Gruzínsko

Kutaisi – kde hľadali Argonauti zlaté rúno

0
Bagratova katedrála v Kutaisi

Kde bolo, tam bolo, existovalo kedysi v Grécku kráľovstvo Iolkos, ktorému vládol zlý kráľ Pelias. Ten z trónu zosadil svojho brata Aisóna a keď si na trón nárokoval Aisónov syn (jeho vlastný synovec) Iasón, nechcel jeho nárok uznať. Nechcel však toto odmietnutie dať najavo priamo a tak sa rozhodol mu dať (podľa neho) nesplniteľnú úlohu – priniesť mu zlaté rúno. To vlastnil kráľ Aiétes, ktorý vládol v ďalekom kráľovstve menom Kolchida. Zlaté rúno získal zo zlatého barana, ktorý mu priniesol jeho zaťa Frixa (ľudia veria i väčším blbostiam) a považoval ho za symbol svojej kráľovskej moci a tak ho nechal veľmi dobre strážiť (drakom).

Iasón tak zorganizoval výpravu hrdinov, ktorí vošli do dejín ako Argonauti a vydali sa na cestu do ďalekej Kolchidy, počas ktorej zažili kopec dobrodružstiev (light verzia Odysey). Kráľ Aiétes im samozrejme rúno dať odmietol, ale jeho dcéra Médeia sa do Iasóna zamilovala a tak mu rúno pomohla ukradnúť (cherchez la femme). Spoločne tak potom ušli naspäť do Grécka. Celý príbeh potom pokračuje ďalej a samozrejme skončí veľmi tragicky, ostatne ako skoro všetky príbehy v gréckej mytológii.

Podstatné je, že spomínané kráľovstvo Kolchida, kde sa zlaté rúno nachádzalo, sa rozprestieralo na území dnešného Gruzínska a jeho hlavným mestom malo byť dnešné Kutaisi.

Kutaisi je druhé najväčšie mesto Gruzínska a je hlavným mestom jeho západnej časti. Nachádza sa tu taktiež gruzínsky parlament a preto je legislatívnym centrom krajiny. Inak však ide o pomerne maličké mesto, ktoré toho nemá príliš čo turistom ponúknuť, až na nejaké to malé múzeum, trhovisko s gruzínskymi pochúťkami (čurčchela) a nejakú tú sovietsky gýčovú sochu. Čo však robí túto jednu z “exotickejších” destinácií nízkonákladových WizzAir zaujímavou, sú pamiatky nachádzajúce sa v jej okolí.

Kláštor Mocameta

Len pár kilometrov od Kutaisi leží kláštor Mocameta (v angl. transkripcii Motsameta), ktorý založil gruzínsky kráľ Bagrat III. v 11. storočí. Na tomto mieste stál kresťanský chrám už v 8. storočí, zničili ho však pri svojich lúpeživých nájazdoch Arabi, ktorí zároveň chceli donútiť miestnych vládcov, aby konvertovali na islam. Bratia Dávid a Konštantín Mcheidzeovci však aj napriek mučeniu odmietli a boli utopení v miestnej rieke Cchalcitela, čo znamená Červená voda – podľa masakru, ktorý tu Arabi vykonali na kresťanskej populácii. Bratia Mcheidzeovci sú dnes považovaní za národných hrdinov Gruzínska a za svätých miestnou ortodoxnou cirkvou. Na ich počesť tu bol postavený spomínaný chrám a kláštor, kde boli uložené ich pozostatky. Sovieti potom tieto pozostatky nenávratne poškodili a kláštor podpálili.

Dnes je Mocameta pokojným miestom ukrytým v horách s krásnymi výhľadmi na okolité vrchy aj spomínanú riečku Cchalcitela. Kláštor bol zrekonštruovaný a dnes ho môžete opäť vidieť v plnej kráse. Miestni mnísi tu slúžia omše a starajú sa o kláštor i s chrámom, ktorý vďaka spomínanému požiaru však už nedisponuje svojimi krásnymi freskami.

Kláštor Dželati

Neďaleko Mocamety sa nachádza kláštor Dželati (v angl. transkripcii Gelati), ktorý je o niečo mladší (založený v 12. storočí) a zároveň oveľa väčší. Kláštor Dželati je jednou z najvýznamnejších stavieb v Gruzínsku vôbec a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kláštor založil kráľ Dávid IV., známy aj pod prezývkou Dávid Staviteľ, ktorý je považovaný za najznámejšieho a najúspešnejšieho gruzínskeho kráľa v histórii a obdobie jeho vlády je považované za zlatý vek Gruzínska. Miestnou cirkvou je taktiež považovaný za svätého a spolu s ďalšími gruzínskymi kráľmi je pochovaný práve v kláštore Dželati, ktorý založil.

Prvým kostolom v kláštore bol Chrám Panny Márie v 12. storočí, neskôr pribudli kostoly sv. Juraja a sv. Mikuláša. Kostoly je možné navštíviť i vo vnútri a obdivovať vzácne a niekoľko storočí staré fresky. Pokiaľ vás zaujímajú práve fresky, ďalšie je možné nájsť taktiež v Kostole sv. Juraja. Zároveň bola v kláštore sústredená akadémia, ktorá bola dlho centrom vzdelania celej krajiny a produkovala jej elitných vedcov. V kláštore sa tak uchovalo mnoho vzácnych vedeckých artefaktov, vrátane rukopisov z 12. až 17. storočia.

Dnes je kláštor Dželati jednou z najnavštevovanejších pamiatok v krajine, ale nemusíte sa báť, že by ste tu narazili na davy turistov – za prvé ide najmä o dôležité miesto pre Gruzíncov, za druhé Gruzínsko je stále pomerne turistami neobjavená krajina, takže Dželati je stále veľmi pokojným a tichým miestom – presne takým, akým kláštor má byť.

Prométeova jaskyňa

Trošku (ale nie oveľa) ďalej od Kutaisi sa nachádza Prométeova jaskyňa. V tejto časti krajiny sa nachádza viacero jaskýň, ale ta Prométeova patrí medzi najkrajšie a najobľúbenejšie a zároveň je najväčšou jaskyňou v Gruzínsku. Jej názov pramení z legendy, že práve tu bol spútaný Prométeus a sem mu chodil orol vytrhnúť každý večer kus pečene. Bol to trest za to, že oklamal olympských bohov a ukradol pre ľudí oheň.

Prométeovu jaskyňu pri Kutaisi môžete navštíviť len v spoločnosti sprievodcu, ale našťastie výklad je okrem gruzínčiny a ruštiny k dispozícii i v angličtine. Vstupné je pomerne nízke a za malý príplatok môžete využiť pre cestu z jaskyne loďku (spolu za 7 lari – 9/2015). Jaskyňa je farebne osvetlená, takže v kombinácii so svetlom a farbami vytvárajú stalagmity, stalaktity a stalagnáty pôsobivé divadlo.

Bagratova katedrála

Priamo v Kutaisi, na kopci Ukimerioni kúsok od centra mesta, stojí Bagratova katedrála, niekedy nazývaná i jednoducho katedrála Bagrati. Je nazvaná podľa už spomínaného kráľa Bagrata III., ktorý ju dal na začiatku 11. storočia postaviť. Katedrála je tak už staršia ako tisícročie a predstavuje tak excelentný príklad skorej stredovekej gruzínskej architektúry, ktorá mala vplyv na neskôr postavené chrámy v tejto krajine. Na druhú stranu to však znamená, že neúprosný zub času mal možnosť pôsobiť na túto stavbu veľmi dlho a v priebehu stáročí upadla do ruín. Až v 50-tych rokoch minulého storočia bol započatý proces rekonštrukcie, ktorý bol zavŕšený až v roku 2012. Katedrála tak na prvý pohľad bohužiaľ nepôsobí veľmi historicky, čo jej však neuberá na hodnote. Uznala to aj komisia UNESCO, ktorá túto katedrálu (spolu s kláštorom Dželati) umiestnila na zoznam svetového dedičstva UNESCO.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Gruzínsku.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Priame letecké spojenie do Kutaisi prevádzkuje spoločnosť WizzAir z Budapešte, Katovíc a Varšavy. Litajú sem i Ukrajinské aerolinky napríklad z Prahy, v takom prípade však treba počítať s prestupom v Kyjeve.

Z letiska sa dá dostať do mesta maršrutkou za 5 lari (9/2015).

Autobusom

Z Tbilisi je možné sa dostať do Kutaisi maršrutkou zo stanoviska pred stanicou metra Didube. Cesta trvá 3-4 hodiny a stojí 10 lari (9/2015). Maršrutky odchádzajú až keď sú plné.

Vlakom

Do Kutaisi sa dá dostať z Tbilisi (a iných gruzínskych miest) aj vlakom, čo predstavuje väčšinou pomalšiu ale aj lacnejšiu alternatívu k maršrutkám. Navyše počet spojov za deň je pomerne obmedzený, takže nie vždy ide o použiteľnú alternatívu. Informácie o spojeniach nájdete na tejto stránke.


Kedy sem cestovať?

Pre návštevu Gruzínska a teda i Kutaisi je optimálnym obdobím jar a leto. Miestne podnebie je takmer subtropické, takže letá sú tu veľmi teplé. Zimy bývajú pomerne studené, aj keď nie tak, ako u nás. Táto destinácia tak predstavuje ideálnu možnosť si predĺžiť leto – jarné a jesenné teploty zodpovedajú tým letným u nás.


Ako sa tu pohybovať?

Kutaisi je malé mesto a vlastné nohy sú najlepším spôsobom pre jeho preskúmanie, vrátane Bagratovej katedrály.

Pre návštevu kláštorov a jaskýň v okolí je najlepšie (najmä pokiaľ vás je viacero alebo sa viete spojiť s inými ľudmi) si dohodnúť šoféra s autom, ktorý vás odvezie ku všetkým požadovaným miestam a počká tam na vás. Cena za návštevu kláštorov Dželati, Mocameta a Prométeovej jaskyne by sa mala pohybovať okolo 15-20 lari za osobu pri 4 ľudoch v taxíku (9/2015).

Uvedené miesta sa dajú navštíviť i hromadnou dopravou, ale počítajte s oveľa dlhším časom potrebným pre ich návštevu (s taxíkom sa to dá zvládnuť za pol dňa). Pre informácie o aktuálnych spojeniach maršrutkou je dobré navštíviť turistické informačné centrum v centre mesta, ktoré sa nachádza na ulici Rustaveli Avenue, priamo oproti parku.


Kde sa ubytovať?

V Kutaisi funguje nejaký ten turistický ruch a preto tu je možné nájsť ubytovanie vcelku bez problémov. K dispozícii sú základné ubytovne, hostely i hotely, super luxus však nehľadajte. Na druhú stranu je ubytovanie pomerne lacné a väčšinou čisté.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie