Troyes (fr. výslov. [tʁwa]) je hlavné mesto departmentu Aube, ktorý leží v regióne Champagne. Mesto leží na Seine, podobne ako francúzska metropola, a je známe vďaka svojim stredovekým domom s typickými drevenými konštrukciami. Väčšina z nich pochádza z 16. storočia a je veľmi dobre zachovaných, pretože sa mestu vyhla ničivosť oboch svetových vojen. Z rovnakého dôvodu je v meste veľké množstvo starých kostolov, ktoré v kombinácii so spomínanými polodrevenými domami a dláždenými ulicami dávajú návštevníkovi pocit, akoby sa presunul v čase o pol tisícročia do minulosti.
Aj keď Troyes nepatrí medzi najobľúbenejšie destinácie vo Francúzsku, jeho dobrá strategická poloha medzi Parížom, Nancy, Reims a Dijonom z neho robí dobrú zastávku pri cestách medzi týmito mestami. Navyše mesto je veľmi pekné a rozhodne za zastávku stojí. Naviac bolo kedysi hlavným mestom celého regiónu Champagne, takže tu môžete ochutnať pravé šampanské priamo pri zdroji – z toho niektoré značky v zahraničí ani nenájdete.
Troyes priamo či nepriamo poznajú i všetci, ktorí obchodujú so zlatom a inými drahými kovmi, alebo do nich investujú. Ako základná hmotnostná jednotka sa totiž používa tzv. trójska unca (okolo 31 gramov), ktorá vychádza a je nazvaná podľa váhového systému vyvinutého práve v tomto meste.
História – od rímskej provincie ku kráľovskému mestu a metropole Champagne
Mesto založili Rimania pod názvom Augustobona Tricassium a v staroveku šlo o významnú križovatku ciest v Rímskom impériu, ktorá ležala na severno-južnej ceste z Milána cez celú Galiu až do Reims. Z tohto obdobia však neexistujú žiadne pretrvávajúce stavby, takže milovníci antickej histórie zostanú sklamaní. Význam mesta začal na sklonku existencie impéria upadať a takisto i jeho populácia. Názov bol časom zjednodušený na Tricassium, z ktorého sa postupne stalo dnešné Troyes.
Kresťanstvo sem prišlo v 4. storočí, keď sa mesto stalo sídlom biskupa. Západofranský kráľ (titul predtým, než sa začal používať “kráľ Francúzska”) Ľudovít II., prezývaný Koktavý, bol korunovaný v miestnej katedrále pápežom Jánom VIII. v 9. storočí. V tejto dobe si Troyes zvolili za svoje hlavné mesto grófovia z Champagne, ktorí vládli tomuto regiónu. Tento status si udržalo až do Francúzskej revolúcie, teda takmer celé tisícročie.
V stredoveku význam mesta vzrástol vďaka čulému obchodu, ktorý tu prekvital. Miestny veľtrh patril medzi najvýznamnejšie v krajine a v tejto dobe sa miestna váhová jednotka trójska unca stala štandardom, ktorý dnes platí v celom svete pri určovaní váhy zlata a drahých kovov.
Význam mesta v tej dobre podčiarkuje i fakt, že burgundský vojvoda Ján I. (prezývaný i Nebojácny), ktorý istú dobu slúžil ako regent (de facto kráľ) Francúzska, z neho chcel urobiť hlavné mesto celého kráľovstva. Ktovie, či by dnes davy turistov chodili do Troyes miesto Paríža, keby mu tento plán vyšiel. Proti však bola Storočná vojna a Jana z Arku, ktorí úspešne dobyli túto oblasť a hlavne mesto Reims, dôležité pre korunováciu kráľa, ktorý by inak nebol akceptovaný ľudom ako skutočný kráľ. Tým skončili snahy Plantagenetovcov o presadenie svojho nároku na francúzsky trón a i nádej Troyes na to stať sa hlavným mestom Francúzska.
Jeho význam tak začal opäť upadať a v 16. storočí ho z veľkej časti poničil požiar. Vďaka tomu tu však dnes stoja typické polodrevené domy, ktoré vznikli práve v tomto období a vďaka ktorým je mesto dnes známou turistickou destináciou. Väčšina týchto domov pochádza práve zo 16. storočia, keďže boli postavené na ruinách pôvodných domov práve po spomínanom veľkom požiari.
Gotický a najstarší – Chrám sv. Magdalény
Chrám sv. Magdalény leží trochu bokom od úplného centra mesta a ľahko sa môže stať, že ho turisti minú, čo je však pre ich škodu. Ide totiž o najstarší kostol v celom meste a pochádza z 13. storočia. Z tejto doby sa zachovala väčšia časť chrámu, vrátane hlavnej lode a transeptu (priečnej lode). Kostol je ranogotický a na nedokonalostiach jeho architektúry (napríklad na lomených oblúkoch) je vidieť, že v tej dobe nemali stavitelia techniku gotickej stavby ešte dokonale zvládnutú.
Iné časti sú novšie alebo boli neskôr zrekonštruované – napríklad veža v 17. storočí alebo absida a chór v 16. storočí. A je to práve chór, ktorý býva často najobdivovanejšou časťou kostola, pretože je veľmi bohato dekorovaný v 18. a 19. storočí a je pokrytý rôznymi výjavmi zo života Krista a svätých.
Medzi ďalšie významné súčasti chrámu patria farebné vitrážové okná, z ktorých tie najstaršie pochádzajú až z prelomu 15. a 16. storočia a sú teda staršie ako pol milénia. Okrem toho nájdete v kostole vzácne sochy (väčšinou drevené) a maľby pochádzajúce z 15. a 16. storočia a mramorové krstiteľnice či dobový nábytok.
Magdalénino divadlo (Théâtre de La Madeleine) v Troyes, pomenované podľa priliehajúcej ulice a kostola
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Hlavná loď a zdobený chór
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Staré lavice
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Farebné vitrážové okno
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Obrazy Jeana Picota
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Bohato zdobený chór
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Presbytérium
Kostol sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes - Detail zdobeného chóru
Socha sv. Roberta z Molesme, zakladateľa cisteciánskeho rádu, v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Organ zo začiatku 20. storočia v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Drevený maľovaný reliéf zobrazujúci Kalváriu (16. stor.) v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Farebné vitrážové okná v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Bohato zdobený chór v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Hlavný oltár v Kostole sv. Magdalény (Église Sainte-Madeleine) v Troyes
Polodrevené domy
Najväčšou atrakciou mesta je jednoznačne historické centrum plné tzv. polodrevených domov. Tieto domy sú pôvodné a pochádzajú z 16. storočia, keď boli postavené po spomínanom veľkom požiari. Odvtedy žiadna ničivá katastrofa ani zúrivá vojna mesto nazasiahla a preto tieto domy môžete vidieť dnes tak, ako ich postavili ich majitelia pred päťstoročím. Práve zachovanosť historického centra ešte z čias stredoveku je dôvodom, prečo stojí za to toto mesto navštíviť.
Polodrevené domy poznajú našinci najmä z Nemecka a Rakúska, kde si ich spájajú najmä z typickou alpskou architektúrou. Tento druh stavieb sa uchytil však aj inde v Európe (aj keď u nás veľmi nie, skôr v susednom Poľsku), napríklad vo Švajčiarsku alebo práve vo Francúzsku. Nájdu sa však aj oveľa ďalej – vo Veľkej Británii, Taliansku alebo Nórsku.
Polodrevený dom je rozpoznateľný od iných hneď na prvý pohľad – jeho fasáda je predelená pruhmi drevených trámov, ktoré tvoria nosnú konštrukciu celej stavby. Pri stavbe domu sa preto najprv postaví drevená kostra z mohutnejších trámov tak, aby táto zvládla záťaž vnútorného vybavenia a samozrejme výplne. Výplň je materiál, ktorým sa vyplňujú medzery medzi jednotlivými trámami v kostre domu. Tento materiál bol kedysi prírodného charakteru, šlo napríklad o prútie alebo slamu, ktoré boli namazané mazľavou zmesou, ktorá materiál chránila a izolovala.
Inde ako výplň slúžili napríklad aj tehly alebo kamene a štrk. Výplne bývali často pokryté náterom, ktorý im dával uniformný vzhľad celistvého materiálu, vyplňujúceho medzery medzi drevenými trámami, ktoré sú väčšinou natreté inou farbou, kontrastujúcou k farbe výplne. Neskôr sa na prekrytie výplne začala používať napríklad i sadra.
Keď sa na domy v Troyes pozriete pozorne, zistíte že pôsobia trochu nestabilne, niekedy až groteskne pokriveno. To je spôsobené tým, že drevo je prírodný materiál, ktorý časom mení svoje vlastnosti. Kostry domu sa tak môžu trochu vykriviť a s nimi i celý dom. Niektoré domy tak vyzerajú ako navzájom podopierajúci sa opilci. Pekne to vidieť na Ulici mačiek (Rue des Chats), kde domy nestoja hneď vedľa seba, ale je medzi nimi malá medzera, ktorá vytvára práve spomínanú úzku Ulicu mačiek. Na tejto ulici môžete vidieť množstvo rozpier, ktoré držia domy od seba a bránia ich zrúteniu do ulice. A prečo sa ulica volá práve Ulica mačiek? Údajne je to preto, že tu domy stoja tak blízko seba, že mačky môžu bez problémov preskakovať zo strechy jedného domu na strechu iného.
Polodrevené domy sú sústredené v historickom centre medzi paralelnými ulicami Rue Champeaux a Rue Emile Zola, pričom druhá menovaná je zároveň hlavným nákupným korzom v meste s množstvom obchodov a butikov. Z väčšej časti ide o pešiu zónu, je tu však i jeden pruh pre autá.
Kamenné domy
Polodrevené domy v stredovekom jadre mesta samozrejme nie sú jediným druhom stavieb, ktoré sa v Troyes nachádzajú. Okrem nich tu stojí množstvo novších budov, ktoré často plnia verejnú funkciu – radnica, prefekútra, banky, množstvo múzeí, univerzita, atď. Všetky tieto budovy sú postavené v rôznych štýloch a často sa s polodrevenými domami v niektorých uliciach navzájom dopĺňajú, čo však kupodivu nepôsobí nijak rušivo. Z “nedrevených” budov stojí za návštevu určite múzeum Musée de Vauluisant, ktoré je často považované za jednu z najkrajších renesačných budov v meste.
Budova múzea Musée de Vauluisant - Musée de la Bonneterie v Troyes
Budova múzea Musée de Vauluisant - Musée de la Bonneterie v Troyes
Budova múzea Musée de Vauluisant - Musée de la Bonneterie v Troyes
Budova Obchodnej a priemyselnej komory na námestí Place Audiffred v Troyes
Budova banky Credit Lyonnais na námestí Place Audiffred v Troyes
Námestie oslobodenia (Place de la Libération) v Troyes
Fontána na Námestí oslobodenia (Place de la Libération) v Troyes
Prefektúra (krajský úrad) departmentu Aube v Troyes
Katedrála sv. Petra a Pavla – miesto, kde sa písala francúzska história
Hlavný chrám mesta a sídlo biskupa stojí trochu mimo spomínaných hlavných ulíc, je však taktiež obklopený polodrevenými domami. Pôvodná katedrála bola postavená už v 9. storočí a v nej bol korunovaný spomínaný západofranský kráľ Ľudovít II. pápežom Jánom VIII. V 10. storočí tu bola postavená nová katedrála v románskom štýle, pretože tú pôvodnú zničili nájazdy Normanov. V tejto románskej katedrále sa konal Koncil v Troyes, ktorý formálne potvrdil vznik Rádu templárov, svetoznámeho a mýtmi opradeného rytierskeho rádu.
O pár rokov na to však katedrála vyhorela a v 13. storčí tak bola postavená nová, tentokrát gotická stavba, zasvätená sv. Petrovi a Pavlovi, ktorých mali reprezentovať dve veže. Katedrála má však len jednu vežu (sv. Peter), takže sa dá považovať za dodnes nedokončenú. Samotná stavba trvala 400 rokov a pracovalo sa na nej až do 17. storočia.
Ďalšou historickou udalosťou spojenou s katedrálou je podpis Zmluvy z Troyes, podľa ktorej mal byť po smrti francúzskeho kráľa Karla VI. (prezývaného i Šialený) následníkom trónu anglický kráľ Henrich V., a nie syn Karla VI. Táto zmluva bola podpísaná medzi anglickým kráľom Henrichom V., burgundským vojvodom Filipom a kráľovnou Izabelou, manželkou spomínaného šialeného kráľa. Pre spečatenie tejto zmluvy sa anglický kráľ Henrich V. oženil s dcérou šialeného francúzskeho kráľa Katarínou Valois.
Ako už vieme, zmluva z Troyes, vďaka ktorej malo zároveň mesto následne povýšiť na hlavné mesto celého Francúzska, bola už čoskoro odmietnutá a syn Karla VI. sa stal s pomocou Jany z Arku francúzskym kráľom Karlom VII. a priviedol Francúzsko k víťazstvu nad Anglickom v Storočnej vojne.
V samotnej katedrále stoja za pozornosť farebné vitrážové okná, z ktorých niektoré sú veľmi staré – z 13. až 16. storočia. Navyše v miestnej pokladnici sa nachádzajú vzácne poklady, zlaté i strieborné, vrátane relikviárov. Jeden z nich obsahuje pozostatky sv. Bernarda z Clairvaux, jedného z najdôležitejších predstaviteľov cisterciánskeho rádu a zakladateľa kláštora vo Fontenay.
Hlavná loď Katedrály sv. Petra a Pavla v Troyes okamžite nás uistí o tom, že stojíme v gotickom chráme
Moderné umenie v Katedrále sv. Petra a Pavla v Troyes
Presbytérium a obrovské farebné vitrážové okná Katedrály sv. Petra a Pavla v Troyes
Priečna loď a veľká rozeta Katedrály sv. Petra a Pavla v Troyes
Zlatý relikviár v Katedrále sv. Petra a Pavla v Troyes
Mesto kostolov
V Troyes je množstvo zachovaných starých kostolov a vzhľadom k ich počtu na nejaký narazíte takmer na každom rohu. Jedným z nich je Kostol sv. Pantaleona, ktorý pochádza zo 16. storočia a je známy svojou atypickou osemuholníkovou vežou. I vnútro kostola pôsobí trochu netradične, napríklad vďaka svojmu zaujímavo riešenému stropu. Interiéry sú dekorované prevažne sochami a reliéfmi. Priamo oproti kostolu sa nachádza budova múzea Musée de Vauluisant, považovaná za jednu z najkrajších renesačných budov 16. storočia.
Zaujímavá je taktiež Bazilika sv. Urbana, ktorú dal postaviť pápež Urban IV., pochádzajúci práve z Troyes. Jeho životný príbeh je pozoruhodný, pretože sa narodil ako syn obuvníka a postupne sa dokázal dostať až na pápežský stolec. Baziliku dal potom postaviť tam, kde stála obuvnícka dielňa jeho otca. Stavba baziliky bola započatá v 13. storočí a tiahla sa až do 17. storočia, kým bola po mnohých obštrukciách dokončená. V kostole je možné vidieť opäť veľmi staré farebné vitrážové okná z až 13. storočia alebo sochy zo 16. storočia.
Len pár krokov za katedrálou sa potom nachádza Kostol sv. Niziera, ktorý patrí medzi najstaršie budovy v meste. Stavba pochádza zo začiatku 16. storočia a z rovnakého obdobia pochádzajú jej farebné vitrážové okná.
Vlnito pôsobiaca hlavná loď kostola sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Sochy hlavnej lode kostola sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Vitrážové okná kostola sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Atypický strop kostola sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Sochy v kostole sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Sochy a obrazy v kostole sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes
Kostol sv. Panteléona (Église Saint-Pantaléon) v Troyes, s atypickou osemuholníkovou vežou
Hlavná loď Kostola sv. Niziera (Église Saint-Nizier) v Troyes
Presbytérium a hlavný oltár Kostola sv. Niziera (Église Saint-Nizier) v Troyes
Bazilika sv. Urbana (Basilique Saint-Urbain) v Troyes
Hlavná loď Baziliky sv. Urbana (Basilique Saint-Urbain) v Troyes
Tržnica
Ako každé správne francúzske mesto, i Troyes má svoju tržnicu. Mestské tržnice sa všeobecne nazývajú Les Halles, resp. Marché Des Halles. Tržnica sa nachádza neďaleko Baziliky sv. Urbana a je pomerne malá. Zároveň sa jedná o modernú budovu a nakúpite tu kvalitné mäso, syry, zeleninu a iné suroviny, aké by ste na francúzskej tržnici očakávali. V okolí tržnice sa potom väčšinou nachádzajú ďalšie stánky, kde je možné nakúpiť ďalšie suroviny.
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Francúzsku.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Troyes má malé letisko, ktoré však je využívané len pre súkromné lety. Dobre dostupné sú však obe parížske letiská (Charles de Gaulle i Orly), bohužiaľ rozumné vlakové spojenie priamo z letiska neexistuje (vyžaduje aspoň 2 prestupy a je pomerne drahé). Lacnejšie je cestovať do Paríža na stanicu Est a odtiaľ priamym vlakom do Troyes za 12 EUR (11/2016). Najjednoduchšie sa sem potom samozrejme dostanete z letiska autom, priamo po diaľnici.
Do Paríža sa dá dostať množstvom nízkonákladových i klasických aeroliniek z rôznych miest v našom okolí – Praha (Easyjet, Air France, ČSA, Transavia), Katowice (Wizzair), Budapešť (Easyjet, Air France, Ryanair) alebo Viedeň (Air France, Transavia, Air Berlin, Vueling), ale samozrejme i ďalších.
Naplánovať si cestu z letiska a na letisko, ako aj zistiť ceny jednotlivých spojení môžete na stránkach SNCF (Francúzske železnice).
Autobusom
Priame linky zo Slovenska a Česka do Francúzska prevádzkuje autobusová spoločnosť Eurolines. Do Troyes sa však nedá dostať priamym zahraničným spojom, preto je nutné najprv cestovať do Reims alebo Paríža.
Spojenia z iných francúzskych miest prevádzkujú okrem iných spoločnosti Eurolines, Megabus alebo Ouibus.
Ďalšou spoločnosťou je RegioJet, ktorý prevádzkuje priame autobusové spojenie Praha – Paríž. Zo Slovenska je nutný prestup práve v Prahe. Z Paríža sa potom do Troyes dá dostať autobusom alebo vlakom (viď nižšie).
Vlakom
Francúzske rýchlovlaky TGV spájajú Troyes s viacerými francúzskymi mestami priamymi linkami, vrátane Paríža. Cesta medzi Parížom a Troyes trvá TGV iba niečo vyše hodiny a pokiaľ si lístky zabezpečíte v dostatočnom predstihu, môžete ich zohnať i za 12 EUR (9/2016).
Naplánovať si cestu ako aj zistiť ceny jednotlivých spojení môžete na stránkach SNCF (Francúzske železnice).
Autom
Autom sa dá do Troyes dostať po diaľnici A5, spájajúcej Paríž a Langres. Severo-južný ťah A26 prechádza potom mestom zo smeru Lens a Reims na Troyes.
Parkovať je možné v Troyes hneď pri centre, pri parku na bulvári Boulevard Gambetta. Parkovanie je spoplatnené (2-3 EUR za hodinu).
Koľko to stojí?
Vstup do všetkých kostolov je zadarmo.
Kedy sem cestovať?
Mesto Troyes sa dá navštíviť bez problémov celoročne, keďže ide prakticky čisto o mestskú turistiku. V zime je samozrejme zážitok trochu oslabený sychravým počasím.
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Centrum Troyes je kompaktné a najlepším spôsobom, ako ho preskúmať, je pešo. Prejsť z jednej strany na druhú vám nezaberie viac ako pár desiatok minút.
MHD
MHD nebudete na prieskum mesta potrebovať, na veľa miest sa ani autobusy nedostanú. Ak však máte napríklad ubytovanie niekde mimo mesta a potrebujete sa dostať do centra, môžete pre naplánovanie svojej cesty (aj zo vzdialenejších kútov regiónu) využiť tieto stránky.
Kde sa ubytovať?
Ceny ubytovania v Troyes zodpovedajú francúzskemu štandardu, ale nie sú tak vysoké, ako napríklad v Paríži či Lyone.
Ceny ubytovania v hoteloch začínajú na 50 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (6/2016).
Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) môžete dosť ušetriť, izba pre dvoch vyjde na 25-30 EUR za noc (8/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it … -
sabreena rao Nádherný organ veľkej sály radnice (Guildhall) severoírskeho mesta Londonderry beautiful and antique. Looks interesting
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár