Guadeloupe

Guadeloupe je ostrovný štát v Karibiku a patrí do skupiny Malé Antily.

Jeho hlavné dva ostrovy Basse-Terre a Grande-Terre sú oddelené len úzkym kanálom a často sú preto považované za jediný ostrov. Tvoria spolu tvar pripomínajúci motýľa, preto je Guadeloupe prezývaný aj Motýlí ostrov (L’île papillon).

Na Guadeloupe sa nachádza sopka La Grande Soufriére, ktorá je stále aktívna a je najvyšším vrchom Malých Antíl.

Výhľad spod oblakov zo sopky La Grande Soufriére

Výhľad spod oblakov zo sopky La Grande Soufriére

Z politického hľadiska patrí Guadeloupe pod správu Francúzska ako jeho zámorský región. Zároveň je súčasťou EÚ aj Eurozóny, takže sa tu platí Eurami. Nepatrí však do Schengenského priestoru a preto je potrebný pas pre jeho návštevu občanmi EÚ.

História Guadeloupe je podobná histórii väčšiny karibských ostrovov – po objavení Krištofom Kolumbom, ktorý dal ostrovu názov “Santa María de Guadalupe de Extremadura”, sa o ostrov v priebehu storočí preťahovali rôzne európske námorné mocnosti, popri čom stihli vykynožiť miestne obyvateľstvo a zavliecť sem afrických otrokov, ktorých potomkovia dnes tvoria väčšinu obyvateľstva.

Väčšinu doby bol ostrov pod kontrolou Francúzov, s malými prestávkami vyvolanými britskou či dokonca i švédskou okupáciou.

Na ostrove sa podobne ako na ostatných karibských ostrovoch vo veľkom pestovala (a dodnes pestuje) cukrová trstina, s ktorou taktiež súvisí produkcia rumu, ktorý bol vynájdený práve v Karibiku. Cukor bol vždy hlavnou komoditou, ktorá prispievala tvorbe a rastu ekonomiky karibských ostrovov a cukrová trstina sa tu pestuje dodnes.

Plantáž s cukrovou trstinou

Plantáž s cukrovou trstinou

Guadeloupe je na rozdiel od napríklad susednej Dominiky veľmi rozvinutým ostrovom, nachádzajú sa tu diaľnice i hypermarkety, takže tú pravú karibskú divočinu tu už veľmi nenájdete.

Obyvatelia Guadeloupe už nie sú tak otvorení a bezprostrední, ako obyvatelia iných karibských ostrovov, čo je zrejme dané jeho veľkosťou a zaľudnenosťou.


Víza

Guadeloupe je súčasťou EÚ, nie je však súčasťou Schengenského priestoru a preto pre jeho návštevu potrebujú občania SR a ČR platný cestovný pas. Víza potrebné nie sú pre pobyty za účelom turizmu do 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Letecké spojenie na Guadeloupe z Európy zabezpečuje Air France, ako národný francúzsky prepravca. Z mnohých európskych miest (vrátane Viedne a Prahy) sa sem tak dá dostať s prestupom v Paríži. Pokiaľ sa vám podarí uloviť nejakú akciu, dá sa sem z Európy takto dostať za celkom výhodnú cenu (okolo 500 EUR za spiatočnú letenku z Prahy).

Z iných karibských ostrovov sa dá na Guadeloupe dostať viacerými aerolinkami, vrátane LIAT alebo Air Antilles. Ceny leteniek v Karibiku sú vysoké, jednosmerné prelety sa väčšinou pohybujú okolo 100 EUR. Aj o polovicu lacnejšie bývajú spojenia medzi ostrovmi, kde existuje konkurencia – lodné spojenie.

Z letiska sa dá dostať len taxíkom alebo prenajatým autom.

Loďou

Lodné (resp. trajektové) spojenia sú v Karibiku obmedzené, aspoň čo sa týka medzinárodných liniek. Guadeloupe je našťastie jeden z ostrovov, kde existuje spojenie s najbližšími okolitými ostrovmi loďou. Z Guadeloupe sa tak dá preplaviť napríklad na Dominiku, Martinik, Svätú Luciu alebo Montserrat.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie (napríklad cca 70 EUR Guadeloupe – Dominika). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Guadeloupe je totiž L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Naloďovanie na trajekt v Karibiku nie je veľmi kultúrnou záležitosťou a pripravte sa na zážitok podobný Afrike – množstvo ľudí s obrovskými taškami a krabicami, ktorí nerešpektujú akékoľvek rady, chaos a nulové informácie pre turistov – to je realita v prístavoch pre pasažierov. Zmätení a vyplašení turisti tak väčšinou skončia v radoch ako poslední, zatiaľ čo zdivení domorodci aj s 2 tonami batožiny sú nalodení ako prví, aj keď na odbavenie prídu ako poslední.


Ako sa tu pohybovať?

Spoliehať sa na takmer neexistujúcu MHD nemá na Guadeloupe zmysel, takmer nikam by ste sa nedostali. Je preto nutné si zabezpečiť vlastnú dopravu alebo sa spoľahnúť na taxíky, čo samozrejme znamená výrazné zvýšenie nákladov.

Autom

Najlepším prostriedkom pre dopravu na Guadeloupe je auto. Cesty sú v dobrom stave a je tu aj niekoľko diaľnic, takže vzhľadom k veľkosti ostrova ide o ideálny spôsob, ako ho preskúmať a taktiež ako sa dopraviť z letiska, do mesta, na hotel, na pláž, atď.

Prenájom malého auta stojí od 40 EUR za deň (3/2016), benzín stojí zhruba toľko čo u nás.

Miestne požičovne áut bývajú lacnejšie ako medzinárodné značky, osobne mám vyskúšanú Magaloc.

Vyzdvihnutie i vrátenie aute je väčšinou možné na letisku alebo v prístave v Pointe-à-Pitre pri termináli pre osobnú prepravu.

Skútrom

Požičovní, kde si na Guadeloupe môžete požičať skúter, je pomenej, pretože nejde o veľmi obľúbený spôsob dopravy.

Miestni skútre neodporúčajú z dôvodu bezpečnosti, lebo miestny štýl jazdy považujú za veľmi nebezpečný. Podľa môjho názoru to však nie je tak zlé a na skútri by nemal byť problém ostrov preskúmať, vyhol by som sa však diaľniciam a frekventovaným cestám v okolí Pointe-à-Pitre. V ostatných častiach ostrova je premávka dosť riedka a tak by jazda na skútri nemala byť problémom.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Guadeloupe sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov vrcholí v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Guadeloupe sa rozpráva po francúzsky. Niekedy do toho miestni primiešajú kreolčinu, ale nie je tu problém sa tu dohovoriť štandardou francúzštinou.

Angličtina je výrazne minoritný jazyk, ale väčšinou nie je problém nájsť niekoho, kto ovláda aspoň pár slov.


Čo tu navštíviť?

Mestá a ostrovy

 • Basse-Terre (blog)  – “nízka zem” alebo aj “ľavé krídlo” motýľa je ostrovom, kde sa nachádza najvyššia sopka Malých Antíl (La Grande Soufriére) a teda napriek svojmu názvu ide o veľmi hornatý ostrov, vďaka čomu je ako stvorený na trekking. Okrem spomínanej sopky sa môžete vydať k vodopádom Carbet alebo si užiť termálne pramene Bains Jaunes. Najkrajšia príroda na Guadeloupe sa nachádza práve tu.

  Jazero Grand Etang

  Jazero Grand Etang

 • Deshaies (blog) – maličké mestečko, ktorého hlavnou atrakciou je botanická záhrada a neďaleká rozsiahla pláž Grande Anse.

  V botanickej záhrade žije aj kŕdeľ plameniakov

  V botanickej záhrade žije aj kŕdeľ plameniakov

 • Grande-Terre (blog) – “veľká zem” alebo aj “pravé krídlo” motýľa je ostrovom s veľmi rovným a suchým terénom, takže tu veľa prírodných krás nenájdete. Hlavným lákadlom sú pláže a nočný život v mestečkách Le Gosier a Sainte-Anne. Absolútne najkrajším miestom je východný výbežok Pointe des Châteaux.

  Opustená pláž Souffleur

  Opustená pláž Souffleur

 • Pointe-à-Pitre (blog) – ekonomické (a vlastne i geografické) centrum krajiny, v tomto meste sa nachádza prístav, trajektový terminál, letisko, obchodné domy, banky a tržnice.

  Krytá tržnica v centre Pointe-à-Pitre

  Krytá tržnica v centre Pointe-à-Pitre

 • Sainte Rose (blog) – malé mestečko na severe ostrova Basse-Terre, známe vďaka múzeu rumu.

  Múzeum rumu

  Múzeum rumu

Príroda a aktivity

 • Pláže (blog) – ako by to človek od Karibiku očakával, Guadeloupe disponuje množstvom pekných pláží, s bielym i čiernym pieskom. Miestne pláže však nepatria v Karibiku medzi tie top. Väčšina pláží je na ostrove Grande-Terre, najmä na juhu v okolí Le Gosier a Sainte-Anne. Na ostrove Basse-Terre je najobľúbenejšou pláž Plage de Malendure.

  Obľúbená pláž Malendure

  Obľúbená pláž Malendure

 • Trekking (blog) – na ostrove Basse-Tere sa dá absolvovať niekoľko trekov, k vodopádom alebo na najvyšší vrch celých Malých Antíl – La Grande Soufriére.

  Vstupná cesta k treku k vodopádom Carbet

  Vstupná cesta k treku k vodopádom Carbet

 • Vodné športy – okrem povaľovania na pláži sa samozrejme môžete venovať vodným a plážovým aktivitám, ako šnorchlovanie, potápanie, či surfovanie. Na toto všetko je na Guadeloupe príležitostí viac než dosť, stačí navštíviť niektorú z pláží.

Kde sa ubytovať?

Guadeloupe je veľký ostrov (na pomery tejto oblasti Karibiku) a tak je ubytovacích možností dosť. Ceny ubytovania sa pohybujú nižšie, ako na okolitých ostrovoch.

Cena ubytovania v hoteloch začína od 60 EUR za noc pre 2 osoby, v prípade rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie (3/2016).

Pri ubytovaní cez AirBnB sa dá dostať na zhruba polovičné ceny oproti hotelom, takže veľmi lacná izba sa dá zohnať aj za 30 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Guadeloupe je zmesou francúzskych a karibských vplyvov, ťažko tu však môžete očakávať francúzsku úroveň kvality jedla (možno v tých najdrahších reštauráciach). Jedlo v Karibiku celkovo nie je žiadnym gurmánskym rajom a Guadeloupe nie je výnimkou.

Aj keď je okolité more bohaté na ryby, väčšina reštaurácií vám ich ponúkne jednoducho usmažené, a to buď celé kusy ryby alebo v štýle fish’n’chips, samozrejme s hranolkami.

Obľúbenými sú jedlá “colombo” na báze kari a ryže, doplnené zväčša kuraťom. Takéto a podobné pokrmy sa sem dostali z Indie.

Najlacnejšie býva jedlo v maličkých reštauráciach, ktoré sú rozsiate okolo hlavnej cesty pri pobreží, mimo najväčších miest. Spomínaná ryba s hranolkami sa tu dá zohnať už za 5-6 EUR (3/2016). Cena sa môže líšiť podľa toho, či si jedlo odnesiete v krabičke (à emporter) alebo si ho dáte priamo v reštaurácii (sur place). Prvá možnosť je samozrejme lacnejšia.

Ešte lacnejšie vyjde stravovanie na vlastnú päsť – supermarketov je tu veľa a sú dobre zásobené, takže pokiaľ máte ubytovanie s kuchyňou, nie je problém zvoliť i tento typ stravovania.


Ako a čo tu nakupovať?

Guadeloupe je súčasťou Eurozóny, takže sa tu platí Eurom.

Bankomaty sú k dispozícii len vo väčších mestách, najmä v Pointe-à-Pitre a okolí. Niekoľko ich nájdete ešte na ostrove Basse-Terre, naopak na Grande-Terre je ich pomenej (ak nepočítame Pointe-à-Pitre).

Platby kartami sú bez problémov, akceptujú ich v supermarketoch, reštauráciách (aj v tých menších), hoteloch, ale aj napríklad pri platbe vstupného do rôznych atrakcií.

Najobľúbenejším a typickým suvenírom z Guadeloupe (a väčšiny Karibiku) je miestny rum, ktorý môžete zohnať pri návšteve lokálnych distilérok alebo v supermarketoch. Podobne je to s punčom, ktorý je typickým nápojom práve z Guadeloupe. Tento sa dá zohnať väčšinou v rôznych stánokoch na trhoch.

Širkoý výber rôznych druhov \"punču\" na krytej tržnici v centre Pointe-à-Pitre

Širkoý výber rôznych druhov \”punču\” na krytej tržnici v centre Pointe-à-Pitre


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Guadeloupe je veľmi bezpečnou krajinou a turistovi okrem úpalu, spálenia od Slnka či štípancov od komárov väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Preto treba v prvom rade pribaliť dobrý opaľovací krém a repelent.

Je treba samozrejme zachovať zdravý rozum a štandardnú mieru obozretnosti, lebo ako všade na svete, vreckári a drobní zlodejíčkovia sa nájdu aj tu. Je preto treba si dávať na svoje veci na pláži pozor a takisto zbytočne neukazovať drahé šperky či elektroniku.

Štýl jazdy je menej disciplinovaný než u nás, takže ak sa chystáte šoférovať, je taktiež treba zvýšiť ostražitosť.

Neodporúča sa potulovať po zotmení v okrajových uličkách Pointe-à-Pitre.

Najnovšie komentáre

Kategórie