kolumbovi cestu za Atlantik a objavenie Ameriky.

Gibralfaro – keď je jedna pevnosť málo

Za pevnosťou Alcazaba sa týči ešte vyšší kopec Gibralfaro, na vrchole ktorého sa rozprestiera ďalšia pevnosť, ktorá nesie rovnaký názov. Obe pevnosti spoločne odolávali tri mesiace dlhému kresťanskému obliehaniu v roku 1487, kým neboli vyhladovaní obrancovia donútení sa vzdať. Pevnosť stála na tomto kopci už v časoch, keď mesto založili Feníčania a na jej ruinách postavili v 14. storočí Maurovia novú pevnosť.

Výhľad na prístav a historické centrum Málagy s katedrálou (vpravo) z kopca Gibralfaro

Výhľad na prístav a historické centrum Málagy s katedrálou (vpravo) z kopca Gibralfaro

K hradu sa dá dostať autobusom č. 35 z centra mesta, ale je lepšie si cestu sem vyšlapať pešo, pretože vedie cez veľmi pekné a udržiavané záhrady. Aj keď je to trošku strmejší výstup než na Alcazabu, nejedná sa o nijak namáhavý výkon. Pokiaľ sa rozhodnete pre cestu po vlastných, bude vám odmenou za 20-minútový výstup nielen prostredie krásnych záhrad, ale aj výborný výhľad na more a prístav v Málage, prípadne na toreádorskú arénu.

Hrad Gibralfaro nie je zďaleka tak dobre zachovaný ako Alcazaba a v podstate ide hlavne o zrekonštruované hradby, vo vnútri ktorých sa už nenachádza žiadna významnejšia stavba. Stojí tu však malé múzeum, kde je možné vidieť expozície súvisiace s históriou hradu po Reconquiste. Inak sú vo vnútri jeho hradieb len divo rastúce stromy, takže v prípade, že vám čas dovolí vybrať si len jeden z hradov, asi bude lepšou voľbou Alcazaba.

Výhľad na Málagu z hradu Gibralfaro - v strede katedrála, pred ňou pevnosť Alcazaba

Výhľad na Málagu z hradu Gibralfaro – v strede katedrála, pred ňou pevnosť Alcazaba

Pokiaľ však dáte šancu aj Gibralfaru, určite nebudete ľutovať. Z jeho hradieb je výborný výhľad na celé okolie (na rozdiel od Alcazaby) a uvidíte odtiaľto nielen more a prístav, ale napríklad i katedrálu, historické centrum Málagy, univerzitu, futbalový štadión, či samotnú Alcazabu. Krásne sú tiež okolité hory, ktoré obkolesujú celé mesto.

Severná časť Málagy, vľavo v zeleni vidieť univerzitu, za ňou futbalový štadión

Severná časť Málagy, vľavo v zeleni vidieť univerzitu, za ňou futbalový štadión

Hrad Gibralfaro je s Alcazabou prepojený priamou cestou, ktorá je však zatvorená. Pre presun medzi obomi pevnosťami tak budete musieť vždy najprv zísť dolu do mesta. Najjednoduchšia cesta je od výťahu z Alcazaby, asi 50 metrov po ulici Calle Guillen Sotelo poza mestskú radnicu a odtiaľ hore schodmi cez záhrady Jardines de Puerta Oscura.

Mesto Pabla Picassa

Naznámejším rodákom z Málagy je jednoznačne Pablo Picasso, podľa ktorého je dokonca pomenované i miestne letisko. Maliar, ktorý sa preslávil vďaka svojim kubistickým dielam, sa narodil v dome na námestí Plaza de la Merced. V tomto dome vyrastal a prežil svoje detstvo a dnes tu sídli malé múzeum, kde môžete vidieť rôzne rodinné predmety, ale aj obrázky, ktoré nakreslil svetoznámy maliar ešte ako dieťa.

Socha Pabla Picassa na lavičke na námestí Plaza de la Merced v Málage

Socha Pabla Picassa na lavičke na námestí Plaza de la Merced v Málage

Na samotnom námestí Plaza de la Merced sa potom môžete so slávnym umelcom odfotografovať – na lavičke, kúsok od jeho rodného domu, je totiž jeho sediaca socha. Na námestí sa taktiež nachádzajú stánky, ktoré fungujú ako tržnica kníh. Pokiaľ teda vládnete rodnému jazyku Pabla Picassa, môžete si tu doplniť svoju knižnicu niekoľkými kúskami za dobrú cenu.

Trh s knihami na námestí Plaza de la Merced v Málage

Trh s knihami na námestí Plaza de la Merced v Málage

Ak vás však zaujíma skôr to hlavné životné dielo Pabla Picassa, budete musieť zamieriť trochu ďalej od jeho rodného domu na námestí Plaza de la Merced. Konkrétne na Ulicu sv. Augustína (Calle San Agustín), kde stojí nové (otvorené v roku 2003) Picassovo múzeum (Museo Picasso Málaga). Táto ulica bola vybraná aj preto, že sem malý Pablo chodil do jaslí a pracoval tu jeho otec. Múzeum sa nachádza v budove zo 16. storočia, ktorá bola prispôsobená tomu, aby mohla hosťovať takmer 300 Picassovych diel, vrátane sôch a skíc, z ktorých väčšinu darovali múzeu Picassovi rodinní príslušníci.

Tržnica

Nakupovanie v tržniciach sa v Španielsku teší stále veľkej obľube. Ich funkcia sa však v posledných rokoch zmenila a pravých mestských tržníc, kde nakúpite čerstvé suroviny pre prípravu jedla, je už menej ako kedysi. Tržnice dnes slúžia skôr ako take veľké food courty s kvalitným jedlom. To isté platí aj o tržnici Mercado de la Merced, ktorá stojí priamo oproti rodnému domu Pabla Picassa, pár krokov od námestia Plaza de la Merced. Nájdete tu niekoľko stánkov s rôznymi druhmi pochúťok a dokonca i pizzeriu (ale kto by si dával pizzu v Španielsku, že?). Funkcia tržnice však zostala čiastočne zachovaná a dajú sa tu nakúpiť i rôzne suroviny, vrátane tradičnej šunky.

Centrum Málagy a pláže

Málaga je veľmi živé mesto a aj keď nemáte práve náladu na prieskum historických pamiatok, môžete sa len tak potulovať jej ulicami a určite sa nudiť nebudete. Keďže ide o prímorské mesto, navyše v teplom podnebnom pásme, nachádza sa tu niekoľko piesočných pláží, v okolí ktorých stoja moderné vysoké budovy a taktiež moderná marína (prístav pre malé loďky a jachty). Najobľúbenejšou a pravdepodobne aj najväčšou plážou je Malagueta, ktorá leží priamo pod hradom Gibralfaro, kúsok od arény pre býčie zápasy.

Pláž Malagueta v Málage (zdroj: Wikipedia)

Pláž Malagueta v Málage (zdroj: Wikipedia)

Večer samozrejme vyrazia ľudia z pláží do ulíc v centre mesta, takže večer sú ešte viac preplnené, ako cez deň. Málaga je v tomto smere prototypom plážového rezortného mesta – široké pešie dláždené ulice sú lemované množstvom obchodov so suvenírmi, ale i barmi a reštauráciami, ktoré sú natlačené jedna na druhej. Málaga je preto destináciou, ktorá má čo ponúknuť prakticky každému typu turistu – plážovým povaľačom, milovníkom histórie, umenia, pamiatok, tým holdujú nákupom, tým čo sa len tak radi potulujú po uliciach či kopcoch, ale aj vymetačom barov a fanúšikom nočného života alebo gurmánom, čo majú radi dobré jedlo. K tomu treba pripočítať množstvo múzeí a divadiel, takže ani milovníci kultúry neprídu skrátka.

Hlavná pešia zóna Calle Marqués de Larios v Málage

Hlavná pešia zóna Calle Marqués de Larios v Málage

Srdcom celého centra je dlhý peší bulvár Calle Marqués de Larios, ktorý vedie od námestia Plaza de la Marina na pobreží až k námestiu Plaza de la Constitución. Táto ulica je skôr nákupným korzom s množstvom obchodov lepších i lacnejších značiek, ale nočný život potom patrí uličkám v jej okolí, kde sú roztrúsené bary a reštaurácie.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Španielsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letisko v Málage (AGP) nesie názov po Pablovi Picassovi a je hlavným leteckým uzlom v Andalúzii a jedným z najväčších v Španielsku. K dispozícii je množstvo spojení z Európy, vrátane mnohých nízkonákladových liniek a charterových letov.

Najlacnejšou alternatívou pre lety do Málagy od nás je zrejme linka Bratislava – Málaga, ktorú prevádzkuje Ryanair.

Pre tých, čo to majú bližšie do Budapešte, je k dispozícii linka spoločnosti Wizzair. Z Prahy je potom k dispozícii linka spoločnosti Smartwings.

Okrem toho sem lieta mnoho ďalších spoločností, vďaka čomu môžu byť letenky do Málagy naozaj lacné (aj keď môžu vyžadovať prestup). V rámci Španielska je potom do Málagy k dispozícii taktiež veľa letov viacerých spoločností, vrátane národných aeroliniek Iberia alebo nízkonákladovky Vueling.

Taxi z letiska do centra stojí od 20 EUR (10/2016).

Z letiska sa okrem taxíka dá dostať vlakom alebo autobusom. Priamo na letisku je vlaková stanica Aeropuerto a prímestské vlaky (cercancías) do centra jazdia každých 20-30 minút. Cesta trvá menej ako štvrť hodiny a stojí okolo 2 EUR (11/2016). Vlaky nejazdia v noci (posledný ide po polnoci, prvý okolo 6. ráno). Informácie o cestovných poriadkoch a cenách lístkov nájdete na týchto stránkach.

Autobus z letiska v Málage stojí 3 EUR a cesta trvá 15-25 minút, podľa premávky (11/2016). Do Málagy jazdia autobusy označené písmenom A a premávajú zhruba od 7. ráno do polnoci. Informácie o cestovných poriadkoch tejto linky (a aj ostatných v Málage) nájdete na týchto stránkach.

Z letiska v Málage sa dá priamymi autobusmi dostať aj do iných miest – Marbella, Estepona, ale i do Granady a Almeríe (obmedzené množstvo spojení).

Autobusom

Z iných španielskych miest sa do Málagy dá dostať autobusmi, čo je síce pomalšia, ale i lacnejšia alternatíva k vlakom.

Autobusové spojenia prevádzkuje v Španielsku viacero spoločností, medzi tie najväčšie patria Alsa a Movelia.

Medzinárodné spojenia sú potom k dispozícii z viacerých krajín, vrátane Portugalska, Nemecka, Francúzska, Belgicka, Holandska, Veľkej Británie, Švajčiarska, ale aj Maroka. Jednou zo spoločností, ktorá prevádzkuje medzinárodné spojenia, je Eurolines.

Vlakom

V Málage sa nachádza železničná stanica, takže sa sem dá dostať z celého Španielska vlakmi RENFE (Španielske železnice). Informácie o spojeniach a cenách si môžete vyhľadať na týchto stránkach a zároveň sa tam dajú lístky i zakúpiť. Vysokorýchlostné vlaky sú pomerne drahé (treba kupovať v predstihu), prímestské (cercancías) a pomalšie vlaky bývajú za rozumnú cenu.

Autom

Do Málagy sa dá dostať po diaľnici z viacerých okolitých miest, vrátanie Almeríe, Granady, Córdoby, Sevilly alebo Gibraltaru. Niektoré časti diaľnic sú spoplatnené, ale vždy je k dispozícii i bezplatná cesta (často tiež diaľnica). Pre zistenie, ktoré diaľnice sú spoplatnené, môžete využiť napríklad Google Maps.

Informácie o cestovaní autom v meste a parkovaní nájdete nižšie.


Koľko to stojí?

(Všetky ceny sú platné k 10/2016)

Vstupné do katedrály v Málage je 5 EUR.

Vstupné do pevností Alcazaba i Gibralfaro je 2.20 EUR za každú. Ak si kúpite kombinované vstupné do oboch, zaplatíte 3.35 EUR. Vstupné sa kupuje v automate, takže je potrebné mať dostatok mincí na zaplatenie.

Vstupné do múzea v rodnom dome Pabla Picassa je 3 EUR. V nedeľu od 16:00 je vstupné zadarmo.

Vstupné do múzea Pabla Picassa v Málage je 7 EUR. Vstupné počas posledných dvoch hodín otváracej doby je každú nedeľu zadarmo.

Vstupné do informačného centra rímskeho divadla i samotného rímskeho divadla je zadarmo.


Kedy sem cestovať?

V Andalúzii je krásne a teplo väčšinu roka. Optimálnymi obdobiami sú jar a jeseň, kedy sú teploty príjemné (nad 20 stupňov), zatiaľ čo u nás začína mrznúť.

V lete už môžu byť teploty nepríjemne vysoké. Pokiaľ sa však chystáte stráviť väčšinu času pri mori alebo bazéne, leto bude zrejme ideálnym obdobím pre takéto aktivity.

S trochou šťastia môžete vychytať dobré počasie dokonca i v zime. V týchto zemepisných šírkach zimy nebývajú kruté a s trochou šťastia môže byť aj relatívne teplo. Nevýhodou sú však výrazne kratšie dni.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Väčšina turisticky zaujímavých miest v Málage sa nachádza blízko seba v centre a jeho okolí, takže sa dá medzi nimi veľmi ľahko presúvať pešo. Navyše sa takmôžete potúlať jej uličkami, takže ide o najlepší spôsob, ako sa s mestom zoznámiť. To isté platí i pre pevnosti Alcazaba a Gibralfaro, aj keď na Alcazabu sa dá dostať výťahom a na Gibralfaro autobusom.

MHD

MHD v Málage je obsluhovaná autobusmi. V rámci pohybu v centre je lepšie využívať vlástné nohy, ale v prípade, že sa potrebujete dostať mimo centra (napríklad máte ubytovanie ďaleko), môžete využiť tieto stránky pre vyhľadávanie spojenia. Jedna cesta stojí 1.30 EUR (10/2016).

Autom

Cestovanie autom v Málage môže byť bolestivé, pokiaľ sa dostanete do úzkych uličiek v centre mesta. Pokiaľ sa budete držať na hlavných ťahoch, nemali by ste mať väčší problém, okrem zápch, ktoré sa občas vyskytnú v špičke.

V Málage je k dispozícii niekoľko parkovacích domov, najlepšiu pozíciu pre prieskum centra pevností má zrejme Parking Marina (pod námestím Plaza de la Marina), ku ktorému sa dostanete po hlavnom ťahu Paseo de los Curas (parkovisko má vjazd na mieste, kde sa táto ulica spája s ulicou Avenida de Manuel Agustín Heredia).

Parkovné je zhruba 2 EUR za hodinu, tarifikácia je po minúte (11/2016). Informácie o aktuálnych cenách parkovného v celej Málage nájdete tu.

Na bicykli

Prieskum mesta na bicykli sa stáva veľmi populárnym a k dispozíi je viacero požičovní bicyklov. Vzhľadom ku kopcovitosti terénu a množstvu ľudí, ako aj nepraktickosti pri návšteve interiérov pamiatok, by som však cyklistickú dopravu v meste neodporúčal.


Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v Málage majú veľmi široké spektrum a závisia od polohy (na pláži sú samozrejme najvyššie) a sezóny (najvyššie ceny v lete).

Ceny ubytovania v základných hoteloch s dobrým hodnotením mimo sezóny (napríklad na jar) začínajú na 35 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (11/2016).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete ušetriť, pretože tento spôsob ubytovania je v Španielsku dost obľúbený. Izba pre dvoch sa dá zohnať už za 15-17 EUR za noc (11/2016), teda za polovicu oproti hotelom.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie