Grenada
Grenada je ostrovný štát v Karibiku, konkrétnejšie v Malých Antilách. Leží medzi ďalšími dvomi ostrovnými krajinami – Trinidad a Tobago a Svätý Vincent a Grenadíny.
Grenada je prezývaná aj “Ostrov korenia” (Island of Spice), prípadne “Korenie Karibiku” (Spice of the Caribbean). Je to vďaka prekvitajúcemu poľnohospodárstvu, ktoré vyprodukuje množstvo rôzneho korenia, ako napríklad škorica, vanilka, aníz, muškátový orech a ďalšie. Taktiež sa tu vo veľkom pestuje ovocie (najmä banány a kokosové orechy) a čokoláda.
Grenada bola Európanmi objavená v roku 1498 Krištofom Kolumbom a pomenovaná Concepción. Neskôr ju Španieli premenovali na Granadu, pretože im ostrov pripomínal zelené mesto v Španielsku. Francúzi si potom názov prispôsobili na La Grenade a nakoniec sa ostrova zmocnili Briti, ktorý si názov prispôsobili na Grenada.
Úplnú samostatnosť získal ostrov v roku 1974, v 80-tych rokoch si však prešiel krízou, keď tu prebehol prevrat a miestni komunisti sa za podpory Kubáncov snažili dostať k moci. Nakoniec návrat k demokracii zaistila vojenská invázia aliancie karibských štátov vedená Američanmi.
Od tej doby vládne na Grenade pokoj a život domácich obyvateľov sa odvíja lenivým tempom medzi povaľovaním a posedávaním na uliciach a mámením peňazí od turistov.
Aj keď veľa obyvateľov Grenady je k turistom priateľských, nie vždy je táto priateľskosť nezištná. Často sa môže stať, že od vás budú požadovať peniaze za nejakú službičku typu “ukázal som vám cestu” alebo “postrážil som vám auto”. Preto je často dobré ľudí, ktorí na vás bezdôvodne pokrikujú na ulici, jednoducho ignorovať.
Grenada nie je ostrov, ktorý by turistov lákal na dokonalé pláže a more. Jeho hlavnou devízou je krásna príroda s bohatou zelenou vegetáciou o horami, vďaka ktorým ponúka nádherné výhľady.
Víza
Občania SR a ČR potrebujú pre návštevu Grenady platný cestovný pas. Pri vstupe je kontrolovaná a vyžadovaná taktiež letenka do vašej ďalšej destinácie.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Na Grenadu sa z Európy dá dostať z Veľkej Británie vďaka British Airways, prípadne z iných európskych miest s prestupom v Anglicku s týmito aerolinkami.
Schodnejším riešením je však dostať sa na Grenadu z iných karibských ostrovov, – existuje sem spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR.
V letenkách je zahrnutá odletová “daň”, ktorá sa teda už neplatí osobitne ako kedysi.
Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom či skútrom. Všetky spoločnosti prenajímajúce autá či skútre vás bez problémov vyzdvihnú na letisku a odvezú do sídla požičovne, kde si vyzdvihnete svoje auto alebo skúter. Ideálne je dohodnúť si to vopred, ale taktiež sa tak dá urobiť priamo na letisku, kde majú požičovne kancelárie. V prípade neprítomnosti zamestnanca stačí zavolať, čísla sú uvedené na dverách kancelárií. To isté platí potom pri vrátení auta a odvoze na letisko.
Loďou
Na Grenadu sa dá dostať po mori len na súkromnej lodi alebo veľkou výletnou loďou. Trajektové spojenie s okolitými krajinami neexistuje.
Ako sa tu pohybovať?
Autobusom
Autobusy (resp. minivany) pokrývajú spojenia medzi najväčšími mestami (alebo skôr osadami). Všetky autobusy majú svoj východzí bod na termináli na Melville Street (St. George’s). V St. George’s sú autobusové zastávky, mimo mesta je potom možné zastaviť kdekoľvek – pre nastúpenie stačí zamávať rukou alebo pre vystúpenie stačí zakričať “bus stop”.
Cena jazdy autobusom sa líši podľa vzdialenosti, pohybuje sa od 2.50 ECD pre blízke cesty až do 10 ECD pre cesty z jednej strany ostrova na druhý (3/2016). Dá sa platiť aj v USD (1-4 USD za jazdu).
Autom
Auto je dobrý dopravný prostriedok pre preskúmanie Grenady. Aj keď sú cesty užšie, doprava je dosť riedka a dopravné zápchy tu veľmi nehrozia, až na hlavné mesto St. George’s, kde býva taktiež ťažké zaparkovať.
Jazdí sa tu na ľavej strane a vodiči nie sú veľmi opatrní a veľmi často používajú klaksón – avšak len na upozornenie, aby ste o nich vedeli (v zákrutách) alebo aby vám dali najavo, že sa chystajú predbiehať.
Prenájom malého auta stojí od 50 USD za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.
Pre šoférovanie na Grenade však budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý stojí 60 ECD (3/2016), čo je taktiež nemalá položka. Preukaz získate na policajnej stanici (z požičovne áut vás tam zavezú), po zaplatení poplatku vám vypíšu zdrap papiera, ktorý vám umožní jazdiť. Je možné platiť i v amerických dolároch (24 USD).
Toto nariadenie platí, pokiaľ si prenajmete auto v požičovni, kde vám tento preukaz rovno vystavia – dá sa však ušetriť tak, že si prenajmete auto od niekoho miestneho (napr. hostiteľa z AirBnB) a tak môžete jazdiť na medzinárodný vodičský preukaz.
Skútrom
Požičovní, kde si na Grenade môžete požičať skúter, je veľmi málo, pretože nejde o obvyklý spôsob dopravy.
Skúter je však najlepší prostriedok pre prieskum ostrova, vzhľadom k jeho dobrým cestám a nízkej úrovni premávky, navyše sa ním často dostanete ďalej, než autom.
Prenájom skútra sa pohybuje okolo 35 USD za deň, pri prenájme na viac dní sa dá dojednať nižšia cena.
Aj na zapožičanie skútra je však potrebný miestny vodičský preukaz, takže platia informácie uvedené v odstavci pre dopravu autom.
Taxíkom
Taxíky sú na Grenade drahé, aj keď sa miestna vláda snaží ich ceny regulovať. Je dôležité sa dohodnúť na cene vopred a uistiť sa, či je cena v ECD alebo USD.
Taxíky sú rozpoznateľné podľa písmena “H” na poznávacej značke.
Ceny taxíkov sa pohybujú okolo 30-40 ECD na cesty z letiska do St. George’s a hotelov okolo neho, ako aj medzi hotelmi a reštauráciami v meste (3/2016).
Kedy sem cestovať?
Ideálnym obdobím pre návštevu Grenady sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.
Ako sa tu dorozumieť?
Na Grenade sa rozpráva po anglicky.
Miestna angličtina je kreolská, takže môže chvíľku trvať, než jej človek porozumie.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Grenville (blog) – najväčšie mestečko na východnom pobreží ostrova, s malou tržnicou, obchodmi a nájdete tu i banku a benzínku. Častá zastávka turistov pri ceste po ostrove, takže mesto je trošku udržiavanejšie, než iné dediny na ostrove.
- Gouyave (blog) – druhé najväčšie mestečko ostrova, disponujúce rybárskym prístavom a trhoviskom pre predaj rýb. Pre turistu inak neveľmi zaujímavá destinácia, ale s dôležitou infraštruktúrou (banky, reštaurácie, bary, benzínka, …).
- St. George’s (blog) – hlavné mesto krajiny, kam sa sústredí väčšina ekonomickej aktivity. Nachádza sa tu tiež tržnica, kde nakúpite rôzne korenie alebo ovocie, prípade sa tam dá najesť. Veľmi turistická časť ostrova, kde číha veľa domorodcov na možnosť vydrankať od turistov nejaké peniaze. Neďaleko mesta sa nachádza pláž Grand Anse s najluxusnejšími rezortmi na ostrove.
Príroda a aktivity
- Pláže (blog) – Grenada má len niekoľko pláží, tou najpopulárnejšou je Grand Anse, kde ležia aj plážové rezorty. Okolo ostrova sa nachádza pár menej frekventovaných pláží, napríklad na severe pomerne veľká Bathway Beach s čiernym pieskom.
- Potápanie a šnorchlovanie (blog) – v okolí Grenady je množstvo koralov, ktoré lákaju k šnorchlovaniu a potápaniu sa. Najväčšou atrakciou sú podmorské betónové sochy, ktoré sem umiestňujú umelci, aby poskytli koralom priestor pre rast.
- Trekking (blog) – krásna príroda Grenady poskytuje množstvo trekov v horách ostrova. Väčšinu trekov nájdete v okolí vodopádov a jazier.
- Vodopády a jazerá (blog) – na Grenade sa nachádza niekoľko zaujímavých jazier, z ktorých niektoré vznikli zhromaždením vody v kráteroch vyhasnutých sopiek. Taktiež je tu niekoľko pekných vodopádov, aj výškou nie veľmi impozantných.
Kde sa ubytovať?
Grenada patrí menej rozvinuté, ale zároveň drahšie karibské ostrovy a to sa týka i ubytovania.
Cena ubytovania v hoteloch začína od 60-70 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).
Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).
Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ako sa tu stravovať?
Jedlo na Grenade je drahšie ako u nás a obedové menu (mix mäsa a ryže) v stánku na tržnici alebo na pláži vyjde na zhruba 10 USD. Reštaurácie sú drahšie, najdrahšie sú samozrejme v oblasti okolo Grande Anse, kde sa nachádzajú luxusné hotelové rezorty.
Typické jedlo Grenady je oildown, čo je akýsi kotlík naplnený zeleninou, chlebovníkom a mäsom.
Ako a čo tu nakupovať?
Na Grenade sa platí východokaribskými dolármi (ECD, resp. XCD).
Východokaribský dolár je fixovaný na americký dolár v pomere 1 USD = 2.70 ECD a preto je možné na ostrovoch bez problémov platiť aj americkými dolármi.
Bankomaty sú k dispozícii len v najväčších mestách (St. George’s, Gouyve, Grenville).
To isté platí aj pre banky, ktoré zároveň fungujú aj ako zmenárne. Banky majú pomerne krátku otváraciu dobu a cez víkend sú zatvorené.
Hypermarkety na Grenade nenájdete, väčšinu tovaru kúpite buď na trhu alebo v malých obchodíkoch.
Grenada má na rozdiel od iných karibských ostrovov slušnú domácu produkciu, najmä čo sa týka korenia a iných plodín – vanilka, škorica, muškátový orech, klinčeky, atď. – výber je naozaj široký.
Medzi ďalšie obľúbené konzumovateľné suveníry z Grenady patria rum a čokoláda. Rum je typickým produktom pre väčšinu karibských ostrovov, takže ťažko posúdiť či ten grenadský je lepší ako iné, ale pre neznalca bude kvalita zhruba rovnaká. Zato grenadská čokoláda je vynikajúca a patrí k najlepším – bodaj by nie, je tu produkovaná komplet od začiatku (kakaovníky) až po zabalenú tabuľku čokolády. Takže tu dostanete výbornú organickú bio- agro- fairtrade- neviemčotoešteletí- čokoládu.
Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?
Grenada je bezpečná krajina a jediné, čo tu turistom hrozí, je veľké teplo a vlhkosť. Preto nezabudnite na dobrý opaľovací krém a dostatok vody.
Čo môže byť na Grenade niekedy ťažké je rozlíšiť, či je niekto k vám len priateľský alebo sa snaží z vás nejak vydrankať peniaze. Ako turista budete pre domácich vždy potenciálny zdroj ľahkého príjmu. Pri ceste po ostrove vás budú miestni často oslovovať a pýtať sa odkiaľ ste, prípadne na vás bez akéhokoľvek dôvodu pokrikovať a chcieť sa zoznámiť. Pokiaľ to bude v hlavnom meste St. George’s a na miestach, kam obvykle chodia turisti, je takmer isté, že vo finále od vás budu chcieť nejaké peniaze za akúkoľvek vymyslenú službu. Preto je lepšie náhodných domorodcov, ktorí vás budú oslovovať na každom rohu, ignorovať. Ušetríte si tým aj kopec času, pretože otravujú skoro všade a všetci.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre