Dominika

Dominika je ostrov v Karibiku patriaci do skupiny Malých Antíl, konkrétne do Náveterných ostrovov.

Ľudia si často zamieňajú Dominiku s Dominikánskou republikou, ide však o úplne iný karibský ostrov.

Dominika leží zhruba v strede medzi Guadeloupe a Martinikom. Veľkosťou je o niečo menší, než tieto dva ostrovy, ale ide o jeden z najkrajších ostrovov v Karibiku vôbec. Vďaka svojej pôsobivej prírodnej kráse je Dominika prezývaná aj “The Nature Island of the Caribbean”, teda “Ostrov prírody v Karibiku”. Zároveň je najmladším karibským ostrovom a miestna sopka jeho tvorbu stále ešte úplne nedokončila.

Pobrežie Dominiky ponúka občas úchvatné panorámy

Pobrežie Dominiky ponúka občas úchvatné panorámy

A žiadnemu inému ostrovu v Karibiku sa spomínaná prezývka nehodí lepšie, ako práve Dominike. Možno z úctivej diaľky by mohli na tento titul ašpirovať Grenada alebo Svätá Lucia, ale Dominika je predsalen o niečo krajšia, zelenšia a divokejšia. Možno je to dané aj tým, že bola úplne posledným ostrovom kolonizovaným Európanmi v celom Karibiku, ale tiež preto, že skrýva množstvo unikátnych prírodných úkazov, ktoré budete ťažko hľadať kdekoľvek inde na svete.

Jej prírodné krásy jej vyslúžili zápis na zoznam prírodného svetového dedičstva UNESCO, kam bol zaradený jej národný park Morne Trois Pitons.

Dominika síce nemá tak krásne pláže ako napríklad neďaleká Antigua, Svätý Martin alebo Tobago, ale niekoľko sa ich tu nájde. Ostrov však nie je typickou pobytovou destináciou a je vhodný najmä pre ľudí, ktorých zaujímajú prírodné krásy a skúmanie celého ostrova. Pokiaľ máte v pláne hlavne vylihovať na pláži, odporúčam zamerať pozornosť na niektorý iný z ostrovov v Karibiku.

Záliv Soufriere Bay

Záliv Soufriere Bay


História

Dominika je ostrov sopečného pôvodu a bol zo všetkých ostrovov v Malých Antilách sformovaný ako posledný. Miestna sopka je stále aktívna a pomaličky formuje miestnu krajinu, takže jeho zrod vlastne ešte stále nebol úplne ukončený. Vďaka vulkanickej aktivite ja tak možné na Dominike vidieť niektoré veľmi zaujímavé prírodné javy.

Podobne, ako na ostatných ostrovoch v Malých Antilách, prvými známymi obyvateľmi Dominiky boli Aravakovia, mierumilovný indiánsky kmeň. Aravakom sa stala ich mierumilovná povaha osudnou, pretože neskôr na ostrov vpadli Karibovia, ktorí boli na rozdiel od nich veľmi agresívnym a bojovným  indiánskym kmeňom. Aravakov tak úplne vykynožili a obývali ostrov v pokoji, až do osudného roku 1493, keď sa na svoju druhú cestu za Atlantik do Nového sveta vydal Krištof Kolumbus.

Palmové pole na Dominike

Palmové pole na Dominike

Janovský moreplavec v španielskych službách objavil ostrov 3. novembra 1493, čo bol deň, ktorý pripadol na nedeľu. Z tohoto dôvodu sa Kolumbus rozhodol ostrov pomenovať Dominica, pretože latinský názov pre nedeľu je aj “dies Dominica”, teda Deň Pána.

Španieli však v tejto oblasti Karibiku nemali veľký záujem o kolonizáciu. Miestni Karibovia boli veľmi bojovní a kládli veľký odpor a navyše sa na ostrove nenachádzalo žiadne zlato, takže sa Španieli rozhodli nechať ostrov na pokoji.

Záujem o kolonizáciu však mali Francúzi a Briti, pričom prví menovaní s ňou začali na konci 17. storočia, čím sa Dominika stala posledným Európanmi kolonizovaným ostrovom v Karibiku. Navyše to nešlo vôbec nijak ľahko, prví kolonizátori boli Karibmi z ostrova vyhnaní a situáciu komplikovali i konflikty medzi samotnými Francúzmi a Britmi. Tí sa preto dohodli, že Dominika spolu so Svätým Vincentom budú neutrálnym územím, ktoré bude ponechané Karibom.

Veľa obyvateľov na Dominike sa venuje chovu dobytka

Veľa obyvateľov na Dominike sa venuje chovu dobytka

Toto však veľmi dlho nevydržalo a v 18. storočí sa tu začali usídľovať najmä drevorubači zo susedného Martiniku a Guadeloupe, teda francúzskych kolónií. Neskôr tu Francúzi začali pestovať kávu a tým de facto ostrov kolonizovali. Priviezli sem tiež afrických otrokov a premenovali ostrov na Dominique, čo je vo francúzštine dodnes používaný názov.

Že Francúzi porušili dohodu o neutrálnom území sa nepáčilo samozrejme Britom a tak zorganizovali trestnú výpravu proti Dominike a úspešne ju obsadili. Po prehratej 7-ročnej vojne potom Francúzi v Parížskej zmluve v roku 1763 Dominiku formálne odovzdali Britom.

Kakaové bôby

Kakaové bôby – jedna z dôležitých plodín pestovaných na Dominike

Rovnaká situácia sa opakovala o pár rokov neskôr – Francúzi využili to, že Briti boli zamestnaní vojnou za nezávislosť, ktorú proti nim viedli USA a ostrov na niekoľko rokov obsadili. Briti si však s nimi vyrovnali účty a (ako inak) v Parížskej zmluve, tentokrát z roku 1783, sa museli Francúzi ostrova vzdať znovu.

Na dve storočia sa tak Dominika stala britskou kolóniou, ktorú sa Francúzi ešte niekoľkokrát pokúsili získať i s podporou domáceho obyvateľstva (ktorého väčšinu tvorili Francúzi). Všetky pokusy však skončili fiaskom a Briti si ostrov udržali až do roku 1978, keď Dominika získala (mierovou cestou) úplnú nezávislosť.

Vodopád Spanny Falls a jazierko

Vodopád Spanny Falls a jazierko


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú vízum pre vstup na Dominiku za účelom turizmu, stačí platný cestovný pas. Je potrebné sa taktiež preukázať letenkou pre odlet z Dominiky, prípadne lístkom na trajekt.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko Charles-Douglas (DOM) sa nachádza na severovýchode ostrova a je známe i pod starým názvom Melville Hall. Väčšina letov smeruje na toto letisko, aj keď v krajine sa nachádza ešte jedno letisko neďaleko hlavného mesto Roseau, na opačnej strane ostrova.

Priame letecké spojenie na Dominiku z Európy ani USA nie je k dispozícii.

Z iných karibských ostrovov sa dá na Dominiku dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. K dispozícii sú lety z Martiniku, Guadeloupe, Svätého Martina či Antiguy. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.

Z letiska sa dá dostať taxíkom. Ceny taxislužby z letiska sú regulované a fixné, napríklad do Roseau (na druhú stranu ostrova) vyjde taxík na 65 ECD resp. 26 USD (3/2016).

Môžete však od letiska prejsť pár minút pešo na hlavnú cestu vedúcu okolo pobrežia a tam počkať na autobus (minivan), ktorý bude samozrejme výrazne lacnejší – viď ceny za cestovanie autobusom v sekcii “Ako sa tu pohybovať?”.

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. Poplatok je 22 USD alebo 59 ECD a zaplatíte ho priamo na letisku (3/2016). Navyše sa dá platiť len v hotovosti.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Dominika je našťastie jedným z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Dominiky sa tak dá preplaviť na GuadeloupeMartinik.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Guadeloupe – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Guadeloupe je totiž L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.

Na Dominike sa zastavujú aj veľké výletné lode pri plavbe Karibikom, avšak tento druh dopravy vám neodporúčam. O krajine nezistíte prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.

Pri opustení krajiny je nutné zaplatiť tzv. “departure tax“, resp. odchodovú daň. Ide o ďalší z vymyslených poplatkov (podobne ako lokálny vodičský preukaz) pre legalizáciu okrádania turistov vládou. Poplatok je 22 USD alebo 59 ECD a zaplatíte ho priamo na termináli (3/2016). Navyše sa dá platiť len v hotovosti.


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD funguje na Dominike celkom dobre a obsluhujú ho minivany. Dostať sa nimi dá na väčšinu miest na ostrove. Problémom môže byť cestovanie v nedeľu, keď autobusy prakticky nejazdia (až na linku medzi Roseau a Portsmouthom). Hlavný autobusový terminál sa nachádza v Roseau neďaleko tržnice a autobusy sú označené písmenom H na evidenčnom čísle.

Cesta autobusom stojí medzi 2 a 10 ECD, podľa vzdialenosti. Dá sa platiť i v amerických dolároch, fixný kurz je 1 USD = 2.70 ECD. Ceny sú regulované vládou, môžete sa však na cenu pre istotu opýtať pred nastúpením do autobusu (3/2016).

Autobus si môžete zastaviť kdekoľvek ho zbadáte, pokiaľ má voľné miesto, tak vám zastaví – stačí zamávať. Pri nastupovaní sa spýtajte, či autobus ide tam, kam potrebujete, šoféri sú veľmi ochotní. Keď budete chcieť vystúpiť, stačí zakričať “bus stop”. Autobus vám zastaví prakticky kdekoľvek budete chcieť.

Autom

Na ostrove sú k dispozícii všetky veľké i lokálne požičovne, väčšinou v hlavnom meste Roseau.

Ceny prenájmov automobilov sa pohybujú od 60 USD za deň za najmenšie autá (3/2016).

Ceny benzínu sú trochu nižšie ako u nás, pohybujú okolo 11 ECD (4 USD) za galón (3.8 litru), teda niečo cez 1 USD za liter (3/2016).

Cesty sú na Dominike v dobrom stave a premávka je riedka, takže šoférovanie tu nie je problém. Cesty sú však občas dosť úzke a veľmi kľukaté a kopcovité, čo je ostatne logické vzhľadom ku kopcovitému terénu.

Na Dominike sa šoféruje vľavo.

Podobne ako na iných karibských ostrovoch, i na Dominike je však bohužiaľ potrebné si obstarať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 12 USD (alebo 30 ECD). Tento vám vystavia priamo v požičovni (3/2016).

Skútrom

Skúter je veľmi dobrým prostriedkom pre prieskum ostrova, vzhľadom k dobrým cestám a malej premávke. Bohužiaľ však zohnať skúter nie je veľmi jednoduché, máloktoré požičovne ich majú k dispozícii, keďže drvivá väčšina návštevníkov ostrova preferuje automobil.

I pre skútre platí povinnosť mať miestny vodičský preukaz, podobne ako v prípade prenájmu auta.

Taxíkom

Taxíky sú na ostrove dobre dostupné, ceny sú však dosť vysoké a platí sa často za osobu a nie za auto.

Taxíky sú označené písmenami H, HA alebo HB na evidenčnom čísle, avšak kľudne sa môže stať, že vám zastaví domáci obyvateľ, ktorý si bude chcieť privyrobiť a ponúkne vám odvoz. V takom prípade však bude často skúšať cenu vyššiu, ako by bola cena pri použití oficiálneho taxíka.

Vždy sa dohodnite s taxikárom na cene do vašej destinácie vopred a uistite sa, o akej mene sa bavíte (ECD alebo USD).


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Dominiky sú mesiace december až júl. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, ale jún i júl majú stále nižší objem zrážok než zvyšok obdobia dažďov. Sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Dominike sa rozpráva po anglicky.

Miestna angličtina je kreolská, takže turistovi môže spôsobovať zo začiatku trochu problém miestnym obyvateľom porozumieť. Miestny kreolský jazyk je navyše dosť ovplyvnený francúzštinou.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a miesta

  • Calibishie (blog) – obľúbené rezortné mestečko na severe krajiny, s peknou bielou plážou a zaujímavými Červenými skalami. K dispozícii tu je najviac hotelov, hneď po hlavnom meste Roseau.

    Red Rocks - Červené skaly na Dominike

    Red Rocks – Červené skaly na Dominike

  • Marigot (blog) – malé mestečko (alebo dedinka) na severovýchode ostrova, dôležitý dopravný uzol ležiaci na jednom konci hlavnej cesty vedúcej stredom ostrova. Zároveň najbližšie mesto k medzinárodnému letisku Douglas-Charles (DOM).

    I mestečká sú na Dominike ako utopené v bujnej vegetácii

    I mestečká sú na Dominike ako utopené v bujnej vegetácii

  • Roseau (blog) – hlavné a najväčšie mesto krajiny, s množstvom rešturácií, barov a centrálnou tržnicou. Nachádza sa tu medzinárodný trajektový terminál pre lode z Guadeloupe a Martiniku, ale tiež hlavný autobusový terminál pre spoje po celom ostrove.

    Tržnica v Roseau - okrem ovocia a zeleniny tu miestni nakupujú i oblečenie

    Tržnica v Roseau – okrem ovocia a zeleniny tu miestni nakupujú i oblečenie

  • Soufriere (blog) – maličká dedinka na juhu ostrova s unikátnou termálnou plážou Bubble Spa Beach.

    Mestečko Soufriere

    Mestečko Soufriere

Príroda a aktivity

  • Bubble Spa Beach (blog) – termálne pramene vyvierajúce priamo do mora, vďaka čomu je tu morská voda extrémne teplá, až horúca – jednoducho kúpele v mori. Okrem toho sa tu dá sledovať efekt “šampanského”, podobne ako na Champagne Beach.

    Bubble Spa Beach - dolu vpravo jazierka s horúcou vodou vyvierajúcou spod mora

    Bubble Spa Beach – dolu vpravo jazierka s horúcou vodou vyvierajúcou spod mora

  • Champagne Beach (blog) – “šampanská” pláž, miesto, kde spod morského dna unikajú bublinky podzemného plynu a vytvárajú tak fascinujúci efekt šampanského priamo v mori. Najlepšie je pozorovateľný tento efekt samozrejme so šnorchlom. Okrem toho sa tu nachádza koralový útes, kde môžete sledovať húfy pestrofarebných rybičiek.

    Kamenistá pláž Champagne Beach

    Kamenistá pláž Champagne Beach

  • Morne Trois Pitons – národný park zaradený na zoznam prírodného dedičstva UNESCO, disponujúci niekoľkými prírodnými skvostmi, vrátane viacerých vodopádov, jazierka Titou Gorge a jedného z najväčších termálnych jazier na svete Boiling Lake (Vriace jazero).
  • Pláže (blog) – Dominika nie je ostrovom, ktorý by bol známy vďaka svojim plážam. Väčšina z nich je kamenistých, ale nájde sa i pár pláží s čiernym (Marigot) aj bielym (Calibishie) pieskom. Zaujímavosti krajiny sa však nachádzajú väčšinou práve na tých kamenistých plážach.

    Pláž na Pointe Baptiste

    Pláž na Pointe Baptiste

  • Potápanie – potápanie v okolí Dominiky je výborné, more je čisté a morský život veľmi aktívny. Žije tu tiež veľa korytnačiek, ktoré je možné pozorovať v chránených zónach.
  • Smaragdové jazierko (blog) – alebo aj Emerald Pool, jedna z najobľúbenejších atrakcií krajiny – krištáľovo čisté jazierko napájané vodopádom hlboko v hornatom zelenom srdci Dominiky je občerstvujúcou oázou, ktorá vás skryje pred spaľujúcim tropickým Slnkom.

    Emerald Pool - Smaragdové jazierko na Dominike

    Emerald Pool – Smaragdové jazierko na Dominike

  • Šnorchlovanie (blog) – v okolí Dominiky sa nachádza niekoľko zaujímavých koralových útesov s množstvom rýb, ktoré môžete pozorovať i so šnorchlom bez nutnosti potápania sa. Obľúbenou šnorchlovacou lokalitou je Champagne Beach.

    Pri šnorchlovaní na Champagne Beach môžete vidieť okrem bubliniek i koraly a rybičky

    Pri šnorchlovaní na Champagne Beach môžete vidieť okrem bubliniek i koraly a rybičky

  • Vodné športy – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako jazda na vodnom skútri, surfovanie či plavba na kajakoch alebo kanoe.
  • Vodopády (blog) – množstvo miestnych vodopádov je prístupných len krátkou prechádzkou od hlavnej cesty a v drvivej väčšine z nich sa môžete i okúpať. Miestne vodopády sú veľmi čisté a sú zasadené do rajsky zelenej krajiny.

    Vodopád Jacko Falls

    Vodopád Jacko Falls


Kde sa ubytovať?

Dominika patrí medzi menej rozvinuté karibské ostrovy a hotelov je tu preto menej, ako na okolitých ostrovoch. Z toho tiež vyplývajú vyššie ceny ubytovania.

Cena ubytovania v základných hoteloch začína od 50 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, 100-300 EUR (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa ušetriť oproti hotelom bohužiaľ veľmi nedá, samostatné izby pre 2 osoby sa pohybujú prakticky na rovnakej úrovni ako hotely (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Dominike je typicky kreolská, teda založená na dusenom mäse s bohatými prílohami – najmä ryžou a ovocím (banány, ananás, atď.). Je orientovaná na ryby, našťastie na rozdiel od iných ostrovov tu však tak často nenarazíte na smažené fish’n’chips.

Jedlo na Dominike je drahé, či už sa budete stravovať v reštauráciach alebo si variť sami, keďže suroviny v supermarketoch sú taktiež drahé.

Jedlo v lacnejšej reštaurácii vyjde zhruba na 15-20 ECD. Z fastfoodov sa tu nachádza len KFC, ale najesť sa tu môže byť drahšie, než v obyčajnej reštaurácii.

Vďaka pestovaniu plodín sú obľúbené miestne čerstvé džúsy, najmä grapefruitový. Taktiež sú dobre dostupné kokosové orechy, ktoré vám mačetou otvoria hneď po zakúpení – záruka čerstvosti.

Typické jedlo na kreolský spôsob - ryba a ryža, doplnené banánmi a ananásom

Typické jedlo na kreolský spôsob – ryba a ryža, doplnené banánmi a ananásom


Ako a čo tu nakupovať?

Na Dominike sa platí východokaribskými dolármi (ECD, resp. XCD).

Východokaribský dolár je fixovaný na americký dolár v pomere 1 USD = 2.70 ECD a preto je možné na ostrove bez problémov platiť aj americkými dolármi. Pri nakupovaní mimo obchodov (kde sú ceny vždy v ECD) sa vždy najprv uistite, v akej mene sú ceny uvedené (USD alebo ECD).

Bankomaty sú k dispozícii len v najväčších mestách – Roseau, Portsmouth, Marigot alebo Calibishie.

To isté platí aj pre banky, ktoré zároveň fungujú aj ako zmenárne. Banky majú pomerne krátku otváraciu dobu a cez víkend sú zatvorené.

Platby kartami sú k dispozícii v lepších reštauráciach, obchodoch a hoteloch, rozumné množstvo hotovosti je bohužiaľ pre prežitie nutné.

Hypermarkety na Dominike nenájdete, existuje tu však niekoľko supermarketov a menších obchodov, kde sa dá platiť kartami.

Väčšina tovaru je na ostrove drahá, keďže sa takmer všetko dováža. Miestna produkcia je obmedzená väčšinou len na niektoré poľnohospodárske plodiny.

Typickými suvenírmi z Dominiky sú miestna káva a čokoláda, ktorá je vynikajúca, takisto ako výrobky z nej. Obľúbenými sú tiež karibské koše a CD-čka s miestnou hudbou. Dobrým miestom pre kúpu takýchto suvenírov sú buď tržnica v Roseau alebo prístav v prípade, že tu kotví veľká výletná loď. Menšie stánky bývajú aj pri turisticky navštevovaných miestach, ako napríklad pri Smaragdovom jazierku.

Hotové a zabalené tabuľky čokolády

Hotové a zabalené tabuľky čokolády


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Dominika je veľmi bezpečným ostrovom a turistovi okrem úpalu, spálenia od Slnka či štípancov od komárov väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Preto treba v prvom rade pribaliť dobrý opaľovací krém a repelent.

Nejaký vreckár sa môže nájsť v hlavnom meste Roseau, ale vo všeobecnosti je ostrov veľmi bezpečný a priateľský. Navyše tu nežijú ani žiadne nebezpečné zvieratá.

Odporúčam si dávať pozor na menu, v ktorej sú uvedené ceny. V obchodoch sú ceny vždy v ECD, ale ak budete niečo kupovať na ulici alebo sa dohadovať na cene s taxikárom, vždy sa pred zaplatením uistite, či hovoríte o ECD alebo USD.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie