Francúzsko

Francúzsko je západoeurópska krajina, najväčšia v celej EÚ a tretia najväčšia v Európe.

Francúzsko je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na celom svete a ročne sem cestujú desiatky miliónov turistov.

Krajina môže vďaka svojej rôznorodosti ponúknuť prakticky všetko, bez ohľadu aký typ turistu ste – má krásne pláže na južnom pobreží, oceán ako stvorený na vodné športy na západnom pobreží, Alpy pre najnáročnejších lyžiarov, tisícročia staré pamiatky pre milovníkov kultúry a histórie, neskutočné množstvo múzeí a galérií, zachované stredoveké mestá a dediny, nádhernú prírodu a výbornú kuchyňu.

Dobre rozvinutá infraštruktúra (diaľnice, železnice) umožňuje aj napriek veľkosti krajiny navštíviť množstvo miest bez toho, aby vás to stálo veľa času.

Francúzi sú veľmi hrdí na svoju históriu a sú veľkí patrioti. Posvätná je pre nich aj ich republika, zrodená v krvavej revolúcii, v ktorej sa zbavili svojho kráľa a poddanstva. Ide preto o krajinu, kde niekedy až militantne presadzujú rovnostárstvo a za akúkoľvek formu diskriminácie tu hrozia drakonické pokuty.

Znalosť jazyka však často dokáže prelomiť ľady, aspoň čo sa týka ústretovosti ľudí.


Víza

Francúzsko je členom EÚ aj Schengenského priestoru. Občania SR a ČR sa tu môžu zdržiavať neobmedzene a na cestu sem stačí len občiansky preukaz (resp. teoreticky ani ten v prípade cesty po zemi, ale samozrejme je vždy dobré nejaký doklad pre istotu mať).


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Do Francúzska sa dá od nás dostať mnohými aerolinkami, či už klasickými alebo nízkonákladovými. Z Prahy sem lietajú ČSA, z Viedne zasa Austrian. Z oboch miest taktiež lieta hlavný domáci prepravca Air France.

Zo Slovenska (Bratislavy) lieta do Paríža nízkonákladovka Ryanair, ktorá taktiež ponúka spojenia napríklad z Prahy. Z Prahy do Paríža lieta taktiež Easyjet.

Z Budapešte je k dispozícii mnoho letov s maďarskou nízkonákladovkou Wizzair.

Do viacerých francúzskych miest sa dá z Prahy dostať nízkonákladovou aerolinkou Volotea.

Autom

Francúzsko je dobre dostupné od nás aj autom a vďaka nemeckým diaľniciam (ktoré sú zatiaľ zdarma, rovnako ako tie belgické) ide v prípade cesty v skupine zrejme o najlacnejší spôsob, ako sa sem dostať. Zo Slovenska je možné voliť cestu cez Česko alebo Rakúsko, naopak Poľsku je lepšie sa vyhnúť z dôvodu chýbajúcich diaľnic.

Vďaka tomu je do Francúzska výhodné cestovať vlastným autom, pretože autom sa vždy dá toho vidieť najviac a ak máte vlastné, ušetríte nemalé prostriedky za prenájom auta. Taktiež sa dá ušetriť na ubytovaní, keďže vďaka autu nie ste odkázaní na to bývať v centre mesta, ale kľudne aj 20 kilometrov od neho.

Autobusom

Priame linky zo Slovenska a Česka do Francúzska prevádzkuje autobusová spoločnosť Eurolines.

Ďalšou spoločnosťou je RegioJet, ktorý prevádzkuje priame autobusové spojenie Praha – Paríž. Zo Slovenska je nutný prestup práve v Prahe.

Vlakom

Vlakom sa dá do Francúzska dostať zo všetkých susedných krajín a taktiež napríklad z Anglicka (priame spojenie Londýn – Paríž).

Priame vlakové spojenia zo Slovenska ani Česka k dispozícii nie sú, ale z Prahy a Viedne sa dá do Francúzska dostať na jeden prestup (v Nemecku), zatiaľ čo zo Slovenska sú nutné aspoň dva prestupy.

Všetky spojenia (vnútroštátne i medzinárodné) je možné vyhľadať na stránkach SNCF (francúzska spoločnosť prevádzkujúca vlakové spojenia). Taktiež je tu možnosť zakúpiť lístok online.


Ako sa tu premiestňovať?

Lietadlom

Francúzsko je najväčšia krajina EÚ a tretia najväčšia krajina v Európe. Vnútroštátna letecká doprava je preto značne rozvinutá a veľké množstvo miest disponuje letiskami.

Najväčším operátorom vnútroštátnych letov vo Francúzsku je štátny prepravca Air France. Okrem neho pôsobí na trhu aj niekoľko nízkonákladových spoločnostíRyanair, Easyjet, Hop! alebo Volotea.

Autom

Cestovanie autom vo Francúzsku je pohodlná záležitosť – auto vám dá potrebnú flexibilitu a jazda na francúzskych cestách je bezproblémová.

Diaľnice (autoroutes) vo Francúzsku sú spoplatnené mýtnym systémom – na diaľniciach sú mýtne brány, kde sa dá platiť kartou i v hotovosti. Mýtne je pomerne vysoké a cesta po diaľniciach môže dopravu vo Francúzsku výrazne predražiť. Pokiaľ si chcete pred cestou skontrolovať, koľko vás mýtne bude stáť pri ceste z jedného mesta do iného, môžete tak urobiť online na týchto stránkach.

Pokiaľ chcete ušetriť, môžete jazdiť po okresných cestách, čo síce dobu vašej jazdy predĺži, ale zároveň ju môže spríjemniť, pretože sa tak budete môcť kochať francúzskymi dedinkami a mestečkami a taktiež prírodou.

Ďalšou položkou, ktorá môže urobiť dieru do rozpočtu, je parkovanie. Pokiaľ budete parkovať v centre miest v podzemných parkoviskách, vyjde vás parkovné na zhruba 2 Eurá za hodinu (6/2016). V podzemných garážach sa platí vždy, bez ohľadu na to či je víkend alebo stred týždňa. To isté platí často aj pre parkovanie v obchodných domoch.

S trochou šťastia môžete nájsť miesto na parkovanie aj na ulici zadarmo, hlavne v menších mestách – vždy sa ale uistite, že sa tam parkovať môže a že nie je nutné platiť parkovací lístok.

Benzín vo Francúzsku stojí o len málo viac ako u nás, najlacnejšie bývajú samoobslužné pumpy, ktoré sa často vyskytujú pri hypermarketoch (ale často i samostatne). Takéto benzínky nemávajú žiadnu obsluhu a tým pádom tu nie je možné platiť v hotovosti. Do stojanu najprv vložíte kartu, vyberiete druh paliva, zadáte PIN a následne dostanete autorizáciu pre tankovanie do určitej výšky hodnoty paliva (väčšinou 100-200 EUR). Po natankovaní je príslušný obnos strhnutý z vašej karty.

Dieslové palivo (nafta) býva vo Francúzsku označené ako “gazole“.

Autobusom

Autobusy predstavujú zrejme jednu z najlacnejších alternatív pre cestovanie po Francúzsku.

Autobusové spojenia medzi francúzskymi mestami prevádzkujú okrem iných spoločnosti Eurolines, Megabus alebo Ouibus.

Vlakom

Francúzske rýchlovlaky TGV sú známe po celom svete a predstavujú veľmi efektívny spôsob presunu medzi mestami na stredné a dlhšie vzdialenosti. Keďže stanice sú väčšinou v centre mesta a na vlak nie je nutné sa dostaviť hodinu vopred, môže byť vlaková doprava často menej časovo náročná než letecká.

Bohužiaľ však platí aj to, že lístok na vlak môže byť drahší ako letenka. Informácie o spojeniach a cenách nájdete na stránkach SNCF, operátora vlakovej dopravy vo Francúzsku. Na týchto stránkach si taktiež môžete lístky zakúpiť.

Informácie o regionálnych vlakových spojeniach je potom možné nájsť na týchto podstránkach.

Vo Francúzsku je taktiež možné využívať rôzne preukazy pre cestovanie vlakom, ako napríklad Eurail a InterRail.


Kedy sem cestovať?

Francúzsko je krajina, ktorá sa dá navštíviť celoročne.

Je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy bývajú ceny veľmi vysoké kvôli obrovským davom turistov, ktoré sa do Francúzska nahrnú. Najhorším mesiacom je august, kedy na dovolenky vyrážajú aj samotní Francúzi. Z toho dôvodu sú turistické atrakcie preplnené, zatiaľ čo mnoho podnikov naopak z dôvodu dovoleniek zatvorených.


Ako sa tu dorozumieť?

Vo Francúzsku sa rozpráva samozrejme po francúzsky a Francúzi u každého cudzinca ocenia, pokiaľ ich reč ovláda.

Aj keď vládne všeobecná predstava, že Francúzi po anglicky nevedia, tak na miestach, kam chodia turisti (takmer všade) sa vždy niekto anglicky hovoriaci nájde. Aj keď Francúzi po anglicky hovoria neradi a predstierajú, že ju neovládajú vôbec, väčšinou rozumejú a vždy sa zvládnu nejak dohovoriť.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá

  • Besançon – pekné malé mestečko známe ako rodisko spisovateľa Victora Huga a domov citadely navrhnutej Vaubanom, ktorá je dnes pamiatkou UNESCO.
  • Dijon – hlavné mesto Burgundska so zachovaným pekným historickým centrom, známe tiež ako domov dijonskej horčice.
  • Fontenay (blog) – najzachovenejší a jeden z najstarších cisterciánskych kláštorov na svete, založený pred takmer tisícročím. Dnes je pamiatkou UNESCO.

    Cisterciánsky kláštor vo Fontenay

    Cisterciánsky kláštor vo Fontenay

  • Lille – mesto na hraniciach s Belgickom, vďaka čomu má staré mesto s výrazným flámskym vplyvom. Je taktiež známe ako rodisko francúzskeho národného hrdinu generála Charlesa de Gaulla.
  • Lyon – tretie najväčšie mesto vo Francúzsku založené ešte Rimanmi ako Lugdunum. Jedno z najkrajších francúzskych miest vôbec a vďaka historickým pamiatkam v jeho centre taktiež pamiatka na zozname svetového dedičstva UNESCO.
  • Metz – veľmi staré keltské mesto ešte z obdobia pred Rímom, ležiace neďaleko luxemburských aj nemeckých hraníc. Známe vďaka zachovanému historickému centru a mohutnej gotickej katedrále s najväčšími vitrážovými oknami na svete.
  • Nancy – ďalšie z veľmi starých miest vo Francúzsku, ležiace neďaleko nemeckých hraníc. Má síce malé, ale veľmi pekné staré centrum a hlavne námestie vybudované poľským kráľom Stanislavom I., ktoré je dnes pamiatkou UNESCO.
  • Paríž – hlavné mesto krajiny a turistická superdestinácia – jedno z najnavštevovanejších miest na svete vôbec, prešpikované pamiatkami, múzeami a ďalšími turistickými atrakciami. Mesto je nielenže na zozname UNESCO, ale je zároveň sídlom tejto organizácie.
  • Reims (blog) – kráľovské mesto, v ktorého katedrále (samozrejme pamiatka UNESCO) boli po stáročia korunovaní francúzski králi a centrum regiónu Champagne, ktoré je domovom najznámejšieho šumivého vína na svete.

    Námestie Place Royale v Reims

    Námestie Place Royale v Reims

  • Saint-Étienne – malé a pokojné mestečko neďaleko Lyonu, kedysi známe najmä vďaka vojenskému priemyslu.
  • Troyes (blog) – hlavné mesto departmentu Aube ležiace na Seine, známe vďaka výborne zachovanému centru mesta, kde stojí mnoho veľkých budov sčasti z dreva, pochádzajúcich ešte zo 16. storočia. Okrem toho tu stojí aj neuveriteľné množstvo kostolov.

    Polodrevené domy v Troyes

    Polodrevené domy v Troyes

Regióny

  • Burgundsko – región na východe centrálnej časti krajiny, kedysi významné kniežatstvo, dnes domov viacerých krásnych historických miest a dediniek.
  • Champagne – región na východe Francúzska známy vďaka produkcii najznámejšieho a najdrahšieho šumivého vína na svete. Na zber hrozna sa sem každý rok zíde 100 tisíc brigádnikov, pretože strojový zber je zakázaný.
    Vinica v kraji Chapmagne, domove šampanského

    Vinica v kraji Chapmagne, domove šampanského

    Vo Francúzsku je možné si pochutnať na pravom šampanskom priamo tam, kde je produkované

    Vo Francúzsku je možné si pochutnať na pravom šampanskom priamo tam, kde je produkované

Príroda a aktivity

  • Lyžovanie – francúzske Alpy sú známe ako špičková destinácia pre lyžiarov a dajú sa tu nájsť jedny z najlepších lyžiarskych rezortov v Európe.
  • Pláže – južné pobrežie Francúzska, známe aj ako Azúrové pobrežie alebo Francúzska riviéra, je obľúbenou plážovou destináciou. Je možné tu nájsť najlepšie pláže a plážové rezorty v krajine. Najobľúbenejšou oblasťou je Provensálsko, najmä oblasť okolo Monaca, Nice a Toulonu.
  • Vodné športy – fanúšikovia vodných športov, obzvlášť surfingu, dávajú prednosť atlantickému pobrežiu pred tým stredozemným, takže za týmto účelom je lepšie sa vydať k Atlantickému oceánu na západe krajiny.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie vo Francúzsku je všeobecne dobre dostupným tovarom, keďže Francúzsko je krajina zvyknutá na vysoké počty turistov, ktoré sem každoročne mieria.

Ceny sa však veľmi líšia podľa regiónov, miest a taktiež ročných období. Najdrahším obdobím je samozrejme letná sezóna. V auguste cestuje na dovolenky veľa Francúzov a preto sú hotely horšie dostupné a turistické atrakcie preplnené. Júl je z turistického hľadiska druhý najviac vyťažený mesiac.

Čo sa týka miest a regiónov, najdrahší je Paríž a južné pobrežie (Provensálsko). V ostatných destináciach ceny hotelov začínajú od 60 EUR za noc pre izbu pre 2 osoby (6/2016).

Lacnejšie alternatívy môže poskytnúť ubytovanie cez AirBnB, kde sa izba pre 2 osoby dá zohnať za 30 EUR (6/2016).

Pri rezervácii akéhokoľvek ubytovania je dobré si preveriť, čo hovoria recenzie najmä o čistote, pretože s tou sa Francúzi často nekamarátia.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Francúzska kuchyňa je vychýrená po celom svete a často súperí o priazeň gurmánov s tými najväčšími svetovými kuchyňami. Najväčším rivalom je samozrejme talianska kuchyňa, ale Francúzi na svoje jedlo nedajú dopustiť. Napriek tomu nájdete vo Francúzsku všetky možné typy reštaurácií, od japonskej až po peruánsku.

Čo sa týka cenových úrovní, tak škála je opäť široká – k dispozícii sú bistrá, brasserie a “kebabárne”, kde sa dá najesť aj za 5-6 EUR, zatiaľ čo na opačnej strane spektra sú michelinské reštaurácie, kde sa účet môže vyšplhať aj na stovky Eur. V “obyčajnej” reštaurácii však večera vyjde na zhruba 20 EUR, zatiaľ čo obed sa dá zohnať aj za menej ako 15 EUR – mnoho reštaurácií ponúka denné menu (plat du jour/menu du jour) za nižšiu cenu.

Tržnice často slúžia aj ako reštaurácie, kde môžete ochutnať z množstva pochúťok

Tržnice často slúžia aj ako reštaurácie, kde môžete ochutnať z množstva pochúťok

Reštaurácie vo Francúzsku bývajú v čase medzi obedom a večerou často zatvorené, takže pokiaľ na vás príde hlad povedzme okolo tretej hodiny popoludní, zrejme budete odkázaní na “kebabáreň”.

Medzi typické francúzske pokrmy patrí samozrejme kačacia alebo husacia pečeň (foie gras), cibuľová polievka (soupe d’oignon) a steak s hranolkami (steak et frites).

Francúzi sú taktiež známi obľubou ďalších, pre nás trochu neobvyklých pokrmov. Do tejto kategórie spadajú samozrejme žabacie stehienka (cuisses de grenouille) alebo slimáky (escargots).

Slimáky, tradičná francúzska pochúťka

Slimáky, tradičná francúzska pochúťka

Medzi ďalšie francúzske pokrmy patria ratatouille (dusená zelenina), coq au vin (kohút na víne) alebo confit de canard (kačka) – je toho mnoho a francúzska kuchyňa rozhodne stojí za experimentovanie.

Kačacia pečienka, confit canard, obľúbená francúzska špecialita

Kačacia pečienka, confit canard, obľúbená francúzska špecialita

Francúzi milujú pečivo a okrem veľkého výberu chleba a iných výrobkov nemôžu samozrejme chýbať bagety.

Neoddeliteľnou súčasťou francúzskeho jedálnička sú dezerty, medzi ktorými dominujú hlavne palacinky (crêpes), ktoré samozrejme môžu byť servírované v slanej forme ako normálne jedlo. Taktiež nemôžu chýbať croissantymacarony a množstvo rôznych tortičiek (tartins), takže milovníci sladkého vo Francúzsku rozhodne núdzou trpieť nebudú.

Macaron - typická francúzska sladká pochúťka

Macaron – typická francúzska sladká pochúťka

Francúzi milujú koláče a cukrovinky

Francúzi milujú koláče a cukrovinky

Z nápojov je samozrejme potrebné na prvom mieste spomenúť francúzske víno, považované za jedno z najlepších na svete. Ďalej z francúzska pochádza šampanské a len víno z regiónu Champagne môže niesť tento názov. Obľúbeným aperitívom je pastis, čo je likér vyrábaný z anízu, často s rôznymi príchuťami.

Pastis - typický francúzsky likér

Pastis – typický francúzsky likér


Ako a čo tu nakupovať?

Vo Francúzsku sa platí Eurami.

Bankomaty aj platby kartami sú veľmi bežné, kartou zaplatíte často aj v tržniciach.

Francúzsko nie je lacná krajina a väčšina služieb i tovarov zaťaží rozpočet viac, ako napríklad susedné Nemecko alebo Španielsko. Nejde však ani o extrémne drahú krajinu a za ubytovanie a jedlo tu dáte menej ako napríklad v Luxembursku, Švajčiarsku alebo Británii.

V takmer každom francúzskom meste sa nachádza Les Halles, čo je mestská tržnica. Popri tom vo veľkých mestách často existuje niekoľko ďalších tržníc, pretože tento spôsob predaja je vo Francúzsku veľmi obľúbený.

DSC06039

Les Halles – Typická francúzska tržnica v centre mesta

Pokiaľ narazíte na budovu s nápisom Casino, nejde o raj pre gamblerov, ale o bežný obchod s potravinami – supermarket alebo hypermarket.

Francúzsko je obrovská krajina, takže je ťažké určiť nejaký typický suvenír. Medzi tie najlepšie suveníry, ktoré sa dajú skonzumovať alebo spotrebovať, patrí samozrejme francúzske víno (a šampanské) a taktiež kozmetika. Obľúbené je takisto francúzske oblečenie.

O čokoládu nie je vo Francúzsku núdza

O čokoládu nie je vo Francúzsku núdza

Horčicu v Dijone kúpite v rôznych formách i dávkach, dokonca si môžete i načapovať do vlastného pohára

Horčicu v Dijone kúpite v rôznych formách i dávkach, dokonca si môžete i načapovať do vlastného pohára


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Momentálna bezpečnostná situácia vo Francúzsku nemá veľmi dobrý mediálny obraz kvôli narastajúcemu počtu teroristických útokov. Reálna hrozba pre turistu je však stále minimálna, keďže pravdepodobnosť, že sa vyskytnete práve na tom nesprávnom mieste a v nesprávnom čase je menšia, ako že vás prejde na ulici auto.

Odhliadnuc od horeuvedeného je Francúzsko veľmi bezpečnou krajinou. Násilná kriminalita je minimálna a turisti sa môžu v tejto krajine pohybovať všade bez obáv o svoje bezpečie.

Vo veľkých mestách môžu byť problémom vreckári a vytrhávači kabeliek, takže pokiaľ navštívite veľmi turisticky exponované miesta, určite sa oplatí zvýšená ostražitosť. Zlodeji sú všade a Francúzsko nie je výnimkou, takže je treba si dávať na svoje veci pozor.

Vo Francúzsku je nelegálne nespokytnúť pomoc “človeku v nebezpečenstve”, takže v prípade nehody či iného nebezpečenstva sú svedkovia povinní poskytnúť potrebnú pomoc v takej miere, aby neohrozili sami seba.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie