Belgicko

Belgicko je malá krajina na pobreží Severného mora, vtesnaná medzi Francúzsko a Holandsko, hraničiaca tiež s Nemeckom a Luxemburskom.

Belgicko je považované za politické centrum Európy. Zároveň sa jedná zrejme o jedinú krajinu na svete, ktorá vznikla vďaka opernému predstaveniu.

Krajina sa delí na prevažne holandsky hovoriace Flámsko a frankofónne Valónsko. Hlavné mesto Brusel je prevažne frankofónne, aj keď leží vo Flámsku.

Flámsko bolo v stredoveku veľmi bohatým krajom a preto je i historicky a kultúrne bohatšie, než Valónsko. Zároveň je flámsky sever krajiny ekonomicky silnejší, čo vytvára v krajine isté trenie.

V Belgicku sa rozpráva holandsky (Flámsko) a francúzsky (Valónsko). V Bruseli sa rozpráva prevažne francúzsky, ale oficiálnymi sú oba jazyky. Tretím oficiálnym jazykom je nemčina. V krajine nie je absolútne problém sa dohovoriť ani anglicky.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Brusel je z hľadiska dopravy pomerne dostupná záležitosť, lietajú sem nízkonákladové spoločnosti z Bratislavy (Ryanair), Prahy (JetAirFly), Budapešte (Wizzair, Ryanair) a Poľska (Ryanair). Nízkonákladové spoločnosti lietajú výlučne na letisko v Charleroi, ktoré sa nachádza asi hodinu cesty autobusom (60 km) od Brusselu.

Vlakom

Belgicko má výborné vlakové spojenia do okolitých krajín – Nemecka, Francúzska, Luxemburska a Holandska. Taktiež sú k dispozícii vlakové spoje z Londýna alebo zo Švajčiarska. Spojenia je možné vyhľadať na stránkach železníc danej krajiny, z ktorej chcete do Belgicka cestovať.

Cestovné poriadky vlakov ICE z Nemecka, Thalys z Francúzska a Holandska.

Autobusom

Autobusom sa do Belgicka dá dostať takmer z celej Európy, zo Slovenska a Česka operuje linky do Bruselu napríklad spoločnost Student Agency.

Autom

Belgicko je od nás pomerne dobre dostupné autom, najmä vďaka nemeckým diaľniciam. V Belgicku neexistujú spoplatnené diaľnice a kvalita ciest je väčšinou dobrá, je treba však počítať so zápchami vo väčších mestách.


Ako tu cestovať?

Belgicko má údajne najhustejšiu železničnú sieť na svete a preto najlepším dopravným prostriedkom sú vlaky. Tie vás dovezú v podstate do ktorejkoľvek destinácie v krajine, sú spoľahlivé, rýchle a bezpečné. Spojenie sa dajú vyhľadávať na stránkach Belgických železníc.

Existujú rôzne študentské i neštudentské passy, ktoré umožňujú pomerne lacné cestovanie po celej krajine a sú výhodné, pokiaľ plánujete viacero ciest vlakom v Belgicku. Cena jednej jazdy sa tak môže dostať zhruba na 5-6 Eur. Týchto passov je mnoho a informácie o nich nájdete na vyššie uvedenej stránke Belgických železníc.

Netreba zabudnúť na to, že pokiaľ do Bruselu dorazíte medzinárodným vlakom z Nemecka alebo Francúzska, mali by ste mať cestu lokálnym vlakom kamkoľvek v Belgicku v ten istý deň zadarmo – samozrejme je vždy lepšie si toto overiť priamo na stanici, či to platí i pre váš vlak. Ľudia na stanici sú ochotní a radi vám pomôžu.

Autobusová doprava taktiež pokrýva prakticky celú krajinu, ale pri presunoch medzi mestami sa jedná o menej efektívnu dopravu – autobusy sú pomalšie ako vlaky a musia stáť v zápchach, ak sa vyskytnú. Finančná úspora oproti železničnej doprave je minimálna a preto je využitie autobusu málokedy výhodnejšie, než vlak.

Belgicko nie je krajinou, ktorá by fandila autám a preto je dobré auto pri lokálnej doprave nepoužívať. Obmedzené parkovanie v mestách a dopravné zápchy odradzujú od používania automobilovej dopravy, ktorá je vhodná len pri presunoch medzi mestami (aj keď aj v tomto prípade často môže byť vlaková doprava stále výhodnejšia).

V Belgicku nie sú spoplatnené diaľnice, čo sa však negatívne odráža na fakte, že aj tieto môžu byť upchané.


Kedy sem cestovať?

Do Belgicka sa dá cestovať celoročne a záleží od osobných preferencií, kedy sa sem vydáte. Podnebie je podobné tomu nášmu, aj keď je vďaka blízkosti mora miernejšie a zimy sú menej studené ako u nás.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Antverpy – mesto diamantov a druhý najväčší prístav Európy
  • Bruggy – krásne stredoveké mestečko, jedno z najmalebnejších miest vôbec, kvôli čomu sem smerujú obrovské davy turistov (blog o Brugách tu)
  • Brusel – kozmopolitné hlavné mesto EÚ, často nenávidené, ale určite majúce svoj šarm a čaro
  • Gent – ďalsšie z flámskych miest, kedysi jedno z najbohatších na svete (blog o Gente tu)

Kde sa ubytovať

Aj keď Belgicko nepatrí medzi renomované turistické destinácie, ubytovacích kapacít pre všetky kategórie turistov je tu dostatok.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Belgicku sa platí samozrejme Eurom.

Bankomatov je k dispozícii dostatok a platby kartami sú široko akceptované.

Najznámejším belgickým produktom je samozrejme čokoláda a ide o najlepší suvenír, ktorý spraví radosť zrejme každému. Pokiaľ máte pocit, že by ste chceli utrácať viac, tak v Antverpách určite nájdete dobrý deal na pekný diamant.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie