Trinidad a Tobago

Tobago – Karibik v plnej kráse

0
Záliv Parlatuvier

Tobago leží v južnom Karibiku, nie ďaleko od brehov Južnej Ameriky. Patrí do skupiny Náveterných ostrovov v Malých Antilách a je jedným z najmenších ostrovov. Karibik bol od objavenia Nového sveta oblasťou, o ktorú sa stáročia naťahovali všetky európske námorné veľmoci a väčšina ostrovov zmenila svojho majiteľa niekoľkokrát. Tobago však napriek svojej veľkosti drží celkom zaujímavý primát – zmenil svojho majiteľa až 33-krát, čo je suverénne najviac zo všetkých.

Oáza pokoja

Tobago dnes spolu so susedným a oveľa väčším ostrovom Trinidad tvorí samostatnú krajinu Trinidad a Tobago. Trinidad je známy tým, že má ropu a veľmi vysokú kriminalitu a preto tu je veľmi lacný benzín a zamrežované okná. Celkovo je povesť Trinidadu veľmi zlá a väčšina turistov sa mu radšej úplne vyhýba. Je preto až neuveriteľné, že Tobago, ležiace len pár kilometrov od Trinidadu (prelet medzi ostrovmi trvá asi 15 minút), je úplnou oázou pokoja, kde ľudia nezamykajú svoje domy ani autá.

Zatiaľ čo Trinidad je priemyselným motorom krajiny, Tobago ťaží predovšetkým z turistiky a zo svojich luxusných pláží, ktorých po jeho pobreží nájdete neúrekom. Za tú najkrajšiu a zároveň turisticky najnavštevovanejšiu je považovaná pláž v parku Pigeon Point (Holubí bod alebo výbežok). Pláž je naozaj nádherná a ako z katalógu cestovky – tyrkysovo modré more, biely piesok, zelené palmy, a to všetko s potrebným zázemím, sprchami i toaletami. Je však zároveň jedinou plážou, kam sa platí vstupné, a to 20 TTD (zhruba 3 USD; 2/2016).

V okolí pláže sa nachádza i menší rybí trh a možnosti prenájmu rôzneho športového vybavenia, od šnorchlov (v okolí pláže je rozsiahly koral poskytujúci výborné možnosti šnorchlovania) až po jetski (resp. vodné lyže). Väčšina turistov mieri sem, čo môže byť problém v dni, keď v prístave kotví veľká výletná loď plná vypasených turistov.

Pevnosti

V podstate na každom karibskom ostrove stojí alebo kedysi stála nejaká pevnosť – dôsledok stáročia dlhých bojov o vládu nad ním. Tobago v tomto smere nie je výnimkou a nájdeme tu pevností hneď niekoľko. Najznámejšími sú však Fort James v mestečku Plymouth a samozrejme rozsiahla Fort King George (Pevnost kráľa Juraja) v hlavnom meste Scarborough. Samotné pevnosti väčšinou nebývajú veľmi zaujímavé, občas nejaká tá zrekonštruovaná budova a naaranžované delo, ale kvôli čomu však stoja za návštevu, je impozantný výhľad na okolie a samozrejme na more a zálivy ostrova.

Pláže, pláže, pláže, …

Hlavnou atrakciou Tobaga sú však jednoznačne pláže. Nemusíte mať vybranú žiadnu konkrétnu – na Tobagu ich je toľko, že stačí proste vyraziť autom či na skútri po pobreží ostrova a každú chvíľku na nejakú narazíte. Väčšina pláží je sústredených na južnom pobreží ostrova, ale ani na tom severnom neprídete skrátka. Tobago je jednoducho pravý karibský raj a (kupodivu) na ostatných ostrovoch v Karibiku budete len veľmi ťažko hľadať tak krásne pláže, ako práve tu. Navyše sú miestne pláže krásne divoké a lemované palmami, takže ich krása nie je nijak umelo vytvorená rezortmi, ale ide o stopercentne prírodnú výrobu. Ďalšou výhodou je, že sú tieto pláže väčšinou komplet opustené, zrejme jednoducho preto, že ich je tu tak veľa a najväčšie masy turistov smerujú na vyššie spomínaný Pigeon Point.

Hory

Tobago je ostrov vulkanického pôvodu (ostatne ako drvivá väčšina ostrovov v Karibiku), čo znamená, že je pomerne hornatý. Väčšina vrcholkov je sústredených na sever ostrova, takže tu nájdeme trochu menej pláží a trochu viac útesov. Čo je však neodškriepiteľnou devízou tejto časti ostrova sú krásne výhľady, ktoré sa každú chvíľku pred vami z ničoho nič otvoria.

Pokiaľ sa rozhodnete prejsť skrz ostrov, je dobré preto zvoliť smer z juhu na sever, pretože tak sa postupne pred vami najprv otvoria výhľady do gýčovo zeleného srdca ostrova vďaka bujnej vegetácii a následne aj na zálivy na pobreží. Jedným z najfotografovanejších je záliv Parlatuvier, pri ktorom stojí rovnomenné mestečko. Dokonalú kombináciu farieb tohto miesta ťažko zachytí akákoľvek fotografia…


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Trinidade a Tobagu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Existujú dokonca priame letecké spojenia z Európy na tento ostrovček, je však pravdepodobnejšie, že sa letecky dostanete na ostrov Trinidad a odtiaľ si môžete zakúpiť letenku na Tobago. Letecké spojenie zabezpečuje domáca letecká spoločnosť Caribbean Airlines za celkom priaznivú (na karibské pomery veľmi priaznivú) cenu (asi 45 USD za spiatočnú letenku). Letenky sú flexibilné, takže ak vám bude meškať let, nie je problém si nadväzujúci odlet na Tobago posunúť.

Z letiska je možné sa dostať autobusom, taxíkom, prípadne si prenajať auto alebo skúter v blízkych požičovniach.

Loďou

Loďou (trajektom) je možné sa dostať z trinidadského Port of Spain do Scarboroughu, cena spiatočného lístka je 100 TTD (2/2016). Informácie o trajektovom spojení je možné nájsť na tejto stránke. Pokiaľ nemáte v pláne zostať nejaký čas v Port of Spain, je lepšie voliť po prílete hneď nadväzujúci let na Tobago a neopustiť letisko.


Kedy sem cestovať?

Obdobie sucha trvá na Tobagu od decembra do mája, obdobie dažďov od júna do novembra. Tobago však nemá vysoké množstvo zrážok a dá sa navštíviť i v období dažďov.


Ako sa tu pohybovať?

Skúter

Ideálnym prostriedkom pre prieskum ostrova je skúter. Cesty sú dobre, šoféri pomerne opatrní a premávka mimo Scarborough malá. Pri letisku je množstvo požičovní áut i skútrov, cena je 25-30 USD za deň. Benzín je veľmi lacný, pretože Trinidad a Tobago má vlastnú ropu.

Autobusom

Autobusy obsluhujú väčšinu ostrova, ale samozrejme nie sú veľmi spoľahlivé a treba počítať s výrazne dlhším časom potrebným pre presuny. Cena lístka 2 TTD (2/2016).


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Tobagu je veľmi nákladnou položkou (ako v celom Karibiku), ktorá zrejme ukrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie