Taiwan

Národný park Yangmingshan – zelená oáza v supermodernom veľkomeste

0
Pohľad z Mt. Qixing - najvyššieho vrcholku Národného parku Yangmingshan

Yangmingshan (jang-ming-šan) sa nachádza len pár desiatok minút cesty od moderného centra Tchaj-peja, hlavného mesta Taiwanu. Ale napriek krátkej vzdialenosti, ten kontrast medzi nimi nemôže byť väčší. Centrum Tchaj-peja je plné sklenených mrakodrapov, medzi ktorými sa týči Taipei 101, jednou dobou najvyššia budova sveta. Yangmingshan je naopak zelený raj, prekvitajúci faunou i flórou. Subtropické podnebie a teplo sálajúce zo zeme poskytujú ideálne podmienky pre mnoho rastlín, aj napriek zvýšenej kyslosti pôdy spôsobenej sírnymi výparmi, ktoré sú dôsledkom geotermálnej aktivity. Vďaka tejto aktivite tu však môžeme nájsť i obľúbené termálne kúpele.

Turistický chodníček v Národnom parku Yangmingshan vedúci na vrchol hory Qixing, viditeľný v pozadí

Turistický chodníček v Národnom parku Yangmingshan vedúci na vrchol hory Qixing, viditeľný v pozadí

Pôvodný názov miestnych kopcov bol Trávnatá hora, používaný počas vlády dynastie Čching (Qing). V tejto dobe bolo i zaužívanou praktikou vypaľovanie miestnych kopcov kvôli síre, ktorú sem chodili často ľudia kradnúť. Aj z tohto dôvodu tu nerástli žiadne stromy, ale len tráva.

Turistické chodníčky v Yangmingshane sú až príliš dobre a detailne značené

Turistické chodníčky v Yangmingshane sú až príliš dobre a detailne značené

Počas japonskej nadvlády tu japonský guvernér založil ešte pred 2. svetovou vojnou Národný park Daiton, ktorý sa tak stal prvým (a tým pádom dnes najstarším) národným parkom na Taiwane. Po obsadení ostrova utekajúcou Čankajškovou armádou Čínskej republiky sa ho jej vodca (a vtedy už prezident Taiwanu) v 50-tych rokoch rozhodol premenovať na Národný park Yangmingshan (Yangmingova hora), podľa filozofa Yangming Wanga z obdobia dynastie Ming.

Výhľad na Tchaj-pej, ktorý sa vám postupne otvorí cestou na vrchol hory Qixing Národnom parku Yangmingshan - dolu sa rozprestiera hlavné mesto Taiwanu a vľavo v diaľke je možné rozoznať i tvary veže Taipei 101

Výhľad na Tchaj-pej, ktorý sa vám postupne otvorí cestou na vrchol hory Qixing Národnom parku Yangmingshan – dolu sa rozprestiera hlavné mesto Taiwanu a vľavo v diaľke je možné rozoznať i tvary veže Taipei 101

Národný park patrí k obľúbeným výletným miestam Taiwancov a obyvatelia Tchaj-peja využívajú jeho bezprostrednú blízkosť najmä cez víkend pre jednodenné výlety, vďaka ktorým to tam cez víkendy vyzerá trochu ako “na Václaváku”. Aj preto sú miestne cestičky dokonale čisté a udržiavané, takže celú dobu sa budete pohybovať buď po schodoch alebo kamenných cestičkách.

Turistický chodníček v Národnom parku Yangmingshan vedúci na vrchol hory Qixing

Turistický chodníček v Národnom parku Yangmingshan vedúci na vrchol hory Qixing

To, spolu s davmi turistov, má za následok stratu ilúzie divočiny a človek sa tu cíti viac ako v parku, než v otvorenej prírode. Zdanie však môže klamať – miestne kopce sú plné drobných zvieratok. Veveričky a hlodavce s trochou šťastia zahliadnete sami, zatiaľ čo desiatky druhov vtákov budete vnímať zrejme len prostredníctvom spevu z korún stromov. A ďalších obyvateľov, ako napríklad jedovaté hady, s trochou šťastia nestretnete vôbec. Miestne zvieratá sú plaché a pred turistami utekajú (navyše Taiwanci sú obvykle pomerne hluční turisti), až na veveričky, ktoré sú zvyknuté, že od turistov občas niečo dostanú.

Veverička v Národnom parku Yangmingshan

Veverička v Národnom parku Yangmingshan

O miestnej faune si takisto môžete prečítať z infopanelov, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž jednotlivých chodníkov. I to je jeden z ďalších príznakov toho, ako veľmi rozvinutý je tento národný park – z tabúľ sa dokonca dočítate i to, aký zvuk vydávajú jednotlivé druhy vtákov. Okrem fauny popisujú miestne tabule i samotný park alebo miestnú flóru. Rastlinou, považovanou za charakteristickú pre celý národný park, je drobný kvet azalka. K rozkvitnutým azalkám si môžete privoňať, pokiaľ sem dorazíte na jar. Naopak hustý subtropický les okupuje celoročne hlavne južnú časť hory Qixing v nižších nadmorských výškach, zatiaľ čo jej horná časť a severná strana sú pokryté najmä trávou, z už vyššie spomínaných dôvodov.

Stĺp označujúci vrchol hory Qixing, najvyšší bod Národného parku Yangmingshan

Stĺp označujúci vrchol hory Qixing, najvyšší bod Národného parku Yangmingshan

Hora Mt. Qixing (niekedy i Mt. Cising, v preklade Hora siedmich hviezd, vyslovované zhruba ako “sising”) je najvyšším vrcholkom celého parku a k tomuto vrcholu vo výšške 1120 metrov nad morom sa dá dostať veľmi ľahko po turistickom chodníku. Ten začína pri turistickom informačnom centre a k vrcholu hory Qixing stačí prejsť asi tri kilometre a prekonať zhruba 600 výškových metrov. Už po vyjdení z lesa, ktorý obklopuje cestičku v nižších polohách, sa návštevníkom otvorí nádherný výhľad na okolie a neďaleko sa rozprestierajúci sa Tchaj-pej. Nebýva odtiaľto problém vidieť napríklad známu vežu Taipei 101 a za dobrého počasia i v diaľke vysoké taiwanské veľhory Yushan. Na samotnom vrchole sa potom už otvorí 360-stupňový výhľad na celý park a jeho okolie a môžete sa tu vyfotiť so stĺpom označujúcim vrchol hory i celého parku.

Výhľad z vrcholu hory Qixing (spiacej sopky) v Národnom parku Yangmingshan

Výhľad z vrcholu hory Qixing (spiacej sopky) v Národnom parku Yangmingshan

Hora Qixing je v skutočnosti spiacou sopkou, najvyššou na Taiwane. Na jej vrchole však nejaký kráter budete hľadať márne, pretože posledný výbuch nastal pred 700-tisíc rokmi a za tú dobu sa kráter rozpadol a jeho okraje vytvorili niekoľko dnešných vrcholkov. Aktívnosť sopky však dokumentuje druhá časť turistickej cesty, vedúca z vrchola Qixing do rekreačného strediska Xiaoyoukeng. Po prejdení zhruba polovice cesty sa objavia prieduchy v zemi, z ktorých stúpa horúca para. A aby bolo úplne jasné, o čo ide, udrie vám do nosa nezameniteľný pach síry. Pri prechádzaní okolo miest s geotermálnou aktivitou je dobré byť obzvlášť obozretný, pretože chodník vedie v tesnej blízkosti týchto otvorov v zemi.

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

Celá cesta (ktorá sa dá samozrejme absolvovať i v opačnom smere) trvá asi hodinu z návštevníckeho centra na vrchol Qixingu a potom dolu do Xiaoyoukengu asi polhodinu. Skutočný čas je tak zhruba polovičný oproti tomu, čo tvrdia miestne mapy, ale samozrejme to závisí i od toho, aké tempo sami zvolíte. V parku je možné nájsť samozrejme ďalšie turistické chodníčky – stačí si nájsť ten svoj na mape v turistickom informačnom centre alebo na webe národného parku Yangmingshan. Medzi začiatkami jednotlivých turistických chodníkov je možné sa presúvať miestnym autobusom – viac informácií nájdete pod týmto článkom.

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

Pokiaľ je pre vás pešia turistika málo, môžete zavítať do miestnych termálnych kúpeľov. Niektoré kúpele sú privátne a pre ich návštevu je nutné zaplatiť vstupné alebo byť hosťom v danom hoteli. K dispozícii sú však i dve miesta s verejnými kúpeľmi, ktoré sú prístupné zadarmo. Prvými sú kúpele v parku Qianshan, neďaleko autobusovej zastávky, kam prichádzajú autobusy z Tchaj-peja, a druhými potom kúpele v Lengshuikengu (viď mapa). Ak sa chcete ísť okúpať, tak pamätajte na to, že v ázijských kúpeľoch etiketa väčšinou zakazuje akékoľvek oblečenie, vrátane plaviek. Kúpele sú zväčša rozdelené na mužskú a ženskú časť.

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

Para stúpajúca zo sírnych prieduchov na úpätí hory (a spiacej sopky) Qixing v Národnom parku Yangmingshan

I v prípade, že vás kúpele nelákajú, Yangmingshan rozhodne stojí za návštevu a je vítanou zelenou úľavou od zhonu veľkomesta, ktoré pulzuje na dosah od spiacej sopky a jej lesov. Za dobrého počasia sú výhľady krásne a kľudne si ich môžete porovnať s výhľadom z najvyššej veže Taipei 101. A oboje tieto veci sa dajú stihnúť počas jediného dňa.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Taiwane.

Užitočné informácie nájdete taktiež na stránkach Národného parku Yangmingshan.


Ako sa sem dostať?

MHD

Do Národného parku Yangmingshan sa dá veľmi ľahko dostať z Tchaj-peja mestskou hromadnou dopravou. Najrýchlejšie je zrejme sa odviezť metrom na stanicu Beitou (pre informácie o cestovaní MHD v Tchaj-peji si môžete prečítať tento článok) a tam nasadnúť na autobus 230, ktorý vás dovezie na terminál, odkiaľ vás bude čakať ešte necelý kilometer dlhá cesta k návštevníckemu centru (všetko je dobre značené). Cesta autobusom 230 trvá asi 50 minút a platí sa ako za 1 segment, teda 15 NTD (3/2018).

Existuje i niekoľko ďalších možností, ktoré však znamenajú predierať sa autobusom mestskou dopravou. Jednou z takýchto možností je využiť autobus 260, ktorý do národného parku jazdí od hlavnej vlakovej stanice v Tchaj-peji. V takomto prípade cesta trvá asi 2 hodiny a stojí 30 NTD (3/2018).


Koľko to stojí?

Do Národného parku Yangmingshan sa žiadne vstupné neplatí.


Kedy sem cestovať?

Národný park Yangmingshan sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Z hľadiska počasia je najlepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy sú teploty vysoké a dažde prinášajú mnoho zrážok. Počet daždivých dní je počas celého roka zhruba rovnaký, ale v lete sú dažde oveľa výdatnejšie.

Veľmi príjemným obdobím sú Vianoce. Teploty sa v zime cez deň pohybujú okolo 20 stupňov, čo však domácim nebráni nosiť zimné bundy a čiapky.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Väčšina turistov sem cestuje samozrejme za pešou turistikou, dopravný prostriedok je možné však použiť medzi rôznymi začiatkami turistických chodníkov alebo inými atrakciami (napr. kúpeľmi). V takom prípade vám môže poslúžiť autobus.

Autobusom

Okolo parku premáva autobus 108, ktorým sa dostanete napríklad z jedného konca turistickej cestičky na horu Qixing na druhý. Takisto sa ním dostanete i na iné miesta – celkovú mapu trasy tejto linky nájdete na tejto stránke.

Jednodenný lístok pre autobus linky 108 stojí 60 NTD, jednorazové lístky bohužiaľ nie sú k dispozícii. V prípade cesty počas špičky počítajte s tým, že na jednotlivých nástupných miestach sa môžu tvoriť dlhé rady.

Autobus 108 premávajúci okolo národného parku Yangmingshan

Autobus 108 premávajúci okolo národného parku Yangmingshan


Kde sa ubytovať?

Priamo v národnom parku sa ubytovať nedá a preto sem väčšina turistov prichádza na jednodenný (alebo dokonca i poldňový) výlet z Tchaj-peja. Informácie o ubytovaní v Tchaj-peji môžete nájsť v článku venovanom tomuto mestu.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie