India

India je krajina rozkladajúca sa na tzv. Indickom subkontinente, v južnej Ázii. Je rozlohou siedmou najväčšou krajinou sveta a druhou najľudnatejšou, hneď po Číne, ktorú pravdepodobne čoskoro predbehne.

India je populárnou turistickou destináciou, vďaka svojej špecifickej kultúre, joge, obľúbenej kuchyni, ale tiež vďaka extrémne nízkym cenám – ide o jednu z najviac low-cost destinácií na svete. V kombinácii s teplým podnebím a oceánom je magnetom pre niektoré cieľové skupiny cestovateľov.

Zároveň ide o obrovskú a preto veľmi rôznorodú krajinu. Tiahne sa od chladného úpätia Himalájí na severe, až po južné tropické pláže na dohľad od Srí Lanky.

India je preto pre každého cestovateľa zaujímavou krajinou, bez ohľadu na to, či vás zaujíma príroda alebo architektúra. Zároveň je však považovanú za trochu “náročnú” krajinu pre neskúseného cestovateľa, ktorý môže mať trošku kultúrny šok, najmä ak je jeho cesta do Indie prvou cestou do Ázie vôbec. Naopak ak máte skúsenosti z krajín ako napríklad Kambodža, Barma alebo Thajsko, niektoré veci vás až tak veľmi nezaskočia.


História

.


Víza

Občania SR i ČR potrebujú pre návštevu Indie vízum. To je dnes našťastie možné získať online v elektronickej forme. O e-víza je možné požiadať na týchto stránkach. Cena víza je 50 USD (3/2018).

Po vyplnení všetkých údajov a odoslaní formulára trvá schválenie žiadosti väčšinou len jeden deň. Vo väčšine prípadov sú udelené víza dvojvstupové, i pokiaľ o ne explicitne nežiadate, takže môžete krajinu jedenkrát opustiť a vrátiť sa, pokiaľ to stihnete v období platnosti víza.


Ako sa sem dostať?

Letecky

Do Indie sa dá dostať z Európy všetkými väčšími aerolinkami, ktoré lietajú do Dillí, ale i Bombaja alebo ďalších indických miest. Priame spojenie existuje napríklad z Viedne do Dillí vďaka Austrian Airlines alebo (výrazne lacnejšej) Air India. Ďalšie spojenia z Viedne, ale i iných miest (vrátane Košíc či Prahy) sú k dispozícii s prestupom najmä vďaka spoločnostiam ako Turkish Airlines, Aeroflot alebo Finnair.

Samozrejme, do Indie lietajú i ďalšie európske spoločnosti, ale vyššie uvedené možnosti zrejme vyjdú najlacnejšie – väčšinou sa ceny pohybujú medzi 400 a 500 EUR za spiatočnú letenku.

Ďalšou alternatívou sú blízkovýchodné aerolinky, ako napríklad Emirates, Fly Dubai, Etihad alebo Qatar Airways. Letové časy i ceny sú o niečo horšie, ale zasa je k dispozícii viac letov do viac miest, pretože krajiny Zálivu majú s Indiou čulé ekonomické aktivity (a väčšinu zamestnancov tam tvoria práve Indovia).

Autobusom / Autom / Pešo

Pre turistov je otvorená a relatívne bezpečná hranica medzi Pakistanom a Indiou. Na pakistanskej strane je najbližšie mesto Lahore, na indickej Amritsar a hranica je známa pod názvom Attari (India) – Wagah (Pakistan). K dispozícii je autobusové spojenie medzi Amritsarom a Lahore, ale vzhľadom k nutnosti kontrolovať celý autobus je rýchlejšie sa nechať odviezť autobusom (alebo taxíkom či tuk-tukom) len k hraniciam, hranice prekročiť pešo a na druhej strane zasa využiť autobus alebo taxík (alebo tuk-tuk), ktorých je vždy k dispozícii dosť, pre dopravu do cieľového mesta. Vyhnite sa neskorému poobediu / podvečeru, kedy sa tu koná show výmeny stráží, kedy je tu veľmi hustá doprava a väčšina taxíkov sem priváža návštevníkov a čaká na to, aby ich odviezla naspäť.


Ako sa tu premiestňovať?

Letecky

India je obrovská krajina a preto vnútroštátna letecká preprava je často najefektívnejším dopravným prostriedkom. Našťastie v Indii operuje veľké množstvo aeroliniek a letenky na niektorých trasách sa dajú zohnať za celkom dobré ceny, najmä pokiaľ si ich kúpite s dostatočným predstihom. Medzi aerolinky prevádzkujúce domáce lety patrí napríklad národný prepravca Air India a jeho low-costová dcérska spoločnosť Air India Express. Ďalšími sú napríklad Go Air, IndiGo, Jet Airways alebo SpiceJet.

Pokrytie krajiny sa obmedzuje na veľké mestá a turistické destinácie, takže pokiaľ sa potrebujete dostať do odľahlejších miest, zrejme bude lepšou kombinácia lietadlo + vlak.

Vlakom

Indické železnice disponujú jednou z najväčších železničných sietí na svete. Vďaka tomu je možné sa v Indii dostať do takmer každého mesta a mestečka vlakom, aj keď nie vždy ide o najlepšiu alebo najrýchlejšiu alternatívu.

Vlaky v Indii spadajú do viacerých kategórií, od prímestských slimačích vláčikov až po medzimestské expresy. Vlaky majú vagóny rôznych kategórií, ktorých charakteristiky sú nasledujúce:

  1. GS (General Seating) – všeobecný lístok za pár rupií, ale s najnižšou mierou pohodlia (proste dobytčák bez rezervovaného miesta). Zamrežované okná a ľudia natlačení na sedačkách, ako i spiaci na poličkách na batožinu – to je proste realita v tejto kategórii. Nie veľmi pohodlné pre dlhšie cesty, ale 1-2 hodiny sa dajú vydržať. Takisto môže byť v preplnených vlakoch problém s ťahaním batožiny.
  2. 2S (2nd Seating) – tzv. 2. trieda pre sedenie, úroveň komfortu v podstate rovnaká ako v príapde UG, ale s prideleným miestom na sedenie. Šanca, že vaše miesto bude i tak obsadené, je vysoká.
  3. SL (Sleeper) – najnižšia lôžková kategória, používaná pre dlhšie cesty. Dobytčák s lôžkami, takže úroveň pohodlia veľmi nízka, zodpovedajúca cene.
  4. CC (Chair Car) – tieto vagóny sú vybavené sedačkami na sedenie, takže ide o denné vlaky bez možnosti prespania. Trieda CC je pomerne komfortná, s mäkkými sedačkami. Miesta sú pridelené a cestujúci si môžu byť istí, že nebudú musieť stáť. V niektorých prípadoch (závisí od vlaku) býva v cestovnom zahrnuté aj jedlo. Úroveň pohodlia je tak výrazne vyššia než v 2S. V niektorých vlakoch však nemusia byť tieto vagóny klimatizované, čo je však niekedy skôr výhoda. Sedadlá sú usporiadané v konfigurácii vždy 3 a 2 vedľa seba v jednom rade.
  5. 3A (Third AC) – lôžkový vagón tretej triedy s klimatizáciou. Vagóny sú k dispozícii vo vlakoch, kde sa predpokladá dlhšia (nočná) cesta. Každé oddelenie vo vagóne má 8 lôžok, takže neposkytuje veľa súkromia, ale v lístku je zahrnuté i jedlo.
  6. 2A (Second AC) – lôžkový vagón druhej triedy s klimatizáciou. Oddelenie má vždy 6 lôžok a tak je pohodlie trochu vyššie ako v prípade 3A, servírované jedlo je však rovnaké.
  7. EC (Executive Chair) – klimatizovaný vagón s miestami len na sedenie, luxusnejšia verzia triedy CC. Vagóny sú klimatizované a sedadlá usporiadané vždy 2 a 2 vedľa seba v jednom rade. Cestovné zahŕňa jedlo, ale úroveň pohodlia sa veľmi nelíši od CC (rozdiel je len v klimatizácii a v jednom sedadle navyše v každom rade).
  8. 1A (First AC) – prvá trieda lôžkových vagónov pre dlhé nočné cesty. Lôžka sú v jednom oddelení vždy 4 alebo 2 (podľa počtu rezervovaných lístkov). Vo vagónoch je dokonca i sprcha a servírované jedlo je vyššej kategórie, než v 2A a 3A. Ceny sú však taktiež výrazne vyššie.

Lístky na vlak je dobré si rezervovať vopred, inak vám nezostene nič iné, než cestovať v najnižších kategóriach a pretrpieť tlačenice v radách na lístky na stanici. Pokiaľ chcete lístky do kategórií vyšších ako 2S a SL, budete musieť na stanici vypĺňať formuláre a opäť čakať dlhé rady a zároveň sa modliť, aby boli voľné miesta.

Preto je lepšie si lístky kúpiť s predstihom, či už u miestnych kancelárií alebo cez internet. Na internete sa dajú lístky kúpiť napríklad cez stránky ako ClearTrip.com, ale tie nedisponujú aktuálnou disponibilitou a hrozí, že po zaplatení vám príde mail, že lístky už nie sú k dispozícii a peniaze vám vrátia. Istejšie je nakupovať lístky na oficiálnej stránke Indických železníc, ktoré zobrazujú skutočný počet voľných miest v jednotlivých vlakoch a takisto sa dajú kúpiť. K dispozícii je i oficiálna mobilná aplikácia IRCTC, cez ktorú si môžete vyhľadávať a kupovať lístky.

Bohužiaľ, použitie aplikácie alebo webstránok nie je veľmi jednoduché. Obe sú užívateľsky nepriateľské a statne bojujú voči snahe užívateľa kúpiť si lístky. Prvý problém spočíva v registrácii – tá je povinná v prípade, že chcete stránku používať. Pri registrácii je vyžadované telefónne číslo a pokiaľ toto nie je indické, je nutné za registráciu zaplatiť. Zakúpenie lístkov potom odoláva zahraničným platobným kartám – je treba skúšať jednotlivé platobné brány a s trochou šťastia vám niektorá z nich bude fungovať. Za platbu ne-indickou platobnou kartou sa účtuje ešte dodatočný poplatok. Ak sa vám všetko podarí, počítajte ešte s tým, že vám niekto z Indie zo železníc môže zavolať a overiť si, či ste lístky naozaj kupovali (asi ochrana proti zneužitiu karty).

Pokiaľ proces úspešne zavŕšite, do ďalšieho dňa obdržíte lístky s pridelenými miestami na mail. Lístky nemusíte tlačiť, stačí mať screenshot v mobile alebo si môžete stiahnuť spomínanú aplikáciu a lístky ukázať na mobile sprievodcovi. Pokiaľ nebudete mať ani to, netreba zúfať – lístky sú na meno a pas, takže ak budete mať so sebou pas, stačí i ten – sprievodca má vždy zoznam s menami a pridelenými miestami.

Autobusom

Pri cestovaní po Indii je najlepšou kombinácia lietadla a vlaku. Cestovanie autobusom nie je veľmi pohodlné – autobusy sú pomalé a nie veľmi praktické, ak máte batožinu. Navyše ani zďaleka neposkytujú taký komfort ako vlak, aj keď na druhú stranu sa dostanú aj tam, kam koľajnice nevedú (ale takých miest je málo), a sú výrazne lacnejšie. Pre vyhľadávanie spojení môžete využiť weby najväčších prevádzkovateľov autobusových spojení v Indii – Neeta, Patel Tours, VRL Travels, SRS Travels alebo KPN Travels.


Kedy sem cestovať?

India je veľká krajina, takže je ťažko generalizovať najlepší čas pre jej návštevu – závisí to od konkrétnej destinácie. Väčšina krajiny však spadá do tropickej oblasti a zvyšok do subtropickej. To znamená, že vo všeobecnosti sa dá rok rozdeliť na obdobie dažďov a obdobie sucha. Na na väčšine územia Indie trvá obdobie sucha od októbra do marca, zatiaľ čo monzúnové dažde ho zalejú obrovským množstvom vody v lete, od júna do augusta, prípadne septembra.

Obdobie sucha sa v Indii potom ešte delí na studené a teplé. Počas toho teplého (zhruba apríl – jún) sú teploty extrémne vysoké a preto je lepšie sa tomuto času (podobne ako obdobiu dažďov) vyhnúť.

Keď si to teda zrekapitulujeme, najlepší čas na cestu do Indie je október – marec, kedy by nemalo veľmi pršať a teploty sú znesiteľné. Na severe krajiny môže byť v decembri a januári dokonca i veľmi chladno, ale samozrejme mrznúť nebudete. To však neplatí pre oblasť Himalájí, kde teploty môžu klesať veľmi nízko.

Najpríjemnejšie teploty sú preto v októbri až novembri alebo vo februári až marci.


Ako sa tu dorozumieť?

V Indii sa rozpráva stovkami jazykov, z ktorých 22 je oficiálnych. Pri tomto babylonskom chaose je samozrejme potrebná lingua franca, ktorou je angličtina. Vďaka tomu je dohovoriť sa tu pre turistu jednoduchšie. Aj keď znalosť angličtiny sa môže významne líšiť prípad od prípadu, dôležité je, že ohľadom tých najzákladnejších vecí sa tu dohovoriť dá. Takisto to má za následok to, že väčšina nápisov a informácií je k dispozícii i v angličtine.

Pokiaľ sa budete niekoho potrebovať na niečo spýtať, snažte sa pokladať otvorené otázky, miesto uzavretých – teda napríklad “Aké mäso obsahuje toto jedlo?” namiesto “Je v tomto jedle kuracie mäso?”. Ak vám totiž Ind nerozumie, môže vám odpovedať áno alebo nie len preto, aby sa vás zbavil alebo aby nevyzeral hlúpo (alebo z iných dôvodov, netuším). Otvorenou otázkou sa uistíte, že vám druhá strana porozumela (a ak odpovedia áno/nie tak viete, že neporozumela.

Špecifikom neverbálneho jazyka v Indii je gesto, pri ktorom človek niekoľkokrát rýchlo pokýve hlavou z jednej strany na druhú, ktorú väčšinou cudzinci majú problém interpretovať a nevedia, či sa jedná o súhlas alebo nesúhlas. Z pozorovania sa dá však usúdiť, že Indi týmto gestom vyjadrujú pochopenie žiadosti.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a miesta

  • Agra – mesto na juh od Dillí, ktoré patrí do tzv. Zlatého trojuholníka. Okrem pár pamiatok a veľkej pevnosti sa tu nachádza najnavštevovanejšia atrakcia Indie – Tádž Mahal.
  • Amritsar – posvätné mesto sikhov neďaleko indicko-pakistanskej hranice, známe vďaka svojmu Zlatému chrámu.
  • Attari – hraničný prechod medzi Indiou a Pakistanom neďaleko Amritsaru, známy každodennou organizáciou veľmi spektakulárnymi výmenami stráží a atmosférou, ktorá môže konkurovať najväčším futbalovým zápasom. Veľmi netypický zážitok, ktorý môže nezaujatému pozorovateľovi pripadať až komicky.
  • Bharatpur – malé mestečko neďaleko Agry, známe najmä vďaka vtáčiemu parku Keoladeo. Okrem toho tu nájdeme i pár zaujímavostí, napríklad údajne jedinú nikdy nedobytú pevnosť v celej Indii.
  • Dillí – hlavné mesto krajiny, obrovské a rušné, s niekoľkými pamiatkami a všetkými dôležitými štátnymi úradmi.
  • Džajpur – jedno z miest tvoriace tzv. Zlatý trojuholník, známe vďaka svojmu Ružovému mestu (Pink City) a obrovským pevnostiam spolu s dlhým obranným múrom, pripomínajúcim Veľký čínsky múr.
  • Fatehpur Sikri – malé mestečko neďaleko Agry, známe pozostatkami starého mesta a veľkej mešity, vďaka ktorým je dnes zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
  • Puškar – podľa hinduistov posvätné mesto Brahmu, indického božstva, ktorý je pôvodcom všetkej existencie. Mesto je však okrem posvätného jazierka a množstva chrámov známe i vďaka svojmu trhu, kam chodia na nákupy Indi z celého okolia.

Príroda

  • Národný park Keoladeo – prírodná rezervácia v meste Bharatpur, ktorá je rajom pre migrujúce vtáctvo. Veľa sťahovavých druhov sa tu zastavuje, aby nabralo sily na ďalšiu cestu. Okrem pozorovania množstva druhov vtákov tu môžete stráviť príjemný čas prechádzkou alebo bicyklovaním v zelenej oáze, ktorá je v príkrom kontraste so suchým a prašným okolím.

Kde sa ubytovať?

V Indii (ostatne ako všade) je cenové rozpätie za ubytovanie veľmi široké. Príjemným faktom však je, že spodná hranica relatívne slušného ubytovania je v tejto krajine veľmi nízka. Pokiaľ si nepotrpíte na luxusné 5-hviezdičkové hotely, môžu tak byť vaše náklady na ubytovanie počas cesty v Indii veľmi nízke.

Samostatná izba pre dve osoby v základnom hoteli s dobrým hodnotením a s vlastnou kúpeľňou sa dá zohnať už za 800 rupií (10 EUR) (3/2018). Ceny sa samozrejme líšia mesto od mesta, veľké mestá ako Dillí alebo Bombaj sú drahšie, ako napríklad menší Džajpur alebo Amritsar. Cenu ovplyvňuje i to, ako veľmi turistická daná destinácia je. Kam cestuje málo turistov, tam je i málo ubytovacích kapacít a ceny sú tým pádom vyššie. Naopak Agra, kam idú snáď všetci turisti kvôli Tadž Mahalu, prekypuje množstvom hotelov a hostelov. Vďaka dobrým spojeniam sem však väčšina ľudí príde na jednodenný výlet z Dillí, takže hotely musia o zákazníkov bojovať ešte viac. V najturistickejšom meste Indie sú preto ceny paradoxne jedny z najnižších.

Pokiaľ sa uskromníte a stačí vám posteľ na ubytovni, môžete zohnať ešte lacnejšie ubytovanie.

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) veľmi neušetríte, vzhľadom k tomu, že ceny hotelov sú veľmi nízkeAirBnB tak má zmysel voliť len v prípade, že chcete lepšie ubytovanie (a nie za každú cenu najlacnejšie), prípadne chcete bývať u niekoho miestneho. Zároveň je výhodné vtedy, ak cestujete ako veľká skupina a chcete napríklad celý byt len sami pre seba.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Stravovanie v Indii je predmetom strachu mnohých neskúsených i skúsených cestovateľov. A treba uznať, že tento strach nie je úplne neoprávnený – veľkú časť turistov naozaj prepadnú žalúdočné problémy v nejaký moment ich cesty. Je to spôsobené tým, že v Indii sa pre prípravu jedla používajú iné ingrediencie, než napríklad u nás, ale i mizernou hygienou a znečistenou vodou.

S trochou opatrnosti sa všetkým týmto problémom dá vyhnúť. Zásadou číslo jedna je nepiť vodu z neznámeho zdroja. To znamená vyhýbať sa pitiu vody z vodovodu (čistenie zubov je bez problémov) a ľadu v nápojoch. Druhou zásadou je jesť len tepelné ošetrené potraviny, prípadne ovocie, ktoré si sami ošúpete.

Veľa ľudí radí sa stravovať len v lepších reštauráciach a hoteloch, čo však podľa mojej skúsenosti vôbec nič nemusí zaručovať. Samozrejme jedlo z ulice tiež nemusí byť najlepší nápad, ale opäť platí, že ak je poriadne tepelne upravené, netreba sa ničoho báť. Bistrá na ulici sú bezproblémové a ceny sú výrazne nižšie, než v luxusných hoteloch a reštauráciach. Jedlo podávané vo vlakoch (čo býva štandardná služba pokiaľ cestujete vo vyššej ako najnižšej triede) je na tom z hľadiska bezpečnosti konzumácie veľmi dobre, týchto jedál som požil veľa a nikdy mi z nich zle nebolo. Ostatní turisti ho taktiež jedia bez problémov.

Čo môže spôsobovať problém je fakt, že indické jedlo je naozaj pikantné. A to i v prípade, že vám povedia, že pikantné nie je. Pokiaľ pikantné jedlo nemáte radi alebo neznášate dobre, je lepšie sa zamerať na inú kuchyňu, napríklad čínsku, ktorá je v Indii bežne a všade dostupná napríklad v podobe smaženej ryže so zeleninou, či cestovín. Nespoliehajte sa na uistenie obsluhy, že vám vedia pripraviť indické jedlo, ktoré nebude pikantné. Pretože ak to nepripadá pikantné im, to neznamená, že to pikantné nie je. A veľa ľudí vám potvrdí, že ak jedlo nie je ostré, jednoducho nemôže byť indické.

Pokiaľ sa budete držať týchto pravidiel a nebudete sa zbytočne báť, môže vás jedlo vyjsť veľmi lacno. Napríklad spomínaná ryža so zeleninou v bistre vyjde na 80 rupií (1 EUR). Pokiaľ preferujte indické jedlo a nevadí vám pikantnosť, väčšinou to zahŕňa niekoľko rôznych omáčok a prísad konzumovaných s ryžou a chlebom. Takéto menu (thali) vyjde v lacnejších podnikoch od 100 do 200 rupií (1,20 až 2,40 EUR).

Indická kuchyňa je známa a obľúbená i vo svete a v indickej reštaurácii už boli i ľudia, čo nikdy nevytiahli päty z Európy. Má svoje špecifiká, ktoré niektorým ľudom veľmi nesedia, zatiaľ čo iní ich priam zbožňujú. Pri ceste do Indie sa indickému jedlu nevyhnete, pokiaľ neplánujete hladovať alebo sa zdržiavať celý čas v Dillí a jesť len pizzu.

India je veľká krajina a nedá sa úplne povedať, čo je typickým pokrmom pre celú krajinu. Jedálniček sa líši štát od štátu, ale sú položky, ktoré nájdete zrejme všade. Úplným základom je dal, čo je akási omáčka zo strukoviny, čo vyzerá ako šošovice. Tá je samozrejme pikantná a podáva sa s ryžou a chlebom.

Čo sa týka chleba, tak v Indii ich dostať v množstve podôb, ale ani jedna z nich sa nepodobá nášmu chlebu. Najčastejšie vyskytujúce sa varianty sú roti, čapáti, paratha, naan a puri. Priznám sa, že mi chutili všetky, ale asi hlavne preto, že pomáhali uhasiť požiar v ústach po požití iných indických pochutín.

Indická kuchyňa je založená predovšetkých na vegetariánskych prísadach a väčšina reštaurácií je vegetariánskych. Veľkou zaujímavosťou je vidieť čisto vegetariánsky McDonald’s. Avšak ak si len trošku priplatíte a trošku pohľadáte, nebýva problém zohnať i mäso, obzvlášť vo veľkých mestách. S hovädzím sa ale vopred rozlúčte, mäsožravci sa musia uspokojiť v prevažnej väčšine len s kuracím alebo jahňacím mäsom. Notoricky známe je napr. tandoori chicken (grilované kúsky kuracieho mäsa, väčšinou servírované ako špíz) alebo chicken tikka masala (grilované kúsky kuraťa servírované v kari omáčke).

Osobitnou kapitolou sú indické dezerty. Nájdete ich v každej indickej reštaurácii a sú sladké, ako keby v nich bola tona cukru (čo aj často je, v lepšom prípade medu). Známa je halva, ktorá sa vyrába z mandlí. Ďalej tu nájdeme kheer (ryžový puding), gulab džamun (gulab jamun – smažené mliečne guličky ponorené v sladkom sirupe), imarti a jalebi (džalebi – smažené cesto v sladkom sirupe). Vynikajúci je potom jogurtový nápoj lassie, väčšinou s ovocnou príchuťou (mango alebo jahody, ale existuje i slaná verzia).


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou Indie je indická rupia (INR). Doláre či Eurá vo všeobecnosti nebývajú v platobnom používané, aj keď v niektorých hoteloch alebo obchodoch sa dolárom brániť nebudú, aj keď zrejme v nevýhodnejšom kurze. To isté platí pre taxikárov. Naopak vo veľkých obchodoch či supermarketoch, verejných dopravných prostriedkoch (napr. vlakoch) a verejných inštitúciach (pamiatkach, múzeach, galériach, atď.) zaplatíte len rupiami. Preto je dobré mať so sebou vždy dostatok rupií a pokiaľ chcete mať i cudziu menu, tak len ako rezervu. V takom prípade je dobré zvoliť doláre, ktoré sa celkovo vo svete tešia väčšej dôvere, ako Eurá. V Indii však vymeníte i Eurá.

Výmena peňazí v Indii nie je problém kedykoľvek a kdekoľvek. Najjednoduchšie je požiadať o výmenu priamo na recepcii v hoteli, obzvlášť pokiaľ nemeníte nejaké veľké sumy. V hoteli vám dajú trošku horší kurz, ako v niektorých zmenárňach na ulici, ale rozdiel je maximálne 1-2 rupie na dolár. Navyše je to bez strácania času a bezpečné. Zmenárne na ulici vám dajú lepší kurz, ale občas je treba hľadať a pár ich prejsť, než nájdete nejakú s výhodným kurzom.

Pokiaľ si budete hotovosť v USD niesť už z domu, uistite sa, že si v zmenárni vyzdvihnete len nepoškodené a čisté bankovky, pretože s inými môžete mať celkovo v Ázii problém. To sa týka hlavne nominálne väčších bankoviek, tie malé (do 20 USD) sú väčšinou akceptované bez problémov i opotrebované. Musím však podotknúť, že v Indii väčšinou nie sú tak úzkostliví na bezchybný stav bankoviek a väčšinou nie je problém vymeniť ani bankovky v horšom stave.

Bankomatov je k dispozícii dostatok, najmä v miestach, kam chodia turisti a vo všetkých mestách. Výber z bankomatov je dobrou a použiteľnou alternatívou namiesto toho, aby ste so sebou ťahali hotovosť vo valutách.

Platby kartou sú dostupné v lepších hoteloch a reštauráciach a takisto obchodoch. V mestách sú bežne dostupné, v oblastiach mimo miest je ich použitie problematickejšie. Pokiaľ sa hodláte spoliehať na platby kartami, rozhodne je dobré mať so sebou vždy nejakú záložnú hotovosť v rupiách. Napríklad za dopravu tuk-tukom či taxíkom a autobusom rozhodne kartou nezaplatíte.

Prirodzenou súčasťou obchodu v Indii je zjednávanie. Zároveň pre turistov ide o nutnosť, keďže miestni zvyknú ceny poriadne napáliť, akonáhle zbadajú cudzinca. Určite vždy zjednávajte cenu pokiaľ ide o dopravu (tuk-tuky, taxíky, …) a tovar na tržniciach, prípadne ponúkané tovary a služby v blízkosti turistických pamiatok. Zjednávať sa dá takmer všetko, dokonca i ceny v hoteloch alebo v obchodoch, ktoré tvrdia, že majú fixné ceny. Výnimkou sú asi len veľké supermarkety a reštaurácie, kde sú ceny naozaj fixné.

Suveníry sú v Indii bohato dostupné na všetkých miestach, kam chodia turisti. Kvalita je však väčšinou tristná a preto nečakajte, že za suveníry utratíte veľa. Typické darčeky sa líšia štát od štátu, ale veľmi obľúbené sú napríklad výrobky z hodvábu a kašmíru. Opäť však je treba si dávať pozor a ak sa rozhodnete si kúpiť kašmírový šál, je dobré mať trochu prehľad o kvalite a cenách. Takisto sú obľúbené sladkosti, ktoré sa opäť líšia štát od štátu, ale spoločným znakom je, že sú pre vkus našinca extrémne sladké.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Z pohľadu bezpečnosti nemá India veľmi dobré renomé, najmä pre ženy, ktoré cestujú samé. Pokiaľ sa však nebudete správať vyslovene neopatrne a problémy priamo vyhľadávať, nie je sa čoho obávať – pre turistov je India veľmi bezpečná krajina, aspoň čo sa týka násilnej kriminality.

Čo však v Indii hrozí reálne, sú krádeže a rôzne triky a podvody, ktorými sa Indi snažia vytiahnuť z turistov čo najviac peňazí. Preto je treba byť obzvlášť ostražitý na preplnených miestach, aby vám niekto nevytiahol z vrecka peniaze či mobil. Takisto je dobré si nevšímať ľudí, čo vás náhodne budú zastavovať na ulici a ponúkať vám všetko možné, či sa vás pýtať odkiaľ ste a podobne.

Zároveň platí, že je dobré nemať pri sebe viac peňazí, než na daný deň budete potrebovať (plus nejaká rezerva). Väčšie sumy peňazí, pas alebo kreditky je lepšie nechať na hoteli, pokiaľ máte na izbe trezor. So sebou si stačí zobrať kópiu pasu a jednu kreditku, pre prípad núdze. Ak však na hoteli trezor nemáte, tak treba počítať i s možnosťou, že sa vám niekto do izby vláme. Je dobré si preto skryté veci pravidelne kontrolovať.

Pri cestovaní je dobré si zasa overiť, ako presne systém funguje. Napríklad pri cestovaní železnicami vám nikto na stanici nemá právo kontrolovať lístky a pokiaľ vás s tým bude niekto otravovať, môžete ho ignorovať. Lístky kontroluje výlučne revízor vo vlaku. V rámci miest fungujú tuk-tuky, ktorých šoféri (rovnako ako taxikári) sa vás budu snažiť poriadne natiahnuť. Preto si radšej vždy overte ceny vopred a nenechajte sa zatiahnuť do žiadnych obchodov výmenou za zníženie ceny. Takisto je lepšie neprijímať pozvanie “na pivo” od cudzích ľudí a už vôbec nie od tuk-tukárov.

Ďalšie riziko, ktoré cestovateľom v Indii často hrozí, sú žalúdočné problémy. Nízka úroveň hygieny v kombinácii s odlišnými ingredienciami používanými v miestnej kuchyni spôsobujú u mnohých cestovateľov hnačky a nevoľnosť. Nákaze sa však dá vyhnúť s trochou opatrnosti – v prvom rade je dôležité nepiť inú vodu, než z fľaše, o ktorej sa viete presvedčiť, že bola uzavretá ešte z továrne a nie niekde v kuchyni. Takisto je dobré sa vyhnúť ľadu a jesť poriadne tepelne upravenú zeleninu či mäso.

Aj keď pre cesty do Indie nie je povinné žiadne očkovanie, určite nebudú na škodu očkovania proti hepatitíde A+B a prípadne aj brušnému týfu. Ostatne, tieto očkovania patria k základu každého cestovateľa.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie