Martinik

Martinik je ostrovný štát v Karibiku a patrí do skupiny Malé Antily.

História Martiniku sa podobá histórii väčšiny ostrovov v Malých Antilách. Medzi najstaršie zdokumentované civilizácie patrili mierumilovní Aravakovia, ktorých v 11. a 12. storočí vykynožili a vyhnali Karibovia. Tí neskôr ochutnali rovnakú medicínu, keď ich na ostrove nahradili Tainovia, ďalší pôvodný indiánsky kmeň.

Kolibrík v botanickej záhrade Jardin de Balata na Martiniku

Kolibrík v botanickej záhrade Jardin de Balata na Martiniku

Títo obývali Martinik, keď ho objavil Krištof Kolumbus počas svojich výprav za Atlantik. Španielski kolonizátori však nemali príliš záujem o ostrovy v tejto oblasti a Martinik nebol výnimkou. Jeho kolonizáciu začali až v 17. storočí Francúzi. Počiatky však neboli ľahké, domorodci sa niekoľko krát vzbúrili a párkrát Európanov aj vyhnali z ostrova. To malo za následok krutú odvetu a Francúzi nakoniec domorodé obyvateľstvo úplne odstránili. Mnohí boli zabití, ostatní ušli na Dominiku alebo Svätý Vincent.

Kolonizácia Martiniku neskôr výrazne zaostala kvôli náboženským (katolícko-protestantským) rozporom a bojom v samotnom Francúzsku a na niekoľko rokov sa ostrova zmocnili i Briti. Po napoleonských vojnách opäť pripadol Francúzom, ktorí ho kontrolujú dodnes.

Pamätník Cap 110 - pripomienka zrušenia otroctva a zároveň námorníkov a otrokov, ktorí zahynuli pri potopení neznámej lode v tejto oblasti

Pamätník Cap 110 – pripomienka zrušenia otroctva a zároveň námorníkov a otrokov, ktorí zahynuli pri potopení neznámej lode v tejto oblasti. Tváre sôch majú črty Afričanov a vyjadrujú smútok a ťarchu

Z politického hľadiska patrí Martinik pod správu Francúzska ako jeho zámorský región. Zároveň je súčasťou EÚ aj Eurozóny, takže sa tu platí Eurami. Nepatrí však do Schengenského priestoru a preto je potrebný pas pre jeho návštevu občanmi EÚ.

Ide o jeden z najrozvinutejších ostrovov v oblasti a Francúzi sem preniesli veľkú časť svojej kultúry a životného štýlu. To na jednej strane znamená, že život turistu je oveľa jednoduchší vďaka rozvinutej infraštruktúre, ale zároveň je zážitok z ostrova menej autentický, pretože ten “pravý” divoký Karibik je tu trochu potlačený.

Napriek tomu je Martinik veľmi obľúbenou turistickou destináciou najmä pre turistov z Európy a Severnej Ameriky, nielen vďaka svojmu výraznejšiemu prispôsobeniu sa “západnej” kultúre, ale aj vďaka krásnym plážam a teplému Karibskému moru.

Pláž Grande Anse d\'Arlet

Pláž Grande Anse d’Arlet

Na ostrove sa podobne ako na ostatných karibských ostrovoch vo veľkom pestovala (a dodnes pestuje) cukrová trstina, s ktorou taktiež súvisí produkcia rumu, ktorý bol vynájdený práve v Karibiku. Cukor bol vždy hlavnou komoditou, ktorá prispievala tvorbe a rastu ekonomiky karibských ostrovov a cukrová trstina sa tu pestuje dodnes.

Martinik je na rozdiel od napríklad susednej Dominiky alebo Svätej Lucie veľmi rozvinutým ostrovom, nachádzajú sa tu diaľnice i hypermarkety, takže tú pravú karibskú divočinu tu už veľmi nenájdete.

Obyvatelia Martiniku už nie sú tak otvorení a bezprostrední, ako obyvatelia iných karibských ostrovov, čo je zrejme dané jeho veľkosťou a zaľudnenosťou.

Výhľad z ostrovčeka Îlet Sainte-Marie na pobrežie Martiniku a mestečko Sainte-Marie

Výhľad z ostrovčeka Îlet Sainte-Marie na pobrežie Martiniku a mestečko Sainte-Marie


Víza

Martinik je súčasťou EÚ, nie je však súčasťou Schengenského priestoru a preto pre jeho návštevu potrebujú občania SR a ČR platný cestovný pas. Víza nie sú potrebné pre pobyty za účelom turizmu do 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenie na Martinik z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).

Z iných karibských ostrovov sa dá na Martinik dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR. Až o polovicu lacnejšie bývajú spojenia medzi ostrovmi, kde existuje konkurencia – lodné spojenie.

Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom, pretože taxikári na Martiniku si vymohli výsadu, že na letisko nesmie jazdiť MHD. Dôsledkom je, že taxíky sú pomerne drahé a na krátku cestu z letiska do Fort-de-France si budete musieť pripraviť minimálne 20 EUR.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Martinik je našťastie jeden z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Martiniku sa tak dá preplaviť napríklad na Dominiku, Guadeloupe alebo Svätú Luciu.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Martinik – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Martiniku je totiž L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.

Na Martinik sa dá dostať aj veľkou výletnou loďou, v sezóne kotví v prístave Fort-de-France vždy aspoň jedna. Tento druh cestovania vám však nepomôže o krajine zistiť prakticky nič a miestni obchodníci a agenti vás budú považovať len za chodiacu peňaženku, ktorú treba čo najviac podojiť za krátku dobu, počas ktorej sa turisti z lode na ostrove zdržia.

Veľká výletná loď v prístave vo Fort-de-France

Veľká výletná loď v prístave vo Fort-de-France


Ako sa tu pohybovať?

MHD

MHD bohužiaľ nie je použiteľnou alternatívou pre cestovanie po Martiniku. Autobusov je málo, trasy sú riedke a cestovné poriadky nespoľahlivé. Navyše autobusy premávajú len počas pracovných dní a pracovnej doby.

Autom

Najlepším prostriedkom pre dopravu na Martiniku je auto. Cesty sú vo výbornom stave a je tu aj niekoľko diaľnic, takže vzhľadom k veľkosti ostrova ide o ideálny spôsob, ako ho preskúmať a taktiež ako sa dopraviť z letiska, do mesta, na hotel, na pláž, atď.

Prenájom malého auta stojí od 40 EUR za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.

K dispozícii sú tu všetky veľké svetové požičovne.

Taxíkom

Taxíky sú na Martiniku ľahko dostupné, najmä v miestach s koncentráciou turistov.

Ceny taxíkov sú veľmi vysoké a mimo pracovnú dobu sa dokonca zvyšuje o 40-percentnú prirážku.

Vzhľadom k cenám taxíkov bude prenájom auta oveľa lepšou alternatívou pre prieskum ostrova.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Martiniku sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Martiniku sa rozpráva po francúzsky. Niekedy do toho miestni primiešajú kreolčinu, ale nie je tu problém sa tu dohovoriť štandardou francúzštinou.

Angličtina je výrazne minoritný jazyk, ale väčšinou nie je problém nájsť niekoho, kto ovláda aspoň pár slov.


Čo tu navštíviť?

Mestá a miesta

 • Botanická záhrada Balata (blog) – krásna botanická záhrada, spolu s miestnym kostolom Sacré-Cœur jedna z najobľúbenejších atrakcií na Martiniku.

  Botanická záhrada Jardin de Balata na Martiniku

  Botanická záhrada Jardin de Balata na Martiniku

 • Fort-de-France (blog) – hlavné mesto krajiny, s medzinárodným letiskom i prístavom. Príjemné mestečko na pol dňa pre návštevu pekných kolonialistických stavieb či trhov s ovocím ra rybami.

  Pevnosť Saint-Louis vo Fort-de-France

  Pevnosť Saint-Louis vo Fort-de-France

 • La Favorite (blog) – jedna z najstarších distilérok na ostrove neďaleko Fort-de-France, dodnes používajúca staré parné stroje pri výrobu rumu.

  Rumová distilérka La Favorite - Parou poháňaný stroj na spracovanie cukrovej trstiny

  Rumová distilérka La Favorite – Parou poháňaný stroj na spracovanie cukrovej trstiny

 • Le Diamant (blog) – mestečko na južnom pobreží ostrova, s veľkou a dlhou plážou a pár zaujímavosťami v okolí.

  Diamantové skalisko (Rocher du Diamant) neďaleko pobrežia Martiniku

  Diamantové skalisko (Rocher du Diamant) neďaleko pobrežia Martiniku

 • Les Trois-Îlets (blog) – mestečko v južnej časti ostrova, známe ako rodisko francúzskej cisárovnej Jozefíny, ale i ako plážová destinácia s malým trhom v centre.

  Tržnica v Les Trois-Îlets

  Tržnica v Les Trois-Îlets

 • Sainte-Marie (blog) – malé mestečko v severnej časti ostrova, s veľkou plážou s čiernym pieskom a pekným ostrovčekom rovnakého mena, na ktorý sa dá prejsť suchou nohou v prípade odlivu.

  Pláž s čiernym pieskom v mestečku Sainte-Marie, v pozadí ostrovček Îlet Sainte-Marie

  Pláž s čiernym pieskom v mestečku Sainte-Marie, v pozadí ostrovček Îlet Sainte-Marie

Príroda a aktivity

 • Pláže (blog) – ako by to človek od Karibiku očakával, Martinik disponuje množstvom pekných pláží, s bielym i čiernym pieskom. Najobľúbenejšie pláže sa nachádzajú najmä v južnej časti ostrova (napr. Pointe du Bout alebo Grande Anse d’Arlet), pre väčší pokoj a opustenejšie pláže zamierte na sever.

  Pláž Grande Anse d\'Arlet

  Pláž Grande Anse d’Arlet

 • Trekking (blog) – na Martiniku sa dá absolvovať niekoľko trekov, najobľúbenejším je výstup na sopku Pelée.

  Výhľad spod sopky Pelée na pobrežie Martiniku

  Výhľad spod sopky Pelée na pobrežie Martiniku

 • Vodné športy – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako šnorchlovanie, potápanie, či surfovanie. Na toto všetko je na Martiniku príležitostí viac než dosť, stačí navštíviť niektorú z pláží.

Kde sa ubytovať?

Martinik je veľký ostrov (na pomery tejto oblasti Karibiku) a tak je ubytovacích možností dosť. Ceny ubytovania sa pohybujú nižšie, ako na okolitých ostrovoch.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Martiniku je zmesou francúzskych a karibských vplyvov. Jedlo v Karibiku celkovo nie je žiadnym gurmánskym rajom, ale Martinik je na tom o poznanie lepšie než všetky ostatné karibské ostrovy, za čo vďačí zrejme práve francúzskemu vplyvu. Dá sa tu ľahko naraziť napríklad na obľúbené francúzske palacinky.

Jedlo sa dá zohnať najlacnejšie v rôznych bistrách vo Fort-de-France, kde sa dá najesť aj za 5-6 EUR. Mimo hlavného mesta býva jedlo drahšie, najmä v turisticky exponovaných miestach ako sú napríklad pláže. Za jedlo z grilu na ulici tu zaplatíte okolo 10 EUR. Ceny v reštauráciách sú potom vyššie a začínajú od 20 EUR.

Cena sa môže líšiť podľa toho, či si jedlo odnesiete v krabičke (à emporter) alebo si ho dáte priamo v reštaurácii (sur place). Prvá možnosť je samozrejme lacnejšia.

Ešte lacnejšie vyjde stravovanie na vlastnú päsť – supermarketov i hypermarketov je tu veľa a sú dobre zásobené, takže pokiaľ máte ubytovanie s kuchyňou, nie je problém zvoliť i tento typ stravovania.


Ako a čo tu nakupovať?

Martinik je súčasťou Eurozóny, takže sa tu platí Eurom.

Bankomaty sú k dispozícii len vo väčších mestečkách.

Platby kartami sú bez problémov, akceptujú ich v supermarketoch, reštauráciách (aj v tých menších), hoteloch, ale aj napríklad pri platbe vstupného do rôznych atrakcií.

Najobľúbenejším a typickým suvenírom z Martiniku (a väčšiny Karibiku) je miestny rum, ktorý môžete zohnať pri návšteve lokálnych distilérok alebo v supermarketoch. Obľúbeným suvenírom býva tiež korenie.

Rumová distilérka La Favorite - Predajňa

Rumová distilérka La Favorite – Predajňa


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Martinik je veľmi bezpečnou krajinou a turistovi okrem úpalu, spálenia od Slnka či štípancov od komárov väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Preto treba v prvom rade pribaliť dobrý opaľovací krém a repelent.

Je treba samozrejme zachovať zdravý rozum a štandardnú mieru obozretnosti, lebo ako všade na svete, vreckári a drobní zlodejíčkovia sa nájdu aj tu. Je preto treba si dávať na svoje veci na pláži pozor a takisto zbytočne neukazovať drahé šperky či elektroniku.

Štýl jazdy je menej disciplinovaný než u nás, takže ak sa chystáte šoférovať, je taktiež treba zvýšiť ostražitosť. Šoférovať tu je však oveľa jednoduchšie, než na iných karibských ostrovoch.

Najnovšie komentáre

Kategórie