India

Fatehpur Sikri – mesto víťazstva porazené suchom

0
Veľká Mešita zhromaždenia (Jama Masjid - Džama Masdžid) vo Fatehpur Sikri

Fatehpur Sikri (v slovenčine aj Fatéhpur Síkrí) je historické mesto, ktorého rozkvet nejde neprirovnať k priemernej dobe životnosti trénera Slovana Bratislava. Toto mesto z ničoho nič rozkvitlo, stalo sa hlavným mestom a preto sa v ňom vybudovalo množstvo dôležitých budov, krátko po dokončení však bolo opustené a následne upadlo do úplného zabudnutia.

Mesto leží neďaleko Agry, ktorá hostí zrejme najznámejší indický monument – Tádž Mahal. Vzhľadom k tomu, že všetci chcú vidieť práve tento mramorový skvost a veľmi ich okolie Agry nezaujíma (často ani samotná Agra), vo Fatehpur Sikri stretnete len nepatrný zlomok turistov v porovnaní so svetoznámou hrobkou obľúbenej manželky mughalského kráľa. A to i napriek tomu, že Fatehpur Sikri je taktiež zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. A takisto napriek tomu, že Fatehpur Sikri je s Tádž Mahalom dosť úzko spojené.

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri - hrobky Salima Čištiho a Islama Chána

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri – hrobky Salima Čištiho a Islama Chána

Fatehpur Sikri

Celý príbeh sa dá datovať na začiatok 16. storočia, keď zo Samarkandu vykopli Bábura, ktorého predkom bol samotný Timúr, jeden z najväčších panovníkov Strednej Ázie v celej histórii. Bábur si tak musel hľadať nové panstvo mimo Strednej Ázie a našiel ho práve v Indii, kde porazil sultána z Dillí. Založil v Indii ríšu Mughalov (niekedy aj označovaných aj ako Mogulov), ktorá za jeho vlády bola síce pomerne malá, ale všetko sa začalo meniť v roku 1556, keď na trón dostal jeho vnuk Akbar.

Kráľovské stajne vo Fatehpur Sikri

Kráľovské stajne vo Fatehpur Sikri

Akbar bol úspešný panovník a z malého kráľovstva na severe Indie vybudoval obrovskú mughalskú ríšu, ktorá sa rozprestierala na území takmer celej dnešnej Indie, Pakistanu a Afganistanu. Okrem úspechov na bojovom poli, kde pripájal ďalšie a ďalšie kráľovstvá, sa prejavil aj ako schopný panovník a zákonodarca, ktorý myslel na blaho svojho ľudu. Ako moslim podporoval náboženskú rovnosť a vydal množstvo ďalších zákonov. Okrem náboženstiev intenzívne podporoval i vedu a umenie, takže bol prototypom osvieteného panovníka a práve preto si vyslúžil prezývku Akbar Veľký.

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri - obydlie manželky kráľa Akbara

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri – obydlie manželky kráľa Akbara

Jedným z jeho počinov bolo i vybudovanie nového hlavného mesta. Tomu však predchádzala márna snaha o splodenie potomka, ktorý by pokračoval v jeho dynastii a prevzal vládu nad Mughalskou ríšou. Po opakovaných neúspechoch preto cestoval do dedinky Sikri, kde žil muž menom Salim Čišti (Chishti), ktorý sa stal neskôr uctievaným svätcom. Salim Čišti požehnal kráľa Akbara a predpovedal mu narodenie synov, z ktorých prvý sa narodil hneď krátko po tom, v roku 1569 v tom istom meste – Sikri. Akbar bol tak vďačný, že nariadil vybudovanie náboženského komplexu na počesť svätého muža v tomto meste.

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) - hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) – hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Po tom, čo jeho syn dovŕšil 2 roky, kráľ prikázal vybudovanie mesta Sikri namiesto skromnej dediny – prikázal vybudovať paláce i opevnenie tak, aby zabezpečil tomuto mestu večnú slávu. V roku 1571 tu tak začalo rásť mesto, ktoré sa malo stať hlavným mestom celej ríše. Po dobytí sultanátu Gudžarát v roku 1573 potom dal vybudovať ohromnú bránu Buland Darwaza, ktorá bola hlavnou bránou mesta. V tej dobe bolo mesto premenované na Fatehpur Sikri, čo znamená “Mesto víťazstva”, a začalo sa obdobie rozkvetu, ktoré malo trvať prinajmenšom rovnako dlho, ako samotná Mughalská ríša (teda večne).

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) - hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) – hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Samotný kráľ Akbar Veľký sa zaujímal o to, ako bude mesto vyzerať. Ako správny osvietenec sa zaujímal o architektúru a umenie a sám ovplyvňoval štýl, v akom boli miestne paláce navrhnuté. Preto je tu vidieť výrazný perzský vplyv, ktorý bol typický i pre Strednú Áziu, odkiaľ cez svojho deda Bábura pochádzal. Špecifickú červenú farbu zasa budovám dodal miestny pieskovec, sfarebený do červena a známy ako “pieskovec zo Sikri” (Sikri sandstone).

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri - obydlie manželky kráľa Akbara

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri – obydlie manželky kráľa Akbara

Ak do Fatehpur Sikri prídete v smere od brány Agra Gate, ako prvá červená budova vás privíta ďalšia brána – Naubat Khana. V preklade ide do slova o Dom bubnov a ide o typickú stavbu mughlaskej architektúry, ktorú nájdeme i na iných miestach, vrátane pevností v Agre alebo Dillí. V budove mal za úlohu hrať na bubny bubeník, ktorý oznamoval príchod vládcu do mesta. Za ňou sa potom dostanete k budove bývalej pokladnice a na druhej strane cesty stojí bývala mincovňa. Tá je veľmi rozsiahla, ale zároveň zanedbaná, takže v nej toho veľa k videniu nie je.

Areál bývalej kráľovskej mincovne vo Fatehpur Sikri

Areál bývalej kráľovskej mincovne vo Fatehpur Sikri

Po zaplatení vstupného sa dostanete do hlavného komplexu. Ako prvé vas privíta veľké verejné nádvorie (Džanta Darbar, angl. Janta Darbar), tentokrát s udržiavaným trávnikom. Hneď vedľa sa nachádza ešte väčšie nádvorie, Pačisi (angl. Pachisi). To je pre zmenu kamenné a stojí na ňom niekoľko stavieb dôležitých pre styk vladára s verejnosťou. Diwan-i-Khas (Sieň súkromných audiencií) slúžila Akbarovi pre prijímanie súkromných návštev. Naopak v Diwan-i-Am (Sieň verejných audiencií) susediacej s verejným nádvorím prijímal panovník verejné návštevy.

Diwan-i-Khas (Sieň pre súkromné audiencie) - súčasť palácového komplexu Fatehpur Sikri

Diwan-i-Khas (Sieň pre súkromné audiencie) – súčasť palácového komplexu Fatehpur Sikri

V čele nádvoria Pačisi stojí Panč Mahal (Panch Mahal) – päťpochodový palác s postupne sa zmenšujúcimi poschodiami, ktorý slúžil pre rôzne oslavy a vystúpenia. Ide o najväčšiu budovu na nádvorí a o jednu z najdôležitejších v celom Fatehpur Sikri. Cez túto stavbu sa už dostávame do súkromnej časti mesta, kde sídlil samotný kráľ. Presnejšie by však bolo povedať kráľovná. Stojí tu rozsiahly palác Džodha Bai (Jodha Bai), v ktorom bývala manželka kráľa Akbara, ktorej meno je neznáme a preto je nazývaná Džodha Bai. V paláci sú bohato zdobené miestnosti s reliéfmi, pričom v jednej z nich sa premieta informatívne video o histórii mesta.

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri - obydlie manželky kráľa Akbara

Palác Džodha Bai (Jodha Bai) vo Fatehpur Sikri – obydlie manželky kráľa Akbara

Celý komplex zo západnej strany uzatvárajú kráľovské stajne. Keď sa nimi prejdete tak pochopíte, ako veľmi Akbarovi na jeho koňoch záležalo. Stajne sú obrovské a umožnovali ustajnenie niekoľkých desiatok koní v podmienkach, ktoré im mohla závidieť drvivá väčšina obyvateľstva mesta. Oproti stajniam potom stojí Birbalov dom, Akbarovho najobľúbenejšieho ministra. Dom má opäť nádherné dekorácie vo forme komplexných reliéfov. Mimo komplexu je potom možné vidieť na jeho okraji Sloniu vežu (Hiran Minar). Tú dal Akbar postaviť na pamiatku svojho obľúbeného slona a dnes stojí pred mestom osamotene ako maják v šírej púšti.

Piatková mešita (Džama Masdžíd)

Na opačnej strane, než je brána Agra Gate, sa rozprestiera obrovská mešita, ktorá je jednou z najväčších v celej Indii. Džama Masdžíd (Jama Masjid – v preklade Piatková mešita) bola postavená taktiež na príkaz Akbara Veľkého a na dĺžku má 165 metrov. Väčšina niekoľkotisícovej kapacity mešity je pod otvoreným nebom a preto vlastne skôr pripomína obrovské štvorcové nádvorie obkolesené nízkymi budovami. Dve strany nádvoria lemujú kolonády, v ktorých tieni sa môžu návštevníci schladiť počas horúceho dňa. Hlavná časť mešity disponuje jednou veľkou a dvomi menšími kupolami. Mirháby (výklenky vytesané v stene ukazujúce k Mekke) sú umiestnené v jednotlivých častiach mešity a ten hlavný, centrálny mirháb,  je vykladaný mozaikou a zdobený zlatými nápismi.

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri - vľavo samotná mešita, v strede hrobky, vpravo Kráľova brána

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri – vľavo samotná mešita, v strede hrobky, vpravo Kráľova brána

V mešite sa nachádza veľké množstvo hrobov, po ktorých behajú kozy. Nie je úplne jasné, čo tam robia, keďže tam nerastie žiadna tráva, ale je dobré si dávať pozor na míny, ktoré tu rohaté štvornožce občas zanechajú. Okrem malých hrobov však v mešite stoja dve veľké hrobky – tá väčšia, ktorá ladí s farbou celej mešity, je venovaná Islamovi Chánovi, generálovi, ktorý slúžil pod kráľom Džahangirom (Jahangir), Akbarovým synom. Druhá hrobka pôsobí v mešite veľmi solitérne vďaka svojej bielej farbe. Tú mu dodáva biely mramor, z ktorého je postavená, aby vynikla jej výnimočnosť. V hrobke je totiž uložené telo súfijského svätca Salima Čištiho (Salim Chishti), ktorý požehnal kráľovi Akbarovi, vďaka čomu sa mu potom narodili jeho synovia (aspoň onn tomu veril).

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri - hrobka Salima Čištiho

Piatková mešita (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri – hrobka Salima Čištiho

Najmajestátnejšou súčasťou mešity je zrejme brána Buland Darwaza – Veľkolepá brána. Tú dal kráľ Akbar postaviť pri príležitosti víťazstva v Gudžaráte a ide o monument naozaj fascinujúci. Svojou výškou 54 metrov je údajne najvyššou vstupnou bránou na celom svete. Pôvodne bola vstupnou bránou do mesta, ale neskôr sa stala hlavným portálom mešity, ktorá bola postavená neskôr.

Úpadok

Osud mesta Fatehpur Sikri sa však vyvinul úplne inak, než kráľ Akbar pôvodne zamýšľal. Dokončenie celého mesta trvalo viac ako 10 rokov, počas ktorých slúžilo zároveň ako hlavné mesto ríše. Krátko na to sa však kráľ vydal v roku 1585 na vojenské ťaženie do Pandžábu a mesto navždy opustil. Ďalším problémom bolo vyschnutie jazera, ktoré bolo jediným zdrojom pitnej vody v meste. A tak sa z hlavného mesta stalo behom chvíľky mesto duchov.

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) - hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) – hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Kráľ Akbar sa sem už nikdy nevrátil a takisto ani jeho syn Džahangir (Jahangir), za vlády ktorého bolo v roku 1610 mesto definitívne a úplne opustené. Džahangirov syn a Akbarov vnuk Šach Džahán (Shah Jahan) už potom vládol z Agry, kde dal postaviť okrem iného spomínaný svetoznámy monument Tádž Mahal.

Dnes je Fatehpur Sikri malou dedinkou, ktorej historická časť je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) - hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete

Buland Darwaza (Veľkolepá brána) – hlavný vchod do Piatkovej mešity (Jama Masjid) vo Fatehpur Sikri a zároveň najvyššia vstupná brána na svete


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Indii.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

Do Fatehpur Sikri sa dá dostať autobusom z Bharatpuru alebo z Agry. Fatehpur Sikri leží na linke autobusu medzi týmito dvomi mestami a cesta stojí pár desiatok rupií. Od autobusovej zastávky môžete ísť k vchodu pešo (asi 1 km) alebo si zobrať rikšu.

Tuk-tukom

Tuk-tukom sa do Fatehpur Sikri dá dostať z Bharatpuru. Cesta tam i späť vrátane čakania (celé sa to dá stihnúť za pol dňa) sa dá zjednať na 300 rupií (za celý tuk-tuk).

Taxíkom

Taxíkom sa môžete do Fatehpur Sikri dostať z Bharatpuru za 600 rupií, z Agry za asi 2000 rupií, vrátane čakania a spiatočnej cesty.

Vlakom

Do Fatehpur Sikri jazdia z Agry i vlaky, je ich však pomerne málo, preto si treba cestu dobre naplánovať.


Koľko to stojí?

Návšteva mešity je zadarmo, zvyšok komplexu je spoplatnený 500 rupiami (pre cudzincov).


Kedy sem cestovať?

Optimálne obdobie pre cestu do oblasti Zlatého trojuholníka, kam patrí i Agra, je od novembra do marca. Vtedy tu neprší a teploty nie sú neznesiteľne vysoké, naopak v decembri a januári môže byť pomerne zima (ale nie mrazivo samozrejme – teploty však môžu klesnúť pod 20 stupňov).


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Fatehpur Sikri je veľmi malé mesto a palácový komplex i s mešitou sa nachádzajú vedľa seba, takže pohybovať sa tu má zmysel len pešo.


Kde sa ubytovať?

Možností ubytovania priamo vo Fatehpur Sikri je málo, pretože väčšina ľudí sem prichádza len na poldňový výlet z Agry, prípadne z Bharatpuru. V oboch týchto mestách je k dispozícii oveľa viac hotelov, pričom v Agre ich je priam neúrekom.

Priamo vo Fatehpur Sikri sa dá ubytovať za zhruba 10 EUR za noc a izbu pre dve osoby (4/2018).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie