Dedinka Laxey ležiaca zhruba uprostred východného pobrežia ostrova Man nemá ani 1800 obyvateľov, ale napriek tomu ide o štvrtú najväčšiu dedinu tohto ostrova (pokiaľ započítame aj mestá tak šiestu najväčšiu obec). Napriek tomu, že ide o maličkú dedinku v maličkej krajine, môže sa Laxey popýšiť zaujímavým svetovým unikátom – nájdete tu totiž najväčšie kolo poháňané vodou na svete.
A to nie je všetko – v 19. storočí, keď sa Laxey tešilo historicky najväčšiemu rozvoju vďaka ťažbe olova, striebra, mede a zinku, sa v tejto dedinke nachádzali najhlbšie bane na celom svete. A práve kvôli týmto baniam tu vzniklo vodou poháňané kolo, prezývané i Lady Isabella, po manželke vtedajšieho guvernéra ostrova Man. Lady Isabella má priemer viac ako 22 metrov a bola postavená v roku 1854. Za minútu sa otočí zhruba trikrát a je dokonca vyobrazená na 20-librovej bankovke ostrova Man.
Pôvodnou úlohou Lady Isabelly bolo pumpovanie vody z miestnych baní. Keďže na ostrove chýbalo uhlie a výroba energie bola problematická a drahá, boli miestni inžinieri motivovaní k riešeniam, ktoré by využívali dostupné zdroje. Sila vodného kola je transformovaná na čerpaciu silu veľmi dlhým hriadeľom vedúcim vo viadukte až do spomínaných baní. Z nich potom čerpadlo poháňané týmto kolesom odčerpávalo vodu, aby v nich mohli baníci pracovať. Voda je zhromažďovaná nad kolesom a zhora ho vlievaním sa do jeho nádržiek poháňa. Za minútu dokázalo vodné kolo v Laxey odčerpať viac ako tisíc litrov vody zo 180 metrov vzdialených baní.
Baníctvo sa v Laxey stalo minulosťou v roku 1929 a s jeho zánikom zanikol i význam Lady Isabelly. Vodné kolo neskôr odkúpila a dala zreštaurovať vláda a premenila ho na turistickú atrakciu. Koleso je dodnes stále funkčné a spolu s ním môžete navštíviť aj neďaleké bane a vyskúšať si, aký mohli mať pocit baníci vchádzajúci do baní.
Najväčšie vodné kolo sveta Lady Isabella v Laxey na ostrove Man - v čele národný symbol ostrova
Najväčšie vodné kolo sveta Lady Isabella v Laxey na ostrove Man
Jedna zo šácht baní Great Laxey Mines na ostrove Man, ktoré boli kedysi najhlbšie na svete a z ktorých odčerpávalo vodu najväčšie vodné kolo sveta
Jedna zo šácht baní Great Laxey Mines na ostrove Man, ktoré boli kedysi najhlbšie na svete a z ktorých odčerpávalo vodu najväčšie vodné kolo sveta
Jedna zo šácht baní Great Laxey Mines na ostrove Man, ktoré boli kedysi najhlbšie na svete a z ktorých odčerpávalo vodu najväčšie vodné kolo sveta
Najväčšie vodou poháňané kolo sveta Lady Isabella v Laxey na ostrove Man
Viadukt, v ktorom vedie dlhý hriadeľ poháňaný vodným kolom Lady Isabella - na jeho druhom konci čerpadlo odčerpávalo vodu z miestnych baní v Laxey na ostrove Man
Najväčšie vodou poháňané kolo sveta Lady Isabella v Laxey na ostrove Man
Viadukt, v ktorom vedie dlhý hriadeľ poháňaný vodným kolom Lady Isabella - na jeho druhom konci čerpadlo odčerpávalo vodu z miestnych baní v Laxey na ostrove Man
Najväčšie vodou poháňané kolo sveta Lady Isabella v Laxey na ostrove Man sa celé otočí trikrát za minútu
Viadukt, v ktorom vedie dlhý hriadeľ poháňaný vodným kolom Lady Isabella - na jeho druhom konci čerpadlo odčerpávalo vodu z miestnych baní v Laxey na ostrove Man
Dedinka Laxey leží na elektrickej železnici vedúcej po východnom pobreží ostrova Man, ktorá sama o sebe patrí medzi obľúbené turistické atrakcie. V Laxey sa však nachádza železničná križovatka, ktorá umožňuje pasažierom presadnúť na horskú železnicu vedúcu na vrch Snaefell (Snaefell Mountain Railway). Táto železnica bola otvorená už v roku 1895 dodnes na nej premávajú pôvodné vozne. Vďaka tomu sa môžete previezť na Snaefell, najvyšší vrch ostrova Man, v elektrickom vláčiku, ktorý má viac ako 120 rokov.
Napriek svojmu veku sa vláčik pasuje s traťou húževnato a 8-kilometrovú trať z Laxey na vrchol Snaefellu prekoná za zhruba polhodinu. Pokiaľ si pri ceste nahor sadnete k oknám vpravo, uvidíte z vlaku i spomínané vodné kolo Lady Isabella. A i ostatné výhľady z viac ako 100-ročnej železnice rozhodne stoja za to.
Informácie o vlakových spojeniach a cenách z Laxey a iných miest na ostrove Man nájdete na týchto stránkach.
Vlak v Laxey elektrickej železnice obsluhujúcej východné pobrežie ostrova Man
Pohľad z vagónu elektrickej horskej železnice Snaefell Mountain Railway na ostrove Man
Vagón elektrickej horskej železnice Snaefell Mountain Railway na ostrove Man
Zhruba v polovici cesty sa nachádza zastávka Bungalow Station pri ceste Snaefell Mountain Course, známej vďaka pretekom TT, ktoré sú každoročne hlavnou udalosťou ostrova Man. Na jeho cestách (samozrejme mimo obcí) totiž platí neobmedzený rýchlostný limit. Po ceste Snaefell Mountain Course sa môžete previezť i vy, keďže je bežne prístupná verejnosti. Na vrchol Snaefellu sa môžete vyviezť aj z tejto zastávky a tým pádom nemusíte ísť až do Laxey, pokiaľ budete chcieť najvyššiu horu ostrova Man navštíviť.
Cesta Snaefell Mountain Course, označovaná aj ako A18, prechádza stredom ostrova a vinie sa okolo jeho vrcholkov, vrátane Snaefellu. Ide o najpanoramatickejšiu cestu na ostrove Man a jazda po nej vás určite zláka k viacerým zastávkam pre pokochanie sa pohľadom na vrchy i more.
Železničná stanica Bungalow Station horskej železnice na vrch Snaefell na ostrove Man - stojí pri horskej ceste Snaefell Mountain Course, kde sa konajú preteky TT
Okolie hory Snaefell - najvyššieho vrchu ostrova Man - potulujú sa tu hlavne ovce
Okolie hory Snaefell - pri horskej ceste Snaefell Mountain Road rastú v lete typické fialové kvety
Najvyšší vrch ostrova Man sa týči do výšky 621 metrov, takže rozhodne nejde o nijakú veľhoru. Pokiaľ nechcete utrácať za vláčik, môžete na vrchol Snaefellu bez problémov vyšliapať i pešo. Na jeho konci sa nachádza horná vlaková stanica, v ktorej sa môžete najesť, napiť alebo zahriať, keďže na vrchole Snaefellu nie je veľmi teplo ani uprostred leta a naviac tu často fúka silný vietor. Aj preto sa tu počasie môže zmeniť hneď niekoľkokrát za tých pár desiatok minút, ktoré tu väčšina turistov strávi.
Pred stanicou s občerstvením sa nachádza jedna malá zaujímavosť – trosky britskej stíhačky Spitfire. Spitfiry sú považované za najkrajšie stíhačky 2. svetovej vojny a na vrchu Snaefell si jednu môžete pozrieť z bezprostrednej blízkosti.
Traduje sa, že z vrcholu Snaefellu môžete vidieť 6 kráľovstiev – Ostrov Man, Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales a nebo. Toto je však skôr teória, pretože aby sa vám to podarilo, museli by ste mať šťastie na veľmi dobrú viditeľnosť (a zrejme i dobrý orlí zrak). Nič to nemení na fakte, že z vrcholu Snaefellu je krásny výhľad na celý ostrov Man i more, ktoré ho obkolesuje. Ostrov je krásne zelený a miestne panorámy sú naozaj úchvatné – veď posúdťe sami.
Poničená stíhačka Spitfire na vrchole Snaefellu, najvyššej hory ostrova Man
Poničená stíhačka Spitfire na vrchole Snaefellu, najvyššej hory ostrova Man
Mapa lokalít
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o ostrove Man.
Ako sa sem dostať?
Autobusom
Autobusové spojenia na ostrove Man sú spoľahlivé a majú dobré pokrytie. Prevádzkuje ich štátom vlastnená spoločnosť Bus Vannin.
Preto sa do Laxey môžete dostať z iných miest ostrova Man bez problémov, často priamou autobusovou linkou. Spojenia je možné ľahko vyhľadávať na týchto stránkach.
Autom
Auto je najlepším prostriedkom pre prieskum ostrova a do Laxey i k Bungalow Station sa po A18 dostanete bez problémov.
Parkovanie je na ostrove Man zdarma s použitím parkovacieho disku (pre viac informácií viď stránka o ostrove Man a sekcia o jazdení autom na ňom). Zaparkovať sa dá priamo pri kostole Christ Church v Laxey, neďaleko stanice horskej železnice. Pre návštevu vodného kola je k dispozícii parkovisko v jeho blízkosti.
Vlakom
Do Laxey sa dá dostať miestnou historickou elektrifikovanou či parnou železnicou. Ceny železničnej dopravy závisia od vzdialenosti, aktuálne informácie nájdete na týchto stránkach.
Koľko to stojí?
Vstupné k vodnému kolu Lady Isabella je 5 GBP (8/2016).
Spiatočný lístok na horskú železnicu z Laxey na Snaefell a späť stojí 12 GBP (8/2016).
Kedy sem cestovať?
Laxey sa dá navštíviť celoročne, železnica na Snaefell je však v prevádzke len od jari (apríl) do jesene (začiatok novembra).
Ako sa tu pohybovať?
Pešo
Po vrchole Snaefellu i v okolí vodného kola Lady Isabella je možné sa pohybovať len pešo.
Kde sa ubytovať?
Ostrov Man je malý, takže sa môžete ubytovať prakticky kdekoľvek a do Laxey a na Snaefell vyraziť na poldňový či jednodňový výlet. Najviac ubytovacích možností nájdete v hlavnou meste Douglas. V samotnom Laxey je ubytovacích možností veľmi málo.
Ceny ubytovania v hoteloch na ostrove Man sú vysoké, pretože hotelov je málo – začínajú na 90 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016). Cena môže kolísať podľa sezóny (v lete sú ceny najvyššie).
Ubytovaním cez AirBnB môžete niečo ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 70 EUR za noc (8/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Related Posts
-
-
-
12. september 2016 Peel – mesto Vikingov a kráľa Artuša
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical … -
Snow rider Best in Travel 2020 – desať krajín pre cestovanie v nadchádzajúcom roku This selection from Lonely Planet showcases Bhutan as a top travel destination, and it's hard to argue against that choice! …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár